ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

نکته هایی در نسبت P/E نهفته است

نکته هایی در نسبت P/E نهفته است

همان گونه که از نام آن پیدا است، برای محاسبه P/E آخرین قیمت روز سهام یک شرکت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می‌شود. غالبا P/E در تاریخ‌هایی محاسبه می‌شود که شرکت‌ها اطلاعات EPS (معمولا سه ماهانه)  را افشا می‌کنند.

به لحاظ نظری،P/E یک سهم به ما می‌گوید که سرمایه‌گذاران چند ریال حاضرند به ازای هر ریال سود یک شرکت پرداخت نمایند. به همین جهت به آن ضریب سهام نیز می‌گویند. به عبارت دیگر اگر P/E یک سهم ۲۰ باشد، به این معنی است که سرمایه‌گذاران حاضرند ۲۰ ریال برای هر ریال از سود این سهم (که شرکت تولید می‌کند) بپردازند.

نکته هایی در نسبت P/E نهفته است

همه چیز یا به عبارتی حرف آخر را درباره ارزش سهم نمی‌گوید، اما برای مقایسه شرکت‌های یک صنعت، کل بازار یا روند تاریخی P/E یک شرکت سودآور است.

به یاد بسپارید که :

  p/e -1  یک نسبت است و از تقسیم P یا PRICE یا قیمت روز سهم به EPS یا E یا سود هر سهم به دست می‌آید.
  -۲  سه نوع EPS به نام‌های EPS دنباله دار، آینده و میانگین وجود دارد.
  -۳  به لحاظ تاریخی، میانگین P/E‌ها در بازه ۲/۳ _ ۲/۱۳ قرار می‌گیرد.
  -۴  به لحاظ نظری، P/E یک سهم به ما می‌گوید که سرمایه‌گذاران حاضرند چند ریال به ازای هر ریال سود بپردازند.
۵ -۵  تفسیر بهتری از P/E این است که آن بازتاب خوشبینی بازار از آینده رشد یک شرکت است.
 p/e  -۶  در مقایسه با قیمت بازار شاخص بهتری برای ارزش گذاری یک سهم است.
  -۷ بدون در نظر گرفتن نرخ‌های رشد صنعت، صحبت از بالا یا پایین بودن P/E یک شرکت بی معناست.
  -۸ تغییر در اصول حسابداری شامل وجود چندین روش مجاز برای سود (EPS) تجزیه و تحلیل P/E را دشوار می‌کند.
 -۹ ‌‌ها عموما در زمان تورم حاد پایین تر می‌آیند.
  -۱۰ تفاسیر بسیاری پیرامون دلیل پایین بودن P/E یک شرکت وجود دارد.
  -۱۱ تنها به اتکای ضریب P/E اقدام به خرید و فروش سهام نکنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۴ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات ضرایب مالی (مالتیپل) به شما پیشنهاد میکنیم:

