به نظر شما بهترین زمان معامله در بورس چه زمانی است؟ بسیاری از معامله گران جدید نمی دانند که برخی روزها برای معامله بهتر از روزهای دیگر است. حتی نمی دانند که ساعت های خاصی برای معامله نیز وجود دارد که از آن به عنوان بهترین زمان برای خرید و فروش سهام یاد می کنند.

اما فکر می کنید که چرا برخی از ساعت ها در طول روز برای تجارت بهتر است؟ یا اینکه چرا برخی از خرید و فروش ها را باید در روزهای خاصی انجام داد؟

هر آنچه که تا به حال در این مورد شنیده اید را کنار بگذارید و با ما در این متن همراه شوید. تمام اطلاعاتی که در این مورد لازم دارید را در اختیار شما می گذاریم.

چرا باید بهترین زمان معامله در بورس را بدانیم؟

برای تمام سرمایه گذاران تشخیص درست بهترین زمان برای خرید یا فروش سهام در بورس ضروری است. زیرا یک سرمایه گذار تنها زمانی در کار خود موفق خواهد بود که سهم خود را پایین ترین قیمت بخرد و همان سهم را در بالاترین قیمت بفروشد.

بنابراین زمانی معامله گر در کار خود موفق خواهد شد که زمان های طلایی را برای خرید و فروش سهام شناسایی کرده و در این ساعات اقدام به معامله کند.

اما نکته ای که باید بدانید این است که ساعات طلایی برای معامله در هر کشوری با توجه به ساعات فعالیت بازار در آن کشور متفاوت است. در این مقاله شما را با بهترین زمان ها برای معامله در بازار بورس ایران آشنا می کنیم.

نگاهی به ساعات طلایی در بازار بورس ایران

اگر جز سرمایه گذاران بازار بورس باشید، با ساعات معاملاتی بازار آشنا هستید. اما چنانچه به تازگی در این حوزه وارد شده اید، باید بدانید که ساعات معاملاتی در بازار بورس و فرابورس از ساعت 8:30 صبح تا 12:30 بعد از ظهر است.

معمولاً در ساعت 8:30 تا 9 صبح هیچ معامله ای انجام نمی شود؛ زیرا این ساعت به سفارش گیری اختصاص دارد. دراین ساعت کاربران سفارشات خرید یا فروش خود را در سامانه معاملاتی وارد می کنند. اما از ساعت 9 تا 12:30 ظهر معاملات اصلی در تالار و بازارهای مختلف آغاز می شود.

بهترین زمان خرید سهام در بورس

در مباحث تحلیل تکنیکال، بهترین زمان برای خرید سهم معمولاً در دو حالت زیر است:

  • زمانی که قیمت سهم از حمایت برگشته باشد؛
  • هنگام شکستن مقاومت.

این دو مورد کمک شایانی به سرمایه گذاران برای تعیین بهترین زمان معامله در بورس می کند. تنها لازم است که با توجه به فنون بازارخوانی زمان مناسب را برای خرید سهام مشخص کنید.

اما در چه زمانی شکستن مقاومت سهام اتفاق می افتد؟ زمانی که کندل قیمتی در آن روز در بالای قیمت مقاومت مورد نظر بسته شود، شکستن مقاومت را مشاهده خواهید کرد.

بگذارید به زبان ساده تری بگوییم؛ فرض کنید که ساعت 10 با این تصور که قیمت در بالای سطح مورد نظر شما بسته و تثبیت شده است، سهام مورد نظر را خریده اید. اما تا زمان پایان معاملات یعنی ساعت 12:30 شاهد افت قیمت سهام بودید؛ در نهایت ممکن است که قیمت پایین تر از سطح مقاومت بسته شود.

در این صورت شما بدون توجه به بهترین زمان معامله در بورس خرید خود را انجام داده اید و منتظر هیچ شکستی نماندید. اینجا همان نقطه ای است که شما با خرید سهام در بالاترین قیمت احتمالاً متحمل ضرر فراوانی خواهید شد.

اما اگر در زمان های طلایی اقدام به خرید سهام کنید، دیگر از بسته بودن قیمت سهام اطمینان خواهید داشت. خلاصه کلام این است که اگر قیمت در بالای سطح مقاومت تثبیت شود، یکی از شروط شکست استاندارد قیمت رعایت شده است.

