ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی چیست؟

سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی چیست؟

سایدچین (Sidechain) یا زنجیره‌های جانبی برای کمک به بلاک‌چین‌های از قبل موجود مانند بیت‌کوین، برای مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری بیش‌تر ضروری شده‌اند آدام بک، مخترع HashCash و مدیر عامل فعلی Blockstream ، اولین مفهوم زنجیرۀ جانبی را در یک مقالۀ دانشگاهی در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۴ منتشر کرد. همچنین، تعداد زیادی از مهندسان بیت کوین مانند مت کورالو، لوک دشجر، بنیانگذار  Blockstream، مارک فریدنباخ و…، در این پروژه درگیر بودند.

درحالی‎که بسیاری از نویسندگان مقاله نقش مهمی در توسعۀ ایدۀ ساتوشی ناکاموتو در مورد یک سیستم نقدی الکترونیکی، یعنی ادغام مکانیسم اجماع اثبات کار HashCash در زنجیرۀ بلوکی بیت کوین ایفا کردند، متوجه شدند که اگر بیت کوین قرار است به‌عنوان یک دارایی مورد استفاده قرار گیرد، هنوز جایی برای بهبود دارد.

زیرساخت بیت کوین در آن زمان با مبادلاتی بین مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی مواجه بود. همچنین نگرانی‌هایی در مورد حریم خصوصی و سانسور بیت‌کوین وجود داشت؛ زیرا اگر افراد بیش‌تری ارز بیت‌کوین (BTC) را بپذیرند، فناوری‌های جدیدی که امنیت رمزنگاری بیت‌کوین را بهبود می‌بخشند، ضروری تلقی می‌شوند.

درنتیجه، یک فناوری جدید یعنی زنجیره‌های جانبی پیشنهاد شد که بیت کوین‌ها و سایر دارایی‌های دفتر کل را قادر می‌سازد بین چندین بلاک‌چین منتقل شوند. این فناوری به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از دارایی‌هایی که از قبل دارند، به سیستم‌های ارزهای دیجیتال جدید و نوآورانه دسترسی پیدا کنند.

زنجیره جانبی یا سایدچین چیست؟

سایدچین یک شبکۀ بلاک‌چین مجزا است که از طریق یک گیرۀ دو طرفه به بلاک‌چین دیگری به نام بلاک‌چین مادر یا شبکۀ اصلی متصل می‌شود. این بلاک‌چین‌های ثانویه، پروتکل‌های اجماع خاص خود را دارند که به شبکۀ بلاک‌چین اجازه می‌دهد تا حریم خصوصی و امنیت خود را بهبود بخشد و نیروی اضافی مورد نیاز را برای حفظ شبکه به حداقل برساند.

یکی از مؤلفه‌های کلیدی زنجیره‌های جانبی، توانایی آن‌ها برای تسهیل تبادل دارایی بین شبکۀ اصلی و بلاک‌چین ثانویه است. این بدان معناست که دارایی‌های دیجیتالی مانند توکن‌ها می‌توانند به‌طور ایمن بین بلاک‌چین‌ها منتقل شوند و به پروژه‌ها اجازه ‌دهند تا اکوسیستم خود را به‌صورت غیرمتمرکز گسترش دهند.

در عمل، فردی که از شبکۀ اصلی بیت کوین استفاده می‌کند، باید آن را به یک آدرس خروجی ارسال کند. این آدرس می‌تواند یک کیف پول سخت افزاری، یک کیف پول آنلاین و یا یک زنجیرۀ جانبی باشد. پس از تأیید تراکنش، اطلاعیۀ تراکنش کامل‌شده در سراسر شبکۀ بیت کوین پخش می‌شود. پس از یک بررسی امنیتی کوتاه، بیت کوین ارسالی به زنجیرۀ جانبی منتقل می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را آزادانه در سراسر شبکۀ جدید جابجا کنند.

زنجیرۀ جانبی یا سایدچین چیست؟

ریشه‌های سایدچین چیست؟

مهم‌ترین جنبۀ هر حساب از زنجیره‌های جانبی، بر سه‌راهی بلاک‌چین متمرکز است که حول تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری می‌چرخد. درواقع، این سه راهی یکی از بزرگ‌ترین موانع برای پذیرش جریان اصلی فناوری بلاک‌چین است.

ظاهراً شبکه‌ها، سیستم‌ها یا راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک‌چین برای دستیابی به دو عامل دیگر باید روی یکی از عوامل مصالحه کنند. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید عدم تمرکز و همچنین امنیت را اعمال کنید، نمی‌توانید مقیاس‌پذیری داشته باشید. هیچ کس دوست ندارد تمرکززدایی و امنیت را به خطر بیندازد؛ زیرا آن‌ها ویژگی‌های اساسی فناوری بلاک‌چین هستند. از سوی دیگر، مقیاس‌پذیری برای مدت طولانی چشم‌انداز بلاک‌چین بوده است. از آنجایی که کاربران برای ساخت  dApp‌ها به شبکه‌های مختلف بلاک‌چین می‌روند، مقیاس‌پذیری به یک نیاز اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

باید بدانید که همواره پاسخ به مسائل مقیاس‌پذیری در قالب راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایۀ ۲ یک عامل اطمینان بخش بوده است. برخی از راه‎حل‌های لایۀ ۲، مانند رول آپ و پلاسما، راه‌حل‌های مناسبی را با موفقیت برای مقیاس‌پذیری ارائه کرده‌اند. با این حال، زنجیره‌های جانبی با دیگر راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایۀ ۲ متفاوت هستند؛ زیرا به اجماع مستقل و پروتکل‌های امنیتی بستگی دارند. درنتیجه، آن‌ها توانایی ارائۀ عملکردهای اضافی را خواهند داشت.

