امروزه شاهد دیجیتالی شدن دنیا تقریبا در تمام ابعاد خود هستیم، این روند با سرعت رو به رشد است، و می بینیم که فناوری های مختلف گاها به کمک هم و یا با ترکیب با یکدیگر به بخشی از نیازهای بشر و دنیای دیجیتالی امروز و فردای ما کمک می کنند. در این مطلب قصد داریم به توضیح فناوری اینترنت نسل پنجم و تاثیری که بر روی بلاک چین می گذارد بپردازیم.

اینترنت نسل پنجم و بلاک چین هر دو فناوری های جدیدی هستند که با هدف بهبود زندگی فعلی بشر به وجود آمدند.

تاریخچه اینترنت

ابتدا اجازه دهید به این موضوع اشاره کنیم که اصلا حرف G در بیان نوع اینترنت به چه چیزی اشاره می کند. حرف انگلیسی G بیان کننده کلمه Generation به معنای نسل است. در ادامه قصد داریم مختصرا به بیان این 5 نسل اینترنت بپردازیم.

  • 1G

نسل اول همراه تنها توانایی پشتیبانی از سرویس های صوتی آنالوگ را داشت که البته کیفیت چندان خوبی نیز نداشت.

  • 2G

در نسل دوم اینترنت همراه سیگنال های دیجیتال جای سیگنال های آنالوگ را گرفتند و کیفیت صوت نیز اندکی پیشرفت داشت.

  • 3G

با پیشرفت هایی که در اینترنت نسل  به وجود آمد، علاوه بر صوت امکان ارسال دیگر داده ها نیز فراهم شده بود. در این مرحله اینترنت در اختیار کاربران قرار گرفته بود.

  • 4G

با توجه به پیشرفت های بیشتری که صورت گرفت علاوه بر افزایش کیفیت کاربران از ظرفیت بالاتر اینترنت نسل چهارم نسبت به اینترنت نسل سوم نیز بهره مند شده بودند.

  • 5G

در اینترنت نسل پنجم سرعت تبادل داده ها به شدت افزایش یافته بود و این اولین قدم برای برقراری ارتباطات همه جانبه و اینترنت اشیا به حساب می آید.

ضرورت اینترنت نسل پنجم (5G)

از شنیدن این موضوع خوشحال شوید یا نه، دنیا روز به روز بیشتر به سمت دیجیتالی شدن در تمام ابعاد خود در حرکت است، هر چیزی که در این مسیر کارآمد نباشد، کنار زده شده و یا با به روزرسانی خود را با تغییرات جدید در دنیا وفق می دهد.

امروزه حرف زدن از خودروهای خودران، طبابت از راه دور، انجام کار توسط ربات اگر خیلی مورد استفاده قرار نگیرند، واژه های غریبی هم نیستند.

برای این تحولات نیاز به زیرساخت های جدید است. اینترنتی که بتواند اطلاعات دریافتی را با سرعت بالا و امنیت کافی انتقال دهد.

شما به عنوان کسی که در حال استفاده از اینترنت برای یک بازی هستید، و یا از اینترنت در گوشی تلفن همراه خود استفاده می کنید، اگر با دریافت و یا ارسال دیر اطلاعات و درنتیجه تاخیر در پردازش آنها مواجه شوید قطعا از کوره در خواهید رفت، با این حال این موضوع نمی تواند همانند وقتی که از اینترنت برای طبابت و یا هدایت یک خودرو استفاده می کنید خطرساز باشد.

به عنوان مثال فرض کنید که فرمان توقف و یا پیچش خودرو دیر ارسال شود، قطعا در این صورت فناوری نه تنها به بشر کمک نکرده است که به نابودی او می انجامد.

اینجاست که نیاز به اینترنت با سرعت بالاتر خود را نشان می دهد و این در واقع همان نقطه ای است که ضرورت اینترنت نسل 5 به روشنی احساس شد.

درواقع اینترنت نسل پنجم یک زیرساخت برای فناوری های جدید به وجود آمده به حساب می آید.

ویژگی های اینترنت نسل پنجم

هدف اینترنت نسل پنجم رسیدن سرعت اینترنت همراه به 10 گیگابیت بر ثانیه است. این سرعت حدودا 600 برابر اینترنت نسل چهارم یعنی 4G و 10 برابر سریع تر از سرویس های فیبر نوری خانگی است.

