نسبت P/E چیست؟ هر چیزی که باید درباره نسبت P/E بدانید

نسبت p/e چیست؟

اگر شما حتی برای مدت کمی در بورس فعالیت کرده باشید، حتما جملاتی مثل: p/e این سهم پایینه، p/e این سهم چندوقته خیلی بالا رفته، p/e این سهم خیلی مناسبه و…. به گوش شما خورده است. نسبت p/e یکی از اصطلاحاتی است که کاربرد زیادی در بین سرمایه گذاران بورس دارد. برای بسیاری از افرادی که آشنایی زیادی با این نسبت ندارند سوال است که این نسبت p/e چیست و چرا انقدر در بین سرمایه گذاران بورس کاربرد دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله ای در این باره در خانه سرمایه بنویسیم و مفهوم p/e را به صورت ساده برای شما شرح دهیم. پس اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با نسبت p/e هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نسبت p/e به چه معناست؟

یکی از فاکتورهایی که همیشه در بین سرمایه گذاران بورس کاربرد زیادی دارد نسبت p/e است. هر کدام از سرمایه گذاران به نوعی از این نسبت استفاده می کنند. برخی آن را درست و بسیاری نیز به شکل اشتباه مورد استفاده قرار می دهند. برای اینکه بتوانید از این نسبت به درستی استفاده کنید باید با مفهوم و کارکرد آن آشنایی پیدا کنید. به طور خلاصه نسبت p/e خلاصه شده عبارت price تقسیم بر eps است: price / earning per share = P/E

در فارسی اصطلاحا به نسبت p/e نسبت قیمت به درآمد نیز گفته می شود (کلمه price به معنی قیمت و کلمه eps به معنی سود هر سهم است). اگر با مفهوم eps آشنایی ندارید می توانید مقاله تفاوت eps و dps چیست را مطالعه کنید. حال سوال اینجاست که این نسبت چه چیزی به ما می گوید.

نسبت p/eمفهوم نسبت p/e

نسبت p/e در واقع انتظارات سرمایه گذاران از بازدهی آینده یک دارایی را به ما نشان می دهد.به این معنی که یک سرمایه گذار حاضر است به ازای هر ۱ ریال بازدهی (در این مقاله بازدهی از سهام) که بدست می آورد، چند ریال پرداخت کند. برای درک بهتر این مفهوم به مثال زیر توجه کنید. فرض کنید شما ۱ میلیون تومان در بانک سپرده گذاری می کنید. بانک به شما می گوید که به ازای این پولی که شما سپرده گذاری کرده اید سالیانه ۲۰% سود به شما پرداخت می کند.

یعنی در ازای ۱ میلیون تومان سپرده گذاری شما، سالیانه ۲۰۰ هزار تومان سود به شما پرداخت می کند. برای اینکه در این مثال p/e را محاسبه کنید باید قیمتی که یرداخت می کنید (یعنی ۱ میلیون تومان) را به سودی که بدست می آورید (یعنی ۲۰۰ هزار تومان) تقسیم کنید: ۵ = ۲۰۰,۰۰۰ / ۱۰۰۰,۰۰۰

پس در این مثال p/e سود بانکی برابر با ۵ شده است. اینجا p/e برابر ۵ به این معنی است که شما حاضر شده اید به ازای هر ۱ ریال سودی که از بانک دریافت می کنید ۵ ریال پرداخت بکنید. برخی نیز اینگونه تفسیر می کنند که اگر p/e برابر ۵ است به این معنی است که ۵ سال زمان می برد تا سرمایه شما از طریق بازدهی های بدست آمده برگردد.

نسبت p/e در بورس

در بورس نیز مفهوم کلی p/e شبیه به همین مثالی است که گفته شد. مثلا فرض کنید شرکتی در حال حاضر ۲۰۰ تومان قیمت دارد و eps (سودی) که برای سال جاری پیش بینی کرده است برابر با ۵۰ تومان است. برای محاسبه p/e این شرکت قیمت روز آن را بر سودی که دارد تقسیم می کنیم: ۴ = ۵۰ / ۲۰۰

اینجا نیز p/e برابر ۴ به این معنی است که سرمایه گذاران بورس حاضر هستند به ازای هر ۱ ریال سودی که این شرکت دارد ۴ ریال پرداخت کنند. در شکل زیر آخرین p/e شرکت فولاد مبارکه اصفهان با توجه به سودی که پیش بینی کرده برابر با ۸٫۸۴ است. این عدد از تقسیم قیمت فولاد به eps آن بدست آمده است.

این مطلب را حتما بخوانید:  نسبت P/E بازار چیست و چه عواملی بر آن اثرگذار است

نسبت p/e

این مفهوم کلی نسبت p/e است. اما این عدد فقط انتظارات سرمایه گذاران از آینده سهم را به ما نشان می دهد. ولی نمی گوید که چرا سرمایه گذاران حاضر هستند برای هر ۱ ریال سود این شرکت ۸٫۸۴ ریال پرداخت کنند. همچنین به ما نمی گوید که این انتظارات سرمایه گذاران درست است یا نه. در اینجا هرچه قیمت سهم بالاتر برود p/e نیز افزایش پیدا می کند و برعکس. حال باید ابتدا ببینیم که اصلا p/e باعث بالا و پایین شدن قیمت می شود و یا اینکه تغییر قیمت باعث بالا و پایین شدن p/e می شود. به همین دلیل لازم است ابتدا یک آشنایی با کاربرد این نسبت و همچنین انواع آن داشته باشیم.

نسبت p/e چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهیم در یک جمله و خیلی ساده بگوییم که p/e چه کاربردی دارد، می توان گفت این نسبت یکی از ابزارهایی است که برای ارزش گذاری سهام مورد استفاده قرار می گیرد. تاکید می کنیم این نسبت فقط یکی از ابزارهای ارزش گذاری سهام است، نه تنها ابزار ارزش گذاری. اما چگونه از این نسبت برای ارزش گذاری استفاده می شود؟ یکی دیگر از نام های این نسبت، ضریب سهام است. برای ارزش گذاری با استفاده از p/e باید عکس رابطه ای که توضیح دادیم مورد استفاده قرار بگیرد. به این شکل که یک p/e برای سهم محاسبه می شود، سپس در سود آن ضرب می شود و ارزش آن سهم بدست می آید: P/E * eps = price

وقتی شما ارزش سهم را با این روش محاسبه می کنید، باید ببینید که قیمت آن سهم در بازار بیشتر از قیمت محاسباتی شماست یا کمتر. اگر قیمت سهم در بازار بیشتر از این عدد باشد، یعنی آن سهم ارزنده نیست. ولی اگر قیمت سهم در بازار کمتر از این عدد باشد، به این معنی است که آن سهم ارزنده است و قابلیت رشد دارد. نکته ای که اینجا وجود دارد این است که تمام این موارد به این بستگی دارد که شما نسبت p/e را به درستی محاسبه کنید. در غیر این صورت ارزشی که برای سهام بدست می آورید اشتباه خواهد بود. نحوه محاسبه نسبت p/e یک بحث مفصل و تخصصی است که از حوصله این مقاله خارج است.

مثال برای ارزش گذاری سهم با استفاده از نسبت p/e

فرض کنید که شما با استفاده از روش های محاسبه p/e، این نسبت را برای شرکتی ۶ محاسبه کرده اید. سود (eps) این شرکت نیز برابر با ۱۰۰ تومان است. با استفاده از روشی که توضیح دادیم. ارزش این شرکت برابر است با: تومان ۶۰۰ = ۱۰۰ * ۶

حال اگر قیمت روز این سهم در بازار ۵۰۰ تومان باشد،یعنی این سهم ارزنده است و جا دارد که تا قیمت ۶۰۰ تومان رشد بکند. پس می توان اقدام به خرید آن کرد. ولی اگر قیمت آن در بازار مثلا ۷۰۰ تومان باشد به این معنی است که این سهم گران است و جا دارد که تا ۶۰۰ تومان افت بکند. پس نباید این سهم را خرید. همانطور که گفته شد تمام این موارد و استراتژی ها مستلزم این است که شما p/e سهم را به درستی محاسبه کرده باشید.

