شرکت Quake Capital به عنوان یک شتاب دهنده استارتاپی با انتشار مطلبی در مدیوم دلایل شکست استارت آپ ها را بیان کرده است. این شتاب دهنده از سویی هیجانِ کارآفرینان جوان و ساعت ها کار تحقیقاتی شان را می بیند و از سوی دیگر استارتاپ هایی را مشاهده می کند که به دلایلی چون ضعف کار گروهی، کمبود بودجه و مشکلات کیفی از دور خارج شده اند! کواک کپیتال دلایل عنوان شده را با بررسی و ارزیابی هزاران استارتاپ بیان کرده است؛ بنابراین با خیال راحت می توانید به این نتایج اعتماد کنید. پیش تر گزارش دیگری از سوی CB Insight منتشرشده که بیشترین دلایل شکست استارت آپ ها معرفی می کند.

فهرست []

  مهم ترین دلایل شکست استارت آپ ها

  ۱- بازار سنجی نادرست (۴۲%)

  جالب است بدانید یکی از مهم ترین دلایل شکست استارت آپ ها فقدان بازار است. کمبود تقاضا، توان لازم برای زنده ماندن در بازار را کاهش داده و با افزایش مصرف منابع منجر به شکست استارتاپ می شود. با خودتان فکر کنید که این محصولی که به بازار عرضه می کنید واقعاً نیاز حیاتی مردم است؟ آیا محصول شما مثل قرص ویتامین مفید و غیرضروری است یا مثل قرص مسکن تسکین دهندۀ درد و ضروری است؟ کمتر پیش می آید کسی سراغ قرص های ویتامین برود. ولی با یک سردرد شدید چه کسی سراغ قرص مسکن نمی رود؟ این دو باهم زمین تا آسمان فرق دارند.

  ۲- کمبود بودجه (۲۹%)

  بسیاری از استارت آپ ها به خاطر کمبود بودجه به مشکل می خورند. بدون تأمین بودجه نمی توان از پسِ مدیریت و راهبری پروژه برآمد. البته مدیریت بودجه هم بحث مهمی است. ممکن است بودجه زیاد باشد ولی به خاطر مدیریت نادرست هدر برود.

  ۳- فقدان تیم منسجم (۲۳%)

  حتماً این جمله را شنیده اید که سخت ترین کار در شروع هر استارتاپی جمع کردن یک تیم منسجم است؛ تیمی که متشکل از افراد متعهد، باانگیزه و دارای تخصص و مهارت کافی باشد. این موضوع را دست کم نگیرید، ۲۳ درصد شکست ها به خاطر همین موضوعِ به ظاهر ساده است.

  ۴- رقابت زیاد (۱۹%)

  وقتی محصولی بهتر از رقبا می سازید یا ایده ای مطرح می کنید که با استقبال زیاد روبرو می شود قطعاً شرکت های بزرگ بیکار نخواهند نشست. آن ها بااعتبار و توان مالی خود می توانند شما را کنار بزنند یا لااقل میزان اهمیت شما را کاهش دهند. البته همیشه اینطور نیست؛ به عنوان مثال گوگل با همۀ اعتبار و توانایی اش نتوانست در دنیای پیام رسان ها محبوبیت مسنجری مثل تلگرام را به دست آورد. همین طور ویندوز با سرمایه گذاری فراوان هنوز نتوانسته جستجوگرش را به جایگاهی حتی نزدیک به گوگل برساند. البته این نکته هم در نظر بگیرید که اولین بودن خود یک مزیت رقابتی است.

  ۵- قیمت گذاری نادرست (۱۸%)

  فکر کردن در مورد قیمت محصول همیشه یک مسئلۀ چالش برانگیز بوده؛ چالشی که عامل شکست ۱۸ درصد استارت آپ ها است! شما باید قیمتی به مشتری پیشنهاد دهید که هم امنیت کسب و کارتان را تضمین کند و هم رضایت مشتری را جلب نماید. برقراری توازن بین این دو گاهی سخت و عذاب آور است.

  ۶- کیفیتِ پایین محصول (۱۷%)

  برخی از بنیان گذاران به دلایل متعددی محصولی بی کیفیت به کاربر عرضه می کنند. این موضوع باعث نارضایتی مصرف کنند ها می شود و این یعنی شکست! بسیار مهم است که مشتری نهایی را بشناسید و نیازش را به خوبی درک کنید. محصولِ خوب همیشه آن چیزی نیست که شما فکر می کنید. شاید چیزی که از نگاه شما جذاب نیست در نگاه مشتریان عین جذابیت باشد!

  ۷- فقدانِ مدل کسب و کار مناسب (۱۷%)

  عدم وجود یک استراتژی مناسب برای کسب درآمد، تمرکزِ صرف روی یک کانال درآمدی، ناتوانی در افزایش مقیاس پروژه و سایر مسائل این چنینی دلیل ۱۷ درصد شکست ها بوده است. طرح و ایده خلاقانه شما هرچند خوب اگر مدل کسب و کار (Business Model) درستی نداشته باشد نظر سرمایه گذارها را جلب نخواهد کرد.

  ۸- عدم توجه به بازاریابی (۱۴%)

  بسیاری از افراد فقط روی محصول تمرکز می کنند. آن ها به حدی غرق در محصولِ هستند که فراموش می کنند اگر مشتری از محصول خوبِ آن ها اطلاعی نیابد با شکست مواجه می شوند. شاید درگذشته که رقابت و حجم تبلیغات کم بود ساخت یک محصول خوب برای کسب درآمد کافی بود و چندان نیازی به بازاریابی نبود؛ ولی در شرایط حاضر اگر بازاریابی محصول خود را به درستی انجام ندهید به راحتی در هیاهوی تبلیغاتی گم می شوید. همین موضوع ساده دلیل شکست ۱۴ درصد استارت آپ ها است.

  ۹- توجه نکردن به مشتری (۱۴%)

  بیل گیتس جملۀ معروفی دارد:

  «ناراضی ترین مشتری، مهم ترین منبع یادگیری است».

  متأسفانه شاهد استارتاپ هایی هستیم که اهمیتی به نظرات و بازخوردهای مشتری نمی دهند. بسیاری از بنیان گذاران به جای اینکه روی تست محصول، بهینه سازی و برآوردن نیاز مشتریان تمرکز کنند همان چیزی را که خودشان صلاح می بینند انجام می دهند. کاری هم به مشتری ندارند. این افراد سوار بر الاغ شده و حلوای خودشان را می خورند!

  ۱۰- زمان سنجی نادرست (۱۳%)

  بیل گراس بنیان گذار Idealab که تاکنون بیش از ۱۰۰ شرکت را پرورش داده در گفتگویی در TED به بیان ۵ عامل ضروری برای موفقیت استارت آپ ها پرداخته است. وی با بررسی صدها استارتاپ دریافت که یکی از مهم ترین دلایل شکست استارت آپ ها زمان سنجی درست است. او در این مورد شرکت Airbnb را مثال می زند که استارتاپ خود را زمانی راه اندازی کرد که مردم در شرایط رکورد اقتصادی قرار داشتند و نیازمند پول بودند. انتشار محصول در چنین شرایط نابی باعث شد تا مردم برای اجارۀ خانه و کسب درآمد به آن هجوم بیاورند.

  افراد زیرک با نگاهِ تحلیلی به استارتاپ های شکست خورده می توانند درس های زیادی از آن بگیرند!