ریشه‌های سایدچین چیست؟

سازندگان  Sidechain چه کسانی هستند؟

پیشینۀ توسعۀ زنجیره‌های جانبی اهمیت آن‌ها را در دنیای کریپتو و بلاک‌چین نشان می‌دهد. چه کسی مفهوم زنجیرۀ جانبی را در کریپتو ایجاد کرد و چگونه به این طرح رسید؟ همانطورکه پیش‌تر هم اشاره کردیم، اولین نمونه از مفهوم زنجیرۀ جانبی را در اکتبر ۲۰۱۴، آدام ارائه کرد. آدام خالق HashCash است و به‌عنوان مدیر عامل فعلی Blockstream کار می‌کند. علاوه بر این، برخی از مشهورترین کارشناسان بیت کوین نیز در این پروژه حضور داشتند.

نویسندگان قصد داشتند با مفهوم بلاک‌چین جانبی، از امکانات بهبود بیت کوین برای افزایش جذابیت جهانی آن استفاده کنند. کاغذ سفید مفهوم زنجیرۀ جانبی نظرات نویسندگان را در مورد مبادلات ثابت بین تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری برجسته کرد. در همان زمان، این مقالۀ آکادمیک بر نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و سانسور با بیت کوین تأکید کرد. بنابراین، نیاز به فناوری‌های جدید برای بهبود امنیت رمزنگاری بیت‌کوین در تشویق پذیرش جریان اصلی بیت‌کوین توسط کاربران بیش‌تر مشخص شد.

سازندگان  Sidechainچه کسانی هستند؟

سایدچین‌‌ها چگونه کار می‌کنند؟

زنجیره‌های جانبی به‌عنوان خطوط سریع در جاده کار می‌کنند. آن‌ها امکان انتقال دارایی‌ها و تراکنش‌های دیجیتال را از شبکۀ اصلی بلاک‌چین به زنجیره‌ای جداگانه از بلوک‌ها فراهم می‌کنند؛ جایی که می‌توان داده‌ها را سریع‌تر پردازش و تراکنش‌های بیش‌تری را بدون ایجاد تراکم شبکه تأیید کرد.

از آنجا که آن‌ها از اعتبارسنجی‌ها و مکانیسم‌های اجماع خود استفاده می‌کنند، مجبور نیستند حاکمیت خود را به شبکۀ اصلی واگذار کنند. این حاکمیت همچنین به این معنی است که اگر نقض امنیت در یک زنجیرۀ جانبی رخ دهد، امنیت شبکۀ اصلی را به خطر نخواهد انداخت.

ارتباط بین این زنجیره‌ها و زنجیرۀ اصلی، از طریق دو جزء کلیدی -گیره‌های دو طرفه و فدراسیون‌ها- تسهیل می‌شود. در حال حاضر، به همان اندازه که ممکن است ساده به نظر برسد، چند مؤلفۀ کلیدی وجود دارد که به زنجیره‌های جانبی اجازه می‌دهد تا به‌طور مؤثر عمل کنند. این اجزا عبارتند از:

  • گیرۀ دو طرفه؛
  • قراردادهای هوشمند.

سایدچین‌‌ها چگونه کار می‌کنند؟

گیرۀ دوطرفه

زنجیره‌های جانبی برای تسهیل انتقال دارایی‌های دیجیتال بین بلاک‌چین‌ها، بدون توجه به اینکه دارندۀ دارایی‌ها چه کسی است، توسعه یافته‌اند. دارایی‌های دیجیتال باید بدون هیچ گونه ریسک طرف مقابل قابل جابجایی باشند؛ به این معنی که هیچ نیروی ثانویه‌ای نباید بتواند جلوی انتقال دارایی را بگیرد.

برای تسهیل این انتقال بین بلاک‌چین‌ها، یک گیرۀ دوطرفه مورد نیاز است. شما می‌توانید این گیره را به‌عنوان یک تونل دو طرفه با ماشین‌ها در هر دو جهت در نظر بگیرید.

با توجه به کاغذ سفید زنجیرۀ جانبی، یک گیرۀ دوطرفه به‌صورت زیر تعریف می‌شود:

«مکانیسمی که سکه‌ها توسط آن بین زنجیره‌های جانبی جابه‌جا می‌شوند. یک زنجیرۀ جانبی متصل به زنجیره‌ای است که دارایی‌های آن را می‌توان از زنجیره‌های دیگر وارد کرد و به آن بازگرداند».

به بیان ساده، یک گیرۀ دوطرفه به دارایی‌های دیجیتالی، مانند بیت کوین، اجازه می‌دهد که بین شبکۀ اصلی و زنجیرۀ جانبی جدید منتقل شوند. جالب اینجاست که «انتقال» یک دارایی دیجیتال هرگز اتفاق نمی‌افتد. دارایی‌ها در واقع منتقل نمی‌شوند؛ در عوض، آن‌ها در شبکۀ اصلی قفل می‌شوند، درحالی‌که مقدار معادل آن در زنجیرۀ جانبی باز می‌شود. در نتیجه، در هر عملیات باید فرض شود که «تأییدکنندگان» درگیر در پیوند دو طرفه، صادقانه عمل می‌کنند. در غیر این صورت، نقل و انتقالات تقلبی ممکن است انجام شده یا انتقال واقعی متوقف شود.

