در سال های اخیر وام های سنتی تا حد زیادی جای خود را به وام های کریپتو داده اند. از سوی دیگر سرمایه داران مشهوری مانند ایلان ماسک و بیل گیتس نیز وقوع انقلاب تازه ای را در سیستم های مالی غیرمتمرکز نوید می دهند. در این مقاله مفهوم ارزهای دیجیتال Lending and Borrowing را شرح داده و لیستی از بهترین پلتفرم های وام کریپتوکارنسی کنونی را ارائه داده ایم.

وام کریپتو چیست؟


این وام راهکاری برای تریدرهاست تا بتوانند بدون فروش ارزهای دیجیتال خود به کسب درآمد بپردازند. در این روش از دارایی های دیجیتال به عنوان وثیقه برای وام های نقدی یا وام استیبل کوین ها استفاده می شود. افراد می توانند به جای فروش ارز از وام کریپتوکارنسی استفاده کنند و با اعتماد به افزایش ارزش دارایی کریپتو یا با نگهداری آن در درازمدت خود را از پرداخت مالیات معاف کنند.

درحقیقت وام کریپتو را می توان یک نوع قرارداد مالی در نظر آورد که به دارندگان ارز این امکان را می دهد تا ارزهای دیجیتال خود را به دیگران قرض دهند و در عوض از پرداخت عواید آن بهره مند شوند. ایده پشت وام کریپتو تقریباً مشابه با بانکداری سنتی است.

در سیستم سنتی، فرد با افتتاح یک حساب سپرده در بانک در حقیقت پول خود را به ودیعه می گذارد و بانک از این پول استفاده می کند. بانک در ازای این سپرده گذاری امنیت وجوه مشتریان خود را ضمانت می کند و بهره ثابتی را به این سپرده ها اختصاص می دهد.

به همین ترتیب در فضای defi/’>دیفای (DeFi) نیز دارندگان رمز توکن های خود را در ازای دریافت درصد عملکرد سالانه (Annualized percentage yield) یا APY در اختیار وام گیرندگان قرار می دهند. این درصد به طور میانگین در بازه ۵ تا ۱۲ درصد در نظر گرفته می شود.

در اینجا ذی نفعان عبارت اند از: فرد وام دهنده (lender)، فرم وام گیرنده (Borrower) و پلتفرم دیفای. وام دهنده با دریافت درصد بهره خود از این معامله نفع می برد؛ درحالی که سود وام گیرنده در گرو دسترسی بلافصل به یک دارایی کریپتو نهفته است.

درحقیقت این افراد می توانند فارغ از منابع مالی سنتی به این ارزها دسترسی یابند. به طور مشابه، پلتفرم وام کریپتو نیز با دریافت کارمزدی ناچیز از وام گیرنده منتفع می شود.

وام کریپتو چگونه کار می کند؟

هر فرد دارنده ارز با قرض دادن دارایی کریپتوی خود به دیگران از درآمدی غیرفعال بهره مند می شود. نرخ بهره پرداختی به وام دهنده با توجه به نوع ارز دیجیتال و شرایط سپرده گذاری متفاوت است و اغلب بین ۳ تا ۱۵ درصد تخمین زده می شود. APY براساس عرضه و تقاضا تعیین می گردد. هنگامی که تقاضا بالا و عرضه پایین باشد، APY بیشتر بوده و بالعکس.

مدت زمان سپرده گذاری نیز ممکن است در تعیین APY نقش داشته باشد. معمولاً هرچه مدت زمان نگهداری وام بیشتر باشد، APY نیز بالا خواهد بود. گاهی اوقات APY متغیر است و به طور پیوسته براساس میزان عرضه و تقاضا تغییر می یابد. با این حال معمولاً چنین نیست.

برخلاف آنچه در بانکداری متعارف شاهد هستیم، در اینجا به وام دهنده ارز ارتباطی ندارد که وام به چه کسی تعلق می گیرد. براساس قوانین تعریف شده توسط هریک از پلتفرم های وام کریپتو، مبلغ وام به محض آنکه وام گیرنده واجد شرایط دریافت آن شود، به طور خودکار به وام گیرنده تخصیص می یابد.

