محبوب ترین کانال های تلگرامی در حوزه بازار سرمایه ایران

بر اساس تعریف کلاسیک، “شبکه اجتماعی” عبارت است از ساختاری اجتماعی، متشکل از گروه هایی که به دلیل یک یا چند نوع وابستگی خاص نظیر دوستی، خویشاوندی، همکاری، تبادل ایده ها و اطلاعات، اپیدمولوژی و یا مبادلات مالی به یکدیگر متصل شده اند. امروزه در دنیای فناوری اطلاعات، مفهوم دیگری به نام “برنامه های پیام رسان” بسیار به چشم می آید. از لحاظ ماهیت، شبکه های اجتماعی برای نشر و تبادل اطلاعات با تعداد بیشماری مخاطب بوده و این پیام رسان ها به منظور ایجاد ارتباطات دو یا حداکثر چند نفره هستند، اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی، این اپلیکیشن های کاربردی علاوه بر خاصیت پیام رسانی سریع و رایگان، در زمینه انتشار اطلاعات از خود شبکه های اجتماعی کلاسیک، کاربردی تر شده و دایره نامحدودی از افراد را پوشش می دهند. حتی امروزه برخی از آن ها دارای قابلیت پرداخت الکترونیک و… نیز هستند، در واقع می توان گفت ساختاری چند وجهی در زندگی بشر پیدا کرده اند. انسان ها از این ابزار برای اطلاع رسانی و جستجوی اخبار، رسانه ها و محتوای جدید استفاده می کنند. همچنین به عنوان ابزاری برای ایجاد “لینک و معرفی” به منظور کمک به شرایط سئو سایت کاربرد دارند. استفاده از این کانال ارتباطی تا حدی اهمیت پیدا کرده که امروزه برخی “استارت آپ ها” بر مبنای همین بستر شکل گرفته و اصطلاحاً فعالیت آن ها، بازاریابی در رسانه های اجتماعی و پیام رسان ها است. برخی از مزایا و معایب کانال تلگرام بورس در ادامه مطلب ذکر می شود.

فهرست []

  مزایا:

  • ارتباط جهانی بدون حد و مرز
  • اشتراک سریعاطلاعات
  • کاربری رایگان

  معایب:

  • جرایم سایبری
  • نشر اکاذیب و شایعات
  • عامل اتلاف وقت افراد

  بسیاری از سرمایه گذاران بازارهای مالی، دیدگاه تحلیلی و تخصصی سطح بالایی نداشته و عموماً تصمیمات معاملاتیشان را بر مبنای عوامل زیادی از جمله اخبار و اطلاعات منتشر شده در رسانه های مالی و اقتصادی اتخاذ می کنند. با توجه به اینکه در حال حاضر اکثر رسانه ها ماهیت تخصصی پیدا کرده اند، معامله گران نیز در جستجوی این درگاه های اطلاعاتی مرتبط می باشند. طی سال های اخیر نمونه هایی از شبکه های اجتماعی تخصصی در حوزه بازار سرمایه، در اقصی نقاط دنیا توسعه یافته اند. یکی از این موارد، شبکه اجتماعی بازار سهام ایالات متحده با نام “توئیت سهام” است که در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شده است. در این شبکه به صورت مستقل از توئیتر، فقط نظرات، تحلیل ها و اخبار مرتبط با بازار “سهام” انتشار می یابد. در بازار سرمایه ایران نیز، نمونه هایی نظیر سهام یاب، ارشن و فانوس در سال های اخیر توانسته اند، نظر بسیاری از علاقه مندان را به خود جلب کنند؛ اما در دنیای مجازی، برنامه پیام رسان تلگرام در میان فعالان بازار سرمایه ایران از محبوبیت خاصی برخوردار است و علیرغم مشکلات و موانع پیش آمده، در حال حاضر قریب به اتفاق شرکت های کارگزاری، سبدگردانان، فعالان “حقوقی” و “حقیقی” شناخته شده، موسسات و مراجع آموزشی بازار بورس و… حضور رسمی و فعالی در این شبکه پیام رسان بین المللی دارند. کاربران تلگرام، به طور کلی می توانند از طریق «گروه، کانال و بات» به ایجاد ارتباط و تبادل اطلاعات بپردازند که به دلیل سهولت کاربری و یکپارچگی، محتوای مد نظر معمولاً از طریق کانال در اختیار مخاطبان بازار سرمایه قرار می گیرد. مطالب منتشر شده در کانال های تلگرام مرتبط با بازار بورس ایران، محتوای اخباری، تحلیلی و آموزشی دارند که بعضاً مستقل و بر مبنای همین پلتفرم پیام رسان عمومی شکل گرفته و برخی از آن ها نیز مربوط به “خبرگزاری ها” و “تحلیل گران” حقیقی مشهور و یا نهادهای مرتبط با بازار سرمایه هستند. در ادامه به معرفی چند مورد از برترین کانال تلگرام بورسی می پردازیم. در نظر داشته باشید که موارد معرفی شده، نمونه هایی از کانال های مالی کاربردی و پرطرفدار هستند و مطمئناً موارد دیگری هم در این زمینه وجود دارند که امکان بررسی و معرفی آن ها در این مطلب میسر نیست. لازم به ذکر است که محتویات این مقاله، به معنای تایید یا رد عملکرد هیچ کدام از این رسانه های مجازی نبوده و مجموعه آموزشی خانه سرمایه هیچگونه توصیه و مسئولیتی در قبال سرمایه گذاری و یا همکاری با کانال های مذکور ندارد.