سایدچین‌‌ها چگونه کار می‌کنند؟

قراردادهای هوشمند

برای انتقال دارایی‌های دیجیتال بین یک زنجیرۀ جانبی و شبکۀ اصلی آن، باید یک فرآیند خارج از زنجیره (تراکنش‌هایی که خارج از بلاک‌چین انجام می‌شوند) ایجاد شود که داده‌ها را بین دو بلاک‌چین منتقل ‌کند.

همانطورکه پیش‌تر اشاره شد، از آنجایی که انتقال دارایی‌های دیجیتال بین زنجیرۀ مادر و زنجیرۀ جانبی واقعی نیست، دارایی‌های دیجیتال در دو طرف دو بلاک‌چین قفل شده و پس از تأیید تراکنش از طریق یک قرارداد هوشمند، آزاد می‌شوند.

قراردادهای هوشمند با اعمال تأییدکننده‌ها در شبکۀ اصلی و زنجیرۀ جانبی برای تأیید صادقانۀ تراکنش‌های زنجیره‌ای استفاده می‌شوند. هنگامی‌که تراکنشی اتفاق بیفتد، یک قرارداد هوشمند به شبکۀ اصلی اطلاع می‌دهد که یک رویداد اتفاق افتاده است.

پس از آن فرآیند خارج از زنجیره، اطلاعات تراکنش را به یک قرارداد هوشمند در زنجیرۀ جانبی منتقل کرده و تراکنش را تأیید می‌کند. پس از تأیید رویداد، وجوه را در زنجیرۀ جانبی آزاد می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال را در هر دو بلاک‌چین جابجا کنند. توجه داشته باشید، این فرآیند می‌تواند از شبکۀ اصلی به زنجیرۀ جانبی یا بالعکس رخ دهد.

سایدچین‌‌ها چگونه کار می‌کنند؟

یک زنجیرۀ جانبی چگونه ساخته شده است؟

زنجیره‌های جانبی مانند بلاک‌چین‌های کوچک و مستقل عمل می‌کنند. چیزی که آن‌ها را از زنجیرۀ اصلی متمایز می‌کند، این است که کوچک‌تر، سریع‌تر و متمرکزتر هستند. کار اصلی آن‌ها پردازش و اعتبارسنجی داده‌ها برای زنجیرۀ اصلی یا افزودن قابلیت‌هایی اضافی است. برای انجام این کار، آن‌ها به روش‌های زیر با mainchain ارتباط برقرار می‌کنند:

استفاده از گیرۀ دوطرفه

روش اول، استفاده از یک گیرۀ دوطرفه است. این گیره‌ها دو بخش دارند و از تأیید پرداخت ساده (SPV) برای اطمینان از مالکیت سکه‌ها استفاده می‌کنند:

  • قفل کردن: این گیره برای حرکت سکه‌ها یا ژتون‌ها از زنجیرۀ اصلی به زنجیرۀ جانبی است. برای انجام این کار، سکه‌ها در یک آدرس خروجی قفل می‌شوند تا از وجود سکه‌های رایگان در هر دو زنجیره جلوگیری شود. هنگامی‌که سکه‌ها به‌طور ایمن قفل می‌شوند تا در جای دیگری خرج نشوند، مقدار معادل آن روی زنجیرۀ جانبی آزاد می‌شود. سپس سکه‌ها به یک کیف پول یا قرارداد هوشمند در زنجیرۀ جانبی که توسط یک ماشین یا کد کنترل می‌شود، فرستاده می‌شوند. برای بازیابی سکه‌ها، باید اقدامات خاصی انجام شود.
  • رها کردن: این گیره زمانی استفاده می‌شود که فردی بخواهد سکه‌ها یا توکن‌های خود را از زنجیرۀ جانبی بازیابی کرده و قفل آن‌ها را در زنجیرۀ اصلی باز کند. این فرآیند سخت‌تر از قفل کردن سکه‌ها است. برای بازیابی، سکه‌های نشان‌دهنده روی زنجیرۀ جانبی باید از بین بروند؛ درنتیجه سکه‌های روی زنجیرۀ اصلی آزاد شوند و از تکراری شدن آن‌ها جلوگیری شود.

یک زنجیرۀ جانبی چگونه ساخته شده است؟

فدراسیون

دوم، وجود یک فدراسیون است؛ اگرچه این بخش در همۀ زنجیره‌های جانبی وجود ندارد:

فدراسیون‌ها واسطه‌هایی هستند که وظیفۀ قفل و رهاسازی بین زنجیره‌های جانبی و زنجیره‌های اصلی را بر عهده دارند. آن‌ها گاهی اوقات به‌عنوان تهدیدی برای تمرکز تلقی می‌شوند. با این حال، آن‌ها در حفظ یکپارچگی معاملات بین زنجیره‌ها بسیار مفید هستند. برخی از آن‌ها مبتنی بر ماشین هستند؛ به این معنی که از کد ساخته شده‌اند؛ درحالی‌که برخی دیگر را سازمان نماینده زنجیرۀ جانبی ساخته است.

فدراسیون اطمینان حاصل می‌کند که سکه‌های ضرب‌شده دقیقاً با سکه‌های قفل‌شده در زنجیرۀ اصلی قبل از مجاز‌کردن هر تراکنش یا «آزادسازی» هر سکه از یک زنجیره به زنجیرۀ دیگر مطابقت دارند. اگر بین مقادیر مغایرت وجود داشته باشد، فدراسیون معامله را مسدود خواهد کرد. این بدان معنی است که زنجیرۀ جانبی هرگز ارزش بیش‌تری از زنجیرۀ اصلی نخواهد داشت.