برای دریافت وام کریپتوکارنسی نیاز دارید از طریق یک پلتفرم وام گیری درخواست دریافت وام بدهید. سپس این پلتفرم شما را ملزم به پرداخت وثیقه می کند. معمولاً نسبت وام-به-ارزش (LTV) معادل ۵۰ درصد تخمین زده می شود؛ به این معنا که وام گیرنده می تواند ۵۰ درصد از کل مبلغ وثیقه را به عنوان وام دریافت کند؛ برای مثال با سپرده گذاری ۱۰۰۰۰ دلار به عنوان وثیقه ارز، وامی به ارزش ۵۰۰۰ دلار دریافت خواهید کرد. هر زمان که این وام را به طور کامل پرداخت کنید، وثیقه ۱۰۰۰۰ دلاری شما بازگشت داده خواهد شد.

پیش از هرگونه تصمیم گیری در این باره، لازم است وام دهنده و وام گیرنده هر دو به طور کامل درباره بازار مدنظر خود تحقیق کنند. از آنجا که فضای دیفای همواره در حال تغییر است، APY در هر پلتفرم مقدار متفاوتی دارد. به همین ترتیب، شرایط دریافت وام، کارمزد برداشت وجه و نسبت وام به ارزش نیز ممکن است متفاوت باشد. امروزه بیشتر پلتفرم های وام کریپتو به شما امکان مقایسه گزینه های موجود برای دریافت وام را می دهند.

معرفی ارزهای دیجیتال برتر حوزه وام و قرض (Lending and Borrowing)

ادامه این مقاله به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال Lending and Borrowing موجود در بازار اختصاص یافته است:

1- پلتفرم ارز دیجیتال آوی (Aave)

شرکت فناوری Aave واقع در کشور سوئیس در سال ۲۰۱۷ احداث شده و به عنوان یک پروتکل نقدینگی برای ۷ شبکه و ۱۳ بازار مختلف فعالیت می کند. وام دهندگان می توانند هم زمان از نرخ سود متعلقه و کامپاند بهره مند شوند. بر مبنای پروتکل تشویقی Aave، به سختی می توان مقدار معینی برای APY تعریف کرد. با این حال می توان ۰ درصد APY برای توکن بومی و ۱۸ درصد برای USDT و BUSD در نظر گرفت.

اگر قصدتان تنها وام گرفتن است، جای درستی آمده اید؛ چراکه نرخ درصدی سالانه (Annual Percentage Rate) یا APR برای این پلتفرم برای توکن MKR به مقدار ناچیز ۱/۰ درصد، برای AAVE ۵/۰ درصد و برای BUSD به میزان ۳/۱ درصد تعریف می شود؛ با این حال متأسفانه نرخ بهره استیبل کوین ها همچنان بالاتر است.

همچنین نرخ بهره متغیر Aave موجب می شود تصمیم گیری درباره سرمایه گذاری های کلان در این پلتفرم بسیار دشوار و چالش برانگیز بوده و احتیاج به ریسک پذیری بالاتری داشته باشد. شما می توانید از طریق هریک از صرافی بایننس، صرافی کوین بیس (Coinbase)، FTX، صرافی کوکوین (KuCoin)، هیوبی گلوبال (Huobi Global)، کراکن (Kraken) و Gate.io و بسیاری از صرافی های دیگر اقدام به خرید توکن های ارز دیجیتال Aave کنید و به نوبه خود در این پلتفرم Lending and Borrowing پرطرفدار سهیم شوید.

پس از خرید ارز دیجیتال به یک کیف پول برای نگهداری آن احتیاج دارید که ما کیف پول های زیر را برای نگهداری رمزارز آوی به شما پیشنهاد می کنیم:

1- کیف پول لجر (Ledger)

2- تراست ولت (Trust Wallet)

3- کیف پول متامسک (MetaMask)

4- کیف پول اختصاصی صرافی کوین بیس

5- کیف پول هایپرپی (HyperPay)

6- کی پول سیف پل (SafePal)

7- کیف پول بایننس چین (Binance Chain)

8- اتمیک ولت (Atomic Wallet)

درمجموع می توان گفت Aave یک پلتفرم بسیار خوب برای افرادی است که قصد دارند با کمترین میزان APR به دریافت وام کریپتو اقدام کنند.

