ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

۱۵ ترفند خرید سهام و فروش آن در بازار بورس ایران

ترفند خرید سهام

یک سهامدار، همیشه به دنبال روش هایی است که او را به سود بیشتر برساند. همچنین تلاش می کند تا ضرر کمتری را متحمل شود. دستیابی به معاملات سود ده، علاوه بر دانش و تجربه نیازمند مهارت هایی است که بسیاری از فعالان بازار، در طول زمان پس از شکست های پی درپی، آن را کسب می کنند. در مقاله پیش رو، قصد داریم برخی مهارت ها و ترفند خرید سهام و فروش آن مورد نیاز را به شما معرفی کنیم. گرچه رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی این مهارت ها می تواند به شما کمک کند تا مسیر موفقیتتان هموارتر شود و راحت تر با تهدیدها مواجه شوید و آن ها را به فرصت تبدیل کنید.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

مهم ترین ترفند خرید سهام و فروش آن

۱- آگاهی از خودتان و شرایط موجود

مهم ترین نکته ای که در معامله گری باید به آن توجه داشته باشید خودشناسی است. وقتی شما میزان ریسک پذیری خود و آستانه تحمل خود در هیجانات به خوبی بشناسید در فراز و نشیب های بازار کمتر دچار آسیب می شوید. خودشناسی در چند بخش میزان ریسک پذیری، میزان سرمایه موجود و بازه ی زمانی سرمایه گذاری، تقسیم بندی می شود. شما با شناخت روحیات و شرایط خود می توانید استراتژی مناسبی جهت معامله انتخاب کنید و موفق شوید.

ترفندهای خرید و فروش سهام

۲- نقد شوندگی

یکی از نکات برجسته در انتخاب سهم، میزان نقد شوندگی آن است. سرمایه شما باید در بازار گردش کند تا باعث سودآوری شود. نقد شوندگی سهام، به معنی سهولت در ترفندهای خرید و فروش سهام است؛ یعنی زمانی که شما سهام یک شرکت را خریداری می کنید؛ چقدر احتمال دارد به راحتی بتوانید آن را بفروشید.

ترفندهای خرید و فروش سهام

۳- سبد سهام متنوع

برای داشتن یک سبد سهام خوب، باید آن ها را متفاوت بچینید تا ریسک آن ها توزیع شود. به عبارت بهتر، سبد موجود باید ترکیبی از دارایی با ریسک های مختلف باشد تا زمانی که بازار دچار ریزش شد، کمتر آسیب ببینید. برای چیدن سبد شما می توانید، از صنایع مختلف سهم انتخاب کنید. این روش به مدیریت بهتر سرمایه شما کمک شایانی خواهد نمود.

ترفندهای خرید و فروش سهام۴- فقط سهم کوتاه مدتی نخرید!

وقتی شما فقط سهام زودبازده خریداری می کنید، با شوک های بازار، سرمایه شما متزلزل می شود. به طوری که در یک لحظه سود گزافی می برید و ب در یک لحظه ضرر مالی بالایی را تجربه می کنید؛ بنابراین بهتر است سبد شما ترکیبی از سهم های کوتاه مدتی، میان مدتی و بلندمدتی باشد.

ترفند خرید سهام

ثبت‌نام در وبینار فارکس

۵- استراتژی دقیق و مختص خود داشته باشید

وقتی شناخت خوبی از شرایط و روحیات خودتان پیدا کردید، بهتر است استراتژی خاصی و مناسب خود را برگزینید. تغییر مدام استراتژی و از این شاخه به آن شاخه پریدن، سرمایه شما را دچار تزلزل می کند. بهتر است بدانیم، هر استراتژی برای شخص خاصی کار می کند و شاید روش یک فرد برای شما جواب ندهد. تغییر مدام روش، روی حالات روانی و هیجان های شما نیز اثر می گذارد و منجر به اشتباهات معاملاتی می شود.

ترفند خرید سهام

۶- نظرات قالب بازار را بدانید

در هر برهه از زمان، صنعت یا سهم خاصی می تواند موردتوجه فعالان بازار باشد. بهتر است با افراد حرفه ای گفت وگو کنید و بدانید بازار به کدام صنعت توجه نشان می دهد. اینکه بدانیم سهامداران نقدینگی خود را در چه گروه هایی وارد می کنند، در جهت گیری و انتخاب سهم، به ما کمک می کند.