با استفاده از زنجیرۀ جانبی برای پردازش تراکنش‌ها و تأیید داده‌ها، مقیاس‌پذیری زنجیرۀ اصلی بهبود می‌یابد و تراکنش‌ها می‌توانند سریعتر پردازش شوند. به همین دلیل، کاربران اغلب سکه‌های خود را به زنجیرۀ جانبی منتقل می‌کنند تا وظایف خود را انجام دهند یا قراردادهای هوشمند را سریع‌تر اجرا کنند و پس از آن آن‌ها را به زنجیرۀ اصلی بازگردانند.

یک زنجیرۀ جانبی چگونه ساخته شده است؟

فدراسیون‌ها چه نقشی در زنجیره‌های جانبی دارند؟

برای تضمین یکپارچگی تراکنش‌ها بین شبکۀ اصلی و زنجیرۀ جانبی، یک طرف میانی مورد نیاز است. این نقطۀ میانی توسط فدراسیون‌ها مدیریت می‌شود که می‌توانند مبتنی بر کد یا گروهی از افراد باشند. فدراسیون‌ها مسئول بررسی فرآیندهای قفل و آزادسازی هستند. آن‌ها بررسی می‌کنند که آیا سکه‌های قفل‌شده با سکه‌های آزادشده مطابقت دارند یا خیر و اطمینان حاصل می‌کنند که ارزش زنجیرۀ جانبی هرگز از ارزش زنجیرۀ اصلی بیش‌تر نمی‌شود.

مزایای سایدچین چیست؟

سایدچین در ابتدا به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیر ایجاد شد، اما چندین مزیت مختلف را ارائه داد که به بهبود کارایی کلی بلاک‌چین کمک کند:

مقیاس‌پذیری

شاید یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت زنجیره‌های جانبی توانایی آن‌ها در حل مشکلات مقیاس‌پذیری بلاک‌چین باشد. با افزایش ظرفیت تراکنش، زنجیره‌های جانبی امکان پردازش داده‌های بیش‌تری را بدون کندی یا شکست شبکه فراهم می‌کنند. آن‌ها همچنین هزینۀ معاملات را کاهش می‌دهند. این امر تکامل فناوری بلاک‌چین را به‌عنوان یک راه‌حل غالب برای آینده تسهیل می‌کند.

ارتقاء آسان

از آنجایی که بلاک‌چین غیرمتمرکز است، اغلب اوقات،تصمیم‌گیری در مورد ارتقا و ایده‌های جدید یک چالش خواهد بود. زنجیره‌های جانبی به‌روزرسانی‌های جدید را به‌طور جداگانه از زنجیرۀ اصلی آزمایش می‌کنند که منجر به کارایی بیش‌تر، اجماع سریع‌تر و تکامل مطمئن‌تر فناوری به‌عنوان یک کل می‌شود.

انعطاف پذیری

یکی دیگر از مزایای مهمی که زنجیره‌های جانبی دارند، تعامل بین دو ارز دیجیتال مجزا در سیستم بلاک‌چین است. درواقع می‌توان زنجیره‌های جانبی مستقلی را برای ارزهای دیجیتال مختلف ایجاد کرد که می‌توانند به زنجیرۀ اصلی متصل شوند و اجازۀ مبادلات را بدهند.

کارایی

زنجیره‌های جانبی می‌توانند زنجیرۀ اصلی را کاربردی‌تر کنند. به‌عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند از قراردادهای هوشمند استفاده کرده و ایجاد dApp‌های مختلف را برای بلاک‌چین‌هایی که در غیر این صورت قادر به انجام آن نیستند، مانند بیت کوین، تسهیل کنند.

مزایای سایدچین چیست؟

معایب سایدچین چیست؟

به همان اندازه که زنجیره‌های جانبی ممکن است برای فناوری بلاک‌چین مفید باشند، معایب متعددی دارند که باید به آن‌ها اشاره کرد:

امنیت پایین

زنجیره‌های جانبی توسط لایۀ ۱ ایمن نمی‌شوند و برای امنیت به اعتباردهنده‌های خود وابسته هستند. جذب تعداد زیادی از اعتباردهنده‌های علاقه‌مند می‌تواند دشوار باشد؛ به‌ویژه برای زنجیره‌هایی که توکن‌های بومی ندارند و می‌توانند به‌عنوان مشوق عمل کنند. به‌عنوان زنجیره‌های کوچک‌تر، آن‌ها در برابر حملات احتمالی آسیب‌پذیرتر هستند.

عدم تمرکز

زنجیره‌های جانبی متمرکزتر از زنجیره‌های مادر در نظر گرفته می‌شوند. در مقایسه با بلاک‌چین‌های اصلی، آن‌ها به تعداد ماینر کم‌تری متکی هستند که باعث می‌شود پردازش تراکنش کم‌تر غیرمتمرکز باشد.

اهمیت زنجیرۀ جانبی بلاک‌چین

توسعه‌دهندگان و شرکت‌کنندگان بلاک‌چین برای آزمایش ویژگی‌ها و تجربۀ موارد دیگری که معمولاً در زنجیرۀ اصلی شبکه موجود نیستند، از زنجیره‌های جانبی استفاده می‌کنند. از زنجیره‌های جانبی نیز می‌توان برای سرعت بخشیدن به نهایی‌شدن تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های کلی تراکنش استفاده کرد.

