تکنولوژی را می توان چهره دیگری از خواسته های بشر برای رسیدن به تکامل نامید. این مسیر بی انتها، همچون چاهی است که هیچ وقت سیراب نمی شود. هر اندازه که بشر به فناوری های جدید دست پیدا می کند، عطشش برای انجام کارهای بیشتری که به واسطه این فرصت در اختیارش قرار گرفته افزایش می یابد؛ یعنی هر گشایش و اختراع جدید، زمینه ایجاد اختراع های دیگر را فراهم می کند. شاید بتوان چنین ماجرایی را یکی از مهم ترین دلیل های پیشرفت بشر نامید. در این مورد، می توان «بیل گیتس» را به عنوان فرد بسیار تشنه ای معرفی کرد که با درخواستش برای کامپیوتر های شخصی، عطش استفاده از مزیت های تکنولوژی را در انسان های قرن ۲۱ بیدار کرد. در این مقاله از خانه سرمایه، به سراغ این فرد موفق و پرسشگر می رویم و تلاش می کنیم تا حتی برای چند دقیقه، دنیا را از زاویه نگاه او تماشا کنیم.

فهرست []

  زندگی نامه بیل گیتس

  [bs-quote quote=”من فکر می کنم عادلانه است که بگوییم کامپیوترهای شخصی قدرتمندترین ابزاری هستند که ما تاکنون ساخته ایم. آن ها ابزاری برای ارتباطات و خلاقیت هستند و می توانند به وسیله کاربر شکل بگیرند.” style=”style-9″ align=”center” author_name=”بیل گیتس” author_job=”خالق مایکروسافت” author_avatar=”https://panel.khanesarmaye.com/wp-content/uploads/2020/03/bill-gates.jpg”][/bs-quote]

  غولی که به جرقه مایکروسافت تبدیل شد

  آغاز آشنایی بیل با کامپیوتر به دوران نوجوانی او و هنگامی که در دبیرستان درس می خواند بازمی گردد.

  شروع تحصیل بیل در مدرسه «لیک ساید» باعث شد تا او علاقه اش به نرم افزار و برنامه نویسی را پیدا کند. به همین دلیل در سن ۱۳ سالگی، زمانی که هم سن و سالانش مشغول بازی و گاهی درس خواندن بودند با شور و هیجان زیادی، یادگیری زبان برنامه نویسی «بیسیک» (BASIC) را آغاز کرد. علاقه بیل گیتس به برنامه نویسی با یک اقدام جالب از طرف مدرسه اش، سمت و سوی تازه ای به خود گرفت. در نیمه اول سال ۱۹۶۸ بود که مدرسه تصمیم گرفت دانش آموزانش را با پدیده ای نوظهور در جهان، یعنی کامپیوتر آشنا کند. در آن زمان، کامپیوترها بسیار بزرگ و گران بودند و مدرسه نمی توانست به تنهایی از عده خرید آن بربیاید. در نتیجه تصمیم گرفتند که به جای خرید کامپیوتر، آن را برای مدرسه اجاره کنند. به همین دلیل، صندوقی برای این کار راه اندازی شد و در زمانی بسیار کوتاه، هزینه اجاره یک سال کامپیوتر «PDP-10» ساخت شرکت «DEC» جمع آوری شد.

  کامپیوتر دوست داشتنی مدرسه!

  این پدیده غول پیکر و جدید، خیلی بیشتر از تصور مدیران مدرسه برای بچه ها جذاب بود. در حلقه یا بهتر است بگوییم در مغز متفکر این بچه های علاقه مند به کامپیوتر، بیل گیتس، پل آلن و چند نفر دیگر قرار داشتند. بعدها، بیل به عنوان موسس مایکروسافت و بقیه اعضا به عنوان مدیران و برنامه نویس های اصلی این شرکت، دوباره دور هم جمع شدند.

