با وجود محبوبیت بالای بیت کوین، این ارز دیجیتال تنها سرمایه معامله گران حرفه ای نیست و آن ها با هدف کاهش ریسک و افزایش میزان سود خود، یک سبد سودآور از انواع ارزهای دیجیتال ایجاد می کنند؛ به همین دلیل براساس توصیه کارشناسان بهتر است در کنار ایجاد تنوع در پرتفوی ارز دیجیتال، پس از انجام تحقیقات گسترده، ارزهای دیجیتال مناسب را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. در ادامه این مطلب به معرفی سبد ارز دیجیتال و نکات مربوط به آن می پردازیم.

فهرست []

  معرفی پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال

  پرتفوی ارز دیجیتال به نرم افزاری گفته می شود که موجودی ارزهای شما را مدیریت کرده و با استفاده از ابزارهای تحلیلی بازار کمک می کند تا به خوبی عملکرد هریک از ارزهای خود را ردیابی کنید. بسیاری از سیستم های مدیریتی پرتفوی، از طریق صرافی های رمزنگاری شده به قیمت های به روز ارزها دسترسی دارند و این قیمت ها را به صورت زنده در فیلدهای خود نمایش می دهند.

  تعریف متنوع سازی پرتفوی

  متنوع سازی پرتفوی ارز دیجیتال عملی است که به موجب آن سرمایه گذار دارایی خود را در طیف وسیعی از پروژه های رمزنگاری شده سرمایه گذاری می کند. این امر سبب می شود درصورت عملکرد ضعیف یک یا چند مورد از پروژه ها، ریسک سرمایه گذاری کاهش بیابد و تا حد ممکن سرمایه گذاری شما بهترین بازدهی را داشته باشد؛ چراکه سرمایه گذاران باهوش باور دارند قراردادن تمام تخم مرغ ها در یک سبد، عمل خطرناکی است. اگر یک سرمایه گذار در مقیاس کوچک هستید، بهتر است روی دو یا سه ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، اما اگر قصد ایجاد یک سبد ارز دیجیتال بزرگ را دارید، باید بدانید که دو یا سه ارز کافی نیست.

  انواع دارایی های لازم در سبد

  هدف اصلی قراردادن انواع دارایی های رمزنگاری شده در سبد سرمایه، سرمایه گذاری در پروژه های مختلف با سوددهی و عملکرد بالاست. هریک از پروژه های ارزهای دیجیتال پایه و اساس مختلفی دارند و براساس فناوری های متنوع طراحی و اجرا می شوند. این تنوع سبب می شود پروژه هایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید که با هدف سرمایه گذاری شما مطابقت داشته باشند. ید. آیدو؛ برای مثال ممکن است از میان انواع کوین های خصوصی، توکن ها و آلت کوین های موجود در بازار، بهترین پروژه را انتخاب کنید. هنگام اجرای این استراتژی باید به موارد مختلفی مانند قیمت کنونی ارزهای دیجیتال، روند گذشته و پتانسیل های آینده آن ها توجه داشته باشید. انواع دارایی های لازم در سبد سرمایه عبارت اند از:

  1. ارزهای پرداختی:

  هدف از ایجاد این نوع از ارزها انتقال ارزش بوده است؛ مانند بیت کوین، ریپل، بیت کوین کش، لایت کوین و…

  2. استیبل کوین ها:

  ارزش این نوع از ارزها ثابت است و براساس یک ارز فیات قیمت گذاری می شوند؛ مانند: BUSD و تتر.

  3. توکن های سهام:

  این نوع از ارزها مانند اوراق بهادار سنتی عمل می کنند.

  4. توکن های کاربردی:

  ارزهای کاربردی مانند کلید یک محصول یا سرویس عمل می کنند؛ مانند: BNB و ETH

  5. توکن های حاکمیتی:

  در اختیار داشتن این نوع توکن سبب می شود کاربر در تصمیم گیری های حاکمیتی پروژه حق رأی دهی داشته باشد؛ مانند توکن های بومی پلتفرم های DeFi از جمله پنکیک سواپ و سوشی سواپ.