انواع p/e

p/e دنباله دار: این نوع از p/e ساده ترین شکل و همان است که در مثال ابتدای مقاله برای شما توضیح دادیم. نحوه محاسبه آن به این شکل است که قیمت روز سهم بر سود (eps) آن تقسیم می شود و p/e سهم بدست می آید. این نسبت نشان می دهد که سرمایه گذاران حاضر هستند به ازای هر ۱ ریال سود شرکت، چند ریال پرداخت کنند. پس هر چقدر قیمت سهام تغییر بکند این نسبت نیز به دنبال آن تغییر خواهد کرد.

p/e برآوردی: به این نوع از p/e، تحلیلی یا پیشتاز هم گفته می شود. این نسبت با استفاده از روش های خاص و با در نظر گرفتن عواملی از قبیل نرخ رشد سود شرکت، نرخ بهره بانکی، تورم و …. محاسبه می شود. این نسبت همانی است که در ارزش گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از محاسبه آن، نسبت را در سود (eps) برآوردی سال آینده شرکت ضرب می کنیم و ارزش شرکت بدست می آید. اگر سود شرکت نیز توسط ما تحلیل شود و خود سود اعلامی شرکت مورد استفاده قرار نگیرد، این کامل ترین نوع ارزش گذاری بر مبنای p/e خواهد بود.

این مطلب را حتما بخوانید:  مفهوم نسبت قیمت به ارزش دفتری(P/B) در تحلیل بنیادی

تفاوت بین p/e دنباله دار و p/e تحلیلی چیست؟

اگر خیلی ساده بخواهیم تفاوت این دو را بررسی کنیم باید بگوییم p/e دنباله دار آن چیزی است که در حال حاضر برای یک سهم وجود دارد. ولی p/e تحلیل آن p/e است که ما انتظار داریم سهم به آن برسد. مثلا p/e سهمی در بازار ۵ است (p/e دنباله دار) و ما تحلیل کرده ایم که p/e آن باید ۶ باشد (p/e تحلیلی). پس انتظار داریم که قیمت آن سهم رشد بکند تا به آن نسبت p/e مورد انتظار ما برسد.

p/e بالا و p/e پایین نشان دهنده چه چیزی هستند

همانطور که در کتاب تکنیک های ساده و کاربردی در تحلیل بنیادی اشاره شده است، اگر مفهوم ۲ نوع p/e را به خوبی درک کرده باشید، می توانید متوجه شوید که چرا در بازار p/e برای بعضی از سهم های بازار بالا و برای بعضی سهم های دیگر پایین است. وقتی p/e یک سهم بالاست، نشان دهنده این است که بازار توقع دارد که سود آن شرکت در آینده رشد پیدا بکند. اگر انتظار بازار درست باشد وقتی سود شرکت زیاد شود، مخرج فرمول محاسبه p/e نیز بزرگ شده و در نتیجه نسبت p/e سهم مجددا متعادل می شود. همچنین اگر p/e یک سهم پایین باشد، نشان دهنده این است که بازار انتظار دارد در آینده سود آن شرکت کاهش پیدا کند. اگر انتظار بازار درست باشد، وقتی سود شرکت کم شود، مخرج فرمول محاسبه p/e کوچک می شود و در نتیجه نسبت p/e مجددا متعادل می شود.

نسبت p/eنکاتی درباره p/e در بورس

  • یکی از تاثیر گذار ترین آیتم های موثر در نسبت p/e یک شرکت سود یا eps آن شرکت است. وقتی شرکت ها برای محاسبه سود خود از روش های مختلف حسابداری استفاده می کنند، ممکن است این سود تحت تاثیر قرار بگیرد و کمتر یا بیشتر از مقدار واقعی خود نشان داده شود. پس باید این نکته را مد نظر خود قرار دهید.
 • نسبت های p/e بالا یا پایین همیشه نشان دهنده ارزنده بودن و یا گران بودن سهم نیستند. بلکه همانطور که گفته شد بالا یا پایین بودن این نسبت، توقع بازار از آینده شرکت و سودآوری آن را نشان می دهد. در بسیار از موارد بازار اشتباه می کند، شما نباید به انتظار بازار بسنده کنید. سعی کنید خودتان نحوه صحیح محاسبه p/e را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.
 • p/e یک ابزار مناسب برای ارزش گذاری شرکت است، ولی به تنهایی کافی نیست. بهتر است برای خرید سهام علاوه بر استفاده از این نسبت کاربردی، ابزارهای بیشتری را نیز مورد استفاده قرار دهید.
 • برای شرکت هایی که سود ندارند و اصطلاحا زیانده هستند، محاسبه p/e عملا کاربردی ندارد. چرا که این نسبت از تقسیم قیمت به درآمد بدست می آید. وقتی که سود یک شرکت منفی است یعنی آن شرکت درآمدی نداشته است. پس نسبت p/e منفی نداریم! برای ارزش گذاری شرکت هایی که اینگونه هستند از روش های دیگری استفاده می شود.

نویسنده:
پیمان باغچه سرا

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.7 / 5. تعداد امتیاز: 117

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

152 دیدگاه
 1. محمد می گوید

  سلام. میخواستم بپرسم برای سهم های بنیادی هم ارجحیت پایین بودن p/e سهم نسبت به p/e گروه مصداق پیدا میکنه؟ به طور مثال سهم حکشتی p/e گروه هست ۲۶ و p/e خودش هست ۳۱۸ . EPS هم ۱۹۳ هست. سود سالیانه هم براش ۱۲۲۰ درصد نوشتن. آیا این سهم با این مشخصات برای سرمایه گذاری مناسب نیست؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله کمتر بودن نسبت p/e خود سهم نسبت به گروه یک مزیت بنیادی محسوب می‌شود، زیرا بر اساس تئوری p/e سهام در بلندمدت به سمت نسبت p/e گروه خود حرکت می‌کند.

 2. ali می گوید

  سلام وقت بخیر
  شما فرمودید در محاسبه نسبت P\E قیمت هر سهم و بر سود هر سهم تقسیم کنیم. و در قسمت محاسبه ارزش گذاری سهام با استفاده از P\E فرمودید
  P/E * eps = price خوب این عدد بدست اومده همیشه با قیمت سهام یکی در میاد که، چون تو فرمول اول قیمت و تقسیم بر سود کردیم و الان عدد بدست اومده رو ضربدر همون مخرج میکنیم و به همون صورت (قیمت سهم) میرسیم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله درست می‌فرمایید، اما در ابتدای جمله ذکر شده است، که اگر نسبت P/E را با یکی از روش‌های محاسبه این نسبت محاسبه کنید و سپس قیمت را با استفاده از این فرمول بدست آورید. یعنی برای این تکنیک ارزش‌گذاری از نسبت P/E موجود در تابلوی بازار استفاده نخواهیم کرد و باید از روش‌های تحلیل بنیادی برای محاسبه P/E استفاده کنیم.

 3. محمود می گوید

  سلام و خدا قوت.برای خرید سهمی به چه مواردی در سایت TSETMCدقت کنیم وبرسیش کنیم؟و P/Eکوجکتر بهتره برای خرید یا بزرگتر؟ و به EPS در اولین دوره میشه اعتماد کرد؟ ممنونم از وقتی که میزارید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   مواردی که ذکر کرده‌اید، برخی از پارامترهای مورد بررسی تحلیل‌گران بنیادی بوده و در این مورد نمی‌توان، پارامتر مشخصی را پیشنهاد کرد. در این زمینه حتماً باید منابع تحلیل بنیادی و تابلوخوانی را به دقت مطالعه نموده و در مورد تحلیل بازار سهام آموزش ببینید. در این زمینه پیشنهاد می‌شود، با ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس حاصل نموده و از کارشناسان پشتیبانی آموزشگاه در مورد دوره‌های تحلیل و معامله‌گری بازار سهام مشاوره بگیرید.