2- ارز دیجیتال میکر (Maker)

Maker یک پلتفرم وام دهی بدون نیاز به مجوز و مسئول شکل گیری نخستین استیبل کوین غیرمتمرکز یعنی DAI است. این پلتفرم روی شبکه بلاک چین اتریوم بنا شده و به کاربران این امکان را می دهد تا وام های خود را در قالب یک دارایی باثبات و بدون نیاز به اعتماد (trustless) دریافت کنند. همچنین کاربران می توانند با قرض دادن توکن های خود از پرداخت بهره مشخص در ازای آن برخوردار شوند.

با به کارگیری آپشن وام گیری Oasis کاربران می توانند وثیقه های خود را – که در حال حاضر شامل اتریوم، USDC یا BAT است- برای مینت کردن توکن های DAI قفل کنند. وثیقه های قفل شده مشمول یک کارمزد ثبات می شوند که می توان در هر زمان آن را پرداخت کرد.

از دیگر مزایای Maker می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استیبل کوین بودن Maker موجب می شود مقدار دقیق بدهی وام گیرنده به آسانی تعیین شود.
 • کاربران می توانند به راحتی با استفاده از داشبورد Oasis به وثیقه سپاری مجدد یا برداشت مستقیم توکن های مضاعف DAI اقدام کنند.
 • این پلتفرم چندین ابزار مدیریت سرمایه از قبیل DeFi Saver را معرفی می کند که به کاربران این امکان را می دهند از وجود وثیقه کافی در خزانه ها اطمینان حاصل کنند. این امر به ویژه در زمانی که بازار به شدت در حال نوسان است، اهمیت مضاعفی می یابد.
 • خزانه های Maker با دیگر ابزارهای مدیریت سرمایه مانند InstaDapp یا Zerion ادغام گردیده و به این ترتیب ردگیری آن ها آسان تر خواهد بود.

ارز دیجیتال میکر را می توان از صرافی های شناخته شده ای چون بایننس، کوین بیس، FTX US، کوکوین، هیوبی گلوبال، کراکن، Gate.io و بسیاری دیگر خریداری کرد. کیف پول های لجر، تراست ولت، متامسک، کوین بیس، سیف پل، بایننس چین و اتمیک ولت برای نگهداری توکن های ارز پلتفرم Maker ایده آل هستند.

۳- توکن کاوا (Kava)

Kava بلاک چینی مبتنی بر شبکه Cosmos است که پروتکل پرداخت وام آن به کاربران کمک می کند تا بدون نیاز به واسطه اقدام به وام گیری و وام دهی در بازار ارزهای دیجیتال کنند. این پلتفرم به عنوان یک درگاه غیرمتمرکز برای دارایی های کریپتوکارنسی عمل کرده و محصولات مالی متنوعی از قبیل وام، توکن های استیبل کوین و بسیاری خدمات دیگر را به کاربران خود اعطا می کند. محصولات اصلی این بلاک چین عبارت اند از:

 • Kava Mint: پلتفرمی برای وام دهی است که به کاربران کمک می کند از سپرده های ارز خود به عنوان وثیقه برای دریافت وام در قالب استیبل کوین Kava یعنی USDX استفاده کنند. کاربران با انجام این کار به منظور مینت کردن USDX می توانند به عنوان پاداش به طور هفتگی توکن های KAVA را دریافت کنند.
 • Kava Land (که پیش تر با نام پروتکل سخت خوانده می شد) یکی دیگر از محصولات Kava است که در آن کاربران می توانند به دریافت وام در قالب USDX اقدام کنند و امکان وام دهی در قالب توکن های BTC، BNB، BUSD، XRP و غیره نیز برای آن ها فراهم شده است.
 • Kava Swap: این محصول AMM در بلاک چین Kava طراحی شده و بر آن است تا نقدینگی دیگر بلاک چین ها از قبیل اتریوم و BSC را به Kava سرازیر کند.