32 نظر ثبت شده
امیر
امیر
955 روز قبل
ممنون
عباس
عباس
956 روز قبل
عالی بود
خانه سرمایه
خانه سرمایه
955 روز قبل
باسلام دوست عزيز موفق باشيد
مرضیه
مرضیه
1096 روز قبل
بسیار عالی بود و از آنها استفاده کردم
مهدی
مهدی
1124 روز قبل
سلام و تشکر از مطالبتون. چرا در سایت fipiran و http:tse.ir و کارگزاری و tsetmc.com در هرسه نسبت p/eبا هم فرق میکنند؟کارگزاری ها که معمولا پیش بینی رو میزنند ولی بقیه که باید گذشته باشن چرا اینهمه باهم متفاوتن؟اگه قرارباشه به کدال مراجعه کنیم در صورتهای مالی شرکت سودهرسهم میشه یا طور دیگه ای حساب کنیم؟اگرهم قراره به سایت مراجعه کنیم کدوم سایت به روز محسوب میشه؟آیا این سایتها epsرو برحسب ماهانه هم میزنن؟ممنون
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1063 روز قبل
باسلام دوست عزیز سه نوع اصلی از EPS بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده وجود دارد: Trailing EPS: بر اساس تعداد سال‌های گذشته است Current EPS: بر اساس اعداد موجود و پیش بینی شده سال جاری Forward EPS: بر اساس مقادیر آتی که پیش‌بینی‌شده‌اند علت تفاوت در روش محاسبه می باشد
اس جی
اس جی
1130 روز قبل
سلام بزرگوار اگر pe سهامی کمتر از eps آن سهام باشه خرید این سهام خوب است
پشتیبان
پشتیبان
1128 روز قبل
با سلام و احترام مدل مقایسه‌ای شما اشتباه است. نسبت P/E یا همان قیمت به درآمد سهم، از حاصل تقسیم قیمت بازاری سهام به سود تحقق یافته دوره مالی قبلی آن محاسبه می‌شود و بنابراین اساسا نمی‌توان، این اعداد را به این شیوه با یکدیگر مقایسه کرد. به طور کلی، اگر یک شرکت ورشکسته نبوده و دچار بحران مالی یا سوددهی نباشد، نسبت P/E پایینتر یکی از معیارهای ارزندگی سهام محسوب می‌شود. اما توجه داشته باشید، این نسبت صرفاً یکی از ملاک‌های تحلیل بنیادی وضعیت یک شرکت بورسی است.
مهدی
مهدی
1130 روز قبل
سلام شرکتهایی که p/e پائینی دارند و لی eps بالایی دارند چطوره؟ و شرکتهایی که بر عکس هستن چطور ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1129 روز قبل
باسلام دوست عزیز هر P/E بالایی الزاماً به معنای بد یا حبابی بودن سهم نیست و می‌تواند نشان‌دهنده‌ی انتظار بازار از رشد سودآوری شرکت باشد. به عنوان مثال، شرکت‌هایی که طرح‌های توسعه‌ی مهم و تأثیرگذار دارند، معمولاً P/E بالاتری نسبت به سهام هم‌گروه خود می‌گیرند؛ لذا P/Eهای خیلی بالا و غیرقابل توجیه، نشان‌دهنده‌ی حبابی شدن سهم یا گروه است. هر P/E پایینی نیز الزاماً به معنای خوب، ارزنده یا سودآور بودن شرکت نیست. در بررسی شرکت‌های دارای P/E پایین، حتماً می‌بایست به این نکته توجه داشت که EPS بالای شرکت بر مبنای سود عملیاتی تحقق یافته، یا سود غیرعملیاتی؛ در صورتی که مقدار زیادی از سود خالص شرکت غیرعملیاتی (غیرقابل تکرار) باشد، P/E پایین آن می‌تواند گمراه کننده باشد. سرمایه‌گذاران معمولاً در زمان رکود بازار به شرکت‌های دارای P/E پایین روی می‌آورند تا از سود نقدی (DPS) بهره‌مند شوند و در زمان رونق بازار به شرکت‌های دارای P/E بالا که در حال رشد قیمت هستند روی می‌آورند تا سود بیشتری کسب کنند.
کریم
کریم
1132 روز قبل
باسلام شرکتی ۱۵p/eداردوهم گروهای ان ۲۰ است برای سرمایه گذاری بهتره یا شرکتی که p/e 128 دارد وهم گروههای آن ۸۲ مباشد با تشکر ممنون میشم از راهنمایتون . چون برخی سایتها در اینخصوص ضد ونقیض تحلیل می کنن بعض می گویند p/eبالاتر بهتره برخی هم می گویند p/eپاینتر!!!
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1127 روز قبل
باسلام دوست عزیز تحلیل شرکتی با نسبت P بر E بالاتر از گروه P بر E شرکت تمایل دارد خود را به گروه نزدیک کند. برای این منظور باید حاصل نسبت P بر E شرکت کاهش یابد. این اتفاق در دو صورت امکان پذیر است. دو پارامتر اصلی در نسبت P بر E شرکت تاثیر گذار است. یکی قیمت سهم و دیگری مقدار سود هر سهم (EPS) می‌­باشد. اگر بخواهیم حاصل نسبت قیمت به درآمد شرکت کاهش یابد یا باید قیمت سهم کاهش یابد که بسیار خطرناک است یا باید سودآوری سهم یعنی EPS آن افزایش یابد که در این صورت اتفاق خوبی برای سهم رقم خواهد خورد. حال فرض کنید سهمی P/E بالاتری نسبت به گروه دارد و نتوانسته روند سودآوری خود را افزایش دهد. چنین سهمی برای کاهش نسبت قیمت به درآمد خود ناچار به کاهش قیمت خود می‌­باشد و برای سرمایه گذاری اصلا مناسب نیست! تحلیل شرکتی با نسبت P بر E پایین تر از گروه اگر سهمی P بر E پایین‌تری نسبت به گروه خود داشته باشد برای اینکه خود را به گروه برساند باید P/E شرکت افزایش یابد. باز هم مانند حالت قبل باید