بلو بانک، یک استارتاپ بانکی است که تحت تأثیر کرونا از اواخر سال 1398 شروع به فعالیت کرد. بلوبانک که یک نئوبانک محسوب می شود، تجربه جدیدی را برای مشتریان خود به ارمغان آورده تا بتوانند بدون نیاز به مراجعه به شعب، فرم های کاغذی، فرایندهای معمول بانکی و پیچیدگی های بانک های سنتی، تمامی کارهای بانکی خود را تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند و اپلیکیشن انجام دهند. اگر می خواهید بدانید که بلو بانک چیست و چطور می توان از خدمات آن استفاده کرد، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فهرست []

  نئوبانک چیست؟

  نئوبانک ها بانک های دیجیتالی هستند که این امکان را برای شما فراهم می کنند تا با استفاده از گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها بتوانید تمامی کارهای بانکی خود را انجام دهید. با وجود این بانک ها دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بانک ها و ایستادن در صف های طولانی، حتی به منظور بازکردن حساب بانکی ندارید. بزرگ ترین مزیت این بانک ها غیرحضوری بودن آن هاست که همین امر سبب شده است افراد زیادی مشتاق استفاده از آن ها شوند.

  بلو بانک چیست؟

  بلو، یک استارتاپ بانکی است که تحت تأثیر کرونا از اواخر سال 1398 شروع به فعالیت کرد. این بانک که یک نئوبانک محسوب می شود، تجربه جدیدی را برای مشتریان خود به ارمغان آورده تا بتوانند بدون نیاز به مراجعه به شعب، فرم های کاغذی، فرایندهای معمول بانکی و پیچیدگی های بانک های سنتی، تمامی کارهای بانکی خود را تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند و اپلیکیشن انجام دهند.

  هدف این بانک ایجاد نگاهی نوآورانه به بنیان های بانک، خلق محصولات جدید و نزدیک کردن خود به نیازهای نسل جوان امروزی از یک بانک در چارچوب قوانین پایه و موازین شرعی است. بلوبانک با وجود اینکه هسته مستقل بانکی دارد، از محصولات بانک سامان محسوب می شود. این بدان معناست که سپرده های مشتریان در این بانک ذخیره می شوند. همچنین عضو سامانه شتاب بانک مرکزی نیز است و به راحتی با استفاده از این کارت می توانید از هر کارت خوان و درگاهی استفاده کنید.

  از آنجا که بلوبانک ها تمام خدماتشان را آنلاین و غیرحضوری انجام می دهند، برای بازکردن حساب نیز نیازی به مراجعه به بانک نیست و شما می توانید تنها به وسیله گوشی همراه خود و اینترنت به راحتی اقدام به افتتاح حساب کنید. برای افتتاح حساب در این بانک دیجیتال تنها نیاز به کارت بانکی هوشمند یا همان کد ره گیری و یک ویدئو کوتاه برای احراز هویت دارید. همچنین برای افتتاح حساب نیازی به داشتن موجودی نیست و کارمزدی نیز از شما دریافت نمی شود. به گفته خودشان مدت زمان فرایند افتتاح حساب نیز کمتر از 7 دقیقه است.

  مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بلوبانک

  1. اصل کارت ملی (برای کارت ملی های قدیمی، کد ره گیری درخواست صدور کارت هوشمند)
  2. داشتن یک خط تلفن همراه فعال که به نام خودتان است.
  3. کد پستی

  مراحل افتتاح حساب در بلو بانک

  1. واردکردن اطلاعات هویتی مطابق کارت ملی و دریافت استعلامات هویتی
  2. ارسال عکس از کارت ملی و مطابقت اطلاعات کارت ملی با اطلاعات واردشده
  3. ارسال ویدئوی زنده از شخص بازکننده حساب
  4. بررسی و مطابقت تمامی مدارک ارسال شده برای تأیید نهایی و بازکردن حساب

  آموزش افتتاح حساب در بلوبانک

  ابتدا با توجه به نوع دستگاه موبایل خود اپلیکیشن بلوبانک را از طریق سایت یا اپ استورهای مرسوم ایران که داخل سایت قرار داده شده، دانلود کنید.

  حال بر روی گزینه «بازکردن حساب» کلیک کنید.