بهترین ساعت برای خرید سهام در طول روز

زمان مجاز برای معاملات در بازار بورس به طور کلی سه ساعت و نیم است. در برخی از این ساعات حجم زیادی از معاملات را شاهد هستیم و در برخی از ساعات نیز حجم معاملات بسیار پایین می آید.

معمولاً ساعت 9 تا 9:15 صبح بیشترین حجم معاملات را شاهد هستیم؛ البته نباید از ساعت 12:15 تا 12:30 نیز غافل شد.

اما حتماً می پرسید که بهترین ساعت برای خرید سهم در طول روز چه ساعتی است؟ بهترین زمان برای خرید یک سهم ساعت 12:15 تا 12:30 است؛ می پرسید چرا؟

در اکثر روزها شاهد فشار فروش اینترنتی در ساعات پایانی معاملات هستیم که معمولاً منجر به کاهش قیمت سهام می شود. این ساعت بهترین زمان معامله در بورس است که سهام ها با قیمت مناسب تری به فروش می رسند.

بهترین زمان برای فروش سهام در بورس

برای اینکه بهترین زمان فروش سهام را نیز پیدا کنید، نیاز به مهارت بازارخوانی خواهید داشت. اما به طور کلی فروش سهام معمولاً در یکی از دو حالت زیر اتفاق می افتد:

  • زمانی که سهام به تارگت قیمتی خود نزدیک می شود؛
  • زمانی که حد ضرر فعال می شود.

ساعات طلایی برای فروش سهام

اما حتماً این سوال برای شما پیش می آید که چه ساعتی برای فروش سهام بهترین زمان است؟ معمولاً ساعت های ابتدای بازار یعنی ساعت 9 تا 9:15 را ساعات طلایی برای فروش سهم می دانند.

در صورتی که سهام شما به تارگت قیمتی رسیده باشد، روند سهم صعودی است. در چنین شرایطی بدون شک تقاضا برای خرید سهام زیاد می شود. از این رو امکان فروش سهم در درصدهای مثبت دور از انتظار نخواهد بود؛ البته باید توجه داشته باشید که این فروش پرسود در 15 دقیقه اول بازار اتفاق می افتد.

اما زمانی که حد ضرر فعال می شود، باید هر چه زودتر اقدام به فروش سهام خود کنید. مشکلی که معمولاً فروشندگان با آن سر و کار دارند، منتظر ماندن در صف فروش است.

حتی در برخی از مواقع سرمایه گذاران امکان خارج شدن از سهم را نیز ندارند. به همین دلیل است که توصیه می کنیم هر چه سریع تر برای فروش سهام خود اقدام کنید.

بهترین زمان ها را برای معامله شناسایی کنید!

یافتن سهامی مناسب برای خرید یکی از فعالیت های سرگرم کننده برای سرمایه گذاران به شمار می آید. البته خرید سهام می توان سودآور نیز باشد؛ به شرطی که قیمت سهام خریداری شده افزایش یابد. اما بهترین زمان معامله در بورس چه زمانی است؟ چه زمانی برای خرید سهام بهتر است؟

در ادامه 5 نکته مهم را با شما در میان می گذاریم. با کمک این 5 نکته بهترین زمان معامله را در بورس تشخیص خواهید داد.

در این صورت شانس شما برای کسب درآمد از سهام های خریداری شده نیز بیشتر خواهد بود.

1. زمانی که سهام به فروش می رسد

وقتی نوبت به خرید می رسد، مصرف کنندگان همیشه منتظر تخفیف هستند. به عنوان مثال، جمعه سیاه، دوشنبه سایبری و فصل کریسمس نمونه های بارز قیمت پایین محصولات در بازار است. از آن جایی که در این زمان فروش محصولات بالا می رود، تقاضا برای محصولات نیز افزایش می یابد.

اما سرمایه گذاران معمولاً در این زمان ها ترغیب به فروش محصولات خود نمی شوند و از فروش سهام خود با قیمت پایین خودداری می کنند. آن چیزی که اهمیت دارد، کاهش قیمت سهام نیست. مهم این است که شما محدوده زمانی درستی را برای خرید سهام در نظر بگیرید.

برای این کار بهتر است که گزارش های تحلیلگران را به طور مداوم مطالعه کنید. اینکه بدانید تحلیلگران در این باره چه نظری دارند، نقطه خوبی برای شروع تجارت و معامله های شما محسوب می شود. به این منظور پیشنهاد می کنیم به وب سایت های مالی سری بزنید، این سایت ها اعداد و ارقام مربوط به این موضوع را منتظر می کنند.