  نکاتی درباره چیدن سبد سودآور

  برای ایجاد تنوع در سبد ارز دیجیتال، باید نکاتی را رعایت کنید و استراتژی های مناسبی را در پیش بگیرید. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین استراتژی های متنوع سازی پرتفوی ارز دیجیتال اشاره می کنیم:

  1. ایجاد تنوع در پرتفوی ارز دیجیتال براساس صنعت کریپتوکارنسی

  یکی دیگر از استراتژی های مهمی که هنگام انتخاب انواع دارایی های سبد سرمایه باید به آن توجه کنید، انتخاب ارزهای کاربردی است که می توان از آن ها برای حل مشکلات مختلف استفاده کرد. اجرای این استراتژی سبب کاهش اثرات منفی در سبد سرمایه گذاری شما خواهد شد. هنگام انتخاب انواع ارزهای دیجیتال، تحقیقات کاملی انجام دهید و هم زمان در پروژه های باثبات و همچنین مواردی که رشد سریعی دارند، سرمایه گذاری کنید. به یاد داشته باشید که سرمایه خود را به پروژه هایی که اطلاعاتی کمی درباره آن ها دارید، اختصاص ندهید. درنهایت قبل از هر اقدامی مدتی را صرف یادگیری و آموزش جوانب مختلف صنعت ارزهای دیجیتال کنید.

  2. ایجاد تنوع در سبد ارز دیجیتال براساس تنوع زمانی

  شاید در ابتدا این مورد کمی جدید به نظر برسد، اما استراتژی «تنوع زمانی» مدت زیادی است که از سوی سرمایه گذاران استفاده می شود. اگر این استراتژی به درستی اجرا شود، کاملاً مفید و مطمئن خواهد بود، تنها کافی است بازار را زمان بندی کرده و دارایی های رمزنگاری شده را در زمان مناسب خریداری کنید. همه ما می دانیم که حذف کامل ریسک سرمایه گذاری در تمام بازارهای سرمایه، به ویژه ارزهای دیجیتال عملاً غیرممکن است، اما می توان با انتخاب درست زمان خرید و فروش ارزها این ریسک را به صورت قابل توجهی کاهش و سود پرتفوی ارز دیجیتال خود را افزایش داد.

  انتخاب انواع ارزهای دیجیتال براساس زمان بندی بازار، اساساً یک استراتژی سرمایه گذاری مبتنی بر بازه زمانی است. درواقع براساس این استراتژی لازم است مقادیر مشخصی از پول خود را برای خرید توکن های مدنظر در بازه زمانی خاص کنار بگذارید. به این ترتیب زمانی که قیمت ها روند نزولی بگیرد، فرصت خوبی برای خرید ارزهای دیجیتال جدید خواهید داشت و در مقابل زمانی که شرایط خوب و قیمت ها بالا باشد، فرصت خوبی برای فروش ارز و کسب سود دارید.

  3. ایجاد تنوع در سبد ارز دیجیتال براساس تنوع جغرافیایی

  استراتژی دیگری که هنگام ایجاد تنوع در پرتفوی ارز دیجیتال باید به آن توجه کنید، ایجاد تنوع جغرافیایی است؛ به این معنا که پروژه هایی را از خواستگاه های مختلف از سراسر جهان انتخاب کنید. به این ترتیب با توجه به میزان تحمل ریسک و تجربه های خود می توانید دارایی خود را در پروژه هایی از آسیا، اروپا یا آمریکا سرمایه گذاری کنید. دقت کنید که تمام سرمایه خود را در پروژه های رمزنگاری شده یک کشور یا منطقه قرار ندهید و تحقیقات گسترده ای درباره نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال در نقاط مختلف جهان انجام دهید. این استراتژی سرمایه تنها یکی از راه های مهم ایجاد تنوع در سبد ارز دیجیتال است و سرمایه شما را از ریسک های مرتبط با وضع قوانین حاکمیتی کشورها حفظ می کند.

  4. ایجاد تنوع در پرتفوی ارز دیجیتال براساس کاربرد پروژه

  یکی دیگر از راه های ایجاد تنوع در سبد سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال، انتخاب ارزهایی با کاربردهای متنوع است. بسیاری از سرمایه گذاران کم تجربه هنگام خرید مستقیم، انواع ارزهای دیجیتال را با یکدیگر مقایسه می کنند؛ البته این روش دقیق نیست و گمراه کننده است. توجه داشته باشید که از نظر کاربرد، ارزهای دیجیتال با یکدیگر تفاوت هایی دارند؛ برای مثال بیت کوین با هدف ایجاد یک واحد پول مجازی، ریپل برای تسهیل نقل و انتقالات پرداخت در مؤسسات مالی و بانک ها و از طرف دیگر اتریوم در قلب پروتکل های DeFi و قراردادهای هوشمند ایجاد شدند. در ادامه به کاربرد برخی از مهم ترین پروژه های ارزهای دیجیتال اشاره می کنیم:

  1. Bitcoin Cash، Stellar و Dash: پرداخت
  2. Ethereum، Cardano، Tron و NEO: دنیای کامپیوتر
  3. Tether، Dai و PAX: استیبل کوین

  5. ایجاد تنوع در سبد ارز دیجیتال براساس آنالیز پروژه ها

  این استراتژی متنوع سازی پرتفوی ارز دیجیتال کمی پیچیده بوده و اجرای آن با توجه به شرایط، اطلاعات و مهارت های سرمایه گذار متفاوت است. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، می توانید براساس تحلیل و تجزیه هریک از پروژه ها، در کنار ارزهای پایدار، با انتخاب یک یا دو پروژه ریسکی در سبد ارز دیجیتال خود تنوع ایجاد کنید. نکته مهم این است که حتی پروژه های باثبات و پایدار نیز همیشه پایدار نیستند، بلکه تنها از سایر پروژه ها پایدارتر هستند. در میان طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال، بیت کوین و اتریوم محبوب ترین ارزها برای سرمایه گذاری ایمن هستند. براساس نظر کارشناسان بهتر است 60 درصد از سبد خود را به ارزهای دیجیتال باثبات، 30 درصد را به پروژه های با ریسک متوسط و 10 درصد باقی مانده را به ارزهای پرخطر اختصاص دهید.

  معرفی ابزار و منابع لازم برای ساختن پرتفوی

  برای ساخت و ردیابی پرتفوی ارز دیجیتال به ابزار و منابع مختلفی نیاز است. ردیاب سبد ارز دیجیتال یک پلتفرم دیجیتالی مانند اپلیکیشن یا وب سایت است و به شما این امکان را می دهد تا برای مدیریت درست سبد سرمایه، ارزش دارایی های رمزنگاری شده خود را به خوبی ردیابی کنید. ردیاب های پرتفوی ارز دیجیتال ابزارهای مهمی برای تمام سرمایه گذاران حرفه ای و مبتدی هستند. این ردیاب ها به کیف پول یا در برخی موارد به صرافی های رمزنگاری شده متصل می شوند و به کاربر کمک می کنند تا قیمت ارزهای دیجیتال را در تمام ساعات روز رصد کرده و سرمایه گذاری های خود را در طول زمان پیگیری و کنترل کند.

  بهترین ردیاب پرتفوی ارز دیجیتال برای دارایی های بزرگ

  اگر قصد ردیابی و مدیریت یک سبد ارز دیجیتال بزرگی را دارید، CoinStats بهترین گزینه برای شماست. با استفاده از CoinStats می توانید تعداد نامحدودی از پرتفوی ارزهای دیجیتال را به همراه صرافی ها و کیف پول های دیجیتالی مانند موارد زیر به یکدیگر متصل کنید.

  1. Binance
  2. Metamask
  3. Trust Wallet
  4. Coinbase
  5. Kraken
  6. Kucoin
  7. Bitstamp

  سخن پایانی

  مانند سایر بازارهای سرمایه، برای کاهش ریسک سرمایه گذاری و افزایش سود در بازار کریپتوکارنسی، ایجاد پرتفوی ارز دیجیتال ضروری است. به این ترتیب بهتر است علاوه بر استفاده از ارزهای محبوبی مانند بیت کوین و اتریوم سبد ارز دیجیتال خود را با استفاده از سایر ارزهای معتبر متنوع کنید.