زیبایی بازار سهام این است که فرصت های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. حتی کسانی که می گویند: «در بورس ضرر کردم» نیز فارغ از باخت های قبلی خود، فرصت های زیادی برای کسب درآمد دارند. اما متاسفانه تعداد کمی از مردم این موضوع را درک می کنند و پس از ضرر احساس ناامیدی در وجودشان زبانه می کشد. کنترل احساسات شما در این موقعیت حساس اهمیت زیادی دارد. از این رو باید زمانی را به خود اختصاص دهید و در آن بازه، اشتباه های خود را ارزیابی کنید. در این قسمت از خانه سرمایه، 7 گام موثر برای جبران ضرر در بورس را برایتان مهیا کرده ایم. اگر می خواهید پس از زمین خوردن در بورس، زودتر از جایتان بلند شوید، تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

فهرست []

  در بورس ضرر کرده ام؛ نگاهی به رفتارهای احتمالی و اشتباه

  شاید پیشگیری از ضرر بسیار مهم باشد، اما زمانی که ضرر می کنیم، واکنش ما در برابر ضرر بسیار مهم تر از میزان ضرر است. بسیاری از سرمایه گذارانی که ضرر می کنند، مغلوب احساس شکست خود می شوند و با انکار این احساس سعی در معاملات بیشتر دارند که در نهایت بیشتر به ضررشان تمام می شود.
  این در حالی است که بسیاری از افراد عقب نشینی می کنند، زیان خود را بقچه پیچ کرده و در گوشه ای می گذارند تا مبادا به آن فکر کنند. برخی از سرمایه گذاران نیز به دنبال معاملات بهتر می گردند؛ این ها همان افرادی هستند که برای جبران خسارات خود دست به کار می شوند.
  اما هیچ کدام از این واکنش ها سازنده نیستند. در حقیقت اگر شما یاد نگیرید که چگونه معاملات خود را از دست ندهید، این ضررها دوباره تکرار خواهند شد. ولی چرا این حرف را می زنیم و اصلا چرا پای جبران ضرر در بورس را وسط کشیده ایم؟
  تصمیماتی که سرمایه گذاران بعد از ضرر و زیان می گیرند، معمولا مملو از احساسات است. این احساسات افسار معاملات شما را در دست می گیرند و حالت های متفاوتی را برایتان رقم می زنند؛ مثلا:

  • رفتار نامنظم در معاملات
  • کاهش معاملات زودرس
  • اضافه کاری
  • باقی ماندن در موقعیت های غیر سودآور به مدت طولانی
  • انجام اقدامات بدون هیچ سود

  شاید این موقعیت ها دور به نظر برسند، اما واقعیت این است که سرمایه گذاران کم تجربه این کارها را از ترس ضررهای دیگر انجام می دهند.

  مانند یک سرمایه گذار حرفه ای رفتار کن!

  تفاوت عمده ای میان یک معامله گر موفق و بازرگانان شکست خورده وجود دارد؛ این تفاوت در شیوه رسیدگی به ضررهای معاملاتی به چشم می آید.
  اولین تفاوت میان این دو دسته از سرمایه گذاران در این است که افراد باتجربه ضررها را فرصتی برای یادگیری و بهبود معاملات خود می دانند.

  همه شما می دانید که جبران ضرر در بورس، بسیار چالش برانگیز است، به ویژه اگر این ضررها بزرگ هم باشند؛ اما موفقیت هیچ گاه با انکار، کنار کشیدن یا نادیده گرفتن ضررها به دست نمی آید.
  بنابراین بهتر است که به این ضررها به چشم یک فرصت طلایی نگاه کنید، مطمئن باشید با این دیدگاه تبدیل به یک تاجر ماهر خواهید شد.

  فرمول جبران ضرر در بورس

  برای اینکه بدانید در ازاری ضرری که کرده اید، چه مقدار باید سود کنید تا جبران ضرر شود، از فرمول زیر استفاده کنید:

  A=((B-C)/C)100

  • A: قیمت خرید اولیه
  • B: قیمت کنونی
  • C: درصد سود لازم برای جبران زیان

  جدول جبران ضرر در بورس

  با توجه به فرمول بالا، برای جبران ضرر در بورس، باید مطابق با جدول زیر سود کنید. بر اساس این جدول، هرچه میزان ضرر شما بیشتر باشد، برای جبران ضرر باید مقدار بیشتری سود کسب کنید.

  درصد ضرردرصد سود برای جبران ضرر در بورس
  5%5%
  10%11%
  15%18%
  20%25%
  25%33%
  30%43%
  40%67%
  50%100%
  60%153%

  7 گام موثر برای جبران ضرر در بورس

  زمانی که می گویید در بورس ضرر کردم، دنیا به آخر نرسیده است. اگر می خواهید از لحاظ احساسی قوی تر و منظم تر شوید و در بورس موفق تر گام بردارید، با ما همراه باشید. تنها هفت قدم با آن چه که می خواهید، فاصله دارید.

  1. مسئولیت ضرر و زیان خود را بپذیرید

  اولین گام این است که ضرر خود را بپذیرید و قبول کنید که مسئولیت این ضرر، تمام و کمال با خود شما است. هیچ فردی مسئولیت ضرر و زیان شما را در بورس قبول نخواهد کرد.
  زمانی که مسئولیت ضرر خود را قبول می کنید، دقیقا همان جایی ایستاده اید که باید باشید.
  بسیاری از سرمایه گذاران می گویند در بورس ضرر کردم و مقصر این ضرر، مشاوران بورس بوده اند. اما واقعیت این است که مشاوران فقط شما را در این مسیر راهنمایی کرده اند و خودتان با علم به خطرات بازار بورس در این راه قدم گذاشته اید.