 4. Andishe می گوید

  سلام،p/e فوروارد چیه و فرقش با تحلیلی چیست؟ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نسبت قیمت به درآمد پیشرو‌‌ (Forward P/E) نسخه‌ای از نسبت قیمت به درآمد (P/E) است که از درآمد‌های پیش‌بینی‌شده برای محاسبه‌‌ی P/E استفاده می‌‌کند. در‌‌حالی‌‌که درآمدهای مورد استفاده در این فرمول تنها یک برآورد هستند، و به اندازه‌‌ی داده‌های مربوط به درآمدهای جاری یا درآمد‌‌های گذشته قابل‌اعتماد نیستند، درآمدهای پیش‌بینی‌شده که در فرمول مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا از درآمدهای پیش‌بینی‌ شده برای ۱۲ ماه آینده یا برای کل دوره‌‌ی سال مالی آینده (FY) استفاده می‌کنند.

 5. MariL می گوید

  ممنون از مطالب خوبتون
  گفته میشه عدد EPS و P/E در سایت TSEدقیق نیست و خیلی دیر به روزآوری میشه
  از کجا میشه عدد دقیق تر رو پیدا کرد؟
  ممنون از شما

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   از طریق سایت شرکت بورس و اوراق بهادار تهران مشاهده بفرمایید.
   https://tse.ir/

 6. سجاد می گوید

  سلام .وقت بخیر
  اثر افزایش سرمایه بر p/e چیست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در رابطه با تغییر P/E شرکت‌ها پس از افزایش سرمایه، این موضوع بستگی به این دارد که مدیران از منابع جدید تا چه میزان استفاده بهینه کنند. اگر مدیران بتوانند با افزایش ظرفیت و تولید بهینه و کاهش هزینه‌ها، سودآوری شرکت را بیشتر از نرخ بهره موجود در بازار تامین کنند، نسبت قیمت بر درآمد سهم با افزایش مواجه می‌شود.

 7. قاسم می گوید

  سلام ممنون از مطالب مفید شما
  برای ارزش گزاری سودی که باید در p/e ضرب شود سود چه زمانی است ؟ آیا این سود هر سهم که در پایان سال مالی به هر سهم داده میشود است؟
  لطفا با راهنمایی تون این ابهام رو برطرف کنید ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   eps پیش بینی شده همانطور که از نامش پیداست یک پیش بینی است که هنوز محقق نشده است. این eps همان سودی است که شما در سایت tsetmc.com به عنوان عدد روبروی eps شرکتها مشاهده می کنید.

 8. علیرضا می گوید

  درود بر شما
  تشکر ، مطالب عالی و کاربردی بود

 9. فاطمه یوسفی می گوید

  سلام وقت بخیر اگر p/e شرکتی مثبت و p/e گروهش منفی باشه؟ چه برداشتی میشه کرد
  این یعنی گروه زیانده هست؟؟
  اگر مابقی آیتیم های مربوط به ان سهم تقریبا مثبت باشند
  تاثیر منفی بودن p/e گروه چیه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تحلیل شرکتی با نسبت P بر E بالاتر از گروه
   همانظور که گفتیم P بر E شرکت تمایل دارد خود را به گروه نزدیک کند. برای این منظور باید حاصل نسبت P بر E شرکت کاهش یابد. این اتفاق در دو صورت امکان پذیر است. دو پارامتر اصلی در نسبت P بر E شرکت تاثیر گذار است. یکی قیمت سهم و دیگری مقدار سود هر سهم (EPS) می‌­باشد. اگر بخواهیم حاصل نسبت قیمت به درآمد شرکت کاهش یابد یا باید قیمت سهم کاهش یابد که بسیار خطرناک است یا باید سودآوری سهم یعنی EPS آن افزایش یابد که در این صورت اتفاق خوبی برای سهم رقم خواهد خورد.
   حال فرض کنید سهمی P/E بالاتری نسبت به گروه دارد و نتوانسته روند سودآوری خود را افزایش دهد. چنین سهمی برای کاهش نسبت قیمت به درآمد خود ناچار به کاهش قیمت خود می‌­باشد و برای سرمایه گذاری اصلا مناسب نیست!

   1. محسن می گوید

    با سلام
    یعنی قیمت یک نماد با همگروهی هایش “باید” نزدیک باشد؟ اگر جواب مثبت است چرا؟

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     P بر E شرکت تمایل دارد خود را به گروه نزدیک کند. استفاده از P/E صنعت، حدود تقریبی قیمت انتظاری سهم را مشخص می‌کند. اگر P/E شرکتی بالاتر از میانگین بازار و یا صنعت باشد بدین معنی است که بازار در ماه‌‌ها و سالهای آینده انتظارات زیادی از سهام شرکت دارد و باید سود های فزاینده ای ایجاد کند.
     تا زمانی که انتظارات مثبت در خصوص سود شرکت وجود دارد این نسبت رشد می‌کند تا اینکه به بالاترین سطح خود برسد بعد از آن هر ساله با افزایش سود شرکت و تعدیل های مثبت پی در پی نه تنها P/E شرکت افزایش نمی‌یابد بلکه روند نزولی را طی می‌کند و در نهایت به سطحی می رسد که بازده معقولی را برای سهام شرکت ارائه می‌دهد.
     در این شرایط قیمت سهام شرکت نیز در محدوده معینی نوسان داشته و دیگر مانند قبل روند رو به رشدی ندارد مگر اینکه در آینده شرایط تغییر کند.

 10. محمدرضا می گوید

  ممنون ار مطالب ارزشمندتون

 11. احسان می گوید

  سلام خسته نباشید،قیمت بازار و چطوری باید مشخص کنیم که متوجه بشیم اون سهم ارزندست یا نه؟مثلا فولاد تو بازار کیلویی به ما قیمت میدن اما اینجا سهمیه، یا پتروشیمی و پالایشگاهها و بانکها رو چطوری باید ارزش واقعیشون رو به دست بیاریم؟این و من متوجه نشدم.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ارزش بازار یک شرکت، با ضرب کردن تعداد سهام منتشر شده شرکت در قیمت بازار هر سهم (قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی) بدست می‌آید.سرمایه‌گذاران از ارزش بازار برای تعیین اندازه (بزرگی یا کوچکی) شرکت استفاده می‌کنند.استفاده از ارزش بازار برای نشان دادن اندازه شرکت مهم است زیرا اندازه یک شرکت، یکی از فاکتورهای اساسی برای تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

 12. مهدی می گوید

  سلام ممنون از شما اگر سهمی p/e منفی داشت چی ؟
  از کجا بفهمیم قراره افزایش سرمایه بده یا نه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در خصوص p/e منفی شرکت ها و خرید آن توسط سرمایه گذاران حالتی وجود دارد و آن بحث افزایش سرمایه شرکت ها می باشد. گاهی مشاهده می شود که سهام شرکتی به لحاظ سودآوری زیانده است ولی ناگهان با اعلام خبر افزایش سرمایه مورد استقبال بازار قرار میگیرد و برای ان صف خرید تشکیل می شود و با توجه به مقدار افزایش سرمایه و از طرفی تغییرات قیمت سهم قبل و بعد از افزایش سرمایه، قیمت سهام شرکت افزایش وی یابد.
   بنابراین سهمی که حتی زیانده می باشد هم می تواند مورد استقبال بازار قرار گیرد و نباید به دنبال دلیل منطقی برای رشد قیمت سهم بود و باید دانست که قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا و رفتار سرمایه گذاران در بازار شکل می گیرد به همین دلیل ممکن است تکنیک های تابلو خوانی در بازار بورس و اموزش آن برخی سهام را که حتی شرایط مناسبی به لحاظ عملیاتی ندارند در فیلترها برای خرید قرار دهند.

 13. امید می گوید

  سلام
  P که در نسبت قرار داره ارزش ذاتی هستش یا ارزش بازاری سهم
  چون در محاسبه ضریب سهام وقتی eps ها در ضرب، برابر باشن فقط وقتی ارزش واقعی هر سهم به دست میاد که pارزش واقعی هر سهم باشه نه ارزش بازاری آن
  لطفا راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ارزش بازاری

 14. M.h می گوید

  سلام.خسته نباشید.
  آیا به P/Eهای نمایش داده شده در تابلوهای شرکت ها،میشه اعتماد کرد و از همونا استفاده کرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله قابل استفاده می باشند

 15. سیما می گوید

  سلام ببخسید الان از کحا بفهمیم کدوم پی به ای گذشته نگره کدوم آینده نگر؟
  و اینکه قیمت پایانی تابلو رو در کدوم فرمول باید قرار داد گذشته نگر یا آینده نگر؟
  برای تحلیل ارزندگی سهم پی به ای کارگزاری بهتره یا سایت tse?