درمجموع می توان گفت Kava درصدد ساخت اکوسیسیتمی با هدف رقابت با دیگر بلاک چین های موجود در بازار است. اگر قصد سرمایه گذاری روی این پروژه را دارید، می توانید با مراجعه به وب سایت صرافی هایی مانند بایننس، کوکوین، کراکن، Gate.io، هیوبی گلوبال، کوین وان (Coinone) و… اقدام به خرید این ارز دیجیتال کنید و با ذخیره توکن های خود در یکی از کیف پول های زیر از مزایای بی شمار این پلتفرم بهره مند شوید. کیف پول هایی که Kava با آن ها سازگاری دارند عبارت اند از: لجر، تراست ولت، متامسک، بایننس چین و اتمیک ولت.

۴- ارز دیجیتال سلسیوس (Celsius)

سلسیوس یک پلتفرم منظم و تحت نظارت SEC برای اعطای وام کریپتوست که به کاربران این قابلیت را می دهد تا از سپرده گذاری ارزهای دیجیتال کسب درآمد کرده یا وام های همراه با وثیقه دریافت کنند. سلسیوس بر آن است تا با افزایش بهره سپرده گذاری روزبه روز کاربران بیشتری را به خود جلب کرده و در عین حال همان مزایای روش های سنتی از قبیل انجام سریع و بدون کارمزد تراکنش ها را حفظ کند.

elsius برای آن دسته از سرمایه گذاران قدیمی کریپتو که اکنون قصد وام گرفتن دارند، فرصتی را فراهم آورده تا بتوانند بدون نقدکردن دارایی های کریپتوی خود مستقیم وام را به دلار دریافت کنند. این سیستم بر پایه توکن بومی CEL عمل می کند و از این توکن می توان برای وام گرفتن، دریافت پاداش و انجام پرداخت ها استفاده کرد.

به علاوه، سلسیوس یک پلتفرم وفاداری را به کار می گیرد که در آن وضعیت هر فرد بیانگر ارزش CEL ها در سبد کاربری وی خواهد بود. هنگامی که یک عضو به درجات بالاتر ارتقا می یابد، به وی پاداش مضاعف و تخفیف در میزان بهره وام اعطا می شود.

فهرست صرافی هایی که از سلسیوس پشتیبانی می کنند منحصربه فرد است و نام هایی مانند FTX، Gate.io، هیوبی گلوبال، بیتس تمپ (Bitstamp)، لیکویید (Liquid)، بیت فینکس (Bitfinex) و بیترکس (Bittrex) در این لیست به چشم می خورد. بایننس، کراکن، کوکوین و بسیاری از عناوین صرافی دیگر در این لیست یافت نمی شوند، اما برای نگهداری از ارز دیجیتال Celsius نیز باید از بین گزینه های محدودی مانند کیف پول های لجر، تراست ولت، متامسک و اتمیک ولت یکی را انتخاب کرد.

۵- ارز دیجیتال کامپاند (Compond)

کامپاند اصلی ترین پلتفرم وام کریپتو در فضای دیفای است و به واسطه برخورداری از زیرساختی محکم برای وام های ارز دیجیتال شناخته می شود. پلتفرم کامپاند در مقایسه با Aave از دارایی های کمتری پشتیبانی می کند، اما درعوض نقدینگی استخرهای سرمایه آن بیشتر است. این پلتفرم همچنین گزینه ای مطمئن برای دیگر فرصت های کسب سود به شمار می رود و طیف وسیعی از ابزارهای مدیریت دارایی و کارکردهای دیگر را روی میز می گذارد. از جمله دلایلی که موجب برتری این پلتفرم از سایر رقبای آن می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلتفرم کامپاند خود را به عنوان یک ارائه دهنده معتبر با شهرت و پشتوانه قوی به اثبات رسانده است.
 • این پلتفرم در حال حاضر بیشترین میزان وثیقه برای هریک از پروتکل های وام را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد؛ به این معنا که ظرفیت دریافت وام از کامپاند بسیار بالاست.
 • با استفاده از ابزارهایی چون Swap Rate و Opyn کاربران می توانند از سرمایه خود در برابر نرخ های متغیر بهره محافظت کند و نرخ ثابتی را برای وام ها تعریف کنند.
 • وام گیرندگان می توانند با استفاده از سرویس Nexus Mutual وام های خود را بیمه کنند.
 • همچنین کاربران می توانند ابزارهای مدیریت دارایی مانند Zerion و DeFi Saver را به منظور مدیریت وام های خود به کار بندند.

