ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

پرتفوی چیست و چه کاربردی دارد؟

پرتفوی چیست؟

پرتفوی چیست؟

به مجموعه سهام خریداری شده توسط سرمایه گذار، پرتفو می گویند. در واقع، پرتفوی یا سبد سهام به این موضوع اشاره می کند که باید سرمایه خود را بین چندین دارایی مالی مختلف تقسیم کنید تا از این راه بتوانید ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهید. اصطلاحی در دنیا رایج است که می گوید: «هیچ گاه تمام تخم مرغ هایت را در یک سبد نگذار» این اصلاح را می توان در مورد پرتفوی به کار گرفت. اجازه بدهید با یک مثال ساده، مفهوم سبد سهام را برایتان روشن تر کنیم. تصور کنید که شما ۲۰ میلیون تومان برای سرمایه گذاری در بورس اختصاص می دهید و آن را بین چهار سهم مختلف تقسیم می کنید. در این حالت شما یک سبد سرمایه گذاری تشکیل داده اید.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

معامله گران در بازار سرمایه در مقابل سرمایه گذاری که انجام می دهند (ریسک) باید بازدهی را از بازار کسب کنند (ریوارد). درواقع میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط هر سرمایه گذار، وابسته به مقادیر بازده و ریسک است. اگر دوشرکت را در نظر بگیرید که یک محصول یکسان را تولید می کنند و در مقاطعی شرکت اول دچار بحران می شود و شرکت دوم در حال بازدهی بیشتری ناشی از تولید بیشتر و کسب سهم بیشتری از بازار می باشد و یا برعکس این قضیه اتفاق بیفتد. فرض کنید که یک سرمایه گذار قصد خرید سهام یکی از این دوشرکت را دارد لذا برای این خریدار دو حالت وجود دارد:

  • حالت اول اینکه اقدام به خرید سهام فقط یکی از شرکت ها کند حالت دوم این است که بخشی از سرمایه خود را به خرید سهام شرکت اول و بخشی دیگر را به شرکت دوم اختصاص دهد. در حالت اول ممکن است که سرمایه گذار بازده قابل توجهی (با توجه به افزایش ارزش سهم شرکت) به دست آورد، ولی از طرفی ممکن است که شرکت دیگر اقدام به اصلاح سازوکار داخلی خود کند تا بتواند در رقابت با شرکت مقابل پیروز شود و درنتیجه شرکت اول دچار کاهش شدید قیمت سهام شود.
  • اما در حالت دوم به دلیل اینکه سرمایه گذار در تخصیص سرمایه های خود به شرکت برتر، به صورت یکجا و کامل عمل نکرده و پیش بینی رشد شرکت رقیب را در نظر گرفته است، اقدام به کاهش ریسک سرمایه گذاری خودکرده است. درواقع سرمایه گذار با خرید بخشی از سهام دو شرکت اقدام به تشکیل پرتفوی سبد سهام (portfolio) کرده است. معنی ساده واژه پرتفوی، سبد سرمایه گذاری به طور عام و سبد سهام از ترکیب دارایی های سرمایه گذاری شده توسط یک سرمایه گذار است.

پرتفوی چیست؟((همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد نچینید))

قطعاً همه ما حداقل یک بار این جمله معروف را شنیده ایم و احتمالاً سعی کرده ایم آن را در مدیریت سرمایه خود بکار ببریم، اما نکته مهم آن است که تشکیل سبد سرمایه گذاری یا همان پرتفوی باید دارای یک سری مزایا و ویژگی هایی همچون تنوع بخشی (diversification) باشد تا بتوانیم بگوییم سبد مناسبی را تشکیل داده ایم. پورتفولیو یا پرتفوی در لغت به معنای کیف دستی بوده که درگذشته یک سرمایه گذار، مجموعه ای از اسناد و مدارک خود را در آن حمل می کرده، درواقع سرمایه گذارانی که سهام شرکت های بورسی را در اختیار داشتند هر روز به بازار بورس سر می زدند تا ببینند سرمایه آن ها در چه وضعیتی قرار دارد. در اصطلاح مالی نیز به کنار هم قرار گرفتن ترکیبی از دارایی های مختلف مالی اعم از املاک و مستغلات، سهام شرکت ها، اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی باهدف تنوع بخشی و کاهش ریسک سرمایه گذاری را پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری می گویند.

ارزش پرتفوی

به ارزش مالی و نقدی پرتفوی هر شخص حقیقی یا حقوقی، ارزش پرتفوی گویند. برای قیمت گذاری شرکت های سرمایه گذاری پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، مهم ترین عامل، ارزش پرتفوی این شرکت ها است.

پرتفوی هیچ گاه تک سهم نباشید

فرض کنید سبد سهام خود را فقط از یک صنعت خاص تشکیل داده اید. در صورت رکود در آن صنعت، در تمامی سهام موجود در پرتفوی خود دچار ضرر خواهید شد؛ بنابراین توصیه می شود حتماً تنوع را رعایت کنید و سبد معاملاتی خود را از سهام شرکت های مختلف پرکنید. البته توجه داشته باشید آن قدر تنوع سهام را زیاد نکنید تا بعد در مدیریت پرتفوی با مشکل مواجه شوید.

