سرمایه گذاران موفق دنیا

سرمایه گذاران موفق دنیا مانند ستاره های راک در دنیای مسائل مالی می درخشند. این سرمایه گذاران با استفاده از استراتژی ها و فلسفه های مختلفی که در تجارت استفاده می کنند توانسته اند ثروت زیادی کسب کنند. برخی از آن ها راه های مبتکرانه و جدیدی برای تحلیل سرمایه گذاری های خود ارائه می دهند در حالی که برخی دیگر به صورت غریزی اوراق بهادار و سهام ها را انتخاب می کنند. با مطالعه روش ها و استراتژی های آن ها می توان به این نتیجه رسید که این افراد، انسان های عجیب و غریبی نیستند بلکه تنها به یک اصول مالی پایبند بوده و به دنبال کسب ارزش و سود هستند. در این مقاله همراه ما باشید تا 10 تن از سرمایه گذاران موفق در دنیا آشنا شوید.

فهرست []

  1. بنجامین گراهام

  بنجامین گراهام نفر اول لیست سرمایه گذاران موفق به شمار می رود. این فرد که بیشتر به عنوان استاد و مربی وارن بافت شناخته می شود در سال 1894 متولد شد. گراهام به عنوان یک مدیر سرمایه گذاری و مربی مالی به شمار می رفت. در بین تمام آثار ارزشمند او، کتاب سرمایه گذار هوشمند در بین اغلب علاقمندان به سرمایه گذاری شناخته شده است. گراهام در این کتاب سعی کرده تا فلسفه سرمایه گذاری خود را طور کامل شرح دهد تا دیگران بتوانند با استفاده از آموزش های او سرمایه گذاری های موفقی انجام دهند.

  بنجامین گراهام که یکی از سرمایه گذاران موفق در تاریخ به شمار می رود به عنوان پدر ″سرمایه گذاری ارزشمند″ نیز نامیده می شود. ماهیت سرمایه گذاری ارزشمند گراهام این است که ارزش هر سرمایه گذاری باید بیشتر از مبلغی باشد که برای آن پرداخت می شود. او به تحلیل بنیادی اعتقاد داشت و همیشه به دنبال شرکت هایی با تراز نامه قوی، بدهی کم، حاشیه سود بالاتر از متوسط و جریان نقدی فراوان برای سرمایه گذاری بود. بنجامین گراهام بدون اینکه ریسک زیادی در بازار سهام انجام دهد، پول زیادی برای خود و مشتریانش به دست می آورد. این کار را تنها با تجزیه و تحلیل مالی برای یک سرمایه گذاری موفق انجام می داد.

  2. جان تمپلتون

  جان تمپلتون یکی دیگر از سرمایه گذاران موفق در دنیا به شمار رفته که موسس صندوق سرمایه گذاری مشترک نیز بوده است. روش سرمایه گذاری او که از سال 1939 آن را در پیش گرفت این بود که سهام شرکت هایی که زیر 1 دلار قیمت داشتند را خریداری می کرد. رقم این سرمایه گذاری ها در مجموع چیزی در حدود 10 هزار دلار می شد. بعد از گذشت چهار، پنج سال برخی از شرکت ها دچار ورشکستگی می شدند اما برخی دیگر به موفقیت های بزرگی رسیده بودند. نتیجه این سرمایه گذاری ها این بود که سرمایه 10 هزار دلاری جان تمپلتون به 40 هزار دلار افزایش پیدا کرد. بنابراین ایده سرمایه گذاری در سهام های مختلف برای اولین بار به ذهن این شخص رسید. امروزه یکی از توصیه های مهم به افرادی که قصد دارند تا در زمینه رمز ارز و یا سهام سرمایه گذاری کنند این است که سعی کنید سبد سرمایه گذاری خود را متنوع قرار دهید.

  این سرمایه گذار موفق عقیده داشت که بهترین سود را زمانی می توانید کسب کنید که به سراغ سهام هایی بروید که دیگران به آن ها توجه نمی کنند. به دلیل توانایی تجزیه و تحلیل بالایی که داشت توانست چندین صندوق سرمایه گذاری بین المللی موفق را تاسیس کند. او در سال 1999 از مجله Money عنوان ″بزرگترین خریدار سهام قرن در جهان″ را به خود اختصاص داد. این سرمایه گذار بریتانیایی از ملکه الیزابت دوم به دلیل موفقیت های فراوان خود نشان شوالیه را دریافت کرد.