ارز دیجیتال کامپاند (توکن COMP) را نیز می توانید از طریق صرافی های پرطرفدار بایننس، کوین بیس، FTX، هیوبی گلوبال، کوکوین و Gate.io خریداری و در کیف پول مجازی خود نگهداری کنید. کیف پول هایی که از این ارز پشتیبانی می کنند، عبارت اند از: لجر، تراست ولت، متامسک، کوین بیس، هایپرپی، سیف پل، بایننس چین ولت و اتمیک ولت.

۶- ارز دیجیتال ونوس (Venus)

ونوس یک پلتفرم دیجیتال برای مبادله دارایی های دیجیتال غیرمتمرکز است که به لحاظ عملکرد و ساختار منحصربه فرد خود توانسته برخی خصوصیات ویژه را نیز به بازار وام کریپتو یا بازار Lending and Borrowing بیفزاید. برخلاف بیشتر پلتفرم های غیرمتمرکز، ونوس بر پایه زنجیره هوشمند بایننس بنا شده است که از قضا به عنوان گوشه دنج بازار نیز برای پلتفرم ونوس شناخته می شود.

ونوس از استیبل کوینی بدون محدودیت و درنتیجه غیرمتمرکز استفاده می کند. مزایای ویژه ونوس عبارت اند از: تراکنش های کم وبیش لحظه ای و هزینه کارمزد بسیار پایین تر برای تراکنش ها. هدف این پلتفرم اعطای نقدینگی بالا به انواع ارزهاست. صرافی بایننس بیشترین میزان خرید و فروش جفت های معاملاتی در پلتفرم ونوس را به خود اختصاص داده است.

بعد از بایننس می توان به صرافی های Gate.io، کوکوین، Bithumb، MEXC، Phemex، Tokocrypto برای معاملات ونوس اشاره کرد. به علاوه، توکن های XVS ونوس را می توانید در هریک از کیف پول های لجر، متامسک و بایننس چین نگهداری کنید.

۷- ارز دیجیتال آلچمیکس (Alchemix)

Alchemix یک پلتفرم غیرمتمرکز دیگر است که به گیرندگان و دریافت کنندگان وام این امکان را می دهد تا از فضای وام کریپتو بیشترین بهره برداری را کنند. نکته ای که موجب منحصربه فرد کردن Alchemix می شود، این است که وام گیرندگان می توانند تا سقف ۵۰ درصد از وثیقه واگذارشده را به عنوان وام دریافت کنند و علاوه بر آن سپرده آن ها بلوکه نشود.

همچنین وام گرفتن در این پلتفرم مشمول پرداخت کارمزد نیست و در ۱۰۰ درصد موارد وجوه سپرده قابل دسترسی خواهد بود. همچنین شما می توانید هر زمان که خواستید مبلغ وام خود را برگردانده و پلتفرم سپرده شما را نقد نخواهد کرد. Alchemix همچنین طیف گسترده ای از انواع وثیقه را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند و به این ترتیب وام گیرندگان می توانند به راحتی از مزایای این پلتفرم استفاده نمایند.

از جمله نکاتی که Alchemix را به انتخابی مناسب در عرصه ارزهای دیجیتال Lending and Borrowing مبدل می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما می توانید تا سقف ۵۰ درصد از وثیقه سپرده خود را به عنوان وام دریافت کنید.
 • می توانید به صلاح دید خود برای نقدینه سازی وام خود اقدام کنید.
 • پلتفرم Alchemix سپرده های شما را قفل نکرده و هزینه ای به عنوان کارمزد از شما دریافت نمی کند.
 • وجوهی که شما به عنوان وثیقه به این پلتفرم می سپارید، همواره در دسترس خواهند بود.
 • امکان بازپرداخت وام در زمان دلخواه شما وجود دارد.