  کانال عرضه اولیه

  طی سال های اخیر سیاست خصوصی سازی به جدیت از سوی نهادهای اقتصادی دولتی دنبال می شود. اصلی ترین راه انجام این مهم، عرضه سهام از طریق بازار بورس است، این فرآیند اصطلاحاً عرضه اولیه نامیده می شود. معمولاً سهام عرضه شده در بازار ایران تا چندین روز پس از شروع معاملات روند قیمتی صعودی دارند. سپس با فروکش کردن هیجانات اولیه، با توجه به وضعیت بازار و شرایط بنیادی شرکت، ممکن است موج افزایشی ادامه یافته و یا روند اصلاحی آغاز شود. بسیاری بر این باورند که دلیل اصلی حضور تعداد کثیری از سرمایه گذاران حقیقی در بازار سرمایه، داد و ستد سهام عرضه اولیه است. تاریخ و جزئیات مربوط به عرضه های اولیه، طی یک برنامه از پیش تعیین شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، اعلام عمومی می شود. در حال حاضر یک کانال تلگرامی اختصاصی برای معامله گران علاقه مند به این سبک سرمایه گذاری در بازار سهام وجود دارد. در این کانال به صورت مستمر، عرضه های اولیه به همراه جزئیات دقیق آن ها اطلاع رسانی می شوند تا سرمایه گذاران به موقع مطلع شده و به اندازه کافی فرصت تحلیل بازار و تصمیم گیری را داشته باشند. همانطور که می دانید بسیاری از سرمایه گذاران بازار بورس، تخصص لازم برای بررسی صورت های مالی شرکت های بورسی را ندارند، به همین دلیل در این کانال وضعیت بنیادی این نوع سهام نیز طی گزارشاتی منتشر می شوند. همچنین موارد جانبی نظیر وقایع روزانه بازار سهام، نکات آموزشی و نظر سنجی نیز در این کانال به چشم می خورند.

  لینک کانال:

  https://t.me/Arzeh1avalieh

  کانال کدال

  یکی از مهم ترین منابع اطلاعاتی تحلیل گران بنیادی، گزارشات و صورت های مالی منتشر شده از سوی شرکت ها است. در مورد شرکت های پذیرفته شده در بازار سهام، این گزارشات قبل از انتشار، مراحلی را به منظور تایید و صحت محتویات سپری کرده و سپس از طریق سامانه کدال (مخفف عبارت لاتین Comprehensive Database Of All Listed Companies به معنای سامانه اطلاعات جامع شرکت های پذیرفته شده در بورس) در دسترس عموم قرار می گیرند. “سامانه کدال بورس ایران” یک پایگاه اطلاعاتی آنلاین است که با الهام از نمونه های موجود در بازار مالی سایر کشورها راه اندازی شده است. به منظور دسترسی و مشاهده آخرین گزارشات و اطلاعیه ها باید پیوسته به خود سامانه مراجعه نموده و یا از طریق سایت بورس تهران (TSETMC) آن ها را پیگیری نمایید. به منظور صرفه جویی در زمان و سهولت دسترسی سرمایه گذاران، کانال تلگرامی اختصاصی سامانه کدال راه اندازی گردیده است که با مراجعه به آن می توانید آخرین اطلاعیه ها و خلاصه گزارشات را به همراه لینک اصلی مشاهده نمایید. گزارشات سامانه کدال مواردی نظیر آگهی های دعوت به مجامع، تغییرات هیئت مدیره، تقسیم سود، شفاف سازی، دلایل توقف نمادها، مهلت استفاده از حق تقدم ها، خلاصه تصمیمات مجامع و… را شامل می شوند. لازم به ذکر است که محتوای کانال به گونه ای تدوین می شوند که نکات کلیدی و مهم به بیانی ساده در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

