ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

مفهوم نسبت قیمت به فروش(P/S) در تحلیل بنیادی

مفهوم نسبت قیمت به فروش(P/S) در تحلیل بنیادی

در این مطلب در خصوص یکی از مباحث مهم در تحلیل بنیادی آموزشی را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

نسبت P/S برابر است با نسبت قیمت بازار(price)  هر سهم به فروش(sale) هر سهم.اعتقاد بر این است که رشد فروش ثابت و قوی وسیله‌ای برای رشد شرکت است،بدین معنی که رشد شرکت باید از رشد فروش آغاز شود.در شرکت‌هایی که زیان و یا جریان نقدی منفی دارند و یا در شرکت‌های رشد یافته سیکلی و با سود نزدیک به صفر ،این نسبت می‌تواند کمک بیشتری برای داشتن برآورد صحیح نسبت به شرکت به ما بکند.

به‌طورکلی نیز با توجه به امکان دستکاری کمتر فروش نسبت به سود و همچنین پایداری بیشتر فروش نسبت به سود و جریان نقدی،محاسبه این نسبت می‌تواند دقت تحلیل و ارزیابی شرکت مورد نظر را افزایش دهد.

مثال:در شکل زیر مقدار فروش شرکت ایران‌خودرو از آخرین صورت سود و زیان شرکت (۳ماهه ۹۴) استخراج شده است:

مفهوم نسبت قیمت به فروش(P/S) در تحلیل بنیادی

برای محاسبه نسبت (P/S) ابتدا مقدار فروش به ازای هر سهم را محاسبه می‌کنیم:

   ۳۱۲۵۳۳۲۰۰۰۰۰۰۰/۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰=۲۶۰۴

ارزش بازار هر سهم ایران‌خودرو نیز در حال حاضر ۲۰۲۳ ریال است.درنتیجه P/S هر سهم ایران‌خودرو برابر خواهد شد با:

۲۰۲۳/۲۶۰۴=۰٫۷۷

عدد ۰٫۷۷ محاسبه شده در بالا به این معنی است که قیمت هر سهم ۰٫۷۷ برابر فروش به ازای هر سهم شرکت است. این نسبت هر چه کمتر باشد می تواند بیانگر پایین بودن قیمت سهم باشد

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۰ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات ضرایب مالی (مالتیپل) به شما پیشنهاد میکنیم:

28 نظر ثبت شده
مهران
مهران
786 روز قبل
سلام خواستم ببینم نسبت P/S رونسبت به چه مبنایی بسنجیم که هر چی کمتر باشه بهتره فرضا P/E رو نسبت به P/E گروه میسنجیم ولی واسه نسبت P/S مبنایی رو نگفتین.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
785 روز قبل
باسلام دوست عزیز یکی از بهترین راه‌های بررسی نسبت قیمت به فروش، این است که P/S را با سهم‌های دیگر حاضر در صنعت مقایسه کنید. برای این کار می‌توانید قیمت به فروش همه سهم‌های یک صنعت را حساب کنید، از اعداد به‌دست آمده میانگین بگیرید و ببینید نسبت برای سهم شما از میانگین صنعت کم‌تر است یا بیشتر. از طرف دیگر، اگر سهمی با EPS منفی، P/S نزولی داشته باشد، امید می‌رود که سهم از یک شرکت زیان‌ده به شرکتی سودآور تبدیل شود.
محسن
محسن
1147 روز قبل
با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون طبق تعریف مخرج رابطه P/S باید تعداد سهام شرکت باشد، اما چرا سرمایه شرکت در مخرج قرار داده شده است و در کامنتهای فوق مدام اصطلاح سرمایه شرکت تاکید شده است؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1074 روز قبل
باسلام دوست عزیز طبق تعریف نسبت P/S برابر است با نسبت قیمت بازار(price) هر سهم به فروش(sale) هر سهم
جواد
جواد
1196 روز قبل
سلام من پی بر اس سهام ایران خودرو برای سال مالی ۹۹ بدست آوردم ۰٫۳۲ حالا این عدد چه کمکی میکنه برای خرید این سهم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1195 روز قبل
با سلام دوست عزیز <a href="https://khanesarmaye.com/p-e-ratio/">نکته هایی در نسبت P/E نهفته است</a>
کورش
کورش
1201 روز قبل
با سلام در مثال بالا قیمت در نظر گرفته شده برای هر سهم چقدر است؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1201 روز قبل
با سلام دوست عزیز ارزش بازار هر سهم ایران‌خودرو نیز در زمان محاسبه ۲۰۲۳ ریال است.
مهسا
مهسا
1209 روز قبل
سلام ببخشید ۲ سوال داشتم: برای اینکه متوجه بشویم قیمت فعلی یک سهم در بازار واقعی است یا حباب است،P/S مهم است یا عامل دیگری؟ اساساً P/S چطور میتواند در خرید سهام به ما کمک کند؟ گفته می شود برای محاسبه ارزش ذاتی یک سهم، ESP ضربدر P/E شود. اما وقتی این دو را ضرب میکنیم قیمت امروز سهم به دست می آید نه ارزش ذاتی. من (شاید به اشتباه) اینطور ارزش ذاتی یک سهم را می فهمم که در واقع ارزش واقعی آن سهم است (مثل ارزشی که در عرضه اولیه برای آن سهم برآورد می شود) نه قیمتی که مثلاً با هجوم سرمایه حقیقی ها به وجود آمده و ممکن است حقیقی نباشد. ممنون می شوم راهنمایی کنید.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1209 روز قبل
با سلام دوست عزیز نسبت P/S برابر است با نسبت قیمت بازار(price) هر سهم به فروش(sale) هر سهم.اعتقاد بر این است که رشد فروش ثابت و قوی وسیله‌ای برای رشد شرکت است،بدین معنی که رشد شرکت باید از رشد فروش آغاز شود.در شرکت‌هایی که زیان و یا جریان نقدی منفی دارند و یا در شرکت‌های رشد یافته سیکلی و با سود نزدیک به صفر ،این نسبت می‌تواند کمک بیشتری برای داشتن برآورد صحیح نسبت به شرکت به ما بکند. به‌طورکلی نیز با توجه به امکان دستکاری کمتر فروش نسبت به سود و همچنین پایداری بیشتر فروش نسبت به سود و جریان نقدی،محاسبه این نسبت می‌تواند دقت تحلیل و ارزیابی شرکت مورد نظر را افزایش دهد.
Mah
Mah
1210 روز قبل
سلام در این مقاله مبلغ فروش ایران خودرو تقسیم بر عدد ۱۲ میلیارد شده است. من در صورت مالی شرکت ها، مبلغ فروش پیدا نکردم. دوم اینکه ۱۲ میلیارد چیست؟ سپاس
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1210 روز قبل
با سلام دوست عزیز مبلغ فروش تحت عنوان فروش خالص و مبلغ سرمایه ثبت شده می باشد.
Mah
Mah
1209 روز قبل
متشکر مثلاً در صورت مالی وپارس یا کلیه بانک ها "فروش" وجود ندارد. در مجموعه پتروشیمی، "درآمدهای عملیاتی" اولین قلم صورت سود و زیان است.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1209 روز قبل
با سلام دوست عزیز برای محاسبه نسبت P/S می توان با بررسی صورت های مالی آن شرکت مبلغ فروش خالص (درآمد عملیاتی ) شرکت را در آن دوره مالی بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم کرد ، عدد بدست آمده ، سود به ازای هر سهم است ، سپس قیمت روز هر سهم را بر این عدد تقسیم میکنیم ، این عدد P/S یا نسبت “قیمت به فروش“ نام دارد.
Saeed
Saeed
1228 روز قبل
با سلام و خسته نباشید ایا این کتاب برای تحلیل بنیادی شرکتهای بزرگ دنیا هم کاربرد دارد یا فقط برای بورس ایران و شرکتهای داخلی کاربرد دارد منظور تحلیل بنیادی stockها مثل apple و غیره
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1218 روز قبل
با سلام دوست عزیز بله برای تحلیل بنیادی شرکتهای بزرگ دنیا هم کاربرد دارد
مهرداد
مهرداد
1235 روز قبل
در حال حاضر این نسبت در اکثر سهام ها بالای ۱۰ بوده و حتی بالای ۲۰ نیز می باشد این امر نشان‌دهنده چه موضوعی است ؟ من امروز هیچ سهامی را پیدا نمیکنم که نسبت پی بر اس آن زیر یک باشد حتی زیر دو باشد خب این نشان‌دهنده وجود حباب در سهام است در حالیکه در سالهای گذشته این نسبت در همه سهام های موجود در بازار زیر یک بوده است .
پشتیبان
پشتیبان
1230 روز قبل
با سلام و احترام، رشد نسبت قیمت به سود ناشی از رشد قیمت در صورت، رشد سود در مخرج و رشد نسبت قیمت به فروش، ناشی از رشد قیمت در صورت و رشد فروش در مخرج است، لذا با توجه به این که فروش و سوداوری شرکت ها در طول سالیان رشد می کند انتظار داریم قیمت نیز رشد کند، نمیتوان رشد این دو نسبت را به تنهایی معیار حباب دانست، به صورت کلی "نسبت ها" صرفا معیار مقایسه ای هستند و اصلا نباید به تنهایی فاکتور تصمیم گیری قرار بگیرند. این نسبت ها نه تنها باید به صورت درون گروهی و درون صنعت مقایسه شوند، بلکه باید در ابعاد کلان اقتصادی و در مقایسه با سایر فرصت های سرمایه گذاری و بازارهای موازی نیز بررسی شوند. انچه در نهایت اهمیت دارد این است که رشد قیمت سهام متناسب با رشد سوداوری و یا فروش باشد و اگر قیمت بدون "دلائل بنیادی" و "معیارهای ارزشگذاری"( که بسیار فراتر از یک نسبت هستند) رشد کند، میتوان قیمت را در چنین شرایطی بالاتر از ارزش(over value) دانست.
امیر
امیر
1247 روز قبل
با سلام قیمت سرمایه کل باید ۱۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰باشد در صورتی که در تقسیم مسءله یک صفر اضافه شده است.
پشتیبان
پشتیبان
1210 روز قبل
با سلام و احترام سرمایه ثبت شده در ترازنامه ۱۲/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال است یعنی معادل عددی آن ۱۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال خواهد بود.
سعید
سعید
1248 روز قبل
ببخشید در صورت مالی های جدید فروش خالص ذکر نشده از کجا باید به دست بیاریم؟
پشتیبان
پشتیبان
1237 روز قبل
با سلام و احترام، فاکتوری که شما دنبال آن هستید، "قلم اول" صورت سود و زیان است که ممکن است با عبارت " فروش خالص" عنوان نشود.