  3. پیتر لینچ

  پیتر لینچ از سال 1977 تا 1990 مدیریت ″صندوق سرمایه گذاری مشترک فیدلیتی ماژلان″ را برعهده داشت. صندوق سرمایه گذاری فیدلیتی احتمالا یکی از شناخته شده ترین صندوق های سرمایه گذاری در جهان به شمار می رود. در این مدت، دارایی های این صندوق سرمایه گذاری را از 18 میلیون دلار به 14 میلیارد دلار افزایش داد. به دلیل مدیریت فوق العاده او، پیتر لینچ به عنوان یکی از سرمایه گذاران موفق در جهان شمرده می شود. هنگامی که مدیریت فیدلیتی را بر عهده داشت به مدت یازده سال بازده سالانه 29 درصد داشت که منجر به شکسته شدن شاخص S&P500 شد.

  عواملی که به عنوان ملاک های موفقیت این شخص شمرده می شود بسیار زیاد هستند اما برخی از آن ها شناخته شده تر هستند. او معتقد بود که یک سرمایه گذار باید انعطاف پذیر و متواضع بوده و سعی کند از اشتباهات گذشته خود درس بگیرد زیرا این مساله جلوی شکست های بیشتر او را خواهد گرفت. توصیه مهم بعدی این بود که قبل از اینکه اقدام به خرید هرگونه سهامی کنید باید بتوانید دلیل خود را به صورت منطقی و کامل توضیح دهید تا جلوی هرگونه خرید هیجانی گرفته شود. یکی دیگر از توصیه های لینچ این بود که شما زمان زیادی برای شناسایی و شناخت شرکت های استثنائی دارید پس بهتر است قبل از سرمایه گذاری به خوبی تحقیقات خود را به اتمام برسانید.

  4. جورج سوروس

  جورج سوروس بیشتر به عنوان مردی شناخته می شود که توانست بانک انگلستان را شکست دهد. ماجرا از این قرار است که در سال 1992 این شخص، کل صندوق سرمایه گذاری خود به نام ″کوانتوم″ را روی کاهش ارزش پوند شرط بندی کرد. این اتفاق منجر به سقوط ارزش پوند انگلستان شد و در مقابل سوروس سودی در حدود یک میلیارد دلار کسب کرد. البته بسیاری از افراد او را به دلیل کاهش ارزش ارزهای آسیای شرقی از جمله ژاپن سرزنش می کنند.

  او که جز سرمایه گذاران موفق به شمار می رفت در سال 1973 شرکت مدیریت سرمایه سوروس را تاسیس کرد. بعدتر این شرکت به ″گروه سرمایه گذاری کوانتوم″ تغییر نام داد. گروه کوانتوم صندوق های تامین سرمایه دارای مالکیت خصوصی هستند که در لندن، نیویورک، هلند و جزایر کایمن مستقر هستند.  تخصص جورج سوروس روی روند های کلان اقتصادی در بازار کالاها و اوراق قرضه بود.

  5. جان جک بوگل

  جک بوگل بنیانگذار گروه ونگارد یکی دیگر از سرمایه گذاران موفق است. اغلب مردم او را با ″صندوق های سرمایه گذاری با هزینه کم″ می شناسند. بوگل در سال 1975 ″صندوق سرمایه گذاری مشترک ونگارد″ را تاسیس کرده و آن را به یکی از بزرگترین و معتبرترین حامیان مالی در جهان تبدیل کرد. او از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شده و برای کار جذب شرکت مدیریتی ولینگتون شد. در آن جا به سرعت درجات ترقی را طی کرده و به سمت ریاست این شرکت انتخاب شد. چند سال بعد به دلیل اشتباهی که در ادغام این شرکت با یک کمپانی دیگر کرد، از ریاست اخراج شد. بوگل با یک ایده جدید، شرکت ونگارد را به دومین صندوق سرمایه گذاری مشترک بزرگ در دنیا تبدیل کرد.

  جان جک بوگل نیز مانند دیگر سرمایه گذاران موفق، قوانین خاص خود را دارد. او معتقد است که برای سرمایه گذاری باید صندوق های کم هزینه را انتخاب کرده و هزینه های اضافی مشاوره برای سرمایه گذاری را به دقت زیر نظر داشت. همچنین بهتر است از عملکرد گذشته یک شرکت فقط برای تعیین ثبات و ریسک استفاده کرده و بیش از حد روی ارزیابی تمرکز نکنید. بوگل به افردی که علاقمند به حوزه سرمایه گذاری هستند توصیه می کند تا مراقب دارایی ها بوده و سبد سرمایه گذاری خود را برای طولانی مدت نگه دارید. معروف ترین کتاب او به نام ″سرمایه گذاری عقل سلیم″ بوده که بسیاری از دیدگاه های خود درباره مدیریت را در آن به اشتراک گذاشته است.

