دریافت وام از بانک، یکی از راه‌های پیش‌رو برای جبران مشکلات مالی است. به ویژه اینکه شرایط برخی بانک‌ها مثل بانک رسالت برای گرفتن وام، آن‌ها را به یکی از بهترین انتخاب‌‌ها تبدیل می‌کند.

فهرست []

  در این قسمت از خانه سرمایه، شما را با ریزه‌کاری‌های دریافت وام بانک رسالت آشنا می‌کنیم و نکته‌هایی که هنگام گرفتن این وام به دردتان می‌خورند را روی دایره می‌ریزیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  انواع وام بانک رسالت

  این بانک به دادن انواع وام‌های بدون ‌بهره البته با کارمزد، مشهور است. از انواع وام‌ بانک رسالت می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  وام فوری بانک رسالت

  این وام به طور ویژه برای افرادی است که در بانک رسالت، حساب بانکی قرض‌الحسنه دارند و می‌خواهند در سریع‌ترین زمان ممکن، تسهیلات بانکی بگیرند.

  در زمان نگارش این مقاله، سقف وام فوری بانک رسالت 300 میلیون تومان است. این وام با کارمزد 2 درصدی و بازپرداخت 12 تا 60 ماهه با توجه به توانایی فرد برای بازپرداخت وام به او پرداخت می‌شود.

  وام مسکن

  این وام برای «خرید خانه»، «ساخت»، «تعمیر» یا «نوسازی» آن به افراد متقاضی ارائه می‌شود. سقف وام مسکن بانک رسالت تا یک میلیارد تومان است و بازپرداخت آن 120 ماهه در نظر گرفته می‌شود. کارمزد این وام، 4 درصد است.

  وام تجاری

  صاحبان کسب و کار و تجار می‌توانند از «وام تجاری» بانک رسالت استفاده کنند. این وام تا سقف 500 میلیون تومان در نظر گرفته شده و با کارمزد 6 درصدی و بازپرداخت 36 درصدی ارائه می‌شود.

  وام تحصیلی

  وام تحصیلی بانک رسالت برای دانشجویان در نظر گرفته شده و سقف دریافت آن به میزان شهریه دانشجو بستگی دارد؛ مثلا مبلغی که دانشجو برای پرداخت شهریه دو ترم یا یک سال تحصیلی درخواست می‌کند با مبلغ شهریه تمام دوران تحصیل تفاوت دارد. ولی در تمام مبلغ‌ها، کارمزد این وام 2 درصد و بازپرداخت آن تا 60 ماه خواهد بود.

  وام‌‌های بانک رسالت فقط به این چند مورد محدود نمی‌شود. موارد دیگری هم برای دریافت وام وجود دارند؛ مثلا «وام فرهنگیان»، «وام‌هایی که به صورت اعتبار خرید ارائه می‌شوند»، «وام ازدواج هنرمندان» و غیره.

  گام‌های دریافت وام بانک رسالت

  وام‌های مختلف شرایط مختلفی برای ارائه دارند. در ادامه، مهم‌ترین و پرطرفدارترین آنها یعنی وام فوری بانک رسالت را با هم بررسی می‌کنیم.

  شرایط و گام‌های دریافت وام فوری از بانک رسالت

  دو راه برای دریافت این وام وجود دارند:

  1. سپرده‌ گذاری در بانک رسالت
  2. خرید امتیاز وام

  تقریبا روش‌های دریافت هر دو وام یکسان هستند. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم.

  گام اول: افتتاح حساب قرض‌الحسنه در بانک رسالت

  چه بخواهید وام فوری را با سپرده گذاری به دست آورید و چه به فکر خرید امتیاز دریافت وام از بانک رسالت هستید در هر دو صورت باید یک حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه در این بانک داشته باشید.

  جالب اینه شما می‌توانید با سر زدن به «پیشخوان بانک رسالت» این حساب را به صورت غیرحضوری باز کنید. اجازه دهید قبل از رفتن به گام دوم، مراحل ثبت‌نام غیرحضوری در بانک رسالت را به شما توضیح دهیم.