ترفندهای خرید و فروش سهام

۷- صف نشینی الزاماً خوب نیست!

بهتر است جزو افرادی نباشید که در صف خریدوفروش هستند. یکی از مهم ترین ترفندهای خرید و فروش سهام این است که صف برایتان وجود نداشته باشد. افرادی که در صف هستند؛ به قولی پیروان بازار هستند. رفتار گله ای الزاماً روش درستی برای معاملات نیست. معاملات در صف تنها در برخی موارد می تواند توصیه شود و در غالب موارد رفتاری هیجانی است.

ترفندهای خرید و فروش سهام

۸- پلکانی خرید و فروش کنید.

اصولاً خرید پلکانی سهام یعنی خرید در روند منفی و این گونه خریدن، زمانی است که ما دقیقاً نمی دانیم کف یا سقف سهم در چه قیمتی قرار دارد. خرید پلکانی که مهمترین ترفند خرید سهاماست و در مواردی که سهم افت قیمتی پیدا می کند، می تواند ترفند جذابی باشد. کسانی که نقدینگی بیشتری دارند می توانند در هر پله تعداد بیشتری سهم بخرند و آن ها که نقدینگی کمتری دارند می توانند در هر پله تعداد کمتری سهم خریداری نمایند. نکته مهم این است که در روند منفی اگر کسی بتواند در پله های آخر تعداد بیشتری نسبت به پله های اول خریداری نماید، باارزش تر خواهد بود. نکته ی دیگر آن است که با خرید پله ای به یک باره سرمایه زیادی را درگیر سهام خاص نمی کنیم و منطقی تر و آرام تر معامله می کنیم. همچنین می توانید سهام خود را پلکانی بفروشید. در این حالت نیز از هیجانات بی مورد جلوگیری می شود و می توانید بخشی از سهام که در قیمت پایین تری خریدید را زودتر بفروشید و مابقی را نیز پله ای به فروش برسانید. وقتی از اوج قیمت سهمی اطمینان نداریم می توانیم به فروش پلکانی متوسل شویم.

ا بررسی اوج فرودهای سهم، معامله گر می تواند بخشی از سهام خود را در روزهای مثبت و محدوده اوج بفروش برساند و مابقی سهام خود را برای فروش در ساعات آینده یا روزهای آینده به صورت پلکانی، نگه دارد و این را می تواند در فرصت های بعد تکرار کند تا همه سهام خود را به فروش برساند. فروش پلکانی این حسن را دارد که اگر سهمی پس از چند پله فروش، افت قیمتی مناسبی داشت در صورت تمایل حتی می توان نسبت به خرید مجدد آن اقدام نمود. بسیاری از معامله گران بازار بورس، با استفاده از این ترفند سود خوبی به دست آورده اند. شما نیز می توانید این کار را انجام دهید. خرید پلکانی فقط برای سهم های بنیادی توصیه می شود. ممکن است قیمت یک سهم به طور هیجانی رشد کرده باشد و یک روند نزولی بسیار طولانی در پیشرو داشته باشد. در خرید و فروش پلکانی محدوده های حمایت و مقاومت را در نظر بگیرید.

ترفندهای خرید و فروش سهام

۹- متکی به یک دیدگاه و سهم های خاص نباشید

یک معامله گر، باید راجع به صنایع اطلاعات کلی داشته باشد و محدود به چند سهم و صنعت نباشد. همچنین باید به طور مرتب و مداوم از دیدگاه های کارشناسی روز تحلیل گران بنیادی و تکنیکی بازار آگاهی پیدا کند. به یک دیدگاه اکتفا نکند و مرتب اطلاعات خود را بروز کند. کل نگری باعث می شود بتوانید فرصت های خوب بازار را شکار کنید و از سوددهی سهم های خوب جا نمانید.

ترفند خرید سهام

۱۰- حرکت مطابق روند

روش منطقی برای معامله آن است که مطابق با شرایط بازار حرکت کنیم و از فرصت هایی که بازار در اختیار ما قرار می دهد استفاده کنیم. حرکت در خلاف جهت بازار، معاملات شمارا با ریسک بالا و احتمالاً ضرر همراه می کند. پس بهتر است مطابق با روند بازار پیش برویم و سهم های هم سو با رشد بازار را خریداری کنیم.