  علاقه بیل گیتس به این غول دوست داشتنی آن قدر زیاد بود که برای چند ساعت بیشتر ماندن در کنار آن، بعضی از برنامه هایش را دست کاری می کرد و به این بهانه، تا دیروقت در مدرسه می ماند. او و دوستانش یک گروه برنامه نویسی اختصاصی برای مدرسه شان راه اندازی کردند تا روی فرصت های ایجاد ارتباط بین تجارت و برنامه نویسی تحقیق کنند.

  تحریم یک ساله کامپیوتر توسط پدر

  حضور بیش از حد بیل در مدرسه، پدر و مادرش را بسیار نگران می کرد. چون آنها هرگز به آن غول بزرگ به چشم یک انقلاب جهانی نگاه نمی کردند و آن را مایه نابودی آینده فرزندشان می دانستند. به همین دلیل، بیل گیتس به مدت یک سال اجازه استفاده از کامپیوتر را نداشت. این محرومیت از دیدار کامپیوتر، بیل را به سمت مطالعه کشاند. او شروع به خواندن کتاب هایی از افراد بسیار موفق و رهبران بزرگ تاریخ جهان مانند «ناپلئون بناپارت» و «روزولت» کرد. در واقع، گیتس از این محرومیت به عنوان یک فرصت مطالعاتی بهره برد! تغییر در طرز تفکر و جهت دهی افکار به سمت کارآفرینی، دو مورد از مزیت های این مطالعات برای گیتس بودند.

  بیل حقوق دان و خداحافظی از دانشگاه

  زمان گذشت و بیل آماده رفتن به دانشگاه بود. اما به علت اصرار پدرش مجبور شد در رشته ای که هیچ ارتباطی به کامپیوتر نداشت مشغول به تحصیل شود.

  دوره دانشجویی او با انتخاب رشته حقوق در دانشگاه هاروارد آغاز شد. کمی بعد، قدرت علاقه بر عقل چربید و بیل، درس و دانشگاه را رها کرد. البته نداشتن علاقه به رشته حقوق، تنها دلیل این کار نبود. در واقع، دوست دوران دبیرستان او پل آلن توانست با نشان دادن مقاله ای که در مورد میکرو کامپیوترها نوشته شده بود، بهترین بهانه را به دست گیتس بدهد.

  ماجرا از این قرار بود که بیل، مدت ها قبل، یک نسخه از زبان «BASIC» را برای کامپیوتر «MITS Altair» طراحی کرده بود. از طرفی، سامانه های «تله میتری» (MITS) به نام «آتاری ۸۸۰۰» در شرکت «میکرو» تولید شدند. پل آلن متوجه شد که آن ها می توانند برای «آتاری ۸۸۰۰» که محصول جدید شرکت میکرو است «Basic» بسازند. به دنبال این ماجرا، هر دو نفر آنها به استخدام این شرکت درآمدند. بیل، دانشگاه را رها کرد و به مدت دو سال به همراه دوستش در آن شرکت مشغول به کار شد. بعد از این مدت و در سال ۱۹۷۵ آنها شرکت کوچکی به نام «مایکروسافت» (Microsoft) تاسیس کردند.

  در آن هنگام شعار آنها این بود: «در هر خانه یک کامپیوتر» و واقعا هم به شعار خودشان جامه عمل پوشاندند. مایکروسافت با فراز و فرودهای زیادی روبه رو بود اما توانست با مدیریت بیل گیتس از پس تمام آنها بربیاید.

