مشهور ترین نقل قول ها از زبان افراد معروف بازار ارزهای دیجیتال

افراد مشهور دیدگاه های متضادی درباره ارزها دارند و اظهاراتی مثبت، منفی و گاهی مسخره درباره ارزهای دیجیتالی مطرح می کنند؛ با این حال مرور مشهورترین نقل قول های آن ها خالی از لطف نیست. اعتباری که نظر افراد معروف به ارزها می دهد، در موفقیتشان بسیار مؤثر است و نمی توان از ارزش کلام گذشت.

فهرست []

  در بسیاری از مواقع، توصیه شخصی که او را قبول دارید، نظر شما را درباره خرید یک محصول تغییر می دهد؛ برای مثال اظهارنظر افراد مشهور درباره دوج کوین در سال ۲۰۲۱ به رشد چشم گیر آن منجر شد. سرمایه گذاران بنا به گفته های ایلان ماسک درباره این ارز به دنبال سرمایه گذاری روی آن رفتند. از آنجا که تاریخ و تجربه نشان می دهد، اظهارات افراد معروف روی بازار ارزهای دیجیتالی مؤثر است، مرور نقل قول هایی از آن ها مطلوب و مفید خواهد بود.

  ۱- مشهورترین نقل قول های وارن بافت (Warren Buffet)

  وارن بافت معروف از مخالفان سرسخت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است. او می گوید:

  • بیت کوین چیزی شبیه مرگ موش است.
  • من هیچ بیت کوینی ندارم، هیچ ارزی ندارم و نخواهم داشت.
  • اگر چیزی را درک نکنید، جذابیتش از زمانی که آن را کاملاً می فهمید، برایتان بیشتر می شود. با نگاه کردن به چیزی و بیهوده جادویی خواندن آن، هرگونه تصوری درباره آن مقوله به ذهنتان خطور خواهد کرد.
  • به اندازه کافی با چیزهایی که درباره شان اطلاعات دارم، به چالش برمی خورم. چه لزومی دارد خود را در دردسر مقوله هایی بیندازم که حتی چیزی هم درباره آن ها نمی دانم.
  • ارزهای دیجیتالی قابلیت بازتولید ندارند، هیچ چک و صورت حسابی در اختیارتان قرار نمی دهند و کاری از دست آن ها برنمی آید. مردم از ارزهای دیجیتالی استقبال می کنند؛ زیرا مدام فکر می کنند ارزش آن ها روزی بالا می رود و پول بیشتری برایشان می آورد، اما این فکر اشتباه است.

  وارن بافت بیت کوین و هم تایانش را مصداقی از تئوری احمق ها می داند؛ زیرا با خرید آن ها، صاحب دارایی ای می شوید که تنها درصورت گران تر فروختنش به دیگری برایتان سودآور خواهد بود و هیچ بهره وری خاصی در ارزهای دیجیتالی وجود ندارد.

  ۲- مشهورترین نقل قول های چارلی مانگر (Charlie Munger)

  شریک وارن بافت یعنی چارلی مانگر حتی بیشتر از بافت هم از ارزها متنفر است و می گوید:

  • آرزو داشتم ارزهای دیجیتالی هیچ گاه اختراع نمی شدند.
  • البته که از موفقیت بیت کوین متنفرم. من هیچ گاه از ارزی پشتیبانی نمی کنم که مناسب اخاذی و آدم ربایی است. من طرفدار کسب میلیاردها دلار درآمد از سوی کسی نیستم که محصولی مالی و جدید را از باد هوا اختراع کرده است.
  • ارزهای دیجیتالی نوعی جایگزین مصنوعی برای طلا هستند. از آنجا که من هیچ گاه طلا نمی خرم، هیچ وقت هم بیت کوین نخواهم خرید. بیت کوین من را یاد چیزی می اندازد که اسکار وایلد درباره شکار روباه گفت: «چنین شکاری مانند آن است که نگفتنی ها و محالات اقدام به دنبال کردن نخوردنی ها و محالات کنند».
  • بی شک در دنیای ارزهای دیجیتالی سرمایه گذاری نکرده ام. از این ممانعت و پرهیز بسیار به خود می بالم. سرمایه گذاری روی این ارزها مانند دچارشدن به بیماری های مقاربتی است.