  مراحل افتتاح حساب غیرحضوری در بانک رسالت

  1. آدرس اینترنتی «https://www.rqbank.ir/» را در مرورگرتان بزنید و وارد سایت بانک رسالت شوید. بعد از ورود با صفحه زیر روبه‌رو خواهید شد.

  روی گزینه «عضویت و افتتاح حساب» کلیک کنید. بعد از این کار، صفحه زیر به شما نمایش داده می‌شود.

  قبل از کلیک کردن روی دکمه «تقاضای عضویت و افتتاح حساب» باید تکلیف عضویت در «کانون همیاری اجتماعی» را روشن کنید؛ اما این کانون چیست؟

  آشنایی با کانون همیاری اجتماعی بانک رسالت به زبان ساده

  بانک رسالت به عنوان یک بانک اسلامی که وام‌های بدون بهره ارائه می‌دهد با هدف انجام رسالت اجتماعی خودش، تمام متقاضی‌های افتتاح حساب در این بانک را به سمت همکاری با این کانون‌ها سوق می‌دهد. به زبان ساده، شما تنها در صورتی می‌توانید در این بانک حساب باز کنید که عضو یکی از این کانون‌ها شده باشید. حالا این کانون‌ها چه هستند؟

  این کانون‌ها تشکل‌هایی مردمی و به نقل از «دانشگاه رسالت» خودجوش هستند که با هدف‌های مختلفی به وجود می‌آید. از این هدف‌ها می‌توانیم به «کارآفرینی»، «زنده کردن سنت‌های قدیمی»، «مفید بودن برای محله» و … اشاره کنیم. این کانون‌ها توسط یک «راهبر» که مسئول درآمدهای کانون است و «دستیار» او مدیریت می‌شوند. در این بین یک ناظر هم بر شیوه کارکرد این دو نفر، نظارت دارد.

  چطور در این کانون‌ها عضو شویم؟

  برای عضویت در این کانون‌ها که قدم اول برای دریافت وام از بانک رسالت هستند باید به سامانه «https://new.mresalat.ir/» سر بزنید. بعد از وارد کردن این آدرس در مرورگرتان با صفحه زیر روبه‌رو می‌شوید.

  با دیدن این صفحه روی گزینه «عضویت در ام رسالت» کلیک کنید. سپس صفحه زیر برایتان باز می‌شود.

  سپس روی دکمه «درخواست عضویت در کانون همیاری اجتماعی» کلیک کنید. اگر تا اینجای کار با لپ‌تاپ یا کامپیوتر پیش رفتید با این صفحه روبه‌رو می‌شوید.

  با دیدن این صفحه باید «اپلیکیشن بانک رسالت» را با توجه به اندرویدی یا «IOS» بودن گوشی‌تان دانلود کرده و ادامه گام‌های ثبت‌نام که شامل پر کردن اطلاعات هویتی – نام و نام خانوادگی، کد ملی و… – می‌شوند را سپری کنید.

  در گام آخر هم احراز هویت را با گرفتن ویدیوی کوتاه سلفی از خودتان انجام دهید. در این بین، یکی از کانون‌های اجتماعی مشخص شده در اپلیکیشن را انتخاب کرده و به عضویت آن درآیید. حتما این کد و نام کانون اجتماعی را جایی یادداشت کنید. از این گذشته، حواستان به موارد زیر هم باشد:

  • سیم کارت فعالی به نام خودتان داشته باشید
  • کارت ملی‌تان را دم دستتان بگذارید. چون به عکس پشت و روی کارتتان نیاز دارید. اگر کارت ملی ندارید پرینت کد رهگیری را آماده کنید.
  • یک کاغذ سفید نقاشی و بدون خط + خودکار آبی یا مشکی دم دستتان بگذارید
  • یادتان باشد که صدور کارت رسالت، با هزینه همراه است

  اگر در هر کدام از گام‌های ثبت‌نام غیر حضوری دچار مشکل شدید می‌توانید با شماره‌های پشتیبانی بانک رسالت تماس بگیرید. آنها برای عضویت و افتتاح حساب در بانک رسالت یا حتی گرفتن وام بانک رسالت، همراهی‌تان می‌کنند.