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در خصوص محاسبه P/E و نمایش در سایت های بازار سرمایه، روش TTM مدنظر بوده و با فراهم سازی داده های مرتبط با ۱۲ ماهه گذشته در روزهای آینده P/E بر این اساس نمایش داده خواهد شد و با ارائه گزارشات تفسیری مدیریت نیز تحلیل گران و سرمایه گذاران می توانند نسبت به محاسبه EPS و به تبع آن محاسبه P/E اقدام کرده و بر اساس گزارشات فروش ماهانه نیز تخمین دقیق تری در خصوص وضعیت سودآوری شرکت ها داشته باشند.
   نکته اساسی که سرمایه گذاران در بازار سرمایه باید مورد توجه قرار دهند این موضوع است که با تغییر در نحوه محاسبه P/E شرکت ها تغییری در سود یا زیان شرکت ایجاد نمی شود و همواره در خرید و فروش ها تحلیل هایی که ناشی از اطلاعات افشا شده ناشران و صورت های مالی آنها می باشد باید مدنظر قرار گیرد.

 16. حامد می گوید

  سلام وقت بخیر
  برای محاسبه p یا قیمت جاری از قیمت پایانی یا قیمت آخرین معامله در تابلو استفاده می کنند ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   از قیمت پایانی تابلو استفاده می کنند

 17. علیرضا می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه سوال P/eگروه نسبت به p/eوارد شده درصدش پایینتره این سهام ارزنده هست یانه ؟؟ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   انواع حالات نسبت P بر E با توجه به نسبت P بر E گروه
   به طور کلی با توجه به ارزش ذاتی گروه، برای نسبت قیمت به درآمد هر شرکت سه حالت متفاوت داریم:
   نسبت P/E شرکت بالاتر از P/E گروه باشد.
   نسبت P/E شرکت پایین تر از P/E گروه باشد.
   نسبت P/E شرکت هم­تراز با P/E گروه باشد.
   منظور از اینکه P بر E شرکت هم­‌تراز با گروه خود باشد؛ این است که اختلاف چندانی نداشته باشد. معمولا اختلاف کمتر از ۱ واحد را هم‌­تراز در نظر می­گیرند.

   در چنین شرایطی نمی‌­توان تحلیلی برای P/E شرکت انجام داد.
   اما برای دو حالت اول تحلیل آن به صورت زیر است:
   تحلیل شرکتی با نسبت P بر E بالاتر از گروه
   همانظور که گفتیم P بر E شرکت تمایل دارد خود را به گروه نزدیک کند. برای این منظور باید حاصل نسبت P بر E شرکت کاهش یابد. این اتفاق در دو صورت امکان پذیر است. دو پارامتر اصلی در نسبت P بر E شرکت تاثیر گذار است. یکی قیمت سهم و دیگری مقدار سود هر سهم (EPS) می‌­باشد. اگر بخواهیم حاصل نسبت قیمت به درآمد شرکت کاهش یابد یا باید قیمت سهم کاهش یابد که بسیار خطرناک است یا باید سودآوری سهم یعنی EPS آن افزایش یابد که در این صورت اتفاق خوبی برای سهم رقم خواهد خورد.
   حال فرض کنید سهمی P/E بالاتری نسبت به گروه دارد و نتوانسته روند سودآوری خود را افزایش دهد. چنین سهمی برای کاهش نسبت قیمت به درآمد خود ناچار به کاهش قیمت خود می‌­باشد و برای سرمایه گذاری اصلا مناسب نیست!
   تحلیل شرکتی با نسبت P بر E پایین تر از گروه
   اگر سهمی P بر E پایین‌تری نسبت به گروه خود داشته باشد برای اینکه خود را به گروه برساند باید P/E شرکت افزایش یابد. باز هم مانند حالت قبل باید یکی از دو پارامتر تعیین کننده P بر E شرکت تغییر کنند. یا باید قیمت سهم افزایش یابد یا مقدار سود هر سهم آن کاهش یابد. کاملا مشخص است که اگر قیمت سهم افزایش یابد اتفاق خوبی برای سهم خواهد بود و سرمایه گذاران از چنین سهمی استقبال می­‌کنند. اما اگر روند سودآوری شرکت کاهش یابد برای سهامداران مناسب نیست.
   حال فرض کنید شرکتی که نسبت قیمت به درآمد پایین تری نسبت به گروه خود دارد روند سودآوری خود را افزایش داده باشد. در چنین شرایطی اختلاف ارزش ذاتی هر سهم شرکت با گروه بیشتر می­‌شود و برای افزایش P/E شرکت تنها عامل افزایش قیمت سهم می­‌تواند تاثیر گذار باشد. بنابراین چنین شرایطی می­‌تواند یک موقعیت فوق­‌العاده برای سرمایه گذاران باشد چرا که احتمال افزایش قیمت سهم بسیار بالا است.
   تحلیل نسبت P بر E در شرکت هایی که سودآور نیستند
   همانطور که می­‌دانید نسبت P بر E از تقسیم قیمت به سود سهم بدست می‌­آید. حال اگر شرکتی سودآور نباشد یعنی درآمدی نداشته باشد چطور می­‌توان ارزش ذاتی هر سهم آن را محاسبه نمود. در چنین شرایطی که شرکت زیان‌ده باشد مقدار EPS آن منفی می‌­شود و در نتیجه نسبت قیمت به درآمد سهم تعریف نمی­‌شود. یعنی P/E منفی نداریم و هیچ تحلیلی نمی‌­توان برای نسبت قیمت بر درآمد شرکت­های زیان ده انجام داد.

 18. علیرضا می گوید

  سلام میشه ابزار های دیگه مثل همین پی به ای رو معرفی کنید؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مطالعه مطلب زیر و ترتیبی که برای خواندن مقالات” ضرایب مالی (مالتیپل) “به شما پیشنهاد می‌کنیم در انتهای مطلب
   https://khanesarmaye.com/pe-ratio/

 19. نقدی پری می گوید

  با سلام و احترام
  تشکر از حوصله ای که برای پاسخگویی به خرج می دهید
  بالا ترین p/e چقدر هست؟
  و p/e های متوسط چه رنجی از اعداد هستند؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام برای هر صنعت متفاوت هست

 20. شهاب شهیدی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب اموزشی ……نتیجه من از مطالعه این مقاله این بود که …..در سرمایه گذاری بلند مدت از سهام های یک گروه مشابه ، سهمی را خرید کنیم که p/e پایین تری دارند چرا که دیگر دغدغه ای حتی در روزهای بحرانی نخواهیم داشت ……ایا این نتیجه گیری صحیح است…..؟………..با تشکر ….!

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نسبت های p/e بالا یا پایین همیشه نشان دهنده ارزنده بودن و یا گران بودن سهم نیستند. بلکه همانطور که گفته شد بالا یا پایین بودن این نسبت، توقع بازار از آینده شرکت و سودآوری آن را نشان می دهد. در بسیار از موارد بازار اشتباه می کند، شما نباید به انتظار بازار بسنده کنید. سعی کنید خودتان نحوه صحیح محاسبه p/e را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.
   p/e یک ابزار مناسب برای ارزش گذاری شرکت است، ولی به تنهایی کافی نیست. بهتر است برای خرید سهام علاوه بر استفاده از این نسبت کاربردی، ابزارهای بیشتری را نیز مورد استفاده قرار دهید.
   برای شرکت هایی که سود ندارند و اصطلاحا زیانده هستند، محاسبه p/e عملا کاربردی ندارد. چرا که این نسبت از تقسیم قیمت به درآمد بدست می آید. وقتی که سود یک شرکت منفی است یعنی آن شرکت درآمدی نداشته است. پس نسبت p/e منفی نداریم! برای ارزش گذاری شرکت هایی که اینگونه هستند از روش های دیگری استفاده می شود.