  ۳- مشهورترین نقل قول های جانت یلن (Janet Yellen)

  جانت یلن، وزیر خزانه داری هم مانند وارن بافت و چارلی مانگر مخالف ارزهای دیجیتال است، اما نه به اندازه آن ها. او می گوید:

  • فقط باید صریح بگویم که من طرفدار ارزهای دیجیتالی نیستم. اجازه بدهید دلیلش را هم بگویم. می دانم که صدها ارز مختلف وجود دارد و شاید چیزی در راه باشد که جذاب تر هم باشد، اما پیش از هر چیز فکر می کنم تراکنش های بسیار اندکی با بیت کوین پیش می روند. همان تعداد هم مواردی غیرقانونی و نامشروع هستند.

  البته باید پذیرفت سهم بیت کوین در معاملات غیرمشروع بسیار کمتر از ارزهای واقعی است، اما این حقایق مانع مخالفت افرادی مانند جانت یلن با ارزهای دیجیتالی نمی شوند. او نظرات دیگری هم دارد:

  • بیت کوین ذخیره و پس اندازی با ارزش پایدار و قانونی نیست. کار با این ارز دیجیتالی حالت سفته بازی دارد.

  باید پذیرفت بیت کوین نوسان دارد، اما نوسانات آن در تاریخ ده ساله اش تا حد زیادی حل شده و توانسته از دارایی های دیگر بهتر عمل کند. برای چنین دارایی عملکرد بیت کوین مطلوب بوده است.

  • بیت کوین شیوه ای بسیار نامناسب برای پیشبرد تراکنش هاست. حجم انرژی که در فرایند تراکنش صرف می شود هم بسیار زیاد است.

  مکانیسم اجماع اثبات کاری که بیت کوین استفاده می کند، انرژی چندانی مصرف نمی کند؛ البته بیت کوین و ارزهای دیجیتالی انرژی زیادی مصرف می کنند، اما قرار هم نبوده چنین باشد. ساتوشی نمی خواسته ارزی برای بدل شدن به منبع ذخیره جهانی بسازد.

  • بلاک چین فناوری جدید و مهمی است که می تواند بر روش های تراکنش در سیستم های مالی مؤثر باشد. این فناوری می تواند به پرداخت های سریع تر، امن تر و ارزان تر منجر شود و به نظر بنده این اهداف بسیار مهم هستند.

  بدیهی است جانت یلن از طرفداران ارزهای دیجیتالی نیست، اما با ارزهایی که ریشه های قانونی دارند و ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی مشکلی ندارد.

  ۴- مشهورترین نقل قول های گری وی (Gary Vee)

  گری واینرچوک کارآفرینی است که مانند افراد دیگر این فهرست رویکردی منفی به ارزهای دیجیتالی ندارد. او طرفدار این بازار هم نیست، اما در توییتر از nft ها استقبال زیادی می کند. او می گوید:

  • فکر می کنم nft به درستی درک نشده است. مردم همیشه اشتباهاتی داشته اند؛ برای مثال فکر می کردند آثار اندی وارهول و جکسون پولاک ارزشی ندارند. کارت های ورزشی و کفش های ورزشی هم ارزش ندارند.

  این دیدگاه نشان می دهد گری وی به شدت طرفدار nft هاست.

  • هر روز بیشتر و بیشتر در فضایی دیجیتالی زندگی می کنیم. Nft ها هم دارایی هایی هستند که دارنده خود را معرفی می کنند. بشر همیشه به دنبال برقراری ارتباط به شکل و شیوه های مختلف بوده و nft هم یکی از مصادیق همین نیاز ارتباطات است. خرید چیزهای مختلف هم برای برقراری ارتباط است.

  البته گری وی بر این باور است که همه nft ها موفق نخواهند شد. کلاه برداران و پروژه های بی کیفیت در حوزه nft هم زیاد هستند.