  [bs-quote quote=”برای یک فرد مشتاق به یادگیری، این طور نیست که علم محرمانه بوده و اینترنت آن را از محرمانگی درآورده باشد. اینترنت فقط کسب علم را آسان کرده است. اگر شما به اندازه کافی انگیزه داشته باشید، کتاب ها به اندازه کافی برایتان خوب هستند.” style=”style-9″ align=”center” author_name=”بیل گیتس” author_job=”خالق مایکروسافت” author_avatar=”https://panel.khanesarmaye.com/wp-content/uploads/2020/03/bill-gates.jpg”][/bs-quote]

  خوش نیامدن فعالیت های تجاری گیتس به مذاق اتحادیه اروپا

  بیل گیتس، کارآفرینی تازه نفس در زمینه کامپیوترهای خانگی بود. به همین دلیل زیر ذره بین مراجع قانون گذاری قرار داشت. بیشترین اتهامی که به او نسبت داده می شد، تلاش برای ساخت یک تجارت ضد رقابتی بود. بیایید به چند مورد از این اتهام ها نگاهی بیندازیم:

  • هنگامی که مایکروسافت در سال ۱۹۹۷ «Internet Explorer» را هم زمان با ویندوز به بازار ارائه کرد، به انحصار طلبی متهم شد. با وجود تلاش های بسیار، مایکروسافت نتوانست خود را تبرئه کند و محکوم شد. حکم نهایی دادگاه بعد از سه سال به این ترتیب بود که مایکروسافت باید به دو شرکت تقسیم می شد. بعدها بخشی از آن حکم اجرا شد.
  • در سال ۲۰۰۴ این بار اتحادیه اروپا از مایکروسافت شکایت کرد. بیل گیتس باز هم محکوم شد و مجبور شد جریمه ای ۶۱۳ میلیون دلاری بپردازد. علاوه بر این متعهد شد که تمام توافق های قطعی خود با سایر رقبایش را افشا کرده، «Media player» را از ویندوز حذف کند و نسخه دیگری از آن را ارائه دهد.
  • مایکروسافت در سال ۲۰۰۷ نسخه جدیدی از سیستم عامل ویندوز (Windows7) را به همراه مجموعه نرم افزارهای «Microsoft Office» روانه ی بازار کرد. در همان سال، اتحادیه اروپا برای دومین بار مایکروسافت را به اتهام نقض تعهدات خود در دادگاه سال ۲۰۰۴، مجبور به پرداخت ۱٫۴ میلیارد دلار جریمه کرد.

  نکته: عملکردهای ضد رقابتی، مجموعه فعالیت هایی هستند که امکان حضور دیگران و ایجاد رقابت در آن زمینه را کاهش می دهند.

  بیل گیتس و نویسندگی

  سابقه نویسندگی بیل به سال ۱۹۹۵ بازمی گردد. در آن هنگام او کتاب «The Road Ahead» را نوشت. این کتاب به مدت ۷ هفته متوالی، رتبه یک پرفروش ترین کتاب را در روزنامه نیویورک تایمز از آن خود کرد. او در سال ۱۹۹۹ نیز کتابی را با عنوان «Business @ the Speed of Thought» نوشت که موضوع آن اهمیت و جایگاه کامپیوتر در تجارت بود.

  در واقع، او می خواست به مردم نشان دهد که چگونه کامپیوتر می تواند در تجارت و کسب و کار، مشکلات کاربران را حل کند. پس از انتشار، این کتاب به ۲۵ زبان زنده دنیا ترجمه شد و حتی اکنون نیز در بیش از ۶۰ کشور موجود است. این کتاب در لیست پرفروش ترین کتاب ها در روزنامه «نیویورک تایمز»، «یو اس ای تودی»، «وال استریت ژورنال» و «فروشگاه اینترنتی آمازون» قرار گرفت.

  گیتس تمام منافع حاصل از دو کتاب خود را به موسسات غیرانتفاعی که استفاده از تکنولوژی در آموزش و افزایش مهارت ها را حمایت می کردند اختصاص داد. او در سال ۲۰۲۰ با کمی فاصله گرفتن از دنیای برنامه نویسی کتابی با عنوان «How to Avoid a Climate Disaster» را نوشت که در آن از خطرات تغییرات آب و هوایی و اتحاد جهانی برای جلوگیری از وقوع آنها سخن گفته است.