در میان صرافی هایی که از ارز دیجیتال Alchemix و توکن ALCX پشتیبانی می کنند، اسامی صرافی های بایننس، کوین بیس، FTX، جمینی (Gemini)، Gate.io، کراکن، OKX و سوشی سواپ به چشم می خورد. اگر قصد ذخیره ایمن توکن های Alchemix را دارید، باید به سراغ گزینه هایی چون کیف پول های نرم افزاری تراست ولت و متامسک بروید.

۸- پلتفرم RAMP

RAMP یک پلتفرم بهینه سازی شده Lending and Borrowing است که با هدف اعطای بالاترین میزان بهره سپرده و دریافت کمترین میزان کارمزد دریافت وام طراحی شده و به عنوان وثیقه از دارایی های موجود در شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) و پلیگون (Polygon) استفاده می کند.

با به کارگیری راهکار RAMP کاربران واجد دارایی های استیک شده می توانند به دریافت پاداش به ازای فرایند استیکینگ ادامه داده، پتانسیل رشد سرمایه استیک شده خود را حفظ کرده و هم زمان از سرمایه نقد شده خود به منظور سرمایه گذاری روی پروژه های جدید استفاده کنند.

علاقه مندان هم اکنون می توانند با مراجعه به هر یک از صرافی بایننس، FTX (Futures)، پنکیک سواپ (PancakeSwap)، Gate.io ،MXC و Bittrex توکن های RAMP را خریداری کرده و در این پلتفرم دیفای موفق سرمایه گذاری کنند.

مهم ترین صرافی هایی که به کار خرید و فروش ارز دیجیتال RAMP اشتغال دارند، عبارت اند از: صرافی های FTX، یونی سواپ، MEXC، Tokocrypto، پنکیک سواپ، بیترو (Bitrue)، CoinDCX، HitBTC، مندلا (Mandala)، هات کوین گلوبال (Hotcoin Global)، Bitcoiva، LuaSwap، Vauld.

کیف پول های تراست ولت، متامسک و بایننس چین با پلتفرم RAMP سازگاری دارند و کاربران می توانند برای نگهداری امن توکن های RAMP خود از این کیف پول ها استفاده کنند.

۹- پلتفرم TrueFi

TrueFi یک پلتفرم وام دهی فارغ از وثیقه دیگر است که نخستین بار در جهان توسط امتیازات اعتباری آن چین (On chain) معرفی شده و توسط دارندگان توکن های True (به عبارتی توکن TRU) اداره می شود.

پیش از TrueFi، بیشتر موفقیت های پلتفرم DeFi به اشباع وثیقه گذاری (Overcollateralization) نسبت داده شده که در عین حال مانع پذیرش جریان اصلی صنعت دیفای می شد. معرفی سیستم امتیازدهی اعتباری در TrueFi گامی تحول آفرین برای دیفای است و بی شک در آینده نیز در پذیرش هرچه بیشتر این پلتفرم اثرگذار خواهد بود.