زنجیره‌های جانبی برای دسترسی به بلاک‌چین حیاتی هستند؛ زیرا به کاربران امکان می‌دهند از دارایی‌های رمزنگاری‌شدۀ خود برای موارد مختلف استفاده کنند. به‌عنوان مثال، در مورد تراکنش‌های بیت‌کوین، نیازی به صرف هزینه‌های زیاد یا ساعت‌ها منتظرماندن برای اعتبارسنجی تراکنش نیست.

اهمیت زنجیرۀ جانبی بلاک‌چین

امنیت زنجیرۀ جانبی

امنیت زنجیرۀ جانبی براساس شبکه متفاوت است. در بیش‌تر موارد، یک زنجیرۀ جانبی از شکل امنیتی خاص خود از طریق یک روش اجماع مانند اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. گفته می‌شود زنجیره‌های جانبی برای حفظ امنیت خود به اعضای اختصاصی مختلفی نیاز دارند؛ در غیر این صورت، آن‌ها قربانی هک و سایر تهدیدها می‌شوند.

در برخی موارد خاص، مانند Ardor، زنجیره‌های جانبی امنیت زنجیرۀ اصلی را به ارث می‌برند. درواقع همۀ تراکنش‌ها از طریق زنجیرۀ اصلی بررسی و تأیید می‌شوند و زنجیرۀ جانبی بیش‌تر به‌عنوان یک راه بهبودیافته برای تعامل با پروتکل‌های خاص عمل می‌کند.

پلتفرم‌های سایدچین کدامند؟

امروزه بسیاری از پروژه‌ها روی فناوری سایدچین یا زنجیرۀ جانبی کار می‌کنند. بیایید نگاهی به چند نمونۀ محبوب بیندازیم و نحوۀ کار آن‌ها را بررسی کنیم:

RSK (RootStock)

RootStock  به بلاک‌چین بیت کوین متصل بوده و دارای برنامه‌های غیرمتمرکز برای تعامل کاربران است. هنگام قفل کردن بیت کوین  (BTC)، دارایی‌ها به بیت کوین هوشمند (SBTC) تبدیل می‌شوند که دارندگان می‌توانند با قراردادهای هوشمند شبکه از آن استفاده کنند. قراردادهای هوشمند یک فناوری محبوب هستند که در بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چین، به‌ویژه برنامه‌نویسی اتریوم، استفاده می‌شوند.

قراردادهای هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز را در شبکۀ اتریوم فعال می‌کنند؛ اما کد چنین توافق‌هایی به‌طور بومی در زنجیرۀ اصلی بیت‌کوین یکپارچه نشده است. زنجیرۀ جانبی بیت‌کوین RootStock استفاده از قراردادهای هوشمند را از طریق یک زنجیرۀ جانبی امکان‌پذیر می‌سازد؛ به این معنی که کاربران برای استفاده از این قابلیت، نیازی به تبدیل بیت کوین به دارایی‌های دیگر ندارند. قراردادهای هوشمند RSK بیانیه‌های if-then خودکار و ایمن هستند که برای ایجاد یک محیط غیرقابل اعتماد برای دو طرف برای تبادل ارزش استفاده می‌شوند.

پلتفرم‌های سایدچین کدامند؟

به‌طور خاص، RootStock به کاربران امکان می‌دهد تا بیت کوین خود را قرض دهند. وام‌دهندگان می‌توانند در بیت کوین قرض داده‌شدۀ خود سود کسب کنند؛ وام‌گیرندگان هم کنترل نسبتاً زیادی بر پرداخت سود خود دارند.

در این مورد، RootStock  نیاز به یک بانک سنتی یا دیگر مؤسسۀ مالی شخص ثالث را از بین می‌برد. به‌طور معمول، یک بانک در قرارداد وام و استقراض حرف آخر را می‌زند، کارمزدها را می‌پذیرد و معامله را تسهیل می‌کند. با  RSK، دو طرف شرکت‌کننده می‌توانند شرایط قرارداد را تعیین کنند و آن‌ها را به اجرا بگذارند.

RIFOS

در نهایت، RootStock زیرساخت خود را از طریق RIFOS گسترش خواهد داد؛ یک پلتفرم چند وجهی برای کاربران برای مدیریت هویت، ارتباطات، ذخیره‌سازی فایل و موارد دیگر، همه در یک فضای غیرمتمرکز. RIFOS، همراه با فناوری قراردادهای هوشمند، از استفاده از اینترنت غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین پشتیبانی می‌کند.

بلاک‌چین Ardor

شبکۀ بلاک‌چین آردور از معماری زنجیره‌ای والدین به فرزند استفاده می‌کند. در این مورد، بلاک‌چین مادر، زنجیرۀ اصلی Ardor است که تمام تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند و همۀ پروتکل‌های امنیتی و موارد دیگر را ارائه می‌دهد. توسعه‌دهندگان بلاک‌چین می‌توانند زنجیره‌های منحصربه‌فردی ایجاد کنند که به زنجیرۀ اصلی متصل هستند.

هر زنجیرۀ کودک دارای رمزارز و مورد استفادۀ خاص خود است و این ارزهای رمزنگاری‌شده همگی در یک صرافی منفرد Ardor محور برای تجارت فهرست شده‌اند. اساساً، Ardor  در حال ایجاد شبکه‌ای از اقتصادهای بلاک‌چین است که همگی با یکدیگر قابل همکاری هستند. ایده این است که از یک زنجیرۀ فرزند به‌عنوان پایگاه داده یا نوع دیگری از ثبت سوابق برای هر آنچه که توسعه‌دهنده قصد دارد استفاده شود. Ardor فرآیند ایجاد بلاک‌چین را با حفظ امنیت و اعتبارسنجی تراکنش در زنجیرۀ اصلی ساده‌سازی خواهد کرد تا از مسدودشدن زنجیرۀ کودک جلوگیری کند.