 21. یاسر می گوید

  سلام خسته نباشید.ببخشید من کلا نفهمیدم.من الان سهم کاسپین دارم که قیمتش۵۰۰۰تومنه.بعد خودش p/eروداده ۱۹/۹۵بعد p/eگروه داده۴۶/۹۵.الان یعنی سهم من نسبت به گروه رشد نکرده؟؟یا این سهم سهم خوبی نیست؟؟میشه لطفا راهنمایی کنید.ممنون میشم

  1. پشتیبان می گوید

   یعنی سهم ارزنده ای هست و جای رشد داره

 22. امیر علی می گوید

  سلام الآن p/e یک شرکت ۱۱/۵۷ و پی به ای یک شرکت دیگه ۱۷/۳۴ میشه بگین از نظر پی کدوم بهتره ؟؟؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام حتما دو شرکتی که باهم مقایسه میکنین باید از یک صنعت باشه و هرکدوم که پی به ای کمتری دارد ارزنده تر است

 23. سعید می گوید

  سلام ملاک قیمت توی p/e اخرین قیمت هست یا قیمت بایانی ؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام قیمت پایانی

 24. مدیر می گوید

  سلام ممنون از مطالب خوبتان. فقط من ی سوال واسم پیش اومده! شما ابتدا epsرا محاسبه نمودین سپس همان مقدار eps را در مخرج p/eقرار دادید. یعنی درآمد هر سهم را با سود هر سهم یکی دانسته اید. خب اینگونه از ضرب eps در مقدار p/e برای محاسبه ارزش شرکت نمیتوان استفاده کرد. لطفا راهنمایی فرمایید. ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   به طور خلاصه نسبت p/e خلاصه شده عبارت price تقسیم بر eps است: price / earning per share = P/E
   در فارسی اصطلاحا به نسبت p/e نسبت قیمت به درآمد نیز گفته می شود (کلمه price به معنی قیمت و کلمه eps به معنی سود هر سهم است).
   برای ارزش گذاری با استفاده از p/e باید عکس رابطه ای که توضیح دادیم مورد استفاده قرار بگیرد. به این شکل که یک p/e برای سهم محاسبه می شود، سپس در سود آن ضرب می شود و ارزش آن سهم بدست می آید: P/E * eps = price

 25. شریفی می گوید

  سلام. از نظر ریاضی که در نظر بگیریم هرچی p/E کوچیک تر باشه که سوددهی بیشتره. واسه من یکم متناقضه گفته های شما. مثلا به ازای هر یه ریال سود اگه P/E زیاد باشه باید پول بیشتری بدیم..

  1. پشتیبان می گوید

   سلام هرچه کمتر باشه یعنی اون سهم ارزنده تر هست ولی اگر منفی باشه یعنی شرکت زیانده هست

 26. جواد می گوید

  عالی بود

 27. جوادکاظمی نیا می گوید

  سلام
  یکم پیچیده بود
  فکنم باید بیشتر مطالعه کنم، در کل ممنونم از مطالب خوبتون

 28. رامین می گوید

  سلام p-e منفی خوبه یا بد یه سهمی مثل لپارس خیلی منفیه خوبه یا نه

  1. بهنام می گوید

   پی به ای منفی یعنی اون شرکت زیان ده هست و این خوب نیست ولی خب فقط با این مورد نمیشه نظر داد. آخرش گفتند که اگه منفی باشه از روش دیگه ای برای ارزش گذاری سهم استفاده میکنیم. باید ارزش جایگزینی شرکت رو بدست بیارید یا نسبت پی به اس رو بدست بیارید و موراد دیگه تا بتونید سهم رو از لحاظ بنیادی بررسی کنید

 29. مالک می گوید

  فرض بر این است که شما قیمت را ندارید وp/eوepsراداریدودرنتیجه ضرب این دو قیمت بدست می‌آید.

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله صحیح است.

 30. سعید می گوید

  سلام منظور از p/eگروه چیست؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   این نسبت نشان دهنده متوسط تمامی شرکت های لیست شده در یک گروه مشخص از صنعت است.

 31. افشین می گوید

  با سلام و احترام
  سپاس از مطالب مفید شما.
  دلیل اینکه عدد p/e و eps که در سایت tsetmc درج شده و عددهایی که در سایت کارگزاری هست با هم اختلاف دارند چیست به عنوان مثال نماد شبندر در سایت tsetmc: نسبت p/e = 30.52 و eps= 617 ولی در سایت کارگزاری: نسبت p/e=5.39 و eps=1725 است .

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   دو روش برای محاسبه P/E وجود دارد، یکی از این روش ها که گذشته نگر بوده و عقبه شرکت را مدنظر قرار می دهد، روشی به نام TTM (Trailing Twelve Months) است که بر اساس سودهای محقق شده در ۱۲ ماه گذشته، نسبت به محاسبه P/E اقدام می کند و این اطلاعات می تواند از گزارشات میان دوره ای و پایان دوره ای ناشران استخراج شود.
   روش دیگری که در خصوص محاسبه P/E وجود دارد روش موسوم بهForward است که آینده نگر بوده و بر اساس تخمین هایی که از EPS وجود دارد اقدام به محاسبه P/E می کند.

 32. بنیامین می گوید

  باسلام.برای مثال الان (۹۹/۲/۳۰) سهام وغدیر eps=542 و p/e=8.95 هست.البته قاعدتا این p/e دنباله دار است که در سایت کارگذاری مفید نوشته.حاصل ضرب این دو میشه حدودا رقم ۴۸۵۰ که مطابق فرموده شما نشان دهنده ارزش حدودی سهام هست.در حالیکه ارزش الان این سهم ۹۱۰۳ هست.یعنی میشه این برداشت رو کرد که این سهم بیش از اندازه بالا رفته و فعلا برای خرید ارزنده نیست؟ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام، پاسخ شما رو طی چند نکته خواهی داد:
   ۱- استفاده تنها از یک نسبت مالی همچون قیمت به سود و عدم توجه به سایر ابعاد ارزشگذاری شرکت را توصیه نمیکنیم
   ۲- نسبت قیمت به سود گذشته نگر و نسبت قیمت به سود مورد استفاده برای ارزشگذاری دو فاکتور متفاوتند که گویا در مثالی که شما زدید یکسان در نظر گرفته شدند.
   ۳- در صورتی که به همین روش بسنده شود، سود تحلیلی اتی( و نه گذشته) باید در نسبت قیمت به سود مناسب( که توضیحات ان مفصل است و با نسبت گذشته نگر متفاوت است) ضرب شود و در ادامه نتیجه گیری شما صحیح خواهد بود و اگر قیمت از ارزش تخمینی بالاتر باشد، ارزنده نیست.
   ۴- با توجه به ماهیت هلدینگ غدیر برای براورد ارزش بایستی ارزش تک تک سرمایه گذاری های زیرمجموعه شرکت و درامد شرکت از محل سود سهام شناسایی گردد.

   1. عباس می گوید

    سلام. وقتی در یک سهم p/e منفی است(۴۳۴_) و eps هم منفی(۷۶_) یعنی چه؟ قیمت روزانه سهم هم صعودی است.

    1. پشتیبان می گوید

     با سلام و احترام
     منفی موجود در نسبت P/E ناشی از منفی بودن مقدار EPS است، که نشان‌دهنده عملکرد نامناسب و زیان‌ده شرکت می‌باشد. به طور کلی سرمایه‌گذاری در چنین سهامی مناسب ارزیابی نمی‌شود. در مورد قیمت سهم ذکر این نکته ضروری است، که فرآیند قیمت‌گذاری بر اساس شرایط عرضه و تقاضا در بازار سهام انجام شده و تابع موارد مذکور نیست!