  6. وارن بافت

  وارن بافت به عنوان یکی از مشهورترین سرمایه گذاران موفق در جهان شناخته می شود. عاملی که باعث شهرت این سرمایه گذار شده، میزان سرمایه ای بوده که با آن کار را شروع کرده و با سرمایه گذاری های موفق پی در پی تبدیل به رقم خارق العاده ای شده است. بافت قبل از اینکه شراکت در کسب و کار را شروع کند 12 هزار دلار در سال درآمد داشت. امروزه دارایی این فرد به رقم 50 میلیارد دلار رسیده است. تمرکز وارن بافت روی خرید شرکت هایی بوده که قیمت پایینی داشته و سپس با بهبود آن از طریق مدیریت یا دیگر تغییرات لازم، سهام آن شرکت را به طور قابل توجهی بهبود ببخشد. .ارن بافت به دلیل دوری از صنایع مبتنی بر فناوری انتقادات زیادی را دریافت کرده است اما پایبندی به اصولی که از آن اطلاع دارد، باعث شده تا بتواند بازدهی شگفت انگیزی را در سرمایه گذاری های خود داشته باشد. کتاب بیوگرافی وارن بافت با نام The Snowball: Warren Buffet and the Business of Life را می توانید مطالعه کنید تا از دانش این فرد برای ارتقای دانش خود بهره ببرید.

  7. فیلیپ فیشر

  فیلیپ فیشر، پدر سرمایه گذاری در سهام در حال رشد، یکی دیگر از سرمایه گذاران موفق این لیست به شمار می رود. او در سال 1931 شرکت سرمایه گذاری خود به نام Fisher & Company را تاسیس کرده و تا زمان بازنشستگی در سن 91 سالگی در سال 1999، مدیریت آن را بر عهده داشت. تمرکز اصلی فیلیپ فیشر روی سرمایه گذاری بلند مدت بود. او در سال 1995 سهام موتورولا را خریداری کرده و تا زمان مرگش در سال 2004 آن را حفظ کرد.

  این سرمایه گذار موفق لیستی از ویژگی های مهمی که باید هنگام جستجو در سهام ها به آن دقت داشت، تهیه کرده است. در این لیست تاکید دارد که باید بر هر دو جنبه مدیریتی و تجارتی تمرکز داشته باشید. ویژگی های مهم مدیریتی که به دیدگاه فیشر نباید از آن ها غافل شد شامل صداقت، حسابداری محافظه کارانه، چشم انداز بلند مدت، آمادگی برای تغییرات، کنترل مالی و توجه به سیاست های پرسنلی می شود. علاوه بر این مدیران در زمان تجارت باید توجه خود را به  مسائلی از جمله حاشیه سود بالا، بازده سرمایه بالا، تعهد به تحقیق و توسعه، موقعیت پیشرو در صنعت و محصولات نیز بدهند. اگر قصد دارید تا بیشتر با دیدگاه های این سرمایه گذار موفق آشنا شوید کتاب Common Stock and Uncommon Profit به قلم او را می توانید مطالعه کنید.

  8. بیل گراس

  بساری از افراد بیل گراس را پادشاه اوراق قرضه می دانند زیرا مدیر اصلی صندوق اوراق قرضه در جهان به شمار می رود. او که بنیانگذار و مدیر ارشد شرکت PIMCO بوده به همراه تیمش بیش از 1.92 تریلیون دلار دارایی با درآمد ثابت را تحت مدیریت خود دارند. PIMCO یک شرکت سرمایه گذاری امریکایی بوده که تمرکز خود را روی اوراق قرضه و مدیریت درآمد ثابت جهانی قرار داده است.

  سبک سرمایه گذاری او به صورتی بوده که بیشتر تمرکزش روی خرید اوراق قرضه است. او که یکی از سرمایه گذاران موفق دنیا به شمار می رود، معتقد است که سرمایه گذاری بلند مدت بر دو پایه استوار بوده: توانایی تدوین یک چشم انداز بلند مدت و داشتن ترکیب ساختاری صحیح در سبد سهام برای رسیدن به آن چشم انداز. از نظر گراس چشم انداز بلند مدت باید حدود 3 تا 5 سال باشد. با این میزان پیش بینی می توان از ضربه های هیجانی که سرمایه گذاران به بازارها وارد می کنند، در امان بود. در سال 1996 بیل گراس اولین مدیر پورتفولیو به دستی بود که به دلیل آنالیز دقیق اوراق قرضه، نام خود را وارد ″تالار مشاهیر انجمن تحلیلگران″ کرد.

