معرفی سرمایه گذاری توسعه گوهران امید

نام شرکت: سرمایه گذاری توسعه گوهران امید

فهرست []

  نماد: گوهران

  موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

  تمرکز سرمایه گذاری: در صنایع رایانه،مواد و محصولات شیمیایی،چندرشته صنعتی و استخراج کانه های فلزی

  معرفی شرکت:

  این شرکت با هدف سرمایه گذاری در اوراق بهادار شرکت ها، موسسات و صندوق های سرمایه گذاری به منظور کسب انتفاع تشکیل شده است. هم چنین سرمایه گذاری در اوراق مشارکت؛ مسکوکات و سرمایه گذاری نزد بانک ها و سایر موسسات اعتباری.

   

  آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

  ۱)سهامداران شرکت

  ۱-۱)مدیریت سرمایه گذاری امید – وامید ( ۹۴٫۱۴٪)

  ۲-۱)سایر

  توجه نمایید علی رغم مالکیت بیش از ۹۰٪ گوهران توسط وامید، گوهران تنها حدود ۳٪ از پرتفوی مدیریت سرمایه گذاری امید را تشکیل می دهد به همین دلیل افت یا رشد شدید گوهران تاثیر چندانی بر روی وامید نخواهد داشت.

  ۲)پرتفوی سرمایه گذاری گوهران:

  حدود ۹۷٪ از پرتفوی سرمایه گذاری گوهران بورسی می باشد.

  کارت اعتباری ایران کیش(رکیش)؛ مدیریت سرمایه گذاری امید(وامید)، پتروشیمی جم(جم)؛ گسترش نفت و گاز پارسیان(پارسان)، پتروشیمی مبین(مبین)، شنگ آهن گل گهر(کگل)، گروه مپنا(رمپنا) و سرمایه گذاری دارویی تامین(تیپیکو) از مهم ترین و تاثیرگذارترین سهام موجود در پرتفوی گوهران می باشد.البته زاگرسٰ وهور؛فارس و مارون نیز از دیگر نمادهایی است که در پرتفوی این شرکت دیده می شود.

  ۳)حساب های دریافتنی تجاری:

  همانطور که از حوزه فعالیت شرکت نیز برداشت می شود عمده حساب های دریافتنی شرکت شامل حساب های دریافتنی تجاری بوده که آن نیز شامل سود سهام مصوب شرکت های زیرمجموعه می باسد و تا تاریخ آخرین صورت مالی منتشر شده گوهران وصول نشده است.

  ۴)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

  تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

  ۴)پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

  این حساب عمدتا شامل سود سهام مصوبی است که گوهران بایستی به شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید پرداخت کند و تا حال حاضر پرداخت نکرده است.

  ۵)درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

  عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری گوهران از شرکت های مدیریت سرمایه گذاری امید؛ کارت اعتباری ایران کیش؛ پتروشیمی مبین؛ پتروشیمی جم، سرمایه گذاری دارویی تامین و گسترش نفت و گاز پارسیان می باشد.

  ۶)سایر اقلام عملیاتی :

  عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

  ۷)سایر اقلام عملیاتی – استثنایی:

  در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

  ۸)عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام گوهران:

  از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه گوهران را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

   

  الف)کارت اعتباری ایران کیش:

  همانطور که واقفید این شرکت در حوزه خدمات الکترونیک پرداخت هم چون USSD  و دستگاه های پوز فعالیت می کند.با توجه به فضای دستوری حاکم در این حوزه (تحت نظارت بانک مرکزی می باشد) عامل رشد سود هر سهم آن تابع گسترش استفاده از دستگاه های پوز و خدمات مربوط به این شرکت می باشد.

   

  ۲)مدیریت سرمایه گذاری امید:

  که یک شرکت چندرشته ای – چند رشته ای می باشد که البته سهم بالایی از سرمایه گذاری هایش در صنعت استخراج کانه های فلزی ـ کگل و کچاد – و واسطه گری  مالی اختصاص داده است.

   

  ۳)گسترش نفت و گاز پارسیان:

  که عمده سرمایه گذاری های خود را در صنعت پتروشیمی و پالایشی نجام داده است و در نتیجه با توجه به اثرپذیری شرکت های این صنایع از نرخ های جهانی و قیمت دلار(نرخ تسعیر)؛ دو آیتم مزبور را برای گوهران حائز اهمیت می کند.

   

  ۴)سنگ آهن گل گهر:

  این شرکت که به استخراج سنگ آهن پرداخته و صادرات هم انجام می دهد به قیمت جهانی سنگ آهن و قیمت دلار نیز حساسیت بالایی دارد.لازم به ذکر است که نرخ محصولات کگل درصد ثابتی از میانگین نرخ فروش فخوز می باشد.

   

  ۵)پتروشیمی جم:

  این شرکت نیز در زمینه تولید اتیلن، پلی اتیلن سبک و سنگین؛ و پروپیلن و … فعالیت دارد و از آنجایی که قیمت گذاری این محصولات از قیمت های جهانی اثر می پذیرد لازمه رشد این شرکت نیز توجه به قیمت های جهانی و قیمت های بورس کالا می باشد و با توجه به سهم ۴۰ تا ۴۵ درصدی فروش صادراتی نرخ تسعیر ارز نیز در افزایش سود هر سهم پتروشیمی جم اثرگذار است.

   

   

  همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق منجر به رشد قیمت سهام گوهران خواهد شد.هرچند هرگاه پتانسیل رشد کارت اعتباری ایران کیش تقویت شود احتمال افزایش شدیدتر گوهران بیشتر خواهد بود.

   

  مولف: احمد لحیم گرزاده