تصور اینکه دانلود یک فیلم در چند ثانیه به اتمام برسد بسیار شیرین است.

اینترنت اشیا یا همان IOT (Internet Of Things) در حالت کلی به یک فناوری اطلاق می شود که در آن تمام وسایل اطراف ما به شبکه اینترنت (و یا اینترانت) متصل شده باشند. به این ترتیب اشیا مختلف متصل به اینترنت به راحتی می توانند داده های مورد نیاز را به هم ارسال کرده و با هم در ارتباط باشند.

شاید تا به حال نام خانه های هوشمند به گوشتان خورده باشد، خانه هایی که اکثر وسایل آن به شبکه اینترنت وصل شده اند و شما به عنوان یکی از ساکنین آن خانه می توانید بدون اینکه نگران خاموش کردن چراغ باشید منزل را ترک کنید، و یا اینکه با اتصال یخچال به این سیستم بدون بررسی مواد درون آن به طور خودکار مواد مورد نیاز شما پس از اتمام از فروشگاه تهیه شده و در اختیار شما قرار گیرد.

برخی از کاربردهای اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در بسیاری از مکان ها از جمله خانه های هوشمند کاربرد دارد. در ادامه به معرفی برخی از کاربردهای اینترنت اشیا می پردازیم.

  • جامعه ارتباطی

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد احتمالا متوجه شده اید که شهرهای هوشمند نیز یکی دیگر از بخش های مصرف کننده اینترنت اشیا هستند.

به عنوان مثال در متروها در سراسر جهان بخش های درونی و خارجی متروها به حسگرهایی مجهز شده اند. حسگرها اطلاعات را گرفته پردازش کرده و بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند. تمام این مواردی که ذکر شد برای انجام به صورت کامل و در زمان درست به اینترنت نسل پنجم یعنی 5G نیاز دارند تا در طی آن اطلاعات با کمترین تاخیر ممکن ارسال شده و پس از پردازش عملیات مورد نیاز صورت گیرد.

  • شبکه ابری

استفاده از اینترنت نسل پنجم و بلاک چین (برای بالا بردن امنیت شبکه) در شبکه های ابری نیز می تواند نقش به سزایی داشته باشد. به این ترتیب فضای ابری برای موبایل تبدیل به یک فضای بی نهایت می شود.

اینها تعدادی از نمونه هایی هستند که با کنار هم قرار گرفتن اینترنت نسل پنجم و بلاک چین می توان نتیجه بهتری را در عمل انتظار داشت.

تاثیر اینترنت نسل پنجم بر بلاک چین

پیش از این نیز گفته شد که اینترنت نسل پنجم با سرعت بالای خود تحولات زیادی را در بسیاری از شاخه ها به ارمغان آورده است، یکی از مواردی که اینترنت نسل پنجم (5G) به دنیا ارائه می کند، افزایش تعداد نودها به دلیل سرعت بالاتر اینترنت، و در نتیجه کمک به مسئله غیرمتمرکزسازی در شبکه بلاک چین است.

از طرف دیگر با افزایش سرعت اینترنت به کمک اینترنت نسل پنجم (5G) زمان بلوک در بلاک چین کاهش یافته و به این ترتیب می توان قدمی به سمت مقیاس پذیری درون زنجیره ای برداشت.

شاید مطلع باشید که شبکه بلاک چین بیت کوین و اتریوم برای رفع مشکل مقیاس پذیری خود اقدام به ایجاد لایه های اضافی بلاک چین بر روی شبکه بلاک چین خود کردند.

شبکه لایتنینگ در شبکه بلاک چین بیت کوین و شبکه پلاسما در شبکه بلاک چین اتریوم به این منظور به وجود آمدند. به این ترتیب امکان تراکنش هایی که چندان ضروری نیستند، می توانند بر روی لایه های دیگر بلاک چین غیر از لایه اصلی انجام شوند تا به این صورت به مقیاس پذیری شبکه بلاک چین خود کمک کرده باشند.

اما به هرحال با استفاده از اینترنت نسل پنجم (5G) می توان به صورت درون زنجیره ای از شبکه بلاک چین استفاده کرد.