پرتفوی صنایع پربازده را شناسایی کنید

در زمان تشکیل پرتفوی ابتدا صنایع پربازده را شناسایی کنید. سپس از میان آن صنایع پرتفوی خود را ایجاد کنید. قابل ذکر است بدون مطالعه شرکت ها و انتخاب سهام های مختلف و تصادفی نیز ممکن است ضرر کنید. پس لازم است با تشخیص صنایع مطلوب جلوی ضرر را بگیرید. با این کار تا حدودی می توانید ریسک سرمایه گذاری در بورس را کاهش دهید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۰۷ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات آنچه برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید بدانیم به شما پیشنهاد میکنیم:

139 نظر ثبت شده
عبدالرضا رضایی
عبدالرضا رضایی
507 روز قبل
باسلام ودرود، دهه هفتاد تعدا سهام با نماد ایران فرم از طرف اداره محل کارم خریداری کردم و رسال 1384 ایران فرم منحل گردید درحال حاضر باید برای سهام خود کجا مراجعه بکنم ممنون میشم،
خانه سرمایه
خانه سرمایه
498 روز قبل
باسلام دوست عزیز باید به سوابق انحلال و تعیین تکلیف دارایی های شرکت مذکور و تصمیمهای اتخاذ شده مراجعه و پیگیری کنید
Ali.es
Ali.es
591 روز قبل
سلام بهترین کارگزار در بورس کدام کارگزار هست آیا کارگزار دولتی هم وجود دارد ؟خصوصی بیشتر مانور دارد یا دولتی ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
582 روز قبل
باسلام دوست عزیز <a href="https://khanesarmaye.com/stock-brokers-list/">لیست کارگزاری های بورس</a>
sadegh
sadegh
609 روز قبل
سلام . یه سوال داشتم . ممکنه اون ضرر که در بورس کردیم و قیمت سهام که کاهش یافته روزی لااقل همون سرمایه اولیه بهمون برگرده؟؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
606 روز قبل
باسلام دوست عزیز اگر پول وارد شود و حمایت صورت گیرد این امکان وجود دارد
صادق
صادق
609 روز قبل
سلام . یه سوال داشتم . ممکنه اون ضرر که در بورس کردیم و قیمت سهام که کاهش یافته روزی لااقل همون سرمایه اولیه بهمون برگرده؟؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
606 روز قبل
باسلام دوست عزیز بله این امکان وجود دارد
کامران نظری
کامران نظری
641 روز قبل
با سلام زمانی ک سبد پرتفوی رو خرید کردم کیف پولم موجودیش کم بود .ایا میشه الان کیف پولمو ب اندازه ی خریدم شارژ کنم و بعد سودشو برداشت کنم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
574 روز قبل
باسلام دوست عزیز بله این امکان وجود دارد
یگانه
یگانه
837 روز قبل
ایا امکان دارد یک کد دو تا پرتفوی ایجاد کند؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
837 روز قبل
باسلام دوست عزیز به مجموعه سهام خریداری‌ شده توسط سرمایه گذار، پرتفو می‌گویند. تمامی سهامی که توسط سرمایه گذاری خریداری می شود در این سبد نمایش و نگهداری می شود.
زلفی
زلفی
922 روز قبل
سلام خسته نباشید ببخشید اگه میشه یه توضیحی مختصر در مورد علامت خانه که در کنار سهم در پرتفوی عملکرد وجود دارد بدید ممنون میشم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
913 روز قبل
باسلام دوست عزيز اين نماد بيانگر مجمع سهم مي باشد
مهدی
مهدی
418 روز قبل
سلام وقت بخیر چگونه ریسک یک پرتفوی به حداکثر میرسد؟
حسن اعنمادی
حسن اعنمادی
1089 روز قبل
با سلام ببخشید من وپدرم ۶۰ سهم سهام دولت دارا یکم را خریداری کردیم پدرم ۵۰سهم من ۱۰سهم پدرم بدلیل علاقه نداشتن و...میخواهد ۵۰سهم را به من انتقال دهد تا هر ۶۰سهم در یک حساب با مدریت یک نفر یعنی من باشد چون هردو در فارابیکسو حساب واریم وکادگزار ناظر هم فارابی میباشد حالا انتقال به حساب من چگونه باید صورت بگیرد ممنونم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1035 روز قبل
باسلام دوست عزيز بايد به صورت حضوري مراجعه كنيد و پس از بررسي اگر امكان انتقال وجود داشته باشد مراحل آن در كارگزاري انجام مي شود
راحله
راحله
1111 روز قبل
درود خسته نباشید بنده سهام عدالت دارم اما کدبورس وسهام ندارم وپیگیری هم نکردم حال اگر بخواهم سهام عدالت خودرامستقیم در یکی ازین صندوق های سرمایه گذاری ببرم چگونه این کارراانجام دهم لطفا راهنمایی بفرمایید هیچگونه اطلاعاتی ندارم که چگونه میتوانم ازین سهام عدالتی که دارم استفاده ای ببرم ؟؟تشکرازپاسخ جنابعالی
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1109 روز قبل
باسلام دوست عزیز شما باید روش آزادسازی سهام عدالت را قبلا تعیین کرده باشید.اگر هیچ کاری در این خصوص انجام نداده اید یعنی روش غیر مستقیم برای شما لحاظ شده است و باید کد بورسی تهیه کنید بعد از ورود شرکت سرمایه گذاری استانی به بورس، می‌توانید ۶۰ درصد سهام خود را بفروشید. اگر روش مستقیم را انتخاب کرده اید می توانید از طریق درگاههای غیرخضوری کارگزایهای منتخب برای فروش اقدام کنید
رایان طرح
رایان طرح
1114 روز قبل
سلام واقعا سایت خیلی خوبی دارید. و از سال ۹۵ کم و پیش شما رو دنبال میکنم ولی با توجه مقالات اخیرتون دیگه قول میدم ب خودم و شما همیشه شما رو دنبال کنم .. خانه سرمایه همیشه خانه سرمایه ماست ... عالیییییی ادامه بدید از این دست مقالات رو
پشتیبان
پشتیبان
1098 روز قبل
سلام دوست عزیز خوشحالیم که تونستیم با رضایت شما رو جلب کنیم و همیشه سعی در بهبود کیفیت مقالاتمون داریم