  در صفحه بعد، فرایند بازکردن حساب برای شما نمایش داده می شود. برای ادامه روی «شروع» کلیک کنید.

  گزینه «شرایط و ضوابط» را فعال کرده و روی «ادامه» کلیک کنید.

  حال شماره خود را در اپلیکیشن وارد کنید تا پیامکی حاوی کد تأیید برای شما ارسال شود.

  کد تأیید پیامک شده را در بخش کد تأیید وارد کنید.

  در صورت داشتن کد معرف، آن را وارد کنید.

  تاریخ تولد خود را وارد کرده و وارد مرحله بعد شوید.

  کد ملی خود را وارد کنید و برای ادامه روی فلش بزنید.

  نام کاربری دلخواه خود را به لاتین وارد کنید.

  رمز عبور خود را مطابق ضوابط گفته شده در شکل زیر وارد کنید.

  همچنین می توانید گزینه اثر انگشت را با کلیک روی «فعال شود» برای رمز عبور فعال کنید.

  پس از تکمیل مراحل ساخت حساب کاربری وارد مرحله اسکن مدارک می شوید. در این بخش نیز روی ادامه کلیک کنید.

  در این قسمت، اگر کارت ملی هوشمند دارید، روی گزینه «کارت ملی هوشمند دارم» و اگر کد ره گیری کارت ملی خود را دارید، روی گزینه «کارت ملی هوشمند ندارم» کلیک کنید.

  درصورت انتخاب گزینه «کارت ملی هوشمند» ندارم، صفحه زیر برای شما نمایش داده می شود و باید در قسمت مشخص شده کد ره گیری کارت ملی خود را وارد کنید.

  درصورت انتخاب گزینه کارت ملی هوشمند دارم، اجازه دسترسی به دوربین را بدهید و پشت و روی کارت ملی خود را جلوی دوربین بگیرید تا اسکن شود.

  پس از تکمیل مراحل اسکن مدارک، نوبت به بخش احراز هویت می رسد که در این بخش لازم است متن شناسی هویت را بخوانید و یک ویدئو 45 ثانیه ای را ضبط و ارسال کنید.

  پس از ارسال ویدئو احراز هویت، واردکردن آدرس و کد پستی و انتخاب رنگ کارت بانکی، حداکثر 2 ساعت بعد ویدئوی شما تأیید و حساب شما باز می شود. بعد از طی کردن این مراحل کارت بلوبانک برای شما صادر و به آدرسی که داخل اپلیکیشن وارد کرده اید، ارسال می شود. مدت زمان ارسال در تهران حداکثر 5 روز و شهرهای خارج از تهران حداکثر 10 روز است. وقتی کارت به دست تان رسید فراموش نکنید که حتماً آن را در اپلیکیشن وارد کنید تا بتوانید از خدمات آن استفاده کنید.

  کارت بلوبانک چیست؟

  تمامی سپرده های مشتریان بلو، نزد بانک سامان نگهداری می شود و این بانک در قبال تمامی سپرده گذاران و مشتریان به عنوان بانک عامل شناخته می شود. همچنین هم زمان هم وجوه مشتریان مورد تضمین صندوق ضمانت سپرده های بانکی در بانک مرکزی است. به همین منظور، تمامی کارت های بانکی بلو، با پیش شماره کارت های بانک سامان است.

  آیا کارت بلو بانک عضو شبکه شتاب است؟

  اتصال این بانک به تمامی شبکه های سراسری بانکی و پرداختی شتاب و شاپرک از مسیر سوئیچ های بانک سامان و با نظارت این بانک صورت می گیرد و جای هیچ گونه نگرانی درباره هک و سرقت های اینترنتی وجود ندارد.

  کد معرف بلوبانک چیست؟

  ارائۀ کد معرف بلوبانک یکی از اصلی ترین مراحل ثبت نام و افتتاح حساب در بلوبانک است. کد معرف توسط افرادی که سابقاً در بلوبانک حساب باز کرده باشند، به افرادی ارسال می شود که قصد ثبت نام دارند. درواقع، تازمانی که پروژه در فاز قبل از رونمایی عمومی قرار داشته باشد، ارائۀ کد معرف ضرورت دارد.

