مدیریت خرج و مخارج یکی از مهم ترین چالش های زندگی هر فرد است. اینکه چه شغلی داریم و درامد ما از چه محل است، تنها بخشی از این مقوله است. آنچه اهمیت دارد آن است که بدانیم چطور هزینه های خود را مدیریت کنیم و کیفیت درآمدی خود را بالا ببریم. رابرت کیوساکی در کتاب چهار راه پول سازی به شمای کلی از نحوه کسب درآمد اشاره می کند. سپس ترجیحات افراد مختلف جهت حضور در هر یک از بخش های درآمدزا را موردبررسی قرار می دهد. در ادامه، به راه های بهبود کیفیت درامد هر فرد می پردازد و تمایز ثروتمند و پولدار را نمایان می سازد. دستاورد کلی این کتاب، آشنایی با نحوه های مختلف کسب درآمد و شناخت روحیات هر شخص جهت حضور در این بخش ها است. همچنین با این کتاب می توانید هوش مالی و نحوه مدیریت درامد خود را بیاموزید و مسیر ثروتمند شدن خود را بیابید.

فهرست []

  خلاصه کتاب چهار راه پول سازی

  هر یک از ما برای اینکه هزینه های زندگی خود را پوشش دهیم لازم است درآمد داشته باشیم. ولی فرقی که میان درآمد و هزینه وجود دارد آن است که ممکن است درآمدی نداشته باشیم ولی هزینه همیشه وجود دارد. نکته دیگر آن است که هزینه ها با توجه به رشد درآمد تغییر می کند. بنابراین یک انسان با سطح درآمدی بالاتر هزینه های بیشتری هم دارد. کیوساکی در این کتاب بخش های مهمی از آموزه های کتاب پدر پولدار پدر بی پول را بکار می گیرد. اینکه بهتر است پول برای ما کار کند نه ما برای پول. از تجربیات خود تا ثروتمند شدن می گوید. برای ثروتمند شدن نیازی نیست حتماً سرمایه زیادی داشته باشیم یا حتی مدرک خاص دانشگاهی داشته باشم. می توانیم بدون سرمایه، کار خود را کم کم راه اندازی کنیم. آنچه به ثروتمند شدن ما کمک می کند اشتیاق به یادگیری و بهره گیری از هوش مالی است و اینکه بدانیم کدام یک از چهار راه پول سازی مناسب ماست.

  چهار راه پول سازی کدامند؟

  انسان ها با توجه به ویژگی های فردی و روحیات متفاوت، دریکی از چهار راه پول سازی قرار می گیرند:

  1. گروه کارمندان و کارگران
  2. گروه استادکاران و مشاغل آزاد
  3. گروه پیمان کاران و شرکت داران بزرگ و کارآفرینان
  4. گروه سرمایه گذاران

  در ادامه به توصیف و بیان ویژگی های هر گروه می پردازیم:

  گروه کارمندان و کارگران

  این گروه باکار کردن برای کارفرما، درآمد کسب می کنند. آن ها به واسطه ترس از آینده مالی نامطمئن، تمایل دارند حقوقی مستمر داشته باشند. امنیت شغلی آن قدر برای آن ها مهم است که گاهی کارفرمایان از آن به عنوان نقطه ضعف کارمندان استفاده می کنند تا کار بیشتری از آنان بخواهند یا حقوق کمتری به آنان بدهند. این افراد معمولاً در کودکی و نوجوانی جز افراد درس خوان و سخت کوش بوده اند.

  گروه استادکاران و صاحبان کسب کار کوچک

  این گروه می خواهند صاحب کسب و کار خود باشند و معتقدند هیچ کس بهتر از خودشان نمی تواند کار مدنظر را انجام دهد. این وسواس کاری می تواند نقطه ضعف آن ها باشد. چون کار به هیچ کس نمی سپارند و فقط خود را قبول دارند. این گروه هم مثل کارمندان به پول اهمیت نمی دهند و آن را برای گذران زندگی می خواهند. ترس این گروه با گروه کارمندان متفاوت است. ترس آن ها مربوط به کنترل شدن توسط افراد دیگر است. این افراد مایلند خودکنترل کننده باشند و آزادی و استقلال شغلی برایشان مهم است. اگر آن ها به مسافرت بروند کسب کار آن ها تعطیل می شود. درآمد آن ها وابسته به میزان کار کردن آن ها می باشد. این افراد، شغل خود را در اثر تجربه و کسب مهارت یافتند و از اینکه استادکار باشند لذت می برند. آنان تمایلی ندارند رقیب داشته باشند. این دسته از افراد، در دوران مدرسه جز شاگردان متوسط بودند و بیشتر دنبال مهارت بودند تا درس.