امکانات Ardor

Ardor  کاملاً مبتنی بر الگوریتم Proof of Stake است که باعث می‌شود هر کسی بتواند بدون نیاز به سخت‌افزار گران‌قیمت در امنیت و مدیریت شبکه شرکت کند. علاوه بر این، فناوری زنجیره فرزند شبکه باعث می‌شود که هر کسی بتواند بدون درک کد یا توسعه از بلاک‌چین خود استفاده کرده و دسترسی به بلاک‌چین را برای کاربران سراسر جهان ساده‌تر کند.

پلتفرم‌های سایدچین کدامند؟

توکن بلاک‌چین Ardor

توکن ARDR در بلاک‌چین اردور برای حاکمیت استفاده می‌شود، درحالی‌که زنجیره‌های کودک هر کدام ارزهای دیجیتال خود را برای تعامل دارند.

Liquid

Liquid  شبکه‌ای برای برنامه‌های غیرمتمرکز مانند پلتفرم‌های وام‌دهی و صرافی‌ها است. واحد پول این پروژه، LBTC، توسط بیت کوین با نسبت ۱: ۱ پشتیبانی می‌شود.

کاربران می‌توانند بیت کوین خود را به LBTC تبدیل کرده و از آن برای به دست آوردن سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر Liquid، قرض‌دادن آن برای بهره و یا حتی انتشار استیبل کوین‌های جدید و سایر انواع دارایی‌ها استفاده کنند. مشابه  RootStock، Liquid  موارد استفادۀ دیگری را در اختیار دارندگان بیت کوین قرار می‌دهد که در زنجیرۀ اصلی بیت کوین موجود نیستند.

فدراسیون Liquid

Liquid  به دلیل مدل حاکمیتی یا فدراسیون آن متمایز است. فدراسیون Liquid  از سه لایۀ کارگزاران، اعضا و گره‌های کامل تشکیل شده است.

فانکشنری‌ها کاربران تخصصی‌ای هستند که تراکنش‌های بین بیت کوین و شبکۀ لیکویید را تأیید می‌کنند. اعضا LBTC  را برای رأی‌دادن به پیشنهادات شبکه نگه می‌دارند. Full Nodes  نیز برای اطمینان از اعتبارسنجی صحیح تراکنش‌ها، فعالیت Functionaries را دوبار بررسی می‌کند.

درحالی‌که دو سطح اول برای عملکرد Liquid حیاتی هستند، گره‌های کامل آخرین مرحله هستند. فول نودها اختصاصی‌ترین کاربران Liquid هستند و اطمینان می‌دهند که تراکنش‌ها همیشه قابل تأیید باشند و هیچ مزاحمتی برای شبکه ایجاد نشود.

پلتفرم‌های سایدچین کدامند؟

چرا بلاک‌چین‌ها به زنجیرۀ جانبی نیاز دارند؟

نکتۀ جالب توجه در مورد سایدچین‌ها این است که تراکنش‌ها را به‌طور مؤثر و با کم‌ترین هزینه پردازش می‌کنند. اگر از اواسط سال ۲۰۲۰ اتریوم را خریداری کرده یا از آن استفاده کرده‌اید، می‌دانید که هزینه‌های گس می‌تواند گران باشد. کاربران اتریوم در حال حاضر بسیار بیش‌تر از زمانی است که در ابتدا راه‌اندازی شد. ازدحام در شبکه باعث کندی زمان پردازش و هزینه‌های بالا می‌شود.

زنجیره‌های جانبی یک راه مؤثر برای افزایش ظرفیت شبکه ارائه می‌دهند. یکی از دلایل اصلی هجوم کاربران به لایۀ ۱، عدم تمرکز و امنیت آن‌هاست. این ویژگی، توانایی بلاک‌چین لایۀ ۱ را برای مقیاس‌پذیری مهار می‌کند. زنجیره‌های جانبی به مقیاس‌پذیری کمک می‌کنند، اما برخی تمرکززدایی و امنیت ذاتی لایۀ ۱ را قربانی خواهند کرد.

رشد زنجیره‌های جانبی چگونه شروع شد؟

زنجیره‌های جانبی همراه با بیت کوین و اتریوم رشد کرده‌اند. یک زنجیرۀ جانبی به نام پالیگان در سال گذشته با افزایش هزینه‌های گس اتریوم، رشد زیادی را تجربه کرده است. Polygon در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و از تبدیل‌شدن اتریوم به بلاک‌چین ترجیحی NFT‌ها، DeFi  و سایر برنامه‌ها حمایت کرد. اتریوم به تنهایی می‌تواند ۱۲ تا ۳۰ تراکنش را در ثانیه پردازش کند. بلاک‌چین Polygon توان عملیاتی را نزدیک به ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد.

برای کمک به کمیت افزایش کاربرد Polygon، می‌توان به بررسی قیمت توکن بلاک‌چین  Polygon و MATIC کمک کرد. یک توکن MATIC در زمان راه‌اندازی پروژه فقط یک‌دهم پنی ارزش داشت. بعد از آن، قیمت این ارز در دسامبر ۲۰۲۱ به ۲.۸۷ دلار رسید؛ یعنی تقریباً ۱۴۰۰۰درصد افزایش را تجربه کرد.