فناوری های کاربردی باید دو ویژگی داشته باشند، ابتدا سرعت انتقال بالای داده ها است که اهمیت ویژه ای دارد و سپس انتقال داده ها با حجم بالا است که اهمیت پیدا می کند. این کار به کمک اینترنت نسل پنجم مهیا شده است.

اما برای اطمینان از ارسال بدون نقص این داده ها بهتر است اینترنت نسل پنجم و بلاک چین به یاری هم بشتابند.

تاثیر اینترنت نسل پنجم بر روی کریپتوکارنسی

پیش از این نیز به تاثیری که اینترنت نسل پنجم بر روی بلاک چین می گذارد اشاره کردیم در این بخش از مطلب قصد داریم به تاثیر اینترنت نسل پنجم بر روی ارزهای دیجیتال (کریپتوکترنسی) اشاره کنیم.

می بینیم که مشاهده ی اینترنت نسل پنجم و بلاک چین در یک جا چندان عجیب نیست. همان طور که می دانید ارزهای دیجیتال بر روی شبکه بلاک چین پیاده سازی شده اند، پس اگر بگوییم اینترنت نسل پنجم همان تاثیری را بر روی کریپتوکارنسی می گذارد که بر روی بلاک چین گذاشته است حرف نادرستی نزده ایم.

درواقع بلاک چین در حوزه ارزهای دیجیتال هم با استفاده از رمزنگاری نامتقارن و تابع هش امنیت را در تراکنش های ارسالی در شبکه بلاک چین بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر فراهم می کند.

از آنجایی که بلاک چین یک بستر امن برای انتقال داده ها با سرعت بالا در اینترنت نسل پنجم ایجاد می کند می توان گفت ارزهای دیجیتال و صنایع و یا سازمان هایی که پیش از این از بلاک چین استفاده می کردند، مستعدترین گروه ها برای استفاده از اینترنت نسل پنجم هستند.

استفاده از اینترنت نسل پنجم در صنایع، سازمان ها و هر عرصه ای که امنیت چندانی در آنها وجود ندارد باید با احتیاط و ابتدا ایجاد بستری امن برای این تکنولوژی صورت گیرد.

ارزهای دیجیتال به دلیل همین امنیت ویژه ای که دارند طرفداران زیادی را پیدا کرده است.

اگر اطلاعات شما در این زمینه کافی نیست می توانید با مطالعه و البته رفتن به کلاس ارز دیجیتال و یا حتی سپری کردن آنلاین یک دوره آموزش ارز دیجیتال ضمن آشنا شدن با این فناوری شگفت انگیز به درآمد و سود خوبی نیز دست یابید.

استفاده از اینترنت نسل پنجم در ارتقا شبکه بلاک چین

با افزایش پهنای باند و کاهش تاخیر ارسال داده که به دنبال افزایش پهنای باند ایجاد می شود، گره های موجود در شبکه بلاک چین به طور قابل توجهی افزایش خواهند یافت، در نتیجه امنیت در شبکه بلاک چین از قبل نیز قدرتمندتر خواهد شد.

با همه گیر شدن استفاده از اینترنت نسل پنجم حتی در مناطق و کشورهایی که چندان پیشرفته نیستند، و همچنین داشتن نقش یک گره در شبکه بلاک چین به وسیله یک دستگاه همراه همچون موبایل و یا تبلت می تواند به علاقه مندان در سراسر دنیا این امکان را بدهد که با تجهیزات ساده خود نیز به شبکه بلاک چین متصل شوند.

با این کار غیرمتمرکز بودن شبکه بلاک چین بیش از پیش خود را نشان خواهد داد.

اینترنت نسل پنجم و بلاک چین می توانند در بسیاری از صنایع با هم تلاقی داشته باشند. به عنوان مثال اینترنت نسل پنجم به این صورت که می تواند با به خدمت گیری سرعت بالای اینترنت با کاهش زمان مورد نیاز برای ساخت بلاک، ویژگی مقیاس پذیری بلاک چین را نیز ارتقا دهد.

استفاده از بلاک چین در زمینه ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی ها تنها یکی از کاربردهای بلاک چین است، که با استفاده از اینترنت نسل پنجم، این عرصه یعنی ارزهای دیجیتال نیز از سرعت بالای اینترنت نسل پنجم بهره برده و ارتقا می یابند.

اما همان طور که گفته شد بلاک چین کاربردهای وسیع دیگری نیز دارد که با کمک اینترنت نسل پنجم تمام این امور بهبود عملکرد خود را تجربه خواهند کرد.