  بعد از انجام تمام این مراحل، یک پیامک که در آن کد رهگیری وضعیت کارت بانکی‌ جدیدتان است را دریافت می‌کنید. یادتان باشد که برای ادامه انجام مراحل ثبت‌نام در وام بانک رسالت، باید منتظر بمانید تا کارت بانکی‌تان به دستتان برسد. بعد از آن است که بخش «پیشخوان» برای شما باز می‌شود و می‌توانید گام‌های دریافت وام از بانک رسالت را ادامه دهید.

  گام دوم: اعتبارسنجی شما در سامانه مرآت

  بعد از آنکه کارت بانکی‌تان را گرفتید باید به سایت «مرآت» به آدرس «https://user.imerat.ir» سر بزنید. در این سایت «شغل شما»، «دارایی‌هایتان مثل زمین، خودرو، آپارتمان و …»، «میزان پولی که در حساب بانک‌های دیگر دارید» و… بررسی می‌شوند.

  بر اساس این بررسی به شما اعلام می‌شود که آیا شرایط دریافت وام فوری بانک رسالت را دارید یا خیر. در ادامه، گام‌ به گام مراحل ثبت‌نام در این سامانه را با هم انجام می‌دهیم.

  1. ثبت نام در مرآت

  بعد از وارد شدن به سایت مرآت روی گزینه «ثبت‌نام کنید» بزنید. بعد از این کار باید «کد ملی»، «شماره همراه که به نام خودتان باشد» و «متن داخل کادر» را در جاهای خالی وارد کرده و روی دکمه «ثبت نام» بزنید. سامانه، رمز ورود به سایت را برایتان پیامک می‌کند. سپس با کد ملی و رمز عبورتان وارد سایت شوید.

  1. وارد کردن اطلاعات هویتی و مالی

  اولین بخشی که بعد از ورود به سایت باید آن را ارائه دهید، همان کد یا «شناسه کانون» و «نام کانون اجتماعی» است که در قسمت افتتاح حساب بانک رسالت آن را دریافت کردید.

  با آمدن به بخش پایین همین صفحه به قسمت «مشخصات فردی» می‌رسیم.

  در این قسمت باید مواردی مثل «نام»، «نام خانوادگی»، «محل سکونت، «شماره تلفن همراه» و … را وارد کنید. بعد از پر کردن اطلاعات این بخش وارد «اطلاعات درآمدی» می‌شویم.

  در این بخش مشخص می‌کنید که خالص دریافتی ماهانه شما چقدر است و بعد از کنار گذاشتن هزینه‌های ضروری زندگی‌تان تا چه اندازه توانایی پرداخت قسط دارید. پیشنهاد می‌کنیم که هزینه‌های زندگی را خانه‌پُر حساب کنید. چون باید ماه‌ها این اقساط را بدون عقب افتادن بپردازید.

  بعد از پر کردن این قسمت به «مشخصات حرفه‌ای و شغلی» می‌رسیم.

  اگر شغل دومی هم دارید می‌توانید در بخش پایین همان صفحه آن را بنویسید. بعد از پر کردن تمام این اطلاعات، روی دکمه سبز رنگ «ثبت اطلاعات» که پایین صفحه قراردارد بزنید. اگر اطلاعات به درستی وارد شده باشند، معمولا بعد از 2 تا 3 روز نتیجه اعتبارسنجی در قالب یک «نمره» به شما داده می‌شود.

  این نمره اعتباری در چهار دسته «ممتاز»، «کاملا متناسب»، «متناسب» و «نامتناسب» قرار می‌گیرد. اگر نمره اعتباری شما «نامتناسب» تشخیص داده شود، واجد شرایط دریافت وام از بانک رسالت نخواهید بود. اگر هم «ممتاز» باشید بدون چک و ضامن می‌توانید برای دریافت وام فوری، اقدام کنید.

   گام سوم: واریز پول به حساب یا خرید امتیاز وام

  دریافت وام بانک رسالت فقط محدود به اعتبارسنجی نمی‌شود. شما در سومین گام به «خواباندن پول در حساب قرض‌الحسنه» نیاز دارید. به این ترتیب که باید پول خود را به مدت 3 تا 6 ماه در حسابتان بگذارید و به آن دست نزنید.