  پس از افتتاح حساب درصورتی که کد معرفی را جهت افتتاح حساب به دوستان و آشنایان خود ارسال کنید، از طرف بلوبانک 30 هزار تومان به حساب شما واریز خواهد شد. در گذشته، هر کاربر می توانست کد معرف را تنها به پنج نفر ارسال کند اما در جشنوارۀ بلوبانک با حذف این محدودیت، این امکان به کاربران داده شده تا در مدت محدودی، تعداد بی نهایتی کد دعوت را به افراد ارسال کنند.

  سود بلوبانک چقدر است؟

  علاقه مندان سپرده گذاری در بلوبانک این امکان را دارند تا بدون نیاز به پرداخت کارمزد، به صورت رایگان در این سامانه حساب افتتاح کنند. شما می توانید بدون واریز حتی یک ریال حساب جدیدی را باز کرده و از خدمات بلوبانک بهره مند شوید. مشتریانی که مبلغی را به عنوان سپرده در حساب بلوبانک خود نگهداری می کنند، برای حداقل ماندۀ موجودی در ماه 10درصد سود سپرده دریافت خواهند کرد.

  معرفی خدمات بلوبانک

  با وجود اینکه بلوبانک به عنوان یک بانک دیجیتالی در بستر یک اپلیکیشن فعالیت می کند اما این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده تا مشتریان بتوانند تمام خدماتی که توسط سایر بانک ها ارائه می شود را از طریق بلوبانک نیز دریافت کنند. به این ترتیب، کاربران بلوبانک می توانند از طریق این بانک تمام فعالیت های زیر را انجام دهند:

  • پرداخت قبوض؛
  • انتقال پول به روش های مختلف؛
  • انجام عملیات کارت به کارت؛
  • خرید اینترنتی.

  کاربران بلوبانک می توانند تنها با پرداخت کارمزد 250 ریالی مبالغ مدنظر خود را میان حساب های بلوبانک کارت به کارت کرده و سپس از آن ها مبلغ مدنظر را به حساب های بانک سامان انتقال دهند. همچنین، زمانی که کاربران مبلغ موردنظر خود را برای انجام عملیات انتقال وارد کنند، بلوبانک شیوه های ممکن برای انتقال را به کاربر نشان می دهد؛ بنابراین، کاربر نیازی به دانستن شیوه های مختلف انتقال نخواهد داشت.

  معرفی بلو جونیور برای فرزندان

  به فضای آموزشی مربوط به مسائل سادۀ مالی در بلوبانک، بلو جونیور گفته می شود. این فضا به کودکان 7 تا 14 سال اختصاص دارد. این فضای آموزشی به کودکان کمک می کند تا به زبان ساده مسائل مالی رایج را آموزش دیده و برای رویارویی با مسائل پیچیده تر آماده شوند. برای شروع یادگیری این مسائل و آشنایی با مفهوم پول و خدمات بانکی، لازم است پیش از هر چیزی ابتدا یک حساب جداگانه برای کودک خود باز کنیم تا کارت شخصی برای وی صادر شود. مراحل حساب در بلو جونیور عبارت است از:

  • افتتاح حساب بلوبانک برای حداقل یکی از والدین؛
  • دانلود اپلیکیشن بلو جونیور در دستگاه موبایل.

  اپلیکیشن بلو جونیور از دو بخش کودک و والدین تشکیل شده است. بنابراین، والدین این امکان را دارند تا با بررسی مبالغ ورودی و خروجی فرزند و روند مالی حساب وی نظارت کاملی بر حساب فرزند خود داشته باشند. از طرفی در بخش کودکان این اپلیکیشن، کودکان می توانند با چگونگی انجام تراکنش مالی آشنا شده، پس انداز کرده، رمز دوم دریافت کرده و از سایر خدمات بانکی بهره مند شوند.

  بلو باکس چیست؟معرفی فضایی برای پس انداز

  بلو باکس یکی دیگر از امکانات و خدمات مهم در بلوبانک است. بلو باکس به عنوان یک فضای پس انداز در اختیار کاربران قرار گرفته و از طریق اپلیکیشن بلوبانک در دسترس است. برای شروع کار با بلو باکس ابتدا لازم است از طریق اپلیکیشن، باکس موردنظر خود را ایجاد کرده و سپس مبلغی که قصد پس انداز آن را دارید به این باکس انتقال دهید.