  لینک کانال:

  https://t.me/codal_ir

  کانال تلگرام بورس آکادمی بورسی پشوتن

  آموزش تحلیل و معامله گری در بازار سرمایه طی سال های اخیر، یکی از داغ ترین موضوعات مورد توجه علاقه مندان و فعالان بازار بورس بوده است. اما یافتن مراجع آموزشی تخصصی و مورد تایید مراجع قانونی، همواره یکی از دغدغه های دانشجویان مالی است. به دلیل سهولت دسترسی و انتشار مطالب، در حال حاضر کانال های آموزشی تلگرامی مختلفی در حوزه بازار سرمایه ایران فعالیت می کنند. “آکادمی بورسی پشوتن” یکی از آموزشگاه های معتبر در زمینه بازارهای مالی است که زیر نظر تحلیل گر نام آشنای بازار بورس تهران و بورس بین الملل، پشوتن مشهوری نژاد فعالیت می نماید. کانال تلگرام آکادمی بورسی پشوتن، یکی از مطرح ترین کانال های آموزشی فعال بورسی است. مطالب منتشر شده در کانال، محتوای آموزشی، روانشناسی و تحلیلی دارند که بر اساس ریتم مشخصی به صورت اینفوگرافیک، گزارشات آماری روزانه، توضیحات متنی و بعضاً کلیپ های کوتاه در اختیار مخاطبان قرار می گیرند. همچنین در کانال آکادمی بورسی پشوتن، زمان و جزئیات دوره های آموزشی و تقویم سمینارهای مالی نیز اطلاع رسانی می شوند.

  لینک کانال:

  https://t.me/Pashootan_Academy

  کانال تلگرام بورس نیما آزادی

  تحلیل تکنیکال” یکی از جذاب ترین موضوعات برای مشتاقان یادگیری تحلیل و معامله گری بازار سهام در اقصی نقاط جهان است. معامله گران ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و این روش در کشور ما علاقه مندان بسیاری دارد. این موضوع با بررسی منابع آموزشی بورسی و مالی تألیف و ترجمه شده در ایران، کاملاً مشخص می شود. بدون شک یکی از پیشگامان تحلیل تکنیکال در بورس ایران، استاد نیما آزادی است. وی با تألیف کتب، مقالات متعدد و برگزاری دوره های آموزشی، نقش مهمی در گسترش این روش در بازار مالی ایران داشته است. کانال تلگرام” نیما آزادی، تحت نظارت ایشان بوده و یکی از پرطرفدارترین کانال های تلگرامی بازار مالی ایران می باشد. پر واضح است که فعالیت اصلی این کانال انتشار تحلیل های نموداری بازار بورس تهران است. در کنار بازار داخل، تحلیل تکنیکال شاخص های بورس جهانی نظیر نفت، طلا، دلار و… برای مخاطبانی که در سایر بازارها نیز فعالیت می کنند، ارائه می شود. از نقاط قوت کانال مذکور، می توان به چند جانبه بودن محتوای آن اشاره نمود زیرا گزارشات خلاصه بنیادی و ارزش گذاری سهام، نکات آموزشی معامله گری و روانشناسی بازار، جزء جدایی ناپذیر این رسانه مجازی بورس ایران محسوب می شوند.