  صاحبان شرکت و کارآفرینان

  این دسته برخلاف استادکاران، مایل اند دیگران را برای انجام دادن کار بکار گیرند و زمان خود را صرف رهبری افراد کنند. آن ها افرادی از سایر ربع ها بکار می گیرند تا به هدف خود برسند. این افراد در دوران مدرسه جز شاگردان ضعیف بودند و همیشه کار و درس خود را به دست باهوش ها می سپردند تا برایشان انجام دهند. این افراد مهارت مدیریت خوبی دارند و می توانند اوضاع یک شرکت را سروسامان دهند. از آنجایی که این دسته، دارای زیردستانی باهوش هستند، در صورت نبود این مدیر نیز، درآمد دارند و به راحتی می توانند برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی کنند. این افراد جز دسته ای هستند که به قول پدر پولدار، پول برای آن ها کار می کند. به طور کلی آن ها از همان ابتدای شرکت خود به فکر طراحی سیستمی برای کسب وکار و همچنین مدیریت افراد از راه دور و نزدیک بوده اند.

  سرمایه گذاران

  آن ها به واسطه پول زیادی که دارند پول خلق می کنند. آن ها هرگز کار نمی کنند و این در حالی است که پول برای آن ها کار می کند آن ها به طور اصولی و عاقلانه و کارشناسی شده سرمایه گذاری می کنند، وام های هنگفت و میلیاردی را از آن خود می کنند. سرمایه گذاران برای سودهای بلندمدت و در آینده برنامه ریزی می کنند به طوری که یک دلال دنبال موقعیت مناسب می باشد. یک سرمایه گذار معمولاً به دنبال سود است و می خواهد بداند چه مدت و چه مقدار سرمایه اش به او سود بر می گرداند، و آیا این سود ارزش سرمایه گذاری را دارد. دو گروه اخیر تعدادشان کم ولی ثروت و درآمدشان زیاد می باشد. آن ها افراد ریسک پذیری هستند، یک تفاوت عمده بین سرمایه گذاران و دلالان این است که دلالان به دنبال شرایط مناسب و مقطعی برای سود هستند، این در حالی است که سرمایه گذاران ارتباط نزدیک تری با شغل خوددارند، به طوری که آن ها سود و زیان را به جان می خرند به طوری که شاید دلالان به آن شرایط راضی نباشند.

  تفاوت های شخصیتی، هر آدمی را جذب چهار راه پول سازی می کند. برخی افراد عاشق کارمندی هستند و تمایل دارند منظم باشند. امنیت شغلی برای کارمندان مهم است. در نقطه مقابل، افرادی که استقلال مالی برایشان مهم است از ربع کارمندی فاصله گرفته و ترجیح می دهند کسب و کار خود را ایجاد کنند. معافیت و فرار از مالیات نیز یکی از معیارهای مهم برای انتخاب ربع پول سازی است. صاحبان کسب و کار به دلیل عدم تمایل به پرداخت مالیات، جذب این بخش می شوند. همچنین صاحبین این بخش، اوقات فراغت خود را انتخاب می کنند و چالش مرخصی گرفتن و ارتباط با کارفرما را ندارند. یکی از نکات مهم این است که هیچ ربعی مهم تر یا مفیدتر از ربع دیگر نیست. هرکدام نقاط قوت و ضعف خود را دارد. ممکن است، شخصی تمایل داشته باشد در بیش از یک ربع حضور پیدا کند تا ثروت خود را افزایش دهد. افراد با افزایش سن و نیازهای گسترده مالی ممکن است، از ربعی به ربع دیگر نقل مکان کنند. مثلاً کارمندی که به سمت راه اندازی کسب و کار برود. تغییر دادن ربع برای هر فرد به منزله تغییر شغل نیست. آدمیان با تغییر ربع ها، دید خود را نسبت به وجودشان و جهان اطراف تغییر می دهند. بدیهی است که تغییر دردناک است و برای همه جابجایی از ربعی به ربع دیگر آسان نیست.