  • من معتقدم ۹۸ تا ۹۹ درصد از پروژه های nft برای سرمایه گذاری با شکست مواجه می شوند؛ با این حال این ها برای من چیزی شبیه سهام اینترنت در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ است، اما سایت آمازون هم در آن زمان بود و همچنان به مسیرش ادامه می دهد. بلاک چین و nft هم باقی خواهند ماند و همان طور که زندگی ما را اینترنت تغییر داد، این ها هم چنین خواهند کرد.
  • بیت کوین حد و مرزی دارد، اما پروژه های nft این طور نیستند.

  شاید برایتان جالب باشد بدانید در بازار داغ اظهارنظرهای درباره ارزها، خبری از حرف های جف بزوس یعنی صاحب ثروتمند آمازون نیست. کسی نمی داند که آیا او در حوزه ارزهای دیجیتالی فعالیتی دارد یا نه.

  ۵- مشهورترین نقل قول های ری دالیو (Ray Dalio)

  ری دالیو از سرمایه گذاران معروف دنیاست که در ابتدا از طرفداران بیت کوین و ارزها نبود، اما عقایدش درباره بازار ارزهای دیجیتالی به کلی تغییر کرده است. او می گوید:

  • بیت کوین در طول ۱۰ سال اخیر خودش را اثبات کرده است. هک نشده و پایه هایی عملیاتی هم دارد. بیت کوین طرفداران بسیاری هم برای خود دست وپا کرده است و می تواند جایگزینی جدید برای دارایی های سنتی و پول نقد دیجیتالی باشد. این ها نقاط مثبت بیت کوین هستند.

  به نظر می رسد ری دالیو پذیرفته است بیت کوین به زودی نقش مهم تری در امور مالی دنیا بر عهده خواهد گرفت.

  • من به ارزهای دیجیتال به چشم جایگزینی برای پول در محیطی نگاه می کنم که ارزش پول حقیقی در آن کاهش شدیدی داشته است. به عقیده من پول نقد زباله ای بیش نیست. پول نقدی که بسیاری از سرمایه گذاران روی آن حسابی ویژه می کنند، بدترین سرمایه گذاری محسوب می شود.
  • به عقیده من توجه کردن به جایگزین های پول نقد و دارایی های مالی دیگر لازم است. بیت کوین یک امکان است. من هم سرمایه بیت کوینی دارم. اختراع آن از برنامه ای ساده و رسیدن به جایگاه کنونی اش در گذر زمان موفقیت آن را ثابت کرده است.
  • کشوری مانند السالوادور از بیت کوین استقبال کرده و هند و چین از مخالفانش هستند. ایالت متحده آمریکا هم به دنبال قانونمندکردن آن است و فکر می کند امکان کنترلش وجود دارد.
  • بیت کوین ها ظرفیت موفقیت و رساندن شما به سود در پایان روز را دارند. این ها موفق می شوند؛ چون ظرفیت کافی برای موفقیت را دارند.

  ۶- مشهورترین نقل قول های مارک کوبن (Mark Cuban)

  مارک کوبن از کارآفرینان ثروتمند و از طرفداران ارزهای دیجیتال به شمار می رود. او می گوید:

  • ارزها من را یاد سال ۱۹۹۵ میلادی می اندازند. البته این موضوع به تمام توکن ها و معاملات ارزهای دیجیتالی مربوط نیست. حال و هوای این روزها من را یاد رشد سایت ها و دنیای دات کام در آن زمان می اندازد. چیزی که درباره ارزهای دیجیتال برای من جذابیت دارد، پلتفرم های شبکه سازی آن هاست و ظرفیت آن ها برای ایجاد ارتباطات از راه قراردادهای هوشمند.
  • شاهد سرمایه گذاری میلیون ها نفر روی ارزهای دیجیتالی هستیم؛ زیرا بسیار ارزان تر و ساده تر از سرمایه گذاری روی بازار سهام است. فکر می کنم هنوز به ارزش واقعی این ارزها پی نبرده ایم.
  • بیت کوین مانند طلا ارزش سرمایه گذاری دارد. کسانی که به بیت کوین اعتقاد دارند، فکر می کنند این ارز به ارز مهم و اصلی دنیا بدل می شود. آن ها باور دارند زمانی که ارزهای حقیقی کنار می روند، بیت کوین به شکل شوالیه ای سفید وارد می شود؛ من چنین چیزی نمی بینیم.
  • درک نکردن بلاک چین می تواند ضربه بزرگی به شما بزند و از واردنشدن به حوزه آن پشیمانتان کند.
  • ما در میانه جنگی بین بلاک چین ها به سر می بریم. تمام آن ها دوام نخواهند آورد. اپلیکیشن ها و ابزارهای مربوط به آن ها نیروی محرکه ای برای رشدشان است و مسیری مانند رشد اینترنت را تجربه خواهند کرد.