  درواقع، این مبلغ از حساب اصلی بلوبانک شما برداشت شده و به بلو باکس منتقل می شود. به این ترتیب، زمانی که به این مبلغ نیاز پیدا کنید، می توانید از بلو باکس برداشت انجام دهید. همچنین، اگر مبلغ موجود در حساب اصلی بلوبانک شما تمام شود، مبلغ موجود در بلو باکس به حساب اصلی منتقل نخواهد شد. درواقع، واریز و برداشت از این باکس پس انداز تنها در اختیار خود کاربر قرار دارد.

  آموزش ساخت بلو باکس در بلوبانک

  درصورتی که جهت پس انداز در حساب خود مایل به ساخت بلو باکس باشید، لازم است مراحل سادۀ زیر را به ترتیب طی کنید:

  • ابتدا اپلیکیشن بلوبانک را در دستگاه موبایل خود دانلود کنید.
  • وارد اپلیکیشن شده و از طریق منوی این برنامه و نوار موجود در بالای صفحه، گزینۀ «باکس» را لمس کنید.
  • پس از ورود به صفحۀ جدید، گزینۀ «ساخت باکس جدید» را انتخاب کنید.
  • به این ترتیب با انتخاب این گزینه به راحتی باکس جدیدی را در بخش بلو باکس اپلیکیشن بلوبانک خود ایجاد می کنید.

  مزایای بلو بانک چیست؟

  تضمین نگهداری اطلاعات

  نگهداری و محرمانه تلقی کردن تمامی اطلاعات دریافتی و مدارک هویتی مشتریان، با سخت گیرانه ترین روش ها در بلوبانک صورت می گیرد. این بانک دیجیتال به تعهدات خود پایبند است و مسئولیت آن را می پذیرد.

  کسب درآمد از بلوبانک

  اگر دوستان و آشنایان خود را از طریق کد معرف دعوت به بازکردن حساب کنید و آن ها نیز با کد شما افتتاح حساب انجام دهند، بلوبانک در ازای باز کردن هر بار حساب موفق به شما 30 هزار تومان جایزه می دهد. برای دریافت کد معرف کافی است به اپلیکیشن بلو مراجعه کرده، لینک آن را کپی و در هر پلتفرمی که می خواهید برای آشنایان خود ارسال کنید.

  انتقال هوشمند پول

  در هر جا که باشید و قصد انتقال پول (با هر مبلغی) را داشته باشید، نیازی نیست روش های شبا، ساتنا یا پایا را بلد باشید؛ اپلیکیشن بلو به صورت دیفالت روش را انتخاب می کند و پول را برای شما انتقال می دهد.

  سیستم بیومتریک

  با فعال کردن سیستم بیومتریک نیازی نیست با هر بار واردشدن به اپلیکیشن پسورد وارد کنید. از طریق اثر انگشت یا تشخیص چهره می توانید وارد اپلیکیشن شوید.

  تفاوت رنگ کارت های بانکی بلوبانک

  کارت های بانکی بلو در حال حاضر در سه رنگ سبز، قرمز و آبی صادر می شود و تفاوتی در نوع آن ها وجود ندارد.

  گفت وگو با بلولاین

  کارشناسان بانکی بلو 24 ساعته و در 7 روز هفته و حتی ایام تعطیلات آماده پاسخ گویی به شما هستند.