هدف TrueFi این است که دیفای را با مفهوم وام بدون وثیقه ادغام کند؛ یعنی این پلتفرم وام دهندگان کریپتو را از نرخ بهره دائمی و وسوسه برانگیزی بهره مند می کند و در عین حال به وام گیرندگان این امکان را می دهد تا از وام هایی با مقادیر قابل پیش بینی برخوردار شوند و به این ترتیب سرمایه در گردش خود را به حداکثر میزان ممکن برسانند. چهار مرحله اصلی کارکرد TrueFi را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • در ابتدا وام دهندگان با افزودن دارایی به استخر وام TrueFi اقدام به تأمین مالی مبالغ وام کرده و در ازای این کار توکن های بومی شبکه (توکن TRU) را دریافت می کنند. هرگونه سرمایه استفاده نشده در اینجا به پروتکل خارجی fi منتقل می شود و به این ترتیب میزان عایدی وام دهندگان به حداکثر می رسد.
 • سپس وام گیرندگان (که در حال حاضر تنها محدود به مؤسسات هستند و اشخاص حقیقی و وام گیرندگان خرد را در بر نمی گیرد) یک فرایند همسوسازی (آنبوردینگ) بسیار سخت را از سر می گذرانند که مراحلی چون بازبینی کامل کسب و کار آن ها، امضای قرارداد دریافت وام و دریافت تأیید جامعه توکن TRU را در دل خود گنجانده است.
 • پس از آنکه وام گیرندگان تأیید شدند، می توانند درخواست خود بابت دریافت سرمایه را ثبت کنند و بر مبنای امتیازات اعتباری خود یک نرخ بهره و محدوده اعتبار برایشان تعیین می شود. این اقلام نیز باید ابتدا به تأیید جامعه TRU برسد؛ به عبارت دیگر هر یک از اعضای این جامعه با اعلام رأی «آری» یا «خیر» نظر خود درباره هر یک از وام ها را اعلام می کنند.

استیک کنندگان TRU معمولاً تمایل دارند درباره وام های جدید با احتیاط اعلام نظر کنند؛ چراکه درصورت هرگونه مشکلی این توکن های استیک شده TRU آنان است که نقد می شود (با نرخ حداکثر ۱۰ درصد توکن های TRU استیک شده).

 • در مرحله آخر وام دهندگان ملزم خواهند بود پیش از اتمام مدت قرارداد خود اصل پول و بهره آن را بازپرداخت کنند. وام گیرندگان بزهکار بر مبنای قرارداد امضاشده طی فرایند آنبوردینگ به طور قانونی تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

اگر قصد خرید ارز دیجیتال TrueFi و توکن TRU و همچنین سرمایه گذاری روی آن ها را دارید، توصیه ما این است که به سراغ یکی از صرافی های معتبر با قابلیت تبادل جفت های معاملاتی حاوی TRU مانند صرافی های بایننس، FTX، کوین بیس، کوکوین، جمینی، صرافی پولونیکس بروید.

پس از خرید توکن های TRU برای نگهداری امن آن ها باید یک کیف پول مناسب را برای خود برگزینید. پیشنهاد ما به شما انتخاب از بین کیف پول های تراست ولت، متامسک یا اتمیک ولت خواهد بود.

۱۰- پلتفرم BENQI

BENQI یک پروتکل نقدینگی در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) بوده که روی شبکه Avalanche طراحی شده است.

این پروتکل از اجزای زیر تشکیل می شود:

۱. لیکوییدیتی مارکت (Liquidity Market) یا BLM

۲. لیکویید استیکینگ (Liquid Staking) یا BLS

پروتکل BLM به کاربران کمک می کند بدون هیچ گونه زحمتی اقدام به اعطا و دریافت وام کرده و از دارایی های دیجیتال خود کسب درآمد کنند. سپرده گذاران با اعطای نقدینگی به پروتکل می توانند از بهره مجزایی برخوردار شوند. از سوی دیگر وام گیرندگان می توانند به روش اشباع وثیقه گذاری از پروتکل وام بگیرند.

پروتکل BLS راهکاری برای لیکویید استیکینگ است که با توکنیزه کردن AVAX های استیک شده به کاربران این امکان را می دهد که از دارایی های واجد بهره در اپلیکیشن های دیفای استفاده کنند.

صرافی هایی مانند بایننس، Gate.io، کوکوین، FTX، Phemex، MEXC، Crypto.com، توکوکریپتو، WazirX، پانگولین و تریدر جو (TraderJoe) برای شروع سرمایه گذاری روی توکن بومی پلتفرم BENQI یا توکن QI ایده آل در نظر گرفته می شوند.