یکی از دو پارامتر تعیین کننده P بر E شرکت تغییر کنند. یا باید قیمت سهم افزایش یابد یا مقدار سود هر سهم آن کاهش یابد. کاملا مشخص است که اگر قیمت سهم افزایش یابد اتفاق خوبی برای سهم خواهد بود و سرمایه گذاران از چنین سهمی استقبال می­‌کنند. اما اگر روند سودآوری شرکت کاهش یابد برای سهامداران مناسب نیست. حال فرض کنید شرکتی که نسبت قیمت به درآمد پایین تری نسبت به گروه خود دارد روند سودآوری خود را افزایش داده باشد. در چنین شرایطی اختلاف ارزش ذاتی هر سهم شرکت با گروه بیشتر می­‌شود و برای افزایش P/E شرکت تنها عامل افزایش قیمت سهم می­‌تواند تاثیر گذار باشد. بنابراین چنین شرایطی می­‌تواند یک موقعیت فوق­‌العاده برای سرمایه گذاران باشد چرا که احتمال افزایش قیمت سهم بسیار بالا است.
reza
reza
1153 روز قبل
سلام ببخشید p\e چه اعدادی باشند برای خرید بهتر است ?
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1151 روز قبل
باسلام دوست عزیز در ارزش گذاری با P/E ، نسبت P/E هر سهم در واقع انتظار سرمایه گذار از چشم انداز آینده شرکت برای رشد و توسعه می باشد.p/e می تواند نشان دهنده سطح ریسک شرکت نیز باشد.نسبت p/e معمولا نشان دهنده نظر سرمایه گذاران بازار درباره شرکت می باشد و عموما برای شرکت های خوب و رو به رشد مقدار بالاتر و نشان دهنده این است که بازار به این شرکت ها خوش بین است و بر این باور است که شرکت توانایی رشد سود یا افزایش قیمت سهام را دارد. به همین طریق شرکت هایی که بازار دید مثبتی به آنها ندارد عموما نسبت P/E پایینی دارند زیرا بازار به رشد سود آوری این شرکت ها یا افزایش قیمت سهام آن ها در آینده بدبین است.
مهدی
مهدی
1169 روز قبل
سلام تاریخچه eps های یک نماد رو کجای اینترنت میتونیم پیدا کنیم؟ یه سوال دیگه توی محاسبه peg باید eps توی مدت های یکسان بررسی کنیم مثلا از روی صورت مالی های یک ساله ۹۸ و ۹۷ مقایسه کنیم ؟مثلا نمیتونیم eps حاصل بعد صورت مالی یکساله رو با شش ماهه همون سال مقایسه کنیم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1167 روز قبل
باسلام دوست عزیز قسمت خدمات اطلاعاتی سایت Fipiran به آدرس http://www.fipiran.com/WebService.aspx به شما امکان دریافت اطلاعات بسیاری با فرمت های csv xml excell می دهد. اطلاعاتی از قبیل ریز معاملات شرکت ها و کل معاملات در تاریخ خاص که با کمی تغییر می توانید در برنامه MetaTrader ازش استفاده کنید. اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری که شامل NAV صندوق ها می باشد.(این بخش در حال کاملتر شدن می باشد) در این قسمت شما می توانید تاریخچه Eps های شرکت ها را در یافت نمائید. علاوه بر تاریخچه Eps شرکت ها اطلاعات مالی دیگری مانند فروش سود خالص .......... دریافت کنید. قسمت راهنمای این صفحه به شما اطلاعات مناسبی ارائه می دهد.
ایمان
ایمان
1181 روز قبل
با سلام و احترام فاکتورهای مهم در خرید یک سهم علاوه بر p/e با توجه به شرایط فعلی شرکتها و وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور چه مواردی هستند؟ اگر اشاره ای داشته باشید ممنون میشم تشکر بابت وقتی که برای پاسخ به سوالات میذارید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1180 روز قبل
با سلام دوست عزیز در انتخاب یک سهم خوب ابتدا سرمایه گذار باید با درک صورت مالی مانند صورت سود و زیان و تفسیر آن به این نتیجه برسد که شرکتی که برای خرید مد نظر دارد دارای حداقل شرایط لازم برای خرید می باشد یعنی اینکه زیانده نباشد و یا اینکه با توجه به قیمت آن و عملکرده دوره های گذشته دارای سود مناسب و از طرفی p/e مناسبی باشد. اینکه شرکتی دارای حاشیه سود ناخالص و حاشیه سود خالص مناسبی باشد و عملکرد شرکت در این دو مولفه در حال افزایش باشد نشان میدهد که انتظار سودآوری از شرکت در میان مدت بالا می باشد ولی اگر برعکس حاشیه سود ناخالص شرکتی در گزارش های میان دوره ای در حال کاهش باشد این نشان میدهد که یا فروش شرکت در حال کاهش می باشد و یا بهای تمام شده شرکت در حال افزایش است و این موضوع برای رشد سوداوری شرکت بسیار نامناسب است. این نشان میدهد که شرکت به لحاظ بنیادی شرایط مناسبی برای رشد سودآوری ندارد. حال در انتخاب یک سهم اگر مولفه های ذکر شده مناسب بوده و شرکت هم دارای کیفیت سودسازی مناسبی باشد و چشم انداز مناسبی برای افزایش سوداوری در اینده داشته باشد باید اقدام به خرید سهم کنیم. خرید سهم در یک قیمت مناسب و در یک زمان مناسب مربوط به علم تکنیکال است و چارتیست ها با استفاده از ابزارهای مختلف به دنبال یافتن بهترین نقطه برای خرید سهم هستند.