اگر محدوده زمانی درست برای خرید و بهترین زمان معامله در بورس را ندانید، سود زیادی در انتظار شما نخواهد بود.

2. زمانی که سهام بی ارزش می شود

اگر به دنبال یک محدوده قیمتی مشخص هستید، به اطلاعات زیادی در این مورد نیاز دارید. بهترین روش جهت ارزش گذاری سهام مورد نظر، تخمین چشم انداز آینده شرکت است. اینکه شرکت در آینده به رشد و سود خوبی خواهید رسید یا خیر.

یکی از بهترین روش های ارزیابی، تجزیه و تحلیل جریان نقدی تخفیف است. این روش به این صورت است که جریان های نقدی پیش بینی شده در آینده شرکت را در نظر می گیرند و سپس آنها را با استفاده از یک عامل خطر معقول کاهش می دهند. در نهایت با مجموع این جریانات نقدی به قیمت سهام در آینده می رسند. طبیعی است که اگر قیمت سهام فعلی زیر این مقدار باشد، احتمالاً خرید خوبی خواهیم داشت.

اما روش های دیگری نیز برای ارزیابی شرایط سهام ها و شرکت های مربوط به آنها نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  • بررسی رشد سود سهام شرکت با رقبا
  • مقایسه چند برابر قیمت سهام با سود سهام
  • مقایسه قیمت به فروش و قیمت به گردش پول

تمامی این روش ها به سرمایه گذار کمک می کند که در سنجش قیمت سهام نسبت به رقبای آن راحتتر عمل کند؛ در نهایت نیز بهترین زمان معامله در بورس را تشخیص دهد.

3. برنامه خود را پیش ببرید

اگر چه توجه به قیمت تحلیلگران با حتی توصیه های خبرنامه های مالی نقطه خوبی برای شروع سرمایه گذاری است، اما سرمایه گذاران بزرگ خود در مورد سهام های مورد نظر تحقیق می کنند.

تحقیقات سرمایه گذاران شامل موارد متعددی می شود مانند خواندن گزارش های سالانه شرکت مورد نظر، خواندن اخبار های جدید منتشر شده درباره آن شرکت یا حتی بررسی نمایشگاه های اخیری که در آنها شرکت کرده است.

تمامی این اطلاعات در وب سایت شرکت های بزرگ قابل مشاهده است که به برنامه ریزی شما نیز کمک می کنند.

4.چه زمانی سهام را با صبر نگه دارید

فرض کنید که تمامی بررسی های لازم را انجام داده اید و هدف قیمتی سهام را نیز به درستی مشخص کرده اید؛ در صورتی که ارزش سهام کم شد، بلافاصله اقدام به فروش سهام نکنید.

صبور باشید؛ سهام ها برای رسیدن به ارزش واقعی خود به زمان نیاز دارند. تحلیل گرانی که قیمت سهام را در ماه آینده با حتی سه ماه آینده پیش بینی می کنند، به سادگی حدس می زنند که ارزش سهام به سرعت افزایش می یابد.

به عنوان مثال، ممکن است که دو سال زمان لازم باشد که ارزش سهام به محدوده هدف قیمتی نزدیک شود. حتی در برخی از موارد افزایش ارزش سهام سه الی پنج سال زمان می برد. در این صورت توصیه می کنیم که اگر به رشد سهام خود اطمینان دارید، صبور باشید و در فروش سهام خود هیچ عجله ای نکنید.

سخن آخر

پیتر لینچ یکی از سهامداران معروف است؛ او توصیه می کند که سهامداران هر آنچه را که می دانند درست است را خریداری کنند و در خرید آن تردید نداشته باشند. اما سایر افراد بهتر است که پیش از خرید سهام در مورد شرکت یا سرمایه گذاران آن تحقیق کنند.

اگر چه نکاتی که در این مقاله گفته شد، برای یک خرید مطمئن لازم است اما کافی نیست. در انتخاب بهترین زمان معامله در بورس باید منطقی فکر کنید. خرید در زمان درست در نهایت به سودآورترین نتایج منتهی می شود.

توجه داشته باشید که یک سرمایه گذار حرفه ای بهترین زمان برای معامله را می داند و می کوشد در این زمان تمام معاملات خود را انجام دهد. همچنین از ساعت های طلایی در بورس نیز برای کسب سود بیشتر استفاده می کند.