  گذشته از تمام این ها، بیل فردی بسیار کتاب خوان است. به گفته خودش، او زمان زیادی را صرف مطالعه کتاب های مختلف می کند و در هر سفر، چند کتاب هم به عنوان لوازم ضروری او جایگاه ویژه ای در چمدانش دارند.

  یک پدر با قانون های خودش

  بیل گیتس در سال ۱۹۹۴ با «ملیندا فرنچ» که یکی از کارمندان مایکروسافت بود ازدواج کرد. آنها دو فرزند دختر و یک فرزند پسر با نام های «جنیفر کاترین گیتس» (متولد ۱۹۹۶ میلادی)، «روری جان گیتس» (متولد ۱۹۹۹ میلادی) و «فوب ادل گیتس» (متولد ۲۰۰۲ میلادی) دارند.

  گیتس قوانینی را برای فرزندانش تعیین کرده بود. نمی توان این رفتارها را سخت گیرانه نامید اما این حقیقت دارد که فرزندان او برخلاف بچه های دیگر از برخی امکانات محروم بودند. مثلا آنها حق نداشتند تا ۱۴ سالگی موبایل داشته باشند. حتی بعد از ۱۴ سالگی هم به همراه داشتن موبایل سر میز غذا ممنوع بود. علاوه برای این، محدودیت در تماشای تلویزیون تا دیروقت، یکی دیگر از قوانین پدر خانواده به شمار می رفت. بیل در این باره می گوید: «شاید این محدودیت ها از نظر فرزندانم کمی سخت گیرانه به حساب می آمدند اما این قوانین به نفع فرزندانم بوده است.» علاوه بر این، او به حضور فرزندانش در مدرسه های خیلی مشهور اعتقاد چندانی نداشت. از نظر او، پیدا کردن بهترین معلم، بسیار مهم تر از پیدا کردن بهترین مدرسه است. او به ارثیه هم اعتقاد چندانی ندارد و از نظرش چیز مسخره ای است. به همین دلیل، ۹۵ درصد از ثروت خود را برای فعالیت های بشر دوستانه کنار گذاشته است و وصیت کرده که هر کدام از فرزندانش نفری ۱۰ میلیون دلار از باقی مانده پول را به عنوان سرمایه زندگی شان داشته باشند.

  [bs-quote quote=”در تجارت، ایده سنجش کاری که انجام می دهی و توجه به معیارهایی همچون رضایت مشتری و عملکرد، شما را به موفقیت می رساند.” style=”style-9″ align=”center” author_name=”بیل گیتس” author_job=”خالق مایکروسافت” author_avatar=”https://panel.khanesarmaye.com/wp-content/uploads/2020/03/bill-gates.jpg”][/bs-quote]

  ناگفته هایی جالب در مورد بیل گیتس

  همه ما داستان ها و ماجراهای منحصربه فردی داریم که در نوع خودشان جالب هستند. اما همیشه شنیدن ماجراهای افرادی که آنها را به عنوان انسان هایی موفق می شناسیم برایمان جالب تر است. شاید یکی از علت های چنین جذابیتی این باشد که با شنیدن داستان زندگی آنها، می توانیم فاصله ای که بین خودمان و آنها کشیده ایم را کمتر کنیم و به این حقیقت برسیم که آنها هم مثل ما هستند و چیزهایی مثل هوش، نمی تواند مانع از تکرار این موفقیت ها به دست ما شود. البته وقتی قدم برداشتن را آغاز می کنیم، درمی یابیم که اگر خودمان را باور کنیم و تمرکزمان را روی دنبال کردن چیزهای مورد علاقه مان بگذاریم، می توانیم بسیار موفق شویم؛ حتی موفق تر از آنها. در ادامه مقاله، چند مورد از این نکته های جالب را در مورد بیل گیتس می خوانیم.