   

  ۷- مشهورترین نقل قول های چاماث پالی هاپیتیا (Chamath Palihapitiya)

  این سرمایه گذار استارت آپی هم از طرفداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی است و می گوید:

  • فکر می کنم ارزش بیت کوین در ۳ تا ۴ سال آینده به ۱۰۰ هزار دلار برسد. در ۲۰ سال آینده هم ارزشی میلیون دلاری پیدا می کند.
  • در حال ساختن پورتفولیویی ارزشمند از انواع nft، توکن ها و هنرهای دیجیتالی هستم. شاید به نظر بعضی ها مسخره بیاید، اما به باور من این سرمایه ها در خط مقدم دنیای سرمایه گذاری آینده قرار می گیرند.
  • ارزها حضوری تعیین کننده در دنیای پرداخت و امور مالی خواهند داشت.
  • بحث درباره اعتمادبه نفس است؛ هیچ ابزاری به میان نیست . ارزها ابزاری فوق العاده در مقابل رژیم های خودکامه و زیرساخت های بانکی هستند که به تغییرات جهانی نیاز دارند. بانک مرکزی از عهده چاپ بی نهایت ارز نامحدود برنمی آید. به سازوکارهای تازه نیاز است.
  • ارزها سرمایه داری را نابود می کنند. اگر به سرمایه داری فکر کنید، متوجه می شوید بحث تنها بازگشت سرمایه نیست، بلکه حرف از میلیاردها دلار مطرح است؛ پس سرمایه گذاران مدام پول بیشتری خرج می کنند تا به شمار دلارهایشان اضافه شود. چنین چیزی از نظر من بسیار مخرب است و ثروت را مخدوش می کند. صادقانه عرض کنم که مهم نیست و دنیا باید چنین روندی یعنی مسیر تخریب سرمایه داری از طریق بیت کوین را طی کند.

  ۸- مشهورترین نقل قول های رائول پال ( Raoul Pal)

  پال از سرمایه گذاران باسابقه و طرفداران ارزهای دیجیتال است و در این باره می گوید:

  • بیت کوین در حال بلعیدن دنیاست؛ مانند سیاه چاله ای که هر چیز در دور و اطرافش را می بلعد و درون خود می کشد. این ها در عرض ۱۸ ماه اتفاق می افتند. همان طور که می بینید، طلا هم در مقابل بیت کوین زانو زده است. سرمایه گذاران بازار طلا هم به سمت بیت کوین خواهند آمد.
  • بیت کوین دارایی فوق العاده ای است و با عرضه کم و محدود تقاضای بالایی دارد. بیت کوین بسیار عجیب و خارق العاده است و از آینده می آید و دارایی بکری در سال های پیش رو خواهد بود.
  • من نگاهی به کل بازار مشتقات می اندازم و می بینم بیت کوین به اندازه یک کوادریلیون دلار است؛ درحالی که ظرفیت بدل شدن به یک دارایی ۲۵۰ تریلیارد دلاری دارد و می تواند به رشدی ۱۰۰ برابری برسد؛ یعنی امکان و ظرفیت این را دارد تا به تنها دارایی جهان بدل شود که در ظرف مدت کوتاهی به رشدی بی نهایت می رسد.