  نکات مهم و تکمیلی درباره کارت بلوبانک

  1. برای افتتاح حساب داشتن کارت ملی هوشمند یا کد ره گیری الزامی است. در صورتی که کد ره گیری ثبت نام کارت ملی هوشمند خود را گم کرده اید، می توانید با مراجعه به سایت ثبت احوال کد ره گیری خود را پیدا کنید.
  2. ثبت نام تنها از طریق اپلیکیشن انجام می شود.
  3. به دلیل کنترل اطلاعات هویتی شما توسط سامانه شاهکار، حتماً باید شماره تلفن همراه به نام شخص بازکننده حساب باشد.
  4. امکان بازکردن حساب برای شرکت یا ارگان امکان پذیر نیست و تنها به نام شخص حقیقی امکان پذیر است.
  5. برای لغو فرایند ثبت نام خود می توانید در هر مرحله از فرایند شناسایی هویت، قبل از بازکردن حساب برای ترک فرایند در هر مرحله ای اقدام کنید.
  6. اگر تمامی مراحل ثبت نام و شناسایی هویت انجام شود، امکان لغو فرایند وجود ندارد.
  7. امکان بازکردن حساب به نام شخص دیگر وجود ندارد.
  8. حداقل سن برای بازکردن حساب 18 سال است.
  9. برای جلوگیری از سوءاستفاده و حفظ موارد امنیتی، احراز هویت مانند همه بانک های ایران برای بازکردن حساب ضروری است.
  10. داشتن پوشش اسلامی مرسوم جامعه در زمان ضبط و ارسال ویدئو ضروری است.
  11. بازکردن حساب و ارسال کارت کاملاً رایگان است.
  12. امکان بازکردن حساب های متعدد به نام یک شخص وجود ندارد.
  13. بازکردن حساب به دلیل ارسال کد روی تلفن همراه تنها با شماره های داخلی امکان پذیر است.
  14. در حال حاضر امکان بازکردن حساب مشترک در این بانک وجود ندارد.
  15. در حال حاضر تنها امکان بازکردن حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت در این بانک امکان پذیر است.
  16. برای پرداخت قبوض یا انتقال پول نیازی به کد پایا ندارید.
  17. امکان خرید شارژ، اینترنت، پرداخت قبوض و انتقال پول وجود دارد.
  18. امکان پرداخت قبوض به صورت اتوماتیک
  19. دریافت سود سالیانه 10 درصد به صورت ماه شمار به ازای حداقل موجودی حساب
  20. امکان انتخاب کارت در رنگ های سبز، قرمز و آبی

  آیا کلاهبرداری در بلوبانک صحت دارد؟

  ازآنجایی که بلوبانک مانند سایر بانک های معتبر کشور فاقد شعبۀ فیزیکی است، این شک را در ذهن مخاطبان و مشتریان ایجاد می کند که آیا می تواند نوعی کلاهبرداری مالی باشد.؟ با وجود اینکه بلوبانک به طور مستقیم مجوز بانک مرکزی را دریافت نکرده است اما این بانک دیجیتالی به طور مستقیم با نظارت و ضمانت بانک سامان فعالیت می کند. این بدان معناست که در صورت بروز مشکل، بانک سامان مؤظف به جبران خسارات مشتریان خواهد بود. به طور کلی، سپردۀ مشتریان بلوبانک نزد بانک سامان نگهداری می شود.

  جمع بندی

  در این مقاله به طور کامل به معرفی و آموزش ثبت نام در بلوبانک پرداختیم. این بانک دیجیتال که یک نئوبانک محسوب می شود، این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند تا بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک و ایستادن در صف های طولانی، به راحتی تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند و اپلیکیشن بلو اقدام به افتتاح حساب کرده و کارت خود را به صورت رایگان درب منزل خود دریافت کنند. همچنین می توانند تمام کارهای خود را به صورت آنلاین انجام دهند. بلو، که یک استارتاپ محبوب در میان بسیاری از افراد است، می تواند در آینده ای نه چندان دور قابلیت های پیشرفته تری مانند افتتاح حساب مشترک، حساب های سرمایه گذاری بلندمدت و… را نیز برای کاربران خود فراهم کند.

  پرسش های متداول

  بله، با استفاده از کد ره گیری نوشته شده روی رسید ثبت نام کارت ملی هوشمند، امکان بازکردن حساب وجود دارد.

  مراحل بازکردن حساب در این بانک حداکثر 7 دقیقه زمان می برد و پس از بررسی مدارک و شناسایی هویت و تأیید استعلام بانک مرکزی کارت شما طی زمان 5 تا 10 روز به دستتان می رسد.

  ثبت نام و انجام تمام مراحل افتتاح حساب و احراز هویت تنها از طریق اپلیکیشن بلوبانک انجام می شود.

  امکان انتخاب کارت در رنگ های سبز، قرمز و آبی وجود دارد.