زنجیره‌های جانبی بیت کوین

تعداد زیادی زنجیرۀ جانبی به غیر از Polygon وجود دارند. این سایدچین‌ها هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی هستند که با دیگری متفاوت است. برخی از آن‌ها به تسهیل کاربرد رو به رشد بلاک‌چین و ابزار رسانه‌های اجتماعی مانند  Loom کمک می‌کنند. Rootstock زنجیرۀ جانبی اصلی است که به مقیاس بیت کوین کمک می‌کند. پلاسما یک سایدچین محبوب برای توسعه‌دهندگان در دنیای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (dApps) است. هدف همۀ آن‌ها این است که مسئلۀ مقیاس‌بندی لایۀ ۱ را به روش‌های متفاوتی حل کنند.

زنجیره‌های جانبی بیت کوین

نمونه‌های واقعی از زنجیره‌های جانبی، شبکۀ Liquid  بیت‌کوین و روت استاک (RSK) هستند. از آنجایی که هر دو زنجیرۀ جانبی به شبکۀ اصلی بیت کوین گره خورده‌اند، فقط فعالیت‌های مربوط به بیت کوین امکان‌پذیر است.

شبکۀ Liquid یک زنجیرۀ جانبی منبع‌باز است که توسط  Blockstream روی شبکۀ اصلی بیت کوین ایجاد شد. با استفاده از ویژگی‌های ذاتی زنجیره‌های جانبی، زمان کشف بلاک شبکۀ Liquid  تنها یک دقیقه است؛ یعنی بسیار سریع‌تر از زمان بلوک ۱۰دقیقه‌ای بیت‌کوین. این بدان معناست که در مقایسه با بلاک‌چین بیت کوین، ۱۰ برابر بلاک‌های بیش‌تری را می‌توان به زنجیرۀ جانبی اضافه کرد. این شبکه همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا با پنهان‌کردن مقدار و نوع دارایی در حال انتقال، به‌صورت خصوصی‌تر با دارایی‌های دیجیتالی تراکنش کنند.

RSK  یک زنجیرۀ جانبی بوده که برای اجرای قراردادهای هوشمند تعیین شده است. هنگام استفاده از  RSK ، بیت کوین در شبکۀ اصلی قفل می‌شود و به‌عنوان بیت کوین هوشمند  (SBTC)، ارز اصلی RSK منتشر خواهد شد.

با توجه به مهارت قرارداد هوشمند  RSK، کاربران برای استفاده از قرارداد هوشمند نیازی به تبدیل بیت کوین خود به دارایی‌های دیگر ندارند. این بدان معناست که آن‌ها در سایر شبکه‌های بلاک‌چین مانند اتریوم قابل همکاری هستند.

زنجیره‌های جانبی بیت کوین

پتانسیل زنجیره‌های جانبی

زنجیره‌های جانبی پتانسیل زیادی برای گسترش دامنه، مقیاس و پویایی فناوری بلاک‌چین دارند و به شبکه‌های بلاک‌چینی که قبلاً منزوی شده بودند، اجازه می‌دهند در یک اکوسیستم مشترک ادغام شوند. با درنظرگرفتن یک دیدگاه وسیع، شبکۀ بلاک‌چین جهانی متشکل از بلاک‌چین‌های متعدد را تصور کنید که هر کدام مکانیسم اجماع، قوانین حاکمیتی و چشم‌انداز خاص خود را دارند، اما همۀ آن‌ها مستقل از یکدیگر باقی می‌مانند.

قابلیت همکاری زنجیره‌ای متقابل که توسط زنجیره‌های جانبی تسهیل می‌شود، به کاربران این امکان را می‌دهد تا به‌طور یکپارچه در این پروژه‌های مختلف حرکت کنند.

اصلی‌ترین پروژه‌های سایدچین کدامند؟

زنجیره‌های جانبی راه‌حل نسبتاً جدیدی محسوب می‌شوند که هنوز در حال آزمایش هستند. چند پروژه وجود دارند که قبلاً به‌عنوان راه‌حل‌هایی برای افزایش مقیاس‌پذیری محبوبیت پیدا کرده‌اند.

  • Polygon : Polygon در ابتدا به‌عنوان شبکۀ  Matic به دنیای بلاک‌چین معرفی شد. هدف آن مقابله با چالش مقیاس‌پذیری اتریوم از طریق راه‌حل‌های لایۀ ۲ و زنجیره‌های جانبی است و ارتباطی بین بلاک‌چین‌ها فراهم می‌کند. این راه‌حل همچنین دارای سازگاری با ماشین مجازی اتریوم است.
  • Skale : Skaleیک شبکۀ زنجیرۀ جانبی لایۀ ۲ است که روی اتریوم اجرا می‌شود و توسعۀ dApp را در یک محیط مقرون‌به‌صرفه، سریع و کارآمد تسهیل می‌کند. شبکۀ بلاک‌چین از طیف گسترده‌ای از بلاک‌چین‌ها و زنجیره‌های جانبی پشتیبانی کرده و پتانسیل استفاده از اتریوم را برای کاربران از طریق زنجیره‌های  SKALE بیش‌تر می‌کند.
  • SmartBCH: SmartBCH یکی از اولین انواع زنجیره‌های جانبی است که برای بیت کوین کش طراحی شده است و با EVM و Web3 سازگاری دارد. این برنامه با هدف پشتیبانی از مهاجرت برنامه‌های DeFi به سیستم بیت کوین کش ایجاد شده است.

سخن پایانی

سایدچین تعاریف متعددی دارد. در کلی ترین مفهوم، یک زنجیرۀ جانبی را می‌توان به‌عنوان یک بلاک‌چین توصیف کرد که می‌تواند با بلاک‌چین دیگری تعامل داشته باشد.