  • پنکیک و بیل گیتس، آشنایی جالبی با هم دارند؛ چیزی که رابطه آنها را از بقیه آدم ها کاملا متمایز می کند. در سال دوم دانشگاه، بیل موفق شد یک مسئله پیچیده ریاضی را که در مورد روی هم چیدن پنکیک ها بود حل کند. روش حل مسئله، آن قدر محبوب شد که تا ۳۰ سال به عنوان اصلی ترین روش حل این مسئله معرفی می شد.
  • شاید شنیدنش عجیب باشد اما بیل گیتس ظرف شستن را دارد. او اغلب برای شستن ظرف های شام – شاید تنها وعده ای که در کنار خانواده اش غذا می خورد – داوطلب می شود. او در این باره می گوید: «افراد دیگری هم در خانه هستند که این کار را انجام بدهند اما من شیوه خودم را برای شستن ظرف ها دوست دارم.»

  • بیل، زبان نیش دار و پر طعنه ای دارد و به خاطر این اخلاقش مشهور است. چون به گونه ای سخن می گوید که هیچ فرد خاصی را مخاطب مستقیم خودش قرار ندهد. به گفته یکی از همکارانش، شاید گاهی بیل، عصبانی به نظر می رسید اما هیچ گاه ندیدم که با فردی بد صحبت کند.
  • او عاشق پورشه است. در دوران جوانی اش به شکلی دیوانه وار آن را می راند و بارها به دلیل تخلف های رانندگی جریمه شد. به همین دلیل، یک وکیل اختصاصی برای حل مشکلاتی که در حین رانندگی برایش پیش می آید، استخدام کرد. البته این وضعیت باعث آسیب به کسی نشد و هر بار که به هنگام رانندگی با ماشین های پارک شده تصادف می کرد، کارت ویزیت خود را برای راننده می گذاشت تا برای دریافت خسارتش به او زنگ بزند. این کار آن قدر تکرار شد که مردم سیاتل، یک جمله خاص برای بیل گیتس ساختند! از آنجا که یکی دیگر از معناهای نام بیل، صورتحساب است، آنها می گفتند: «بیل (صورتحساب) را برای بیل بفرست!»
  • همه ما خنده های گیتس را در سخنرانی ها یا عکس هایی که از او منتشر می شوند دیده ایم. اما جالب است بدانید که او واقعا فردی شوخ طبع است.

  • برخلاف تصور عموم مردم، همه فعالیت های بشردوستانه گیتس از طریق بنیاد ملیندا انجام نمی شوند و او خودش به تنهایی هم پروژه هایی را بر عهده می گیرد که می توانند برایش پول ساز هم باشند. یکی از این پروژه ها یافتن راهی برای تامین انرژی پاک در تمام کشورهای فقیر در سراسر جهان است.
  • اکنون دیگر مایکروسافت منبع درآمد گیتس نیست. چون او سال ها است که تمام سهامش را به فروش رسانده و آنها را در کسب و کارهای دیگر سرمایه گذاری کرده است. سود حاصل از آنها را نیز به فعالیت های خیریه خود اختصاص می دهد. سلاح پنهان گیتس در سرمایه گذاری هایش فردی به نام «مایکل لارسون» است که مدیریت کسب و کار بیل را بر عهده دارد.

  بیل گیتس و همسرش ملیندا، صاحب قدرتمندترین بنیاد خیریه خانوادگی در جهان هستند. از آنجا که بیل به فعالیت های بشر دوستانه علاقه زیادی دارد، این بنیاد را در سال ۲۰۰۰ به همراه همسرش تاسیس کرد. جالب است بدانید که «وارن بافت» با اهدای ثروتی هنگفت در سال ۲۰۰۶ این بنیاد را به دو برابر اندازه اولیه اش گسترش داد. اهداف این بنیاد، خارج از تمام تحریم ها و محدودیت ها است و به دنبال بهتر کردن وضعیت تمام مردم جهان است. بنیاد بیل و ملیندا گیتس در ابعاد جهانی به دنبال افزایش تندرستی و کاهش تهی دستی در گستره جهان است و در محدوده آمریکا با هدف گسترش فرصت های آموزشی و دسترسی به تکنولوژی اطلاعات و داده ها فعالیت می کند. مرکز این بنیاد در شهر «سیاتل» در ایالت واشینگتن آمریکا است و به دست سه تن از عضوهای هیئت مدیره به نام های بیل گیتس، همسرش ملیندا گیتس و وارن بافت اداره می شود. از سال ۲۰۰۶، سه برنامه اهدایی زیر برای بنیاد بیل و ملیندا سازمان بندی شد:

  • برنامه تندرستی جهانی
  • برنامه گسترش جهانی
  • برنامه های مرتبط با ایالات متحده آمریکا

  علاوه بر این، بنیاد بیل و ملیندا، صدها میلیون دلار را برای اصلاح ذهنیت مالی مردم جهان و تشویق آنها به پس انداز پول هزینه کرده است.

  [bs-quote quote=”بشر دوستی واقعی نیازمند صرف زمان و خلاقیت بسیاری است؛ همان نوع تمرکز و مهارت هایی که در ایجاد یک کسب و کار مورد نیاز است.” style=”style-9″ align=”center” author_name=”بیل گیتس” author_job=”خالق مایکروسافت” author_avatar=”https://panel.khanesarmaye.com/wp-content/uploads/2020/03/bill-gates.jpg”][/bs-quote]

  بازنشستگی مرحله به مرحله

  گیتس در ژانویه ۲۰۰۰ از سِمَت مدیرعاملی مایکروسافت استعفا داد ولی همچنان به عنوان رییس هیئت مدیره باقی ماند. برای آنکه حضورش معنای خاصی داشته باشد، مقام کارشناس ارشد طراحی نرم افزار را برای خودش ایجاد کرد. بیل در ژوئن ۲۰۰۶ اعلام کرد که کار تمام وقت خود در مایکروسافت را به کار نیمه وقت کاهش خواهد داد تا بتواند در مؤسسه خیریه بیل و ملیندا به طور تمام وقت مشغول به کار شود. او به تدریج مسئولیت های خود در مایکروسافت را به سایر همکارانش محول کرد. آخرین روز کاری تمام وقت گیتس در مایکروسافت، ۲۷ ژوئن ۲۰۰۸ بود.

  یک رویای مشترک

  بیل گیتس از آن دست افرادی است که می تواند با غرور و بدون هیچ شرمندگی اعلام کند که دنیا با حضور او به جای بهتری تبدیل شده است. فردی که می توانست به یک وکیل معمولی یا در بهترین حالت به یک قاضی دادگاه تبدیل شود با دنبال کردن مسیری که قلبش به سمت آن کشیده می شد، انقلابی از تکنولوژی و پیشرفت را برای مردم جهان به وجود آورد. علاوه بر این، او به جای ذخیره ثروتش، آن را با مردم جهان به اشتراک گذاشت. او فردی است که از پول استفاده می کند، پول را به خدمت می گیرد و مسیر قلبش را دنبال می کند. وقتی یک نفر می تواند این میزان باورنکردنی از تحول را در جهان ایجاد کند، تنها تصورش را بکنید اگر تمام مردم جهان، مثل او خودشان را باور می کردند و به دنبال چیزهایی که دوست داشتند می رفتند، جهانی که اکنون می شناسیم، چه شکلی به خودش می گرفت؟ به یاد این شعر از مولانا افتادم که می گفت و می گوید: «تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید / تو یکی نَه اِی هزاری، تو چراغ خود برافروز.»

