معرفی شرکت گروه بهمن

نام شرکت: گروه بهمن

نماد: خبهمن

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

فهرست []

  تمرکز سرمایه گذاری: در صنایع خودروسازی و ساخت قطعات, ماشین آلات و تجهیزات, واسطه گری های مالی و مواد و محصولات شیمیایی

  معرفی شرکت:

  خودروسازی بهمن در سال ۱۳۳۱ تاسیس و طی چندین مرحله با تغییر نام و ماهیت همراه و در نهایت در سال ۱۳۷۷ به گروه بهمن تغییر نام داد. موضوع اصلی فعالیت شرکت طبق اساسنامه اشتغال به کلیه فعالیت های تولیدی و صنعتی در صنعت خودرو و ایجاد شعبه و نمایندگی جهت فروش محصولات و هم چنین ارایه انواع خدمات فنی و مهندسی در این حوزه می باشد.

  آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

  ۱)سهامداران شرکت

  ۱-۱)شرکت فن پردازان بهمن

  ۲-۱)شرکت سرمایه گذاری اندیشه فردا

  ۳-۱)شرکت سرمایه گذاری توسعه انرژی هور

  ۴-۱)سایر

   

  ۲)پرتفوی سرمایه گذاری خبهمن:

  ۵۰ درصد پرتفوی خبهمن بورسی است. مهم ترین شرکت های بورسی آن سرمایه گذاری بهمن, بهمن دیزل, گسترش نفت و گاز پارسیان, بهمن لیزینگ, تراکتورسازی ایران و بیمه ملت و مهم ترین شرکت های خارج از بورس نیز بهمن موتور, بازرگانی تدارکات کارآمد پویا ابریشم, گروه انرژی آپادانا, شاسی ساز ایران, سرمایه گذاری ارزش آفرینان و ایران دوچرخ می باشد.

  ۳)حساب های دریافتنی تجاری:

  بر اساس صورت های مالی گروه بهمن بیش از ۹۰ درصد حساب های دریافتنی تجاری مربوط به سودهای مصوب پرداخت نشده می باشد.

  ۴)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

  تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

  ۵)پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

  این حساب در نتیجه مبادلات فیمابین شرکت اصلی و شرکت های زیرمجموعه و هم چنین مبادلات شرکت های زیرمجموعه با شرکت های خارج از گروه بهمن ایجاد شده است. همچنین شرکت بابت سودهای مصوب سال های مالی قبل بدهی به سهامدار عمده دارد که در سرفصل سود سهام پرداختنی گزارش کرده است.

  ۶)درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

  عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری خبهمن از شرکت های بهمن دیزل, کیا مهستان, بهمن لیزینگ, سرمایه گذاری بهمن, بهمن موتور, نفت و گاز پارسیان, بیمه ملت و تراکتورسازی ایران می باشد.

  ۷)سایر اقلام عملیاتی :

  عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

  ۸)سایر اقلام عملیاتی – استثنایی:

  در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

  ۹)عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام خبهمن:

  از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه خبهمن را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

  الف)سرمایه گذاری بهمن:

  این شرکت عمده سبد خود را به سهام خودرویی, پتروشیمی و پالایشی و معدنی اختصاص داده است.در نتیجه در زمانی که اوضاع این دسته از شرکت ها روبه رشد باشد این سهم نیز رشد کرده و به دنبال آن وضعیت خبهمن نیز رو به رشد خواهد شد.

  ب)بهمن دیزل:

  این شرکت در حوزه تولید ماشین آلات سنگین فعالیت دارد و از نظر بنیادی در چند سال اخیر در شرایط مطلوبی قرار دارد. بنابراین از منظر سودآوری شرایط مطلوبی داشته و این برای خبهمن مناسب می باشد.

  پ)گسترش نفت و گاز پارسیان:

  این شرکت سرمایه گذاری که تمرکز خود را در صنعت پتروشیمی قرار داده و در ایامی که قیمت جهانی محصولات پتروشیمی یا نرخ ارز افزایش پیدا می کند شرایط برای این سهم و به تبع آن خبهمن ایده آل خواهد بود.

  ت)تراکتورسازی ایران:

  این شرکت همانطور که از نام آن پیداست در صنعت تولید تراکتور فعالیت داشته و هرگونه بهبود شرایط در وضعیت این شرکت همچون کاهش بهای تمام شده یا افزایش شدید نرخ فروش به بهبود وضعیت این شرکت کمک خواهد کرد.

  ث)بهمن لیزینگ:

  این شرکت در زمینه خدمات لیزینگ محصولات گروه بهمن اشتغال دارد و در ایامی که تولیدات شرکت های خودروسازی افزایش پیدا کند یا قیمت خودروها به گونه ای تغییر یابد ک مردم به صورت لیزینگی خودرو خریداری کنند وضعیت این شرکت بهبود خواهد یافت و سودآوری این شرکت ها دو چندان خواهد شد.

   

  ج)بهمن موتور:

  بهمن موتور در زمینه تولید و فروش وانت سواری تک کابین و دو کابین , وانت کاپرا و سایر انواع خودروهای سواری فعالیت می کند.بنابراین تمام ویژگی هایی که برای شرکت های خودروساز وجود دارد بزای این شرکت نیز حکمفرماست. مواردی همچون افزایش نرخ یا مقدار فروش؛ کاهش بهای تمام شده محصولات, آزادسازی نرخ فروش محصولات و … .

  همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق افزایش یابد و علنی گردد منجر به رشد قیمت سهام خبهمن خواهد شد.

  مولف: احمد لحیم گرزاده