اما بحثی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا فقط اینترنت نسل پنجم است که قرار است به بلاک چین خدمت کند؟

جواب این سوال خیر است، در ادامه به تاثیر بلاک چین بر روی اینترنت نسل پنجم و در واقع نقش بلاک چین در رفع نواقص اینترنت نسل پنجم اشاره خواهیم کرد.

حل مشکل امنیت اینترنت نسل پنجم به کمک بلاک چین

به مرور زمان و رواج بیشتر استفاده از اینترنت نسل پنجم (5G) احساس نیاز به امنیت بیش از پیش احساس شده است. شرکت های مخابراتی از جمله T-mobile، AT&T، Varison شبکه های نسل جدید خود را با رمزنگاری های مطمئن فوق العاده در شبکه تقویت کرده اند.

برنامه هایی که قرار است بر روی شبکه 5G پیاده سازی شوند، مثل برنامه های شهر هوشمند و خانه هوشمند و به طور کلی اینترنت اشیا به لایه های امنیتی شدیدتری نیاز دارند.

اینترنت نسل پنجم با ویژگی هایی که دارد به سرعت انتقال داده ها کمک زیادی خواهد کرد، این ویژگی افراد فعال در هر حوزه ای را به استفاده از آن تشویق می کند.

اما در استفاده از اینترنت نسل پنجم تامل کنید، آیا امنیت اطلاعات ارسالی و یا دریافتی برای شما اهمیت دارد؟ آیا این موضوع که کسی در میانه راه انتقال داده، تغییری در آنها ایجاد نکند برای شما اهمیت دارد؟

اگر چنین است باید بدانید که اینترنت نسل پنجم (5G) علی رغم مزایایی که دارد و آن افزایش قابل توجه سرعت کار است، متاسفانه معایبی نیز دارد.

استفاده از اینترنت بدون امنیت در اینترنت اشیا یک معضل است، برای رفع این معضل چه چیزی می تواند بیشتر از بلاک چین کارساز باشد؟

بلاک چین با رمزنگاری فوق العاده ای که دارد قادر است در زمینه تامین امنیت در اینترنت اشیا که به اینترنت نسل پنجم محتاج هستند کمک شایانی کند.

به این ترتیب استفاده از بلاک چین در داده های ارسالی و دریافتی نسبت به استفاده از روش سرویس دهنده – سرویس گیرنده عملکرد بهتری خواهد داشت.

نه تنها اینترنت اشیا که هر سیستمی که از روش ارسال داده های موجود استفاده کند همواره در معرض خطر جعل، دستکاری و یا سرقت داده ها قرار دارد.

هکرها به کمک امواج رادیویی می توانند اطلاعات کاربرانی که از اینترنت نسل پنجم بهره می برند را به سرقت ببرند.

اما بد نیست یکی دیگر از معایب اینترنت نسل پنجم را در ایجا ذکر کنیم و آن مشکلاتی است که با ارتعاشات موجود برای سلامت بشر ایجاد می کند.

با تمام اینها می بینیم که اینترنت نسل پنجم و بلاک چین چگونه نواقص یکدیگر را رفع می کنند.

نتیجه گیری

شاید بهتر باشد اینترنت اشیا، اینترنت نسل پنجم و بلاک چین را به صورت یک مجموعه و همراه با هم بررسی کرد، به این ترتیب شاهد خواهیم بود که این سه فناوری زندگی روزمره، صنعت، طبابت و بسیاری از صنایع ریز و درشت را تحت تاثیر قرار داده و اگر به درستی استفاده شوند در بهبود زندگی بشر نقش اساسی خواهند داشت.

تاخیر کم، سرعت بالای انتقال داده ها در اینترنت نسل پنجم با ویژگی تمرکززدایی و امنیت و غیرقابل تغییر بودن داده های ارسالی در کنار هم به اینترنت اشیا که پیش بینی می شود درصد بزرگی از زندگی هایمان را تشکیل دهند و روز به روز گسترده تر شوند کمک می کند که این فناوری بدون نقص بتواند به بشر در تمام زمینه ها کمک کند.

ما سعی کردیم در این مطلب به توضیح ارتباط میان این فناوری ها و تاثیر آنها بر روی یکدیگر اشاره کنیم.