  ۹- مشهورترین نقل قول های ایلان ماسک (Elon Musk)

  • ساختار بیت کوین بسیار مبتکرانه است. ارزهای کاغذی از بین خواهند رفت و بی شک ارزها بهترین راه برای جابه جایی و تبادلات مالی خواهند بود.
  • من فکر می کنم بیت کوین در آستانه پذیرش از سوی افرادی است که حتی سنتی ترین نگاه ها به امور مالی را دارند.
  • قانون گذاری ارزها ممکن نیست. دولت ها شاید بتوانند سرعتش را کم کنند، اما قانون گذاری آن خرابش می کند.
  • گاهی اوقات، عجیب ترین و هجوآمیزترین گزینه ها خروجی و نتیجه کار هستند. فکر می کنم خیلی جذاب و سرگرم کننده است که دوج کوین به ارز رایج کره زمین بدل شود.
  • ماهواره اسپیس ایکس با دوج وان راهی فضا می شود. دوج نخستین ارزی است که راهی کره ماه می شود.

  ۱۰- مشهورترین نقل قول های مایکل سیلور (Michael Saylor)

  کارآفرین معروف می گوید:

  • بهترین سرمایه گذاری های من مواردی بودند که در شبکه های ارتباطی استفاده می شدند. شبکه هایی که همه به سرمایه در آن نیاز داشتند و کسی اهل توقف نبود. درک این روند برای همه آسان نیست. بیت کوین هم شبکه ای پولی رقم می زند.
  • بیت کوین طلای دیجیتالی است که به کمک پیشرفت سریع فناوری سخت، سریع و هوشمندانه رشد می کند.
  • بیت کوین راه حل است و باقی بحث ها سروصدایی بیش نیستند.
  • فرمول من برای موفقیت زود بیدارشدن، کارکردن تا دیروقت و خرید بیت کوین است.
  • اگر خواهان خرید دارایی بلندمدت هستید و به ویژه خواهان خرید ملک هستید، بدانید که می توانید بیت کوین بخرید؛ البته اگر قرار باشد آن را برای مدتی طولانی نگه ندارید، بهتر است همان ۱۰ دقیقه نخست پس از خرید برای فروشش اقدام کنید.
  • انتخاب اصطلاح ارز بسیار اشتباه است؛ زیرا ارزهای دیجیتالی قانونی نیستند، بلکه دارایی های معنوی اند که نباید مثل همیشه از سوی مردم مترادف با پول دانسته شوند. متعلقات و دارایی های ارزی اصطلاح بسیار بهتری است.

  ۱۱- مشهورترین نقل قول های جک دورسی (Jack Dorsey)

  وی که مدیرعامل توییتر است، می گوید:

  • تغییرات بیت کوین همه چیز را عوض می کند. فکر می کنم هیچ چیز در زندگی ام مهم تر از کارکردن روی این موضوع نیست.
  • اگر کارم معطوف به توییتر نبود، تنها روی بیت کوین کار می کردم.
  • بیت کوین کُند و پرهزینه است، اما با رشد این دارایی در دست های مردم، مشکلاتش رفع خواهند شد. فناوری های تازه ای هستند که بلاک چین ها را مؤثرتر و دردسترس تر می کنند.
  • جهان درنهایت تنها یک ارز خواهد داشت. دنیای اینترنت هم همین طور. من شخصاً معتقدم این ارز بیت کوین خواهد بود و در ده سال آینده و شاید نزدیک تر دنیا را تسخیر می کند.
  • چیزی که بیش از همه برایم الهام بخش است، اجتماعی است که رشد بیت کوین را پیش می برد. همه چیز یادآور روزهای نخست ظهور اینترنت است. همه چیز عجیب و در حال رشد است و من را به یاد روزهای نوپایی اینترنت می اندازد.

  سخن پایانی

  همان طور که می بینید، سرمایه گذاران و افراد مشهور مسن تر در پذیرش بیت کوین و ارزهای دیجیتال مقاومت می کنند؛ درحالی که جوان ترها از آن استقبال کرده و به آن امیدوار هستند.