  نکاتی درباره صاحبان کسب و کار

  یکی از نکات مهم در انتخاب ربع کسب و کار این است که بتوانیم با کلام خود در افراد اثر بگذاریم. نفوذ به درون انسان ها و اثر گذاشتن بر آن ها ویژگی غالب صاحبان کسب و کار است. کارفرمایان بانفوذ به درون آدم ها پی به ارزش وجودی آنان می برند و می توانند بهترین کارمند را برای کار خود برگزینند. این دسته از افراد، حوزه کاری خود را با افراد باهوش هر ۴ ربع پر می کنند. خویش فرمایان می خواهند مطابق با تعداد ساعات کاری درآمد داشته باشند. و هرچه بیشتر کار کنند خود را مستحق دستمزد بالاتر می دانند. متخصصین تحصیل کرده در شاخه پزشکان، وکلا، رستوران داران جز این مشاغل هستند.

  نکاتی درباره کارمندان

  کارمند به دنبال شغل مطمئن با مزایای بالا است. امنیت و مزایا ویژگی هایی است که نشان از ترس در عمق وجود کارمند دارد. این افراد به حقوق بازنشستگی و قطعیت آن علاقه مندند. کارمندان ۸۰ درصد از درآمد خود را از طریق حقوق خود تأمین می کنند. لازم است بدانیم، حساب بازنشستگی می تواند به مثابه حقوق ماهانه باشد یا مدام تمدید شود و به دید سرمایه گذاری بلندمدت به آن نگریست.

  نکاتی در مورد سرمایه گذاران

  سرمایه گذاران بهترین مسیر برای رشد پول خود را انتخاب می کنند و اساس زندگی خود را بر ثروتمند شدن ذهن و پول می گذارند. آن ها ترس از فلج شدن مالی ندارند و هوش خود را جهت گزینه بهینه سرمایه گذاری بکار می گیرند. اینکه چرا غالب افراد جامعه امنیت شغلی و مالی را به استقلال و آزادی شغل ترجیح می دهند، ریشه در آموزه های کودکی دارد. از کودکی آموختیم که درس بخوانیم تا بتوانیم شغل خوبی داشته باشیم. ارزش های ما در داشتن شغلی ثابت و حقوقی مستمر خلاصه شده و نیاموختیم که ثروت خود را با سرمایه دانش خود افزایش دهیم و کار خود را راه اندازی کنیم. لازم است بدانیم، تفاوت پولدار و ثروتمند در آنجا است که ثروتمند درامد خود را سرمایه گذاری می کند ولی پولدار فقط درامد بیشتری دارد.

  اگر می خواهید در هر بخشی موفق شوید، به جز یادگیری تکنیک های خاص، لازم است، تفاوت های اساسی موجود در هر ربع را بشناسید.

  در پایان نیز می توان به توصیه های مهم اشاره کرد:

  در مسیر ثروتمند شدن، اهداف مالی مشخص داشته باشید و گام های دقیق بردارید. هر ریسکی شمارا به ثروت نمی رساند. بهتر است ارزیابی دقیقی از امکانات خود و هدف داشته باشید. اینکه بدانید نقدینگی شما چقدر است و هزینه های خود را مدیریت کنید، جز مهم ترین گام های ثروتمند شدن است. سعی کنید سرمایه گذاری مناسب شخصیت و شرایط خود را بشناسید و با بررسی و شناخت به آن وارد شوید. اینکه سرمایه خود را به کسی دهید تا برایتان سرمایه گذاری کند، مهارتی به شما یاد نمی دهد. بهتر است سرمایه گذاری را یاد بگیرید. درنهایت بدانید که نباید ناامید شوید و باور کنید که شما هم می توانید ثروتمند باشید.