راه اندازی استارت آپ

برای راه اندازی استارت آپ یا راه اندازی کسب و کار جدید با احتمال رشد زیاد باید از پنج اشتباه خودداری کرد. این توصیه ها را کارآفرینی بسیار موفق و با هوش مالی بالا ارائه کرده است و توجه به آن ها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های شما می شود و اضطراب شما را در پیمودن این راه کاهش می دهد. توصیه های زیر را حتماً مدنظر قرار دهید.

✰ کسب و کار کوچک و مستقل یا استارت آپ بزرگ و پر رونق

این تصمیم دوگانه و بحرانی و بسیار مهم است که پاسخ برخی از سؤالات بعدی را هم روشن می کند. برای نمونه سؤالاتی از قبیل این که ساختار حقوقی شرکت شما چگونه باشد، شرکت خود را در کدام استان کشور ثبت کنید، برای چه نوع تسهیلاتی درخواست بدهید، حقوق کارکنان خود را چگونه پرداخت کنید و بسیاری از موارد دیگر. خوب است که از خودتان بپرسید «آیا من می خواهم از طریق جذب سرمایه گذاران خارجی پول دربیاورم؟» و «آیا من قصد دارم به کارکنانم پیشنهاد بدهم که در شرکت سهامدار باشند؟» اگر پاسخ به هریک از سؤالات بالا مثبت باشد، شما ناگزیر باید راه دشوارتر راه اندازی استارت آپ بزرگ و پررونق را در پیش بگیرید. البته می شود از استارت آپ کوچک شروع کرد و در آینده آن را به استارت آپ بزرگ تبدیل کرد اما این کار بسیار پرهزینه است.

✰ در شرکت چه کسی کارآفرین است؟

وسوسه انگیز است که بگوییم «هرکسی می تواند مؤسس شرکت باشد» و «همه مؤسسان در گروه با هم برابرند». اما در دنیای حقیقی این امر درست نیست. تجربه نشان داده است که وجود گروهی دونفره از مؤسسان (که پوئل گراهام از آن ها به عنوان یک کلاهبردار و یک هکر یاد می کند) از پایداری و موفقیت بیشتری برخوردار است. اما درهرصورت یکی از این افراد مدیر اصلی است که امور شرکت را او به پیش می برد. این فرد کسی است که حاضر می شود برای پیشرفت شرکت و بهبود اوضاع کسب و کار تمام تلاش خود را انجام دهد. او زندگی خود را وقف کار می کند و همه سرمایه گذاران، کارکنان و شرکا به او اعتماد و توجه دارند. بنابراین شما باید این شخص را از ابتدا تعیین کرده باشید وگرنه در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

✰ برنامه سهامداران برای واگذاری سهام

هرچند این فرض وسوسه انگیز است که دیگران سهام خود را به ما واگذار کنند، اما استارت آپ های بسیاری وجود داشته اند که وقتی یکی از مؤسسان، شرکت را ترک کرده است با شکست و نابودی مواجه شده اند زیرا او از واگذاری شرکت به سایرین امتناع کرده است. واگذاری سهام به دیگران حافظ منافع همگان و ازجمله مؤسسان شرکت است. بنابراین از همان ابتدا مقررات شرکت را به گونه ای وضع کنید که هر یک از مؤسسان یا کارکنان در صورت تمایل به ترک شرکت موظف باشند سهام خود را به صورت معکوس واگذار کنند. واگذاری معکوس سهام این حق را به شرکت می دهد که در طی زمان سهام برخی از مؤسسان را خریداری کند. نبود چنین حقوق و قوانینی در طول عمر شرکت بسیار پرهزینه است و ممکن است شرکت را به نابودی بکشاند.

✰ همه کارهای خود را به طور حرفه ای انجام دهید

فهرست []

    هر یک ریال که امروز برای انجام امور به صورت درست و حرفه ای صرف می کنید، جلو صدها میلیون تومان ضرر در آینده را خواهد گرفت. هرچند که کتاب های زیادی وجود دارند که می توانید آن ها را مطالعه کنید و مطالب زیادی در اینترنت یافت می شوند که می توانید آن ها را به صورت خودآموز یاد بگیرید، ولی بدانید که شما نمی توانید یا حداقل نباید به تنهایی کار کنید. همه کارآفرینانی که ما با آن ها صحبت کرده ایم می گویند: «اگر سعی نکرده بودم خودم آن را انجام بدهم، تاکنون صدها میلیون تومان صرفه جویی کرده بودم.» به همین دلیل وکلا و حسابداران باید آموزش ببینند. هرچند که تأسیس شرکت و راه اندازی استارت آپ به سختی انجام دادن عمل جراحی مغز نیست، اما اگر بخواهید همه کارها را خودتان انجام بدهید، کارها را بسیار پیچیده خواهید کرد و درنهایت هم باید ده برابر هزینه کنید تا یک فرد مجرب و حرفه ای اشتباهات شما را پاک کند و کار را از اول و به صورت درست برای شما راه اندازی کند.

    ✰ سعی نکنید از همان ابتدا پول دربیاورید

    ممکن است برای بسیاری از کارآفرینان بلندپرواز غافلگیرکننده باشد، اما باید بدانید که سرمایه گذاران برای ایده ها سرمایه گذاری نمی کنند. حتی اگر آن ایده بسیار خوب باشد و پتانسیل بالایی ازنظر سودآوری داشته باشد. سرمایه گذار مهربان برای هر سرمایه گذاری ۴۰ تا ۴۰۰ فرصت گوناگون پیش رو دارد. بنابراین سرمایه گذاری روی شرکت ها انجام می شود و نه روی ایده ها، صرف کردن چندین ماه وقت و کوشش برای جذب سرمایه برای یک ایده بی ثمر و ناامیدکننده است. تا زمانی که محصولات خود را گسترش نداده اید و حداقل تعداد انگشت شماری مشتری دائمی پیدا نکرده اید، هرگز به دنبال جلب توجه سرمایه گذاران خارجی نباشید؛ زیرا امتحان کردن این مسئله مثل این است که سعی کنید به شترمرغ یاد بدهید آواز بخواند. درحالی که این به وضوح به معنای هدر دادن وقت خود و آزردن شترمرغ است.