  9. کارل ایکان

  کارل ایکان در دنیای مالی به عنوان یک سرمایه گذار فعال و متعصب شناخته می شود. شیوه سرمایه گذاری او ارزشی بوده و به این شکل است که به دنبال شرکت هایی با مدیریت ضعیف می گردد. سپس میزان سهام کافی برای وارد شدن به هیئت مدیره را تهیه می کند و هنگامی که قانونا اجازه رای دادن دارد مدیر ارشد را برکنار کرده و فردی را به سمت مدیریت می رساند که معتقد است برای رسیدن به نتایج خوب حیاتی است. او در سی سال گذشته موفقیت های زیادی در این زمینه کسب کرده است بنابراین می توانیم او را یکی از سرمایه گذاران موفق به حساب بیاوریم.

  ایکان در اواخر دهه 1970 فعالیت های خود را در زمینه تغییر مدیریت ضعیف شرکت ها شروع کرده و با تصاحب شرکت TWA در سال 1985 به ″لیگ بزرگ″ رسید. لیگ بزرگ عبارتی کلیدی در وال استریت بوده که جهش رو به بالای سهام یک شرکت را توصیف می کند. کارل ایکان فقط به دنبال شرکت هایی می گردد که به دلیل سو مدیریت، سهام کم ارزشی دارند زیرا معتقد است که با تغییر مسئول اصلی می توان تغییرات خوبی در شرکت ایجاد کرد.

  10. مایکل استاینهارت

  مایکل استاینهارت یکی دیگر از سرمایه گذاران موفق دنیا بوده که خارج از وال استریت کمتر کسی او را می شناسد. او به رکوردی دست پیدا کرد که هنوز هم در وال استریت برجسته است؛ 24 درصد بازده متوسط سالیانه مرکب که بیش از دو برابر S&P500 است. او این 24 درصد سود را به مدت 28 سال مداوم تکرار کرد. شگفت انگیزتر این است که استاینهارت این کار را با سهام، اوراق قرضه، سرمایه گذاری های بلند مدت و کوتاه مدت و خرید ارزها انجام می داد. تمرکز اصلی او بر سرمایه گذاری بلند مدت بوده ولی به عنوان یک معامله گر استراتژیک سرمایه گذاری های کوتاه مدت را نیز انجام می دهد.

  مایکل استاینهارت اصولی را برای موفقیت در سرمایه گذاری به دیگران توصیه می کند، این موارد عبارتند از:

  1. سعی کنید همه اشتباهات خود را در سال های ابتدایی زندگی انجام دهید زیرا بزرگسالی زمان مناسبی برای اشتباه کردن نیست.
  2. هرچه در ابتدا شرایط سخت تر باشد، شما را برای آینده بهتر آماده تر می کند و خطاهای کمتری خواهید داشت.
  3. همیشه زندگی خود را با انجام کاری که از آن لذت می برید بسازید.
  4. از نظر فکری انسانی رقابتی باشید. کلید تحقیق درست این است که تا حد امکان داده های مختلف را به خاطر سپرده تا اولین کسی باشید که یک تغییر عمده را حس می کند.
  5. حتی با داشتن اطلاعات ناقص هم سعی کنید تصمیمات خوبی بگیرید زیرا شما هرگز تمام اطلاعات مورد نیاز خود را یک جا در اختیار نخواهید داشت. آن چه مهم بوده این است که با اطلاعاتی که در اختیار دارید، بهترین تصمیمات ممکن را بگیرید.
  6. همیشه به شهود خود که شبیه یک ابر رایانه ای در ذهن بوده اعتماد کنید زیرا اگر به آن فرصت بدهید می تواند به شما کمک کند تا کار درست را در زمان درست انجام دهید.
  7. سعی کنید سرمایه گذاری های کوچک انجام ندهید و اگر می خواهید پول خود را در معرض خطر قرار دهید، مطمئن شوید که سود کافی از این راه را کسب می کنید.

  نتیجه گیری

  همانطور که هر سرمایه گذار باتجربه ای می داند، ساخت یک مسیر ویژه برای سرمایه گذاری و بازدهی در بلند مدت کار آسانی نخواهد بود. با مطالعه و جستجو در روش های سرمایه گذاران موفق می توانید کشف کنید که این افراد چگونه چنین جایگاهی در تاریخ برای خود ساخته اند. در ابتدا ناممکن به نظر می رسد که شما هم بتوانید روزی جز سرمایه گذاران موفق در دنیا شناخته شوید ولی فراموش نکنید که هیچ یک از این افراد خارق العاده نبوده اند؛ فقط تمرکز خود را روی شناخت مسیر صحیح و پایبندی به آن قرار داده اند.

  با توجه به موارد گفته شده شما با کدام یک از این سرمایه گذاران موفق آشنایی داشته اید؟ نظرات خود را در کامنت ها با ما در میان بگذارید.