  بعد از آن بانک برای شما امتیاز ویژه‌ای در نظر می‌گیرد که با توجه به آن می‌توانید تا 300 میلیون تومان درخواست وام بدهید. اگر آنقدر فرصت ندارید که دست‌کم شش ماه صبر کنید می‌توانید از امتیاز وام دیگران استفاده کرده و خیلی زودتر وام خود را بگیرید.

  چطور بفهمیم که امتیازمان چقدر است؟

  انجام این کار بسیار ساده است. کافی است آدرس «https://pishkhan.rqbank.ir/» را در مرورگرتان کپی کرده و وارد «پیشخوان بانک رسالت» شوید.

  بعد از وارد کردن اطلاعاتی که در پیشخوان از شما خواسته، وارد صفحه کاربری خودتان می‌شوید. در سمت راست این صفحه، گزینه‌ای به نام «تسهیلات» وجود دارد که با کلیک روی آن، بخش «برآورد تسهیلات» به شما نمایش داده می‌شود.

  با کلیک روی این بخش وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن با انتخاب سپرده‌تان و وارد کردن مقدار قسط‌هایی که می‌‌توانید بپردازید و زدن روی دکمه «تایید و ثبت درخواست» امتیازی که تا آن لحظه در بانک به دست آورده‌اید را می‌بینید.

  امتیاز بانک رسالت چطور محاسبه می‌شود؟

  طبق آخرین تغییراتی که در سال 1402 روی شیوه محاسبه امتیازهای دریافت وام از بانک رسالت انجام شده، این بانک از یک فرمول ساده برای سپرده‌ گذاری و دریافت امتیاز وام استفاده می‌کند.

  طبق این فرمول اگر شما پول خود را – هر مبلغی که باشد – به مدت شش ماه در حساب خود نزد بانک رسالت بگذارید و در طول این بازه زمانی به آن دست نزنید، بعد از این مدت، امتیاز دریافت وام، درست به اندازه مبلغی که در بانک گذاشته بودید را به دست می‌آورید.

  بازه بازپرداخت این وام هم به اندازه دو برابر زمانی است که پولتان را به اصطلاح در حساب خوابانده بودید؛ مثلا اگر پول خود را شش ماه در حساب بخوابانید، اقساط آن را در بازه 12 ماهه پرداخت خواهید کرد.

  چطور امتیاز دریافت وام بانک رسالت را بخریم؟

  قبل از هر چیز باید بگوییم که بانک رسالت هیچ دفتر، شعبه یا موسسه‌ای برای انتقال امتیاز وام ندارد. تمام این موارد به صورت اینترنتی و از راه سامانه بانک رسالت، وارد شدن به بخش «تسهیلات» و زدن روی لینک «معرفی وام» انجام می‌شوند.

  نکته جالب دیگر اینکه شما می‌توانید امتیاز دریافت وام از بانک رسالت خود را بدون رد و بدل کردن هیچ مبلغی به دوستان، اعضای خانواده یا افرادی که می‌شناسید انتقال دهید. خوشبختانه پلتفرم‌های خوبی در زمینه خرید امتیاز دریافت وام بانک رسالت به وجود آمده‌اند. در این زمینه می‌توانیم به «ازکی وام»، «آقای وام» و «لندو» اشاره کنیم.

  با این وجود، خرید و فروش این وام هم برای خودش بازاری دارد! طبق آخرین مظنه‌ای که از این خرید و فروش به دست آورده‌ایم به ازای هر یک میلیون تومان وام چیزی بین 90 تا 130 هزار تومان باید بپردازید؛ مثلا برای خرید امتیاز یک وام 60 میلیون تومانی چیزی بین پنج تا هشت میلیون تومان باید به فرد دارنده امتیاز وام پرداخت شود.

  گام چهارم: درخواست تسهیلات و انتظار برای واریز مبلغ وام به حسابتان

  بعد از دیدن امتیازتان مبلغ وامی که می‌توانید بگیرید همراه با اقساط آن به شما نمایش داده می‌شود. با تایید این مبلغ بعد از چند روز، وام در حسابتان خواهد بود.