ترفند خرید سهام

۱۱- محاسبات دقیق کارمزد کارگزاری

اگر کسی بخواهد معاملات کوتاه مدت انجام دهد باید حتماً محاسبه گر دقیقی داشته باشد و از میزان کارمزد در ترفندهای خرید و فروش سهام آگاه باشد. هرچه حجم معاملات افزایش یابد، میزان کارمزد نیز افزایش می یابد. امروزه در اکثر سیستم های معاملات آنلاین یک محاسبه گر خودکار وجود دارد که کارمزد کارگزار را محاسبه می کند. در کل همه معامله گران بایستی این مبالغ را در محاسباتشان لحاظ کنند چون جزئی از هزینه های کار محسوب می شود.

ترفندهای خرید و فروش سهام

۱۲- هماهنگی با شرایط

یک معامله گر حرفه ای، خود را با شرایط بازار وفق می دهد. این شخص، وقتی بازار، نشانه هایی از خروج سهامداری دارد، سهم های پرریسک و کوتاه مدتی خود را نقد می کند و سبد خود را با سهم های کم ریسک تر تعدیل می کند. همچنین وقتی بازار در روند صعودی پیش می رود، بخشی از سبد خود را به سهم های تهاجمی و پرریسک تر اختصاص می دهد تا از رشد بازار بهره بیشتری ببرد. در این مهارت، دانش مدیریت ریسک اهمیت زیادی دارد. معامله گر ماهر می داند، ذات بازار با نوسان همراه است و همیشه شرایط یکسان نیست بنابراین سبد خود را با توجه به شرایط می چیند.

ترفندهای خرید و فروش سهام

۱۳- افزایش قدرت رصد بازار

یک معامله گر موفق، می تواند بازار را به خوبی رصد کند و فرصت ها را در زمان مناسب آن شکار کند. معمولاً، معامله گران فهرستی از سهم های موردنظر خود را تهیه کرده و به صورت پیش نویس نگه می دارند تا در زمان مناسب خریداری نمایند. هرچه شخص بازار را دقیق تر رصد کند، قدرت او در تابلو خوانی بیشتر خواهد شد. پیش نویسی که معامله گران تهیه می کنند می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کاندید خرید روز: سهامی که برای خرید در اولین فرصت و یا فردای معاملاتی موردنظر است تا اگر اوضاع مساعد بود برای خرید آن ها اقدام نمایید در این لیست جای دهید.
  • کاندید خرید کلی: سهامی که موردنظر شماست تا در آینده در صورت شرایط مساعد، خریداری نمایید در این لیست قرار دهید.
  • کاندید صنعت: از هر صنعت یک یا چند سهم برتر را در این لیست جای دهید تا در ساعات معاملاتی هر بار با یک نگاه با این لیست تا هم از وضعیت لحظه ای آن صنعت و سهم ها در تابلو مطلع شوید و یا اگر سهمی از این لیست، شرایط موردنظر شما برای خرید یا فروش را پیدا کرد بتوانید به سرعت اقدام نمایید.

این لیست مدام باید بازنگری و اصلاح شود. امروزه در نرم افزارهای معاملاتی امکان ایجاد این لیست امکان پذیر است.

ترفند خرید سهام

۱۴- یافتن پاسخ برای هر ابهامی

یک معامله گر ماهر باید پاسخ ابهامات خود را بیابد! او نباید از علل افت وخیز بازار بی اطلاع باشد و ریزش و خیزش قیمت سهم ها برایش مبهم باشد. تجربیات قبلی در این موارد بسیار مفید است. داشتن آگاهی و مطالعه به سهامداران کمک می کند در شوک های بازار دچار هیجان کاذب نشوند و در صف ترفندهای خرید و فروش سهام نروند. گاهی باید از منفی ها استقبال کنید. در بورس منفی است که فرصت های خرید عالی به دست می آید. اگر یک معامله حرفه ای باشیم از افت بورس به اندازه صعود آن استقبال خواهیم کرد.

ترفند خرید سهام

۱۵- شناسایی نقش خود در بازار

هر معامله گری باید بداند نقشش در بازار چیست؟ برخی رهبر هستند و بقیه سهامداران را با خود همراه می کنند. برخی دیگر پیرو هستند و پشت سر حقوقی های بزرگ حرکت کرده و رفتار معاملاتی آنان را تعقیب می کنند. بازیگرانی که نقش رهبر دارند می توانند روند بازار را به صورت واقعی یا کاذب شکل دهند ولی معامله گرانی که نقش پیرو دارند اصولاً دنباله رو روندهای ایجادشده هستند. اگر قدرت تشخیص این مورد را نداشته باشید، نظم معاملاتی شما به هم می ریزد و نمی توانید به درستی تصمیم بگیرید و معاملات موفقی داشته باشید.