 33. ایلیا می گوید

  فکر کنم در مورد عکس در مقاله، نسبت p/E یعنی نسبت قیمت به درآمد سهم(سودسهم) هر چه بالاتر باشه یعنی با توجه به قیمتی که برای سهام پرداخته اید ، سودکمتری سهم داده، پس سهم ارزش خریدش کمتر میشه و سوددهی کمتری داشته که مخرج کسر یعنی سود اون سهم، عدد پایینی بوده که موجب شده اندازه ی کسر عدد بالاتری بشه، با توجه به هر چه مخرج کسر کوچک تر باشه ، با توجه به تقسیم صورت بر مخرج، عدد حاصله بزرگتر خواهد بود و با توجه به مخرج سود سهامه، عدد بزرگتر نسبت p /e نشون دهنده ی سوددهی کمتر سهم هستش،برعکس توضیح تصویر! البته شاید استنباط من اشتباه بوده ، ممنون میشم اگر توضیح بدین. فکر میکنم شاید من اشتباه برداشت کرده باشم از توضیح داخل عکس

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   برداشت شما غلط نیست، اما ناقص است. اصولا این نسبت علی رغم این که ساده بنظر میرسد بسیار تحلیلی و عمیق است که توضیح ان در یک کامنت نمیگنجد، اما جهت پاسخ به ابهام شما، در شرکت هایی که مبتنی بر تکنولوژی هستند و سهامداران انتظار “رشد” بالایی در درامد و سوداوری سالهای اتی شرکت دارد، عموما نسبت های قیمت به سود بالاتری تخصیص داده می شود. در واقع برداشت شما در یک نگاه مقایسه ای بین چند شرکت بهتر میتواند معنی شود.ضمنا در این رابطه پیشنهاد میکنیم جهت فهم دقیق تر این نسبت راجع به فرمول گوردون نیز مطالعه کنید. فرمول گوردون کمک بهتری به درک اجزای تشکیل دهنده صورت این کسر می کند.

   1. ایلیا می گوید

    بسیار سپاسگذارم از اینکه وقت گذاشتین و به ابهام اینجانب جواب دادین، موفق و موید باشید
    (بسیار ضرر باید تا پخته شود خامی …..(راجع به خودم که تجربه ی کمی دارم عرض کردم).)

 34. سید می گوید

  سلام خداقوت من فقط یک چیز رو نفهمیدم مگه p/e همون price/eps نیست؟ خب برای ارزش گذاری دوباره ک eps درش ضرب میشه عملا حذف میشه. گیج شدم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   برای ارزشگذاری نسبت P/E گذشته نگر استفاده نمیشود، به زبان ساده ضریب قیمت به سودی استفاده می شود که ارزشگذار با بررسی هایی که انجام داده معتقد است که معقول است بازار به اندازه این نسبت ضرب در سود هر سهم شرکت برای شرکت ارز قائل شود. این بررسی ها هم در محدوده بازار و صنعت و شرکت های همگروه بوده و هم به متغیرهای کلان تری در اقتصاد هم چون نرخ بهره بانکی مرتبط است.

  2. کامی می گوید

   سلام
   اگر p/e یک نماد نسبت به سایر هم گروه ها بالاتر یا پایین تر باشد چه معنایی دارد.
   به طور مثال p/eنماد ۳۴ و p/e گروه ۱۱ثبت شده باشد

   1. خانه سرمایه می گوید

    با سلام دوست عزیز
    انواع حالات نسبت P بر E با توجه به نسبت P بر E گروه
    به طور کلی با توجه به ارزش ذاتی گروه، برای نسبت قیمت به درآمد هر شرکت سه حالت متفاوت داریم:
    نسبت P/E شرکت بالاتر از P/E گروه باشد.
    نسبت P/E شرکت پایین تر از P/E گروه باشد.
    نسبت P/E شرکت هم­تراز با P/E گروه باشد.
    منظور از اینکه P بر E شرکت هم­‌تراز با گروه خود باشد؛ این است که اختلاف چندانی نداشته باشد. معمولا اختلاف کمتر از ۱ واحد را هم‌­تراز در نظر می­گیرند.

    در چنین شرایطی نمی‌­توان تحلیلی برای P/E شرکت انجام داد.
    اما برای دو حالت اول تحلیل آن به صورت زیر است:
    تحلیل شرکتی با نسبت P بر E بالاتر از گروه
    همانظور که گفتیم P بر E شرکت تمایل دارد خود را به گروه نزدیک کند. برای این منظور باید حاصل نسبت P بر E شرکت کاهش یابد. این اتفاق در دو صورت امکان پذیر است. دو پارامتر اصلی در نسبت P بر E شرکت تاثیر گذار است. یکی قیمت سهم و دیگری مقدار سود هر سهم (EPS) می‌­باشد. اگر بخواهیم حاصل نسبت قیمت به درآمد شرکت کاهش یابد یا باید قیمت سهم کاهش یابد که بسیار خطرناک است یا باید سودآوری سهم یعنی EPS آن افزایش یابد که در این صورت اتفاق خوبی برای سهم رقم خواهد خورد.
    حال فرض کنید سهمی P/E بالاتری نسبت به گروه دارد و نتوانسته روند سودآوری خود را افزایش دهد. چنین سهمی برای کاهش نسبت قیمت به درآمد خود ناچار به کاهش قیمت خود می‌­باشد و برای سرمایه گذاری اصلا مناسب نیست!
    تحلیل شرکتی با نسبت P بر E پایین تر از گروه
    اگر سهمی P بر E پایین‌تری نسبت به گروه خود داشته باشد برای اینکه خود را به گروه برساند باید P/E شرکت افزایش یابد. باز هم مانند حالت قبل باید یکی از دو پارامتر تعیین کننده P بر E شرکت تغییر کنند. یا باید قیمت سهم افزایش یابد یا مقدار سود هر سهم آن کاهش یابد. کاملا مشخص است که اگر قیمت سهم افزایش یابد اتفاق خوبی برای سهم خواهد بود و سرمایه گذاران از چنین سهمی استقبال می­‌کنند. اما اگر روند سودآوری شرکت کاهش یابد برای سهامداران مناسب نیست.
    حال فرض کنید شرکتی که نسبت قیمت به درآمد پایین تری نسبت به گروه خود دارد روند سودآوری خود را افزایش داده باشد. در چنین شرایطی اختلاف ارزش ذاتی هر سهم شرکت با گروه بیشتر می­‌شود و برای افزایش P/E شرکت تنها عامل افزایش قیمت سهم می­‌تواند تاثیر گذار باشد. بنابراین چنین شرایطی می­‌تواند یک موقعیت فوق­‌العاده برای سرمایه گذاران باشد چرا که احتمال افزایش قیمت سهم بسیار بالا است.
    تحلیل نسبت P بر E در شرکت هایی که سودآور نیستند
    همانطور که می­‌دانید نسبت P بر E از تقسیم قیمت به سود سهم بدست می‌­آید. حال اگر شرکتی سودآور نباشد یعنی درآمدی نداشته باشد چطور می­‌توان ارزش ذاتی هر سهم آن را محاسبه نمود. در چنین شرایطی که شرکت زیان‌ده باشد مقدار EPS آن منفی می‌­شود و در نتیجه نسبت قیمت به درآمد سهم تعریف نمی­‌شود. یعنی P/E منفی نداریم و هیچ تحلیلی نمی‌­توان برای نسبت قیمت بر درآمد شرکت­های زیان ده انجام داد.

 35. شهریار می گوید

  ببخشید مگر این نسبت در اطلاعات هر سهم به ما داده نمیشه برای نمونه در همین مثالی که خودتان زدید این نسبت ۸٫۸۴ دادن، آیا این نسبتp/eکه شما میگید با اون فرق داره، و سوال دوم اینکه اگر این نسبت همون ضریب سهام هست میشه با ضرب همین نسبت داده شده در epsداده شده اختلاف قیمت رو بدست آورد؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   این نسبت دو حالت کلی گذشته نگر و اینده نگر دارد، روی تابلو P/E TTM را می توانید مشاهده کنید که در مخرج سود دوازده ماه قبل قرار داده شده، در حالت اینده نگر لازم است سود دوازده ماه اتی را براورد و در مخرج این کسر قرار دهید. اگر منظور شما از اختلاف قیمت، اختلاف ارزش و قیمت است، باید تنها به روش ضرائب بسنده نکرده و از سایر معیارهای ارزشگذاری نیز استفاده کنید. با ضرب EPS تخمینی در P/E میتوان به ارزش تخمینی از این روش دست پیدا کرد، ولی این نسبت مورد نظر دقیقا حالت گذشته نگر نیست، بلکه به فاکتورهای بسیار متعددی همچون شرایط سایر شرکت های گروه، بازارهای موازی، نرخ بهره در اقتصاد و… بستگی دارد.