شما می توانید با مراجعه به وب سایت هر یک از این صرافی ها با توجه به ترجیحات خود اقدام به خرید توکن های ارز دیجیتال BENQI کرده و سپس این توکن ها را در کیف پول HyperPay نگهداری کنید. این کیف پول تنها کیف پولی است که از ارزهای QI پشتیبانی می کند.

سخن پایانی

در این مطلب درباره بهترین ارزهای دیجیتال عرصه Lending and Borrowing سخن گفتیم و ویژگی های منحصربه فرد هر یک از این رمز ارزها را برشمردیم. اگر قصد سرمایه گذاری بلندمدت در حوزه کریپتو را دارید یا مدت هاست اندوخته ای را برای روز مبادا در کیف پول مجازی تان ذخیره کرده اید، می توانید به جای راکد گذاشتن سرمایه تان از آن به نحو احسن استفاده کرده و با شرکت در پروژه های وام کریپتو، از اندوخته خود کسب درآمد کنید.

به علاوه، برای آن دسته از افرادی که احتیاج به وام دارند، وام کریپتو انتخابی ایده آل است؛ چراکه برای دریافت این وام احتیاجی نیست ارزهای خود را بفروشید، بلکه با نگهداری دارایی های خود می توانید از مزایای آتی آن در بازار صعودی ارزها بهره مند شوید.

افرادی که تازه در این راه قدم گذاشته اند یا با بازار کریپتو آشنایی چندانی ندارند، باید بر مبنای نرخ سود مشارکت، پلتفرمی را که برایشان مناسب تر است برگزینند. توصیه ما به شما این است که اگر از ساز و کار پلتفرمی سر درنیاوردید، آن را به کلی کنار بگذارید و به سراغ یک پلتفرم دیگر بروید.

به یاد داشته باشید تنوع پلتفرم های وام کریپتو بسیار زیاد است؛ بنابراین شما می توانید با صرف حوصله و بررسی دقیق هر یک تصمیم نهایی خود را بگیرید. در بسیاری از موارد بهتر است به سراغ یک نرخ ثابت باشید؛ زیرا می توانید از قبل برای آینده سرمایه گذاری خود برنامه ریزی کنید.

سوالات متداول

واقعیت این است که امنیت سرمایه گذاری در حوزه وام کریپتو به اندازه هر بازار سنتی دیگری است. دقت داشته باشید که همواره وام گرفتن با خطرات خاص خود همراه است. این موضوع به ماهیت وام بازمی گردد و به کریپتوکارنسی ربطی ندارد؛ بنابراین باید مراقب باشید که هیچ گاه وامی بیشتر از مبلغی که قادر به بازپرداخت آن هستید، نگیرید.

درمجموع، نوسانات نرخ سود در پاسخ به نسبت به کارگیری استخرهای سرمایه صورت می گیرد. به این ترتیب هر زمان که مقدار زیادی از یک رمزارز معین برای وام گرفتن در دسترس باشد، نرخ پرداخت و دریافت وام آن کریپتو نسبتاً پایین خواهد بود. با رشد محبوبیت استخر سرمایه، نرخ وام نیز افزایش خواهد یافت.

کاربردهای زیادی برای وام های کریپتو تعریف شده و هدف استفاده از ارزها برای دریافت وام نیز به اندازه هر پلتفرم Lending and borrowing دیگری متنوع است؛ برای مثال به طور شایع از وام ها به عنوان وثیقه برای پوزیشن های بستانکاری، شرکت در مزایده های نقدینگی و یا انجام معاملات مارجین با کمک صرافی ها استفاده می شود.

با استفاده از یک کیف پول Web3 مانند متامسک می توانید به تمامی پروتکل های دیفای دسترسی پیدا کنید. برای شروع تنها کافی است مقدار اندکی توکن ETH را به کیف پول خود واریز کرده و از آن برای انجام تراکنش ها استفاده کنید. به علاوه هر سرمایه رمزارز دیگری را که کیف پول از آن پشتیبانی می کند، می توان منبع تأمین وثیقه در نظر گرفت. با خرید توکن های هر یک از ارزهای دیجیتال Lending and borrowing به راحتی از مزایای دریافت و اعطای وام کریپتو بهره مند شوید.