ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال به چه کسانی اطلاق می شود؟

نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال به چه کسانی اطلاق میشود؟

اگر در بازار ارزهای دیجیتال مشغول فعالیت باشید یا در مورد اصطلاحات آن مطالعاتی کرده باشید، بدون شک اسم نهنگ بازار را در جملاتی مانند یک نهنگ روند بازار را تغیر داد و یا نهنگ ها اقدام به فروش Bitcoin خود کردند و… به گوشتان خورده است. اما منظور از نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال چیست؟

ثبت‌نام در وبینار فارکس

نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال به چه کسانی اطلاق می شود؟ رابطه نهنگ ها و بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ و… سؤالاتی است که پس از شنیدن جملات بالا در ذهن شما نقش می بندد. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی خانه سرمایه قصد داریم تا به معرفی نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال، دلیل اهمیت نهنگ ها و… بپردازیم؛ بنابراین اگر شما نیز علاقه مند به شناخت نهنگ ها در بازار ارزهای رمزنگاری شده هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نهنگ بیت کوین چیست؟

نهنگ ها بزرگ ترین موجودات در اقیانوس ها هستند و در حوزه ارزهای رمزنگاری نیز تفاوتی ندارد. این برچسب برای اشخاص یا نهادهایی اعمال می شود که بیشترین مقدار رمزنگاری را نگه داشته یا از آن استفاده می کنند به گونه ای که با مقدار قابل توجهی از ارز رمزنگاری که در دست دارند می توانند بازار را دست کاری کنند.

یک نهنگ بیت کوین معمولاً به یک آدرس کیف پول منفرد با بیش از 1000 BTC اشاره دارد. با این حال، افرادی که مقادیر زیادی ارز رمزنگاری شده دیگر دارند را می توان با اصطلاح عمومی تر “نهنگ رمزنگاری” نامید.

نهنگ در بازار ارز دیجیتال می تواند یک فرد بسیار ثروتمند، یک شرکت، نهاد و یا سازمان باشد که بخش زیادی از یک ارز رمزنگاری شده را در اختیار دارد به گونه ای که قادر است بازار را به سمت بالا یا پایین جابه جا کند.

از نمونه های قدرتمند نهنگ ها در بازار ارز می توان به صندوق های سرمایه گذاری PanteraCapital و Fortress Investment Group اشاره کرد.

نهنگ ها چه کسانی هستند؟

نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال به چه کسانی اطلاق میشود؟

از آنجا که ارزهای رمز پایه به گونه ای طراحی شده اند که دارای سطح بالاتری از گمنامی هستند، پیوند مستقیم حساب ها با افراد یا نهادهای خاص دشوار است. با این حال، با مشاهده داده های بلاک چین کسانی که آدرس عمومی خود را اعلام کرده اند، می توانید حداقل برخی از افرادی که مقادیر قابل توجهی سکه های مختلف دارند، شناسایی کنید. در واقع، برخی از این نهنگ های بیت کوین بسیار شناخته شده هستند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

تصور می شود Satoshi Nakamoto، خالق بیت کوین حدود 1 میلیون BTC را در اختیار داشته باشد. دوقلوهای وینکلووس، با بازی آرمی هامر در شبکه اجتماعی، در یک زمان مالک 1٪ کل بیت کوین بودند.

همچنین صرافی هایی مانند Huobi ،Binance و Bitfinex به داشتن کیف پول های بزرگ بیت کوین معروف هستند. اگرچه این وجوه بیشتر به کاربران آنها تعلق دارد و انتقال وجوه در مبادلات رمزنگاری تأثیر چندانی در بازار ندارد.

دلیل اهمیت نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال

ارزش سکه های رمزنگاری شده از طریق عرضه و تقاضا به میزان زیادی تعیین می شود. به این معنی که اگر بخش عمده ای از عرضه یک سکه خاص از گردش خارج شود، این باعث افزایش قیمت سکه های در گردش می شود.

از این رو می توان گفت که اگر تعداد زیادی سکه به طور ناگهانی منحل شود، ارزش آن سکه ها کاهش می یابد. به همین دلیل، نهنگ ها توانایی منحصربه فردی دارند که اساساً بازار رمزنگاری را برای منافع خود دست کاری می کنند. برای درک بیشتر اهمیت نهنگ ها در بازار ارزهای رمزنگاری شده به مثال زیر توجه کنید.

روند کار نهنگ ها در بازار ارزهای رمزنگاری

به عنوان مثال، اگر یک نهنگ بخواهد سکه های بیشتری را با قیمت ارزان تری به دست آورد، چه می شود؟ تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که اقدام به فروش بخشی از دارایی های