  لینک کانال:

  https://t.me/NimaAzaadi

  کانال ولید هلالات

  روش تحلیل نموداری از زمان پیدایش تاکنون، منتقدان جدی داشته است. به همین جهت بسیاری از فعالان بازار مبنای تصمیمات و سرمایه گذاری خود را تحلیل ها و گزارشات بنیادی قرار می دهند؛ اما تحلیل بنیادی کمی پیچیده تر به نظر می رسد و به همین جهت بسیاری از افراد عادی نمی توانند به سادگی آن را فرا بگیرند. در نتیجه نیاز به مراجع مطمئنی که بتوانند به زبانی ساده، نکات گزارشات مالی شرکت ها را شفاف سازی کنند، کاملاً احساس می شود. استاد ولید هلالات یکی از برترین تحلیل گران بنیادی” و اقتصاد کلان در بازار سرمایه ایران است. کانال تلگرامی این تحلیل گر بنیادی با بیش از چند ده هزار عضو، یکی از محبوب ترین کانال های بورسی ایران است. در این کانال به طور پیوسته تحلیل بنیادی شرکت ها، صنایع، بازار بورس و اقتصاد کلان به بیانی واضح در دسترس مخاطبان قرار داده می شوند. همچنین وقایع و رخدادهای سیاسی موثر بر بازار سهام و پیامدهای اقتصادی آن ها مورد بررسی قرار می گیرند. علاوه بر بازارهای داخلی، بررسی وقایع و پیش بینی روند آتی بازارهای جهانی (به ویژه بازارهای کالایی) نیز در دستور کار این کانال مالی قرار دارد. همچنین جزئیات و تاریخ برگزاری دوره ها و سمینارهای آموزشی مالی، به ویژه برای علاقه مندان تحلیل بنیادی، در کانال استاد هلالات اطلاع رسانی می شوند.

  لینک کانال:

  https://t.me/validhelalat

  کانال رهاورد ۳۶۵

  بسیاری از معامله گران همواره به دنبال یک منبع اطلاعات مالی هستند که به راحتی و در کمترین زمان ممکن بتوانند به اخبار و گزارشات روزانه بازار دسترسی پیدا کنند. کانال های تلگرامی بسیاری در این زمینه وجود دارند اما کانال “رهاورد ۳۶۵” (وابسته به وبسایت رهاورد ۳۶۵ در زمینه تحلیل، اطلاع رسانی و شبکه اجتماعی فعالان بازار بورس) با توجه به فرآیند اطلاع رسانی یکپارچه و سیستماتیک خود توانسته، جایگاه مناسبی در میان مخاطبان مالی ایرانی پیدا کند. بطور کلی فعالیت اصلی کانال در چهارچوب اخبار، گزارشات آماری روزانه و تحلیل بازار است. دربخشی که تحت عنوان “اخبار کوتاه بازارهای مالی” همه روزه در ساعات ابتدایی روز منتشر می شود، سرخط خبرهای مربوط به صنایع، بورس، اقتصاد داخل و جهان، سیاست، تحرکات سهام داران عمده و همچنین اخبار پولی، بانکی و تجارت انتشار می یابند. کانال رهاورد ۳۶۵، خدمات اطلاع رسانی کاملی را در زمینه اخبار مجامع شرکت های بورسی ارائه می دهد تا سهام داران با خیالی آسوده و اطلاعاتی دقیق در مورد زمان احتمالی و علل توقف نمادها، به داد و ستد بپردازند. همه روزه پس از اتمام جلسه معاملاتی بورس تهران، گزارش بازار و تحرکات مشکوک حجمی نیز به منظور موشکافی دقیق وقایع روز جاری، بصورت خلاصه در کانال قرار می گیرد. در بخش تحلیل ها، برای علاقه مندان معاملات کوتاه مدت و نوسان گیران، سیگنال خرید و فروش سهام بر اساس معیارهای معینی نظیر اندیکاتورهای تحلیل “تکنیکال” و همچنین تحلیل های جامع نموداری میان و بلند مدت، برای سایر مخاطبان قرار می گیرد. گردانندگان کانال، معامله گران مبتدی و مشتاقان یادگیری معامله گری را نیز فراموش ننموده و اطلاع رسانی دوره های آموزشی بورس همیشه در دستور کار این رسانه مجازی مالی قرار داشته است.

  لینک کانال:

  https://t.me/rahavard365