ترفند خرید سهام

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۲۸ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات خرید و فروش سهام به شما پیشنهاد میکنیم:

15 نظر ثبت شده
عباس سلیمانی
عباس سلیمانی
1285 روز قبل
درود و عرض ادب خدمت استاد عزیز و دانشمند بازار سرمایه به نوبه خودم از خواندن مطالب شما به وجد می آیم. خیلی ممنون و قدردان هستم
علیرضا میرسلیم
علیرضا میرسلیم
1287 روز قبل
سلام ضمن تشکر از زحمات شما اگر زحت بکشید و قسمتی را روی لینک مطلب خود برای پرینت گرفت یا اشتراک گذاری آن باشد ممنون می شوم.
Ramin
Ramin
1289 روز قبل
سلام عالی بود مطالب و خیلی قشنگ مفهوم رسوندین ??
مژده
مژده
1290 روز قبل
سلام دمتگرم کلی بهره بردم راستی استاد ی کانال رباطی هست تحلیل تکنیکال انجام میده آیا بهش اعتماد کنیم ی درخواست دیگری هم داشتم آموزش به صورتی صوتی هم ارائه کنید نور عله نور میشه خداخیرتون بده
عرفان
عرفان
1290 روز قبل
سلام کد تخفیف برای محصولات تکیتون ندارید؟!؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1289 روز قبل
سلام نه کد تخفیف نداریم و تخفیفمون فقط رو پکیج کامل هست
کرامت
کرامت
1290 روز قبل
عالی بود ولی کافی نبود.تشکر
هلن
هلن
1290 روز قبل
خیلی عالی بود، ممنون.?? تو هر بخشی از این مقاله اونقدر نکات ریز و مهم وجود داره که می‌تونه اطلاعات و آموزشهای مربوط به چندین سال تجربه باشه. واقعا ممنون از حسن انتخاب مقاله ها و ارایه بی نظیرتون ، ممنون که هستین????
مصطفی
مصطفی
1290 روز قبل
آقا یه سوال قاعده بر اینه که روند رشد یا سقوط یه سهم رو میشه با تحلیل تکنیکال تا حد زیادی پیش بینی کرد خب به یه ترتیب با نگاه کردن به خط روند سهم ما میتونیم توی کف حمایتی بخریم و منتظر رشد سهم بشینیم حالا سوال من اینه که چرا حقوقی های سهم قواعد تکنیکالی رو رعایت میکنن؟ اینجوری که روند سهم راحت قابل پیش بینی میشه!
پشتیبان
پشتیبان
1285 روز قبل
با سلام و احترام، سهولت در پیش بینی ایی که از ان صحبت می کنید، محدود به یک خط روند در قواعد تکنیکال نبوده و اصولا در تکنیکال هم باید نتایج همزمان چند ابزار را در نظر گرفت و با یکدیگر تایید کرد تا بتوان به نتیجه کلی رسید. ضمنا استفاده از ابزارهای تحلیلی چون بنیادی، تکنیکال، تابلو خوانی و فیلتر نویسی و... برای سهامدار حقیقی یا حقوقی محدودیتی نداشته و هرچه بتوان ابزارهای دقیقتری در این راستا مورد استفاده قرار داد، تصمیم اگاهانه تر و کم ریسک تری در سرمایه گذار یمیتوان اتخاذ کرد.
منصور
منصور
1290 روز قبل
بسیار عالی بود.نقطه ورود وخروج سهم رو چطر پیدا کنیم...تشکر
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1290 روز قبل
شما باید برای اینکار تحلیل کنید سهم رو و باید تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی رو آموزش ببینید تا بتونین با استفاده از اونها نقطه ورود و خروج سهم رو پیدا کنید
وحید شفاعی
وحید شفاعی
1292 روز قبل
عالی بود.تشکر .راجعبه سهم های کوتاه مدت و بلند مدت هم توضیح بدید ممنون میشم.
پشتیبان
پشتیبان
1292 روز قبل
با سلام و احترام، کوتاه و بلند مدت را بیشتر راجع به افق سرمایه گذاری سرمایه گذاران به کار میبرند و به معنی بازه زمانی مد نظر جهت سهامداری است.