ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

مفهوم نسبت قیمت به ارزش دفتری(P/B) در تحلیل بنیادی

در این مطلب در خصوص یکی از مباحث مهم در تحلیل بنیادی آموزشی را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

نسبت P/B برابر است با حاصل تقسیم ارزش بازار یک سهم(Price) به ارزش دفتری آن(Book value)

 ارزش دفتری هر سهم عبارت است از حاصل تقسیم ارزش ویژه (مجموع حقوق صاحبان سهام)یک شـرکت بـه تعداد سهام آن‌ که نشان‌دهنده ارزش تاریخی(ترازنامه‌ای) شرکت است.از طرفی ارزش بازار انعکاسی از انتظارات سهامداران از وضعیت آتی شرکت است.در حقیقت نسبت قیمت به ارزش دفتری طرز تفکر و انتظارات سهامداران نسبت به عملکرد گذشته و دورنمای آتی شرکت را بیان می‌کند.

در شرایطی که درآمد(EPS) هر سهم مقداری منفی است و یا بسیار متغیر بوده و به‌طور غیرمعمول بزرگ و یا کوچک باشد،ارزش دفتری هر سهم که در اغلب موارد مثبت است و چندان متغیر نیست،اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و این نسبت کمک زیادی در برآورد وضعیت شرکت به ما می‌کند.

مثال:در شکل زیر حقوق صاحبان سهام شرکت ایران‌خودرو از آخرین ترازنامه شرکت(۳ ماهه سال ۹۴) استخراج شده است:

مفهوم نسبت قیمت به ارزش دفتری(P/B) در تحلیل بنیادی

برای محاسبه نسبت (P/B)  ابتدا ارزش دفتری هر سهم شرکت را محاسبه می‌کنیم که برابر است با حقوق صاحبان سهام شرکت تقسیم‌بر تعداد سهام شرکت:

ریال ۱۲۴۷= ۱۴۹۶۲۵۲۸۰۰۰۰۰۰/۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰

ارزش بازار هر سهم ایران‌خودرو نیز در حال حاضر ۲۰۲۳ ریال است.درنتیجه P/B هر سهم ایران‌خودرو برابر خواهد شد با:

                                          ۲۰۲۳/۱۲۴۷=۱٫۶۲  

این عدد به این معنا است که قیمت بازاری هر سهم ایران خودرو ۱٫۶۲ برابر ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام آن(به ازای هر سهم) است.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۹ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات ضرایب مالی (مالتیپل) به شما پیشنهاد میکنیم:

17 نظر ثبت شده
محمد
محمد
82 روز قبل
آیا فیلتری برای پیدا کردن نسبت ارزش دفتر وجود دارد که بشه در استفاده در سایت Tsetmc استفاده کرد؟
ی
ی
835 روز قبل
ممنون
بابک
بابک
932 روز قبل
مرسی جالب بود.
حسن
حسن
933 روز قبل
سلام. بعد از افزایش سرمایه، ارزش دفتری هر سهم بیشتر می شود؟ چون معمولا بعد از افزایش سرمایه، تعداد سهام هم بیشتر می شود.
علی ولی الله
علی ولی الله
675 روز قبل
سلام.چون تعداد سهام افزایش پیدا میکنه ولی حقوق صاحبان سهام همونه ( ثابت هست و افزایش پیدا نکرده ) پس با تقسیم حقوق صاحبان سهام بر تعداد سهام ، ارزش دفتری کاهش پیدا می کند . اما نسبت p بر b افزایش پیدا می کنه .
خانه سرمایه
خانه سرمایه
884 روز قبل
باسلام دوست عزیز بله بیشتر می شود
محسن
محسن
1014 روز قبل
میتونیم نتیجه بگیریم که عدد بدست آمده بیانگر فاصله ارزش ذاتی سهم و ارزش بازاره سهمه؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1014 روز قبل
با سلام دوست عزیز برای فهم دقیق تر تفاوت ارزش ذاتی سهام و ارزش قیمت بازار توجه شما را به این مثال جلب می کنم: در نظر بگیرید یکی قیمت سهم شرکت الف الان برابر با ۲۰۰ تومان می باشد و سهام شرکت مذکور با این قیمت در بازار بورس و سرمایه خرید و فروش می گردد. اما سرمایه گذاران زیادی را می یابیم که همچنان متقاضی خریدن این سهم می باشند. دلیل خرید آنان بی تردید چیزی جزء این نخواهد بود که آن ها خواهند گفت: ارزش این سهام بیشتر از ۲۰۰ تومان می باشد. پس این گونه برداشت می شود که ارزش واقعی سهام شرکت الف به مراتب بیشتر از قیمت بازار این سهم می باشد. پس ارزش ذاتی سهام بیانگر آن قیمتی می باشد که سرمایه گذاران برای سهم قائل شده اند که از افق دید آنان ارزش ذاتی سهم به مراتب خیلی بالاتر از ارزش بازار است و گزینه مناسبی برای خرید می باشد. طبیعتا در صورتی که ارزش ذاتی یک سهم کمتر از ارزش بازار باشد، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران محسوب نمی شود.
عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
1110 روز قبل
هر نسبتی به یک نوع عملکرد خاص در شرکت اشاره دارد و اینکه در حال حاضر این نسبتها چه هستند به هیچ نتیجه ایی در اینده ما را نمی رساند تنها شیب این نسبت ها در بازه های چند ساله به ما چیزهایی میگوید در اینده به طور کلی شیب بازدهی حقوق که نشان دهنده رشد درامد خالص به منابع کلی دردست مدیرییت هست میتواند یک برایندی از مجموع نسبتهای صورت های سودو زیان و ترازنامه ای شرکت باشد و این تنها یک بعد از بررسی یک خرید است --بعد دیگر این هست که فعلا بازار بر اینگونه شرکتی چه ارزشی گذاشته و ایا این ارزش به نسبت شرایط فعلی شرکت با این وضعییت خاص بالاتر است یا پایین تر و بعد دیگر که خیلی هم مهم است بازار پیش روی شرکت و شرایط اینده که به چه سمتی دارد برای شرکت رقم میخورد ایا بازار مواد اولیه مصرفی و دستمزد رو به بالاست در اینده ---ایا بازار فروش محصول دراینده بهتر میشود یا بدتر میشود تقاضا در اینده برای اینگونه محصولی که شرکت تولید میکند به چه صورت است - ایا شرکت برنامه ای در جهت کم کردن هزینه ها و افزایش درامد خود در اینده دارد؟ (طرح و توسعه )- اگر برنامه ای دارد چند درصد میتواند این برنامه بر درامد شرکت تاثیر گذار باشد --ایا سرمایه گذاری این طرح و توسعه از چه محلی دارد تامین میشود ؟ از درامد خود شرکت است یا اورده ؟ یا بانک ؟- شما یک شرکت را نمی توانید فقط با یک یا دو یا ۳ نسبت بررسی کنید باید همه جوره همه چیز را در نظر گرفت - دید معامله گری - با دید سرمایه گذاری بلند مدت نیز با هم فرق دارد برای یک معامله گر اینده دور شرکت زیاد اهمییتی ندارد و فقط به همین نزدیکیها فکر میکند ولی سرمایه گذار به عوامل بنیادی داخل و خارج شرکت اندیشه میکند و اینکه سرجمع این طور عواملی با این قیمت فعلی بازار توجیح ورود به سهم شرکت را دارد یا خیر؟
عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
1110 روز قبل
از یک نسبت به تنهایی هیچ نیجه ای نمی توان گرفت
عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
1110 روز قبل
میزان حقوق یک شرکت به تعداد سهام میشود ارزش دفتری یک سهم (book value) میزان ارزش بازار به تعداد سهام میشود قیمت هر سهم (price)
اميد
اميد
1131 روز قبل
درود بر شما از شاخص بدست امده (١/۶٢) چه نتیجه گیری میتوان داشت؟
بهار
بهار
1064 روز قبل
سلام بنظر من نتیجه ای که میگیرم اینه که قیمت ایران خودرو ۶۲ درصد بیشتراز قیمت دفتری ش هس
پشتیبان
پشتیبان
1020 روز قبل
با سلام و احترام بله استنباط شما صحیح است. اما مسئله مهم در این زمینه، تحلیل کلی وضعیت این نسبت به همراه سایر نسبت‌ها و مؤلفه‌های گزارشات مالی می‌باشد.
امید
امید
1204 روز قبل
سلام. الان چه تیجه ای در مورد قیمت ایرانخودرو میشود گرفت ؟؟؟