  2. معاملات را متوقف کنید

  معمولا افرادی که در بورس ضرر می کنند، یا بازار را برای همیشه کنار می گذارند یا با شدت مضاعفی مشغول معامله می شوند. هر دو روش اشتباه است و قطعا راهی برای جبران ضرر در بورس پیش پای شما نمی گذارند. برای جبران ضررهای خود سریع دست به کار نشوید.

  زمانی که با ضرر مواجه می شوید، هرگز نباید سعی کنید که این ضرر را در یک معامله یا یک روز جبران کنید. بهتر است مدتی دست نگه دارید و به خاطر داشته باشید که ضررهای عمده را نمی توان با سودهای کلان جبران کرد.

  از این رو بهترین کار این است که کمی صبر کنید. این مدت برای شناسایی اشتباهات بهترین فرصت است؛ برای این کار تنها باید وقایع و اتفاقات را به دقت ارزیابی کنید.
  باید بفهمید که در کدام مرحله کوتاهی کرده اید؛ آیا بیش از حد ریسک کرده اید؟ آیا برنامه ریزی درستی برای تجارت خود نداشته اید؟ در معاملات خود به اندازه کافی تیزبین نبوده اید یا برای جبران ضررهای قبلی دوباره ضرر کرده اید؟

  3. اشتباه های خود را تکرار نکنید

  در زمان استراحتتان، تمام معاملات گذشته را با دقت بررسی کرده و اشتباه های خود را پیدا کنید. بعد از کشف این اشتباه ها نوبت به برنامه های آینده می رسد. برای معاملات آینده خود و جبران ضرر در بورس یک برنامه دقیق بریزید؛ برنامه شما باید شامل تمام کارهایی باشد که باید انجام دهید و کارهایی که دیگر انجام نخواهید داد.

  4. برنامه ریزی بهتری داشته باشید

  معمولا سرمایه گذاران موفق ضرر را به یک موقعیت طلایی تبدیل می کنند؛ آن ها منتظر فرصت بعدی برای سوددهی می مانند. آیا شما هم می توانید عواملی که شیوه تجارت شما را معکوس می کند، تشخیص دهید؟
  این همان کاری است که معامله گران با تجربه انجام می دهند. آن ها از شرایط بازار، بهره می گیرند و نه تنها ضرر اولیه را جبران می کنند، بلکه سودی قابل توجه نیز به سود اصلی خود می افزایند.
  آیا شما امکان شناسایی اصلی ترین فاکتورهای بازار را دارید؟ اقداماتی مانند تغییر در نوع حرکت و قیمت ها که با شناسایی روند تغییر آن ها سوددهی دور از انتظار نخواهد بود. اگر از چنین امتیازی برخودار باشید، معیارهای روشنی برای تجارت غیرفعال دارید. با این امتیازات احتمال خسارات در آینده بسیار کم خواهد بود.

  5. ضرر خود را در چشم انداز قرار دهید

  به خاطر بسپارید که ارزش شما با یک ضرر تجاری مشخص نمی شود؛ حتی اگر این ضرر تجاری بسیار بزرگ باشد. یادتان باشد که شما نقش های دیگری بیش از یک سرمایه گذار در بورس دارید. یادآوری نقش ها به شما کمک می کند که بهتر برای تعادل چرخه معاملات خود گام بردارید.
  پس از آن که دوباره به چرخه سرمایه گذاری بازمی گردید، همواره محدودیت های خود را به یاد داشته باشید. هیچ گاه در سرمایه گذاری افراط نکنید و سرعت خود را با سرمایه ای که دارید، همگام سازید. این یکی از بهترین راه ها برای جبران ضرر در بورس است.

  6. الهام بگیرید

  به ضرر خود به چشم یک انگیزه نگاه کنید و مدام با خود تکرار نکنید که در بورس ضرر کردم. این شکست را پله ای برای موفقیت بیشتر و بهتر خود بدانید و در یادگیری مهارت های جدید تلاش کنید. یادتان باشد که با چه هدفی وارد بورس شدید. مطمئن باشید این مهارت ها، انگیزه ای قوی برای ادامه تجارت شما خواهند بود.
  درست مانند ورزشکاران حرفه ای عمل کنید. بهترین ورزشکاران با شناخت ضعف های خود هیجان زده می شوند. آن ها از ضعف خود به عنوان یک کاتالیزور برای بهبود موقعیتشان استفاده می کنند.

  7. به بازی برگردید

  حال که تمام اقدامات لازم را برای بازیابی انجام داده اید، قدرتمندتر از قبل به تجارت خود بازگردید. شما از نظر ذهنی قوی تر و آماده تر از قبل خواهید بود. ضرر خود را رها کنید و هدف های بزرگتری را در ذهن بپرورانید. این هدف ها شما را با سرعت بالایی به جلو هل می دهند.

  8. جبران ضرر در بورس با بهترین روش

  آن هایی که می گویند در بورس ضرر کردم، باید به یاد داشته باشند که داشتن یک برنامه قوی برای بازگشت به عرصه سرمایه گذاری از ضرر آن ها بسیار مهم تر است. سود و زیان بخشی از معاملات بازار سهام هستند. بهترین قسمت از معاملات روزانه یک سرمایه گذار خوش بینی و امید او است. امیدواریم که اقدامات مطرح شده در این مقاله برای بازیابی و جبران ضرر در بورس شما موثر باشند.