   1. ashkan می گوید

    سلام وقت بخیر. ‌وقتی p/e رو در eps ضرب میکنم میشه قیمت پایانی سهم خودم نه بالا تر نه پایین تر معنیش چی میشه؟؟ وسوال بعدی اینه که اکثر سهم هایه بازار نثبت p/e شون از p/e گروه بالا تره مثلا من خگستر دارم که p/e 63.2 و p/e گروهش ۱۲٫۲۳ یعنی این سهم ارزنده نیست؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. خانه سرمایه می گوید

     با سلام دوست عزیز
     یک p/e برای سهم محاسبه می شود، سپس در سود آن (eps) ضرب می شود و ارزش آن سهم بدست می آید.
     نسبت P/E بیانگر این است که قیمت سهم شرکت در حال حاضر چند برابر آخرین سود پیش بینی شده آن شرکت است یا به عبارت دیگر اگر شرکت هر سال تمام سود محقق شده خود را در مجمع تقسیم کند چند سال طول می کشد تا این رقم به قیمت فعلی سهام شرکت برسد.
     به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

 36. فرزانه می گوید

  خیلی عالی و کاربردی???.مررررسی??

 37. احسان گرایلی می گوید

  درود بر شما
  بسیار ساده،کاربردی و روان توضیح دادید، عالی بود.سپاسگزارم
  موفق باشید

 38. مرتضی1363 می گوید

  واقعا عالی و اموزنده و مختصر و مفید بود،من که برای بار اول شنیدم کاملا متوجه شدم

 39. بهروز می گوید

  روش محاسبه پی ای کاربردی هم بفرمایید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   نسبت قیمت به سود حاصل تقسیم قیمت امروز بر سوداوری ۱۲ ماه گذشته یک شرکت است، به این نسبت نیز نسبت p/e ttm گفته می شود.

 40. بهروز می گوید

  درود روشهای محاسبه پی ای ویاقیمت روز هرطور حساب کنیم با قیمت پایانی در ارتباط هست وقیمت پایانی باعث کوچک وبزرگ شدن پی ای ویا قیمت روز می شود اگه درست فهمیده باشم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   بله صورت این کسر قیمت پایانی سهام را نشان میدهد، لذا تغییرات قیمت پایانی میتواند موجب تغییر در این نسبت شود، البته باید توجه کرد، افزایش یا کاهش این نسبت تنها متاثر از قیمت در صورت نبوده و سود هر سهم در مخرج نیز اهمیت دارد.

 41. احمد می گوید

  خوب بود ولی کمی گیج کننده بود… یعنی چی ارزش شرکت تقسیم بر eps… ارزش یک شرکت که می تونه ملیاردها تومان باشه…. احتمالاْ منظورتون ارزش هر سهم شرکت بوده…. از طرفی احتمالا هر سهم یک ارزش واقعی داره که از تقسیم دارایی شرکت بر تعداد سهام بدست میاد و یک ارزش تابلو داره که قیمتی است که ناشی از عرضه و تقاضاست… اگر اینطور هست میشد به همین شکل توضیحش داد…

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   در این مورد، منظور همان قیمت تابلویی هر سهم می‌باشد.

 42. فرید می گوید

  بسیار عالی بود

 43. احسان کمالی می گوید

  ممنون مختصر و مفید بود.

 44. عباس می گوید

  ممنون و متشکریم از شما

 45. نیما می گوید

  سپاس از مطالب خوبتون

 46. محمدرضا می گوید

  سلام و خسته نباشید
  نسبت p/e که تو سایت tsetmc نوشته میشه قابل اعتماد هست برای ارزش گذاری هر سهم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بله

 47. مهسا می گوید

  خیلی عالی و قابل فهم توضیح دادین. سپاسگزارم

 48. علی می گوید

  با عرض سلام
  بسیار متشکر از اطلاعات مفیدتان ولی کلی بود و چندان عمیق نبود.
  سپاس

 49. صابر می گوید

  سلام بسیار عالی بود ممنون از توضیحاتتون

 50. BADRI می گوید

  ممنون
  مختصر و مفید

 51. mohammad می گوید

  خیلی ساده و عالی بود ممنون

 52. صابر می گوید

  با سلام
  ضمن تشکر از توضیحات شما
  با توجه به اینکه فرمودید نسبت P/E در واقع میزان سال بازگشت سرمایه هست (اگر ۴ بود یعنی ۴ سال طول میکشه تا سرمایه برگرده) پس هر چقدر این عدد پایین باشد بهتر است!!!! مثلا اگر ۱ بود یکسال طول میکشد که سرمایه ما برگردد!!
  یا مثلا اگر این نسبت ۴ بود یعنی ما برای بدست آوردن ۱ ریال سود حاضریم ۴ ریال هزینه کنیم، اینجا اجر این نسبت کمتر باشد بهتر است!!
  درسته؟؟؟
  اگر درسته پس چرا همه به دنبال این هستن که این نسبت عدد بزرگتری باشد؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله مطالب مقاله و استنباط شما در حالت کلی صحیح است و این عدد زمان بازگشت سرمایه را نشان می‌دهد.
   اگر نسبت ۴ است، یعنی اگر شرایط فعلی سوددهی در میان‌مدت برقرار باشد؛ ما برای بدست آوردن اصل سرمایه خود حداقل ۴ سال زمان نیاز داریم یا به زبان ساده، این سرمایه‌گذاری برای ما سود سالانه معادل ۲۵ درصد(بدون درنظر گرفتن بهره مرکب) در پی دارد. ۴ ریال مذکور در واقع هزینه نیست و از بین نرفته، بلکه صرف خرید دارایی به منظور کسب سود شده است. بله هر چه این عدد کمتر و نرخ کسب بازدهی بالاتر باشد، بهتر است.
   اما توجه داشته باشید، بالا یا پایین بودن دلیل قطعی و ضامنی بر کیفیت بنیادی سهم و بازدهی سرمایه‌گذاری نیست؛ زیرا اصولاً ضمانتی در مورد ادامه شرایط سوددهی و عملیاتی واحدهای تجاری وجود ندارد و این یک نسبت مالی مهم در تحلیل شرایط جاری بنیادی سهام به شمار می‌رود. چه بسا سهامی که در آستانه ورشکستگی قرار دارند و نسبت P/E آن‌ها در آستانه ۱ است یا سهامی که نسبت قیمت به سود آن‌ها چند ده برابر بوده و عملاً دچار حباب قیمتی شده‌اند.
   بنابراین بهتر است، همیشه به دنبال سهامی با نسبت متعادل و منطقی P/E با توجه به نرخ بهره ثابت و شرایط عمومی اقتصاد کشور باشید.

 53. محمودی می گوید

  عالی بود
  ممنون از قلم ساده و روانتون

  1. رحیمی می گوید

   ممنون .مفید بود

 54. AHS می گوید

  بسیار عالی ممنون

 55. محمد می گوید

  محمد میگوید
  خیلی عالی توضیح دادید
  دست مریزاد!

 56. حسین می گوید

  سلام. توضیحات کامل و واضح بود.

  تشکر میکنم جناب باغچه سرا

 57. ناهید می گوید

  جناب آقای باغچه سرا
  از توضیحات کامل جنابعالی با بیانی ساده و مفهوم سپاسگزارم.

 58. شریفی می گوید

  خوب و مفید ممنون

 59. داود می گوید

  ممنون
  عالی بود

 60. علیرضا می گوید

  دمت گرم
  عالی بود

 61. ابوالقاسم می گوید

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدتان خواهشمندم چند مثال اجرایی با توضیح ارائه فرمایید ممنون با ارزوی سلامتی برای شما

 62. اقبال می گوید

  سلام
  یکجای مقاله گفته اید ((وقتی p/e یک سهم بالاست، نشان دهنده این است که بازار توقع دارد که سود آن شرکت در آینده رشد پیدا بکند)) از این جمله من برداشت مثبت نسبت p/e بالا می کنم.
  ولی در کلیت مقاله گفته اید p/e پایین نشان از ارزندگی سهم دارد.
  الان من دچار تناقض شده ام !!! من شرکتهایی با p/e بالا بخرم یا پایین؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   متن مقاله کاملا صحیح است.
   حقیقت ان است که مفهوم این نسبت بسیار فراتر از ان است که بتوان گفت بالا بهتر است یا پایین.
   اما انچه شما به ان اشاره داشتید، منظور این است که در رویکردی مقایسه ای اگر بازار در قیمت های پایین تری سهامی را خریده، یعنی هنوز رشد نکرده و میتواند پتانسیل رشد داشته باشد، یا ممکن است در نسبت قیمت به سود تحلیلی، نسبت قیمت فعلی به سوداوری تخمینی اینده پایین باشد که نشان دهنده قیمت پایین امروز به سوداوری نهفته ی اینده ی سهم است که بالاتر میرود و این نکته مثبتی است. شرکت های رشدی، شرکت های های تک و صنایع جوان و به بلوغ نرسیده عموما نسبت قیمت به سود بالاتری به واسطه چشم انداز رشدی خود دارند.