  نکته‌های مهم در مورد دریافت وام بانک رسالت

  • قبل از اینکه برای خرید امتیاز وام کسی دست به جیب شوید، گام‌های ثبت‌نام و اعتبارسنجی را انجام دهید. اگر امتیازتان کافی نبود همیشه می‌توانید برای خرید امتیاز دریافت وام از بانک رسالت، اقدام کنید.
  • هم کسی که می‌خواهد وام بگیرد و هم فردی که به عنوان ضامن او معرفی می‌شود باید در بانک رسالت، حساب داشته باشند.
  • نتیجه اعتبارسنجی سامانه «مرآت» تا یک سال معتبر است.
  • هم وام گیرنده و هم ضامن او باید توسط سامانه مرآت، اعتبارسنجی شوند.
  • اگر در پرداخت قسط‌های وام خود اهمال‌کاری کنید هم باید جریمه بدهید و هم امتیاز منفی در بانک می‌گیرید. این امتیاز منفی هنگامی که می‌خواهید دوباره از بانک وام بگیرید کار را برایتان سخت خواهد کرد.
  • اگر نمره اعتباری شما در مرآت «متناسب» برآورد شود برای دریافت وام باید سفته الکترونیکی بدهید و در کنار آن یک ضامن معتبر را هم معرفی کنید و او هم سفته الکترونیکی خود را به بانک دهد.
  • کارمزد دو درصدی دریافت وام از بانک رسالت در همان قسط اول وام دریافت می‌شود. در بقیه ماه‌ها فقط قسط وامتان را پرداخت خواهید کرد.
  • درخواست وام یا حتی دریافت وام از بانک رسالت باعث بلوکه شدن پولی که در حساب بانک رسالت دارید نمی‌شود.
  • نمره اعتبارسنجی ضامن شما در سامانه مرآت باید «متناسب» یا «خیلی متناسب» باشد. اگر ضامنتان امتیاز کمی بگیرد رد می‌شود!
  • با بیشتر کردن مبلغی که در بانک سپرده می‌گذارید می‌توانید وام کوچکتری را خیلی سریع‌تر دریافت کنید؛ مثلا اگر 120 میلیون تومان سپرده داشته باشید می‌توانید با خواب یک ماهه آن در حسابتان 30 میلیون تومان وام بگیرید.

  چطور از بانک رسالت وام بدون ضامن بگیریم؟

  در کل برای دریافت تمام وام‌ها به «ضامن معتبر» نیاز دارید. ولی بانک رسالت، امکانی را برای مشتریانش فراهم کرده که با کمک آن می‌توانند بدون ضامن از این بانک وام بگیرند؛ اما چطور؟ برای این کار شما باید به جای ضامن معتبر از امتیازهایتان استفاده کنید. یعنی همان چیزی که در طول این مقاله برایتان توضیح دادیم. چیزهایی که می‌توانند روی این امتیازدهی نقش داشته باشند شامل موارد زیر می‌شوند:

  • خوش حساب بودن
  • نداشتن چک برگشتی
  • نداشتن سابقه دیر پرداخت کردن قسط‌ها
  • گردش حساب خوب
  • داشتن شغل دولتی یا شغلی که از نظر بانک، پایدار و قابل اعتماد به شمار می‌رود

  سخن پایانی

  اگر آگاهانه، با تحقیق و حساب و کتاب وام بگیرید و برای استفاده درست از آن برنامه‌ای واقعی داشته باشید وام‌ها می‌توانند فرصتی برای رشد را پیش پایتان بگذارند. در این میان، دریافت وام بانک رسالت می‌تواند سرعت و کیفیت این ماجرا را بالاتر ببرد.

  ‌سوالات متداول

  در سال 1402 مبلغ این وام از 200 میلیون تومان به 300 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

  بله. شما می‌توانید بعد از اعتبارسنجی در سامانه مرآت به سراغ خرید امتیاز وام دیگران بروید و در عرض چند روز وام را در حسابتان داشته باشید.

  بله. اگر نمره شما در اعتبارسنجی مرآت «ممتاز» باشد می‌توانید بدون ضامن از این بانک وام بگیرید.

  خیر. ضامنی که برای دریافت وام معرفی می‌کنید باید حتما در بانک رسالت حساب داشته باشد و در اعتبارسنجی مرآت هم رتبه «ممتاز» تا «متناسب» را بگیرد.