دو نوع اصلی از زنجیرۀ جانبی وجود دارد؛ آن‌هایی که دارای دو بلاک‌چین مستقل هستند و آن‌هایی که یک بلاکچین وابسته به دیگری هستند. در مورد اولی، هر دو بلاک‌چین را می‌توان به‌عنوان زنجیرۀ جانبی دیگری در نظر گرفت؛ به این معنی که آن‌ها برابر هستند و گاهی اوقات هر دو بلاک‌چین توکن بومی (جدا) خود را دارند. در مورد دومی، یک زنجیرۀ جانبی را می‌توان به‌عنوان زنجیرۀ والد و دیگری را به‌عنوان زنجیرۀ وابسته یا «فرزند» در نظر گرفت. به‌طور معمول در یک رابطل زنجیرۀ جانبی والد و فرزند، زنجیرۀ فرزند دارایی‌های خود را ایجاد نمی‌کند؛ در عوض، هر گونه دارایی را از نقل و انتقالات از زنجیرۀ مادر به دست می‌آورد. زنجیره‌های جانبی می‌توانند با روش‌های مختلف تعامل داشته باشند. این امر با استفاده از گیرۀ دوطرفه به دست می‌آید. ساده‌ترین پیگ دوطرفه به‌عنوان مثال، یک صرافی متمرکز است.

سؤالات متداول

سایدچین یک شبکۀ بلاک‌چین مجزا است که از طریق یک گیرۀ دوطرفه به بلاک‌چین دیگری به نام بلاک‌چین مادر یا شبکۀ اصلی متصل می‌شود. این بلاک‌چین‌های ثانویه پروتکل‌های اجماع خاص خود را دارند که به شبکۀ بلاک‌چین اجازه می‌دهند تا حریم خصوصی و امنیت خود را بهبود بخشد و نیروی اضافی مورد نیاز برای حفظ شبکه را به حداقل برساند.

سایدچین در ابتدا به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیر ایجاد شد، اما چندین مزیت مختلف را ارائه می‌دهد که به بهبود کارایی کلی بلاک‌چین کمک می‌کند. مزایای سایدچین عبارتند از: مقیاس‌پذیری، ارتقاء آسان، انعطاف‌پذیری و کارایی.

به همان اندازه که زنجیره‌های جانبی ممکن است برای فناوری بلاک‌چین مفید باشند، معایب متعددی دارند که شامل امنیت پایین و عدم تمرکز هستند.

توسعه‌دهندگان و شرکت‌کنندگان بلاک‌چین از زنجیره‌های جانبی برای آزمایش ویژگی‌ها و تجربۀ موارد دیگری که معمولاً در زنجیرۀ اصلی شبکه موجود نیستند، استفاده می‌کنند. از زنجیره‌های جانبی نیز می‌توان برای سرعت بخشیدن به نهایی‌شدن تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های کلی تراکنش استفاده کرد.

امنیت زنجیرۀ جانبی براساس شبکه متفاوت است. در بیش‌تر موارد، یک زنجیرۀ جانبی از شکل امنیتی خاص خود از طریق یک روش اجماع مانند اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. گفته می‌شود که زنجیره‌های جانبی برای حفظ امنیت خود به اعضای اختصاصی مختلفی نیاز دارند؛ در غیر این صورت، آن‌ها قربانی هک و سایر تهدیدها خواهند شد.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۲۳ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات بلاک چین به شما پیشنهاد میکنیم:
nonce
مفهوم عدد نانس (Nonce) در بلاکچین چیست؟
sidechain
سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی چیست؟
zksync
زی‌کی‌سینک (ZKSync) چیست؟ معرفی بهترین پروژه‌های آن
randomness
نتایج تصادفی (Randomness) در بلاکچین و وب ۳ چیست؟
merkle-tree
درخت مرکل چیست و چه کاربردی در بلاک چین دارد؟
eclipse-attack
حمله خسوف (Eclipse attack) چیست و چه عواقبی دارد؟
5irechain
بلاک چین 5irechain چیست؟
testnet
تست نت چیست و آیا این پروژه کلاهبرداری است؟
velas-network
شبکه ولاس (Velas) چیست و چرا منحصر به فرد است؟
pow-vs-pos
تفاوت اثبات کار و اثبات سهام (POW Vs POS) چیست؟
hard-fork-soft-fork
هارد فورک و سافت فورک چیست و چه تفاوتی باهم دارند؟
txid
شناسه تراکنش TXID چیست و چه اهمیتی دارد؟
sharding
شاردینگ (Sharding) چیست؟
liquid-network
شبکه لیکوئید (Liquid) چیست؟
learn-blockchain
5 کتاب برای یادگیری بلاک چین
dapp
اپلیکیشن یا برنامه DAPP چیست؟
synthetic-asset
دارایی مصنوعی (Synthetic Asset) چیست؟
blockchain-bridge
پل بلاکچین (Blockchain bridge) چیست و چگونه کار می کند؟
steemit
استیمیت (steemit) چیست؟ آموزش نحوه ثبت نام و استفاده از آن
binance-bridge
بایننس بریج (Binance Bridge) چیست و چگونه کار می کند؟
5g-and-blockchain
اینترنت نسل پنجم و بلاک چین چه ارتباطی باهم خواهند داشت؟
blockchain-usage
بررسی 11 کاربرد بلاک چین در اقتصاد و زندگی افراد
blockchain-development-obstacles
درباره موانع توسعه بلاک چین و کریپتوکارنسی بیشتر بدانید!
hash
هش و هش ریت چیست و چه کاربردی دارند؟
blockchain
بلاک چین چیست و از چه فناوری استفاده می کند؟