 63. مجید می گوید

  خیلی مفید و جالب توضیح دادین
  تشکر میکنم دوست عزیز

 64. بهمن می گوید

  ممنون. بسیار مفید بود

 65. سید علی می گوید

  آیا امکان دارد که p/eمنفی شود؟؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   بله در صورتی که شرکت زیان بسازد مخرج کسر و متعاقبا کل کسر منفی خواهد شد.

 66. سید حسین می گوید

  بسم الله الرحمن الرحیم
  خودمون چطور p/e را حساب کنیم؟
  eps اعلامی از طرف شرکت که پیش بینی آن شرکت و خطا پذیر هست، حالا چه فرق می کنه خودمان حساب کنیم یا اونیه که حساب شده؟
  یه نقسیم ساده از اعداد اعلامی هست دیگه.

  اگه منظورتون از حساب خودمان حساب eps شرکت هست که دیگه نمیشه به راحتی سهم خرید کلی وقت بابت حسابداری شرکت وقت و علمشو می خواد.
  لطفا توضیح دهید؟
  یه

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   محاسبات خودتان یا یک تحلیلگر مبتنی بر تحقیق و دانش بوده و مفروضاتی جهت براوردهای اتی در نظر گرفته می شود که همانطور که اشاره کردید این کار کاملا زمانبر می باشد، لذا به همین دلیل است که توصیه می شود یا اموزش کامل ببینید یا مدیریت سرمایه خود را به دست افراد متخصص این حوزه بسپارید. بهرحال مسیر کوتاهی برای انتخاب فرصت سرمایه گذاری مناسب وجود ندارد و شناسایی سهام مناسب مستلزم صرف زمان و انرژی و جستجوی اطلاعات و مطالعات بالاست.

  2. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   محاسبات خودتان یا یک تحلیلگر مبتنی بر تحقیق و دانش بوده و مفروضاتی جهت براوردهای اتی در نظر گرفته می شود که همانطور که اشاره کردید این کار کاملا زمانبر می باشد، لذا به همین دلیل است که توصیه می شود یا اموزش امل ببینید یا مدیریت سرمایه خود را به دست افراد متخصص این حوزه بسپارید. بهرحال مسیر کوتاهی برای انتخاب فرصت سرمایه گذاری مناسب وجود ندارد و شناسایی سهام مناسب مستلزم صرف زمان و انرژی و جستجوی اطلاعات و مطالعات بالاست.

 67. سما می گوید

  سلام
  خودمان چطور P/E را حساب کنیم؟

 68. وحید صدری می گوید

  از توضیحات بسیار با ارزشتون به همراه مثال ها که باعث فهم مطالب شده، بسیار سپاسگزارم . اگر لطف کنید و نحوه محاسبه نسبت p/e را در یک مقاله مجزا بیان بفرمائید خیلی عالی میشه . موفق و سربلند باشید .

 69. احسان می گوید

  بسیار عالی و آموزنده..

  مرسی از شما و ممنون از اینکه اطلاعات تون رو در اختیار بقیه قرار میدین.

  ببخشید اما بوس بوس

 70. پارسل می گوید

  ممنون از توضیحاتتون. عالی بود!

 71. علی می گوید

  عالی بود

 72. مهسا می گوید

  ممنون بابت مطالب به شدت ساده شده و زیباتون…باور کنید قلمتون تو تدریس عالیه

  1. پشتیبان می گوید

   مهسا عزیز سلام.
   ممنون از ارسال نظرتان. موفق و پرسود باشید

   1. nasyar می گوید

    خیلی کامل و کاربردی

 73. NIMA می گوید

  سلام
  درورد بر شما
  توضیحات این مطلب کامل و مفید بود. سپاس

 74. hadi می گوید

  با عرض سلام
  در بخش محاسبه ی ارزش قیمت سهام نسبت بازار با استفاده از p/eوeps من هر چه قدر حساب میکنم عدد به دست اومده با قیمت روز فرقی نمیکنه ممکنه بیشتر توضیح بدین.

  با تشکر.

  1. صصص می گوید

   همانطور که در متن گفته شد، p/e که در کارگزاری ها و بورس اعلام می شود، p/e دنباله دار است. برای تحلیل دقیق باید p/e تحلیلی را بدست آوردید

 75. مسعود می گوید

  ممنون از توضیحاتتون
  وقتی p/e منفی هست از چه روش هایی باید استفاده بشه

 76. سعید می گوید

  ممنون ولی اگر امکانش هست نحوه محاسبه p/e را کامل تر توضیح دهید

 77. Meysam می گوید

  ممنون
  سودی که شرکت اعلام‌میکند ، در کجا موجود است؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام وقت بخیر.
   در سایت کدال و در قسمت گزارشات تفسیری مدیریت اعلام می شود.

 78. سعید می گوید

  ممنون

 79. مهتاب می گوید

  مطالب بسیار مفیدی بود مچکرم

 80. محمد حسین می گوید

  خلاصه و مفید

 81. حسین می گوید

  خیلی عالی بود،تشکر

 82. آریا می گوید

  ممنونم.. استفاده برم… فقط ای پی تحلیلی رو متوجه نشدم

 83. The Godfather می گوید

  عالی بود

 84. محمد می گوید

  خیلی مفید بود

 85. علی بیگی می گوید

  سلام . ممنون از اینکه زحمت کشیدید و مطالبی بسیار مفید در دسترس قرار دادید

 86. محمد کارده می گوید

  ممنون برای درک ابتدایی از مفهوم p/e مقاله خوبی بود.اما مطابق توضیحات جنابعالی، کافی نبود.

  1. تحلیلگر بورس می گوید

   در مقالات دیگر سایت که در خصوص این نسبت توضیح داده شده است می توانید مطالعه و دانش خود را در این زمینه افزایش دهید.
   https://khanesarmaye.com/market_p-e/
   https://khanesarmaye.com/p-e-ratio/
   https://khanesarmaye.com/pe-ratio/
   https://khanesarmaye.com/ttm-eps-pe/

 87. نوید می گوید

  خیلی ممنون

 88. صبا می گوید

  متشکر عالی بود

 89. حمید موسوی می گوید

  مقاله کاملی بود.ممنون

 90. محمدعلی می گوید

  Very very interesting متشکرم.

 91. مرتضی طیبی می گوید

  خیلی خوب بود ممنون

 92. داود یعقوبی می گوید

  سلام بسیار عالی و آموزنده بود متشکرم

 93. ناصر پورمحمدی می گوید

  سلام. مطالب آموزشی شما بسیار عالی و کاربردی است. از همتی که مصروف داشتید کمال تشکر و امتنان را دارم. امیدوارم در اهداف آتی خود بیش از پیش موفق و سربلند باشید.

 94. حجت می گوید

  خیلی کامل بود e/pتحلیلی چجوری بدست میاد

  1. امیر لطفی می گوید

   سلام و خدا قوت متن کاملی بود ممکنه نحوه محاسبه e/p رو توضیح بدهید با تشکر

 95. علی نام اوری می گوید

  عالی و جالب بود

 96. سميه بيگدلو می گوید

  عالی بود. ممنون

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این ۱۰ دقیقه دیدگاه مالی شما را متحول می‌کند! مشاهده ویدئو

۱۵ ویدیو هدیه از نکات کلیدی سرمایه گذاری!

0 +
نفر تاکنون در این دوره شرکت کرده‌اند