تصور اینکه یک سرمایه گذار جوان خارجی در زمانی که ایران تحت شدیدترین تحریم هاست در فاصله کوتاهی میلیون ها دلار با سرمایه گذاری در بورس تهران سود کند، کمی مشکل است اما این اتفاقی واقعی است که به مدد رشد اعجاب آور شاخص بازار بورس تهران در ۲-۳ سال گذشته، تحقق یافته است.

راهنمای مطالعه []

  به نقل از وب سایت “بیزنس تایمز”، ” ماجیج وجتال” جوان ۳۶ ساله لهستانی در کمتر از ۳ سال گذشته با سرمایه گذاری در بورس تهران سرمایه خود را بیش از ۵ برابر کرده است. او که هم اینک ۱۳٫۵ میلیون دلار سهام شرکت های مختلف ایرانی را خریداری کرده کارگزار سرمایه گذار ۲۰ فرد ثروتمند با ۶ ملیت انگلیسی، آلمانی، سوئدی، سوئیسی، بلژیکی و لهستانی است.

  به نوشته نیویورک تایمز،” وجتال” مدتی به عنوان محقق در شعبه شرکت مشاوره  “سیتی گروپ” در ورشو فعالیت می کرد و مدتی نیز  به عنوان معامله گر سهام در شرکت “جی پی مورگان” در لندن فعالیت می کرد. او سپس برای مدیریت یک صندوق سرمایه گذاری به لهستان بازگشت و هم اینک در لندن اقامت دارد. وجتال پس از امضای توافق برجام بین ایران و ۶ قدرت جهانی مشتاق شد برای ارزیابی سرمایه گذاری در بازار ایران به این کشور برود. او در جریان سفر به ایران بورس تهران را بررسی کرد و سرمایه گذاری در بازار بورس ایران را جذاب و پرسود دید. او سپس از سال ۲۰۱۷ کار سرمایه گذاری خود را با خرید سبدی متنوع از سهام شرکت های مختلف ایرانی آغاز کرده و هر ماه به ایران سفر می کند. او برای فرار از تحریم های آمریکا سرمایه گذاری خود را به وسیله یورو انجام می دهد.

  او در این باره گفته است: وقتی برای اولین بار به ایران رفتم در بررسی هایم متوجه شدم بسیاری از شرکت های ایرانی رشد معمول ۳۰ تا ۴۰ درصدی در سال را ثبت می کردند، اما قیمت سهام آنها نشان دهنده این موضوع نبود. بازار پر از معامله گر بود ولی ارزش سهام به نسبت سودی که به سهامداران می داد بسیار پایین بود؛ شاید پایین ترین ارزش سهام دنیا.”  

  وجتال پس از بررسی های اولیه تصمیم به خرید سهام می گیرد و صندوق خود را که مخفف نام پایتخت های ۳ کشور هلند، بریتانیا و ایران است به نام “AmtelonCapital” در ژوئیه (تابستان) ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) با دایر کردن یک دفتر در تهران، تاسیس می کند. او برای سرمایه گذاری اولیه سرمایه هایی را از دوستان و نزدیکان خود جمع آوری کرد. او سهام شرکت های مختلف ایرانی را خریداری کرده است. از شرکت های پتروشیمی گرفته تا مواد غذایی و شوینده و بهداشتی و.. در بین خریدهای او سهام یک کارخانه تولید کننده شیشه برای صنعت داروسازی که تولیدات خود را به اروپا صادر می کند تا سهام شرکت تولید نرم افزار سیستم مدیریت و.. دیده می شود.

  با خروج یکجانبه آمریکای ترامپ از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) و بازگشت تحریم های همه جانبه آمریکا علیه ایران بسیاری از ایرانی ها که سرمایه های خرد و کلانی داشتند به بازارهایی چون بازار ارز هجوم بردند و ریال خود را به دلار و دیگر ارزهای خارجی تبدیل کردند و تنها در عرض ۱ سال (۲۰۱۸) ارزش پول ملی ایران بیش از ۷۰ درصد در برابر ارزهای خارجی کاهش پیدا کرد.

  اما این وضعیت (کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی) برای صادر کنندگان ایرانی خبر بدی نبود چون بسیاری از آنها حقوق کارگران و قیمت مواد اولیه خود را به ریال می پرداختند اما در ازای محصولات صادراتی، دلار و یورو دریافت می کردند. این وضعیت باعث شد هم سود این صادرکنندگان و هم ارزش سهام شرکت هایشان به شدت افزایش یابد. “وجتال” از شرکت های پتروشیمی ایرانی سهام خریداری کرد. او همچنین مقداری سهام از شرکت هایی را که سنگ آهن استخراج می کردند نیز خریداری کرد؛ آنها کالاهای خود را به دلار به تولید کنندگان داخلی فولاد می فروشند و سود سرشاری دارند. در سال ۲۰۱۸ ضرر مختصر ۲۰ درصدی متحمل شد اما در سال ۲۰۱۹ موفق شد بیش از ۱۷۰ درصد سود کند.

  او هم اینک صندوقی به ارزش کلی ۹ میلیون یورو ( ۱۳٫۵ میلیون دلار) را مدیریت می کند. او در مصاحبه به نیویورک تایمز گفته است، همچنان امیدوار به کسب سود در بازار بورس تهران و ۱۰ برابر کردن سرمایه اولیه خود در سریع ترین زمان ممکن است.

  منبع: عصر ایران