  خلاصه ای از آنچه با هم گفتیم

  • ویلیام هنری بیل گیتس سوم، متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ غول تجارت، بشردوست، سرمایه گذار، برنامه نویس کامپیوتر و مخترع آمریکایی است.
  • اولین جرقه ایجاد مایکروسافت در دوران نوجوانی بیل زده شد؛ یعنی زمانی که مسئولین مدرسه تصمیم گرفتند یک کامپیوتر «PDP-10» ساخت شرکت «DEC» را به مدت یک سال برای استفاده دانش آموزان اجاره کنند.
  • هسته اصلی دانش آموزانی که بیشترین استفاده را از آن کامپیوتر می کردند، بیل گیتس و دوستانش بودند. بعدها بیل به عنوان بنیان گذار و دوستانش به عنوان مدیران و برنامه نویسان مایکروسافت، دوباره دور هم جمع شدند.
  • او به اصرار پدرش در رشته حقوق دانشگاه هاروارد، مشغول به تحصیل شد. اما بعد از مدتی آن را رها کرد.
  • بیل در سال ۱۹۷۵ به همراه پل آلن، دوست دوران کودکی اش بزرگ ترین شرکت نرم افزار کامپیوتری دنیا به نام مایکروسافت را تاسیس کرد.
  • در طول سال ها مایکروسافت بارها و به دلیل های گوناگون مثلا ساخت تجارتی ضد رقابتی در دادگاه های ایالت متحده محکوم شد و جریمه های سنگینی پرداخت کرد.
  • او دو کتاب با نام های «The Road Ahead» و «Business @ the Speed of Thought» در زمینه کامپیوتر و یک کتاب با عنوان «How to Avoid a Climate Disaster» در مورد تغییرات آب و هوایی نوشته است. دو کتاب اول او جزو پرفروش ترین کتاب ها به شمار می روند.
  • بیل، قوانین محدود کننده ای را برای فرزندانش تعیین کرد که به گفته خودش برای آنها مفید هم بوده است. محدودیت هایی مثل نداشتن موبایل تا ۱۴ سالگی، ممنوع بودن تماشای تلویزیون تا دیروقت و باقی نگذاشتن ارثیه برای آنها!
  • بیل گیتس ظرف شستن را دوست دارد و از زبان کنایه در گفتگوهای سازمانی و حتی ایمیل هایش استفاده می کند. علاوه بر این، عاشق پورشه و شوخ طبعی است.
  • بیل به فعالیت های بشر دوستانه اهمیت زیادی می دهد. به همین دلیل در سال ۲۰۰۰ به همراه همسرش ملیندا، بنیاد خیریه ای به نام «بیل و ملیندا گیتس» را راه اندازی کرد. این بنیاد از ترکیب دو بنیاد کوچک تر که هر دو توسط بیل گیتس و ملیندا برای کارهای بشردوستانه، ترویج تکنولوژی و آموزش تاسیس شده بودند ایجاد شد.
  • بیل در دوران حضورش در مایکروسافت، پست های رئیس هیئت مدیره، مدیرعامل و کارشناس ارشد طراحی نرم افزار را به عهده داشت و تا ماه می ۲۰۱۴ بزرگ ترین سهام دار این شرکت بود.
  • اکنون او خودش را از مایکروسافت بازنشسته کرده، تمام سهام خود از این شرکت را فروخته و به صورت تمام وقت در بنیاد خیریه اش فعالیت می کند.

  نظر شما چیست؟

  آیا این اعتماد به نفس را خودتان می بینید که همچون بیل گیتس به ندای قلبتان گوش دهید و ریسک های فراوانی را به جان بخرید؟ نظرتان در مورد اقدام های بشردوستانه بیل و بخشیدن تمام ثروتش چیست؟ اگر جای او بودید، چه تصمیمی می گرفتید؟من فکر می کنم عادلانه است که بگوییم کامپیوترهای شخصی قدرتمندترین ابزاری هستند که ما تاکنون ساخته ایم. آن ها ابزاری برای ارتباطات و خلاقیت هستند و می توانند به وسیله کاربر شکل بگیرند.