امور مالی غیرمتمرکز یا همان defi/’>دیفای (DeFi)، همه چیزهایی را که ما درمورد پول می دانیم، وارونه می کند و به دنبال تغییردادن روش سنتی پول است. اگر از افراد فعال و آشنا به دنیای کریپتوکارنسی باشید، بی شک با بسیاری از مفاهیم و دستاوردهای دیفای مانند مبادلات، وام دهی، صرافی ها و… آشنا هستید.

فهرست []

  بازبودن فضای بلاک چین به این معناست که ما می توانیم به راحتی در آن فضا کاوش کرده و چیزهای جدید زیادی را کشف کنیم. دارایی مصنوعی که با عنوان Synths نیز شناخته می شوند، به مشتقات ارز مبتنی بر بلاک چین گفته می شود و شباهت زیادی به مشتقات سنتی دارند.

  در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم به معرفی و بررسی دارایی مصنوعی (Synthetic Asset)، مقایسه آن با مشتقات سنتی و سایر موارد مرتبط با این موضوع بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

  دارایی مصنوعی در DeFi چیست؟

  با وجود اینکه ممکن است مفهوم Synthetic Asset در ابتدا کمی گیج کننده و تخیلی به نظر برسد، مفهوم پیچیده ای ندارد. برای درک بهتر این مفهوم، اولین چیزی که باید بدانید این است که این دارایی مشتقاتی از یک مجموعه است. حال به یک تعریف واحد از مشتق می پردازیم؛ مشتق به هر نوع دارایی گفته می شود که ارز خود را از یک دارایی یا شاخص پایه به دست آورد.

  برای مثال فرض کنید ارزش یک مشتقه از طریق یک قرارداد به ارزش دارایی دیگر گره خورده است. در این صورت می توانیم براساس حرکت ارزشی آن با استفاده از محصولات معاملاتی مانند قراردادهای آتی و دائمی به معامله یا همان ترید بپردازیم.

  دارایی مصنوعی چه تفاوتی با مشتقات سنتی مانند معاملات آتی دارند؟

  دارایی مصنوعی به جای استفاده از قراردادهای مختلف برای ایجاد زنجیره بین یک دارایی زیرساخت و محصول مشتقه، Synthetic Asset ارتباط بین این دو حیطه را توکنیزه می کند؛ بدین معنا که این دارایی می تواند با هر دارایی موجود در جهان و در اکوسیستم ارزها ارتباط ایجاد کند.

  به عبارت ساده تر دارایی مصنوعی یک مشتق توکنیزه شده است که ارزش دارایی دیگر را تقلید می کند. تصور کنید می خواهید سهام Gamestop را بدون مالکیت بر دارایی بومی GME معامله کنید. با استفاده از یک مشتقه مصنوعی می توانید $sGME (GME مصنوعی) را معامله کنید که با ردیابی قیمت آن با استفاده از اوراکل های داده، مانند چین لینک، همانند دارایی اصلی رفتار می کند.

  مزایای دارایی مصنوعی کریپتو در مقابل مشتقات سنتی

  بازار مشتقات سنتی زمانی به دلیل توانایی شان در بازکردن ارزش دارایی هایی مانند سهام معادل، بسیار داغ بود؛ با این حال امروزه Synthetic Asset کریپتو در حال انتقال دادن دسترسی نقدینگی به سطح جدیدی هستند. در ادامه به چند مزیت این دارایی در مقایسه با مشتقات سنتی می پردازیم:

  • امکان صدور آن ها برای همه افراد

  دارایی مصنوعی مبتنی بر بلاک چین می تواند توسط هرکسی با استفاده از پروتکل های منبع باز مانند Synthetix و Mirror ساخته شود.

  • نقدینگی در سراسر جهان

  دارایی مصنوعی را می توان در هر صرافی ارز دیجیتال در جهان از جمله صرافی های غیرمتمرکز معامله کرد.

  • انتقال بدون مرز

  دارایی مصنوعی دارایی های بلاک چینی مانند توکن های ERC-20 هستند که می توانید آن ها را بین کیف پول های ارزهای دیجیتال استاندارد ارسال و دریافت کنید.

  • حرکت بدون اصطکاک

  انتقال بین سهام، نقره/ طلای مصنوعی و سایر دارایی ها بدون نیاز به نگهداری دارایی پایه و هولدکردن.

  به طورکلی این دارایی نقدینگی بسیار بیشتری را در صرافی های جهانی، پروتکل های سوآپ و کیف پول ها در مقایسه با مشتقات سنتی حتی از راه دور امکان پذیر می کند.

  به واقعیت پیوستن توکنیزه کردن و معامله هر چیزی توسط دارایی مصنوعی

  هرچه نزدیک تر نگاه کنید، قدرت محض Synthetic Asset کریپتو آشکارتر می شود. تصور کنید هر چیزی (نه فقط دارایی هایی مانند سهام) می تواند به عنوان یک توکن دارایی مصنوعی نمایش داده و درنتیجه به زنجیره بلوکی منتقل شود. Synthetic Asset با فعال کردن هر چیزی که توکنیزه شود و وارد بلاک چین شود، استخرهای نقدینگی جهانی را به وجود می آورد. جدا از روند ساده خرید و فروش در بازار و تجارت مشتقات، Synthetic Asset امکاناتی را برای بازارهای به ظاهر نامحدود و ترکیب هایی برای منابع جدید ارزش ایجاد می کند.

  برای مثال یک توکن دارایی مصنوعی را تصور کنید که انتشار CO2 شرکت را در یک منطقه صنعتی ردیابی می کند. وقتی انتشار گازهای گلخانه ای افزایش می یابد، دارندگان توکن (افراد محلی که در نزدیکی زندگی می کنند، مقامات شهری و دلالان خارجی) با انتشار توکن های CO2 توسط شرکت ها سود می برند. با این حال زمانی که انتشار گازهای گلخانه ای کاهش می یابد، شرکت ها با حفظ توکن ها سود می برند و آن ها را تشویق می کنند که به طور مداوم انتشار CO2 را کاهش دهند. بازارهای مبتنی بر Synthetic Asset مانند مثال بالا، تنها برخی از راه هایی هستند که محصولات مصنوعی از تجارت خارج می شوند.

  معاملات سهام مصنوعی با استفاده از پروتکل Synthetix و Mirror

  دارایی مصنوعی کریپتو در حال حاضر به روش های آشنا برای افرادی که از قبل با سهام معاملاتی یا ارزهای دیجیتال آشنا هستند، صورت می گیرد. امروزه تعداد کمی صرافی Synthetic Asset وجود دارد، اما هیچ کدام از آن ها به اندازه Synthetix و Mirror Protocol از ثبات و پایداری برخوردار نیستند.

  1. io: پروتکل مبادله دارایی مصنوعی غیرمتمرکز که هرکسی را قادر می سازد برای طیف وسیعی از دارایی ها، ضرب، مبادله و نقدینگی را فراهم کند.
  2. finance: پروتکل Synthetic Asset برای ایجاد و مبادله توکن های قابل تعویض برای ردیابی قیمت دارایی های خارج از زنجیره و دارایی های متقابل.

  استفاده از Synthetix یا Mirror برای معامله سهامی مانند AAPL ،TSLA ،TWTR ،AMZN ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید. شیوه کارکردن این پروتکل نیز بسیار ساده و به شرح زیر است:

  1. کاربران با سپرده گذاری وثیقه (SNX برای Synthetix، UST برای Mirror) دارایی مصنوعی را می سازند. وثیقه واریزی برای پشتیبانی از دارایی مصنوعی ضرب شده با ارزش واقعی استفاده می شود.
  2. اوراکل ها قیمت دارایی موردنظر را در زمان واقعی به پلتفرم می رسانند و به دارایی مصنوعی این امکان را می دهند تا ارزش قیمتی را به طور دقیق تر ردیابی کنند.
  3. معامله گران از Synthetix یا Mirror برای معامله دارایی هایی مانند mBTC (Mirrored Bitcoin)، sUSD (Synthetic USD)، یا دارایی بومی پروتکل مورد استفاده (SNX یا MIR) مانند mGME استفاده می کنند.
  4. استخراج کنندگان یک پاداش برای ضرب و ایجاد نقدینگی برای دارایی های مبادله ای پرداخت شده در دارایی بومی پروتکل (SNX یا MIR) دریافت می کنند.

  بزرگ ترین مزیت مبادله Synthetic Asset کریپتو نسبت به سهام معمولی در برنامه های مبادله ای مانند رابین هود (Robinhood) را این گونه بیان کنیم: مشتقات مصنوعی دسترسی نامحدود، بدون سانسور و فوری را به هر دارایی قابل تصور شما را در اختیارتان قرار می دهد.

  مبادلات و پروتکل های دارایی مصنوعی آتی

  ما از پروتکل Synthetix و Mirror به عنوان رهبران فعلی بازار برای مبادله Synthetic Asset نام برده ایم، اما از پروتکل های تازه وارد نیز غافل نیستیم و در ادامه به آن ها نیز می پردازیم:

  Linear Finance: پروتکل مبادله دارایی های نقدی

  UMA: دارایی مصنوعی برای اکوسیستم DeFi

  Balanced DAO: دارایی مصنوعی ساخته شده بر بستر Icon که توسط ICX پشتیبانی می شود.

  Deus Finance: ایجاد و تجارت مشتقات مصنوعی مبتنی بر اتریوم

  سخن پایانی

  امروزه توجه زیادی به Synthetic Asset یا مشتقه می شود و همین امر سبب شده تا راه حل های مبتنی بر دیفای جدیدی وارد بازار شوند. صرافی های دارایی مصنوعی جدیدی نیز در حال ظهورکردن هستند که امکان معامله کردن را برای کاربران فراهم می کنند، اما در حال حاضر دو صرافی Synthetix یا Mirror، بهترین و مطمئن ترین گزینه ها هستند که از محبوبیت بالایی برخوردارند. با این حال نمی توان از صرافی های نوظهور نیز غافل شد و همان طور که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، هرکدام می توانند در آینده ای نه چندان دور به گزینه هایی مناسب برای انجام معاملات تبدیل شوند.

  پرسش های متداول

  پروتکل Synthetix و Mirror به عنوان رهبران فعلی بازار برای مبادله دارایی مصنوعی هستند.

  Linear Finance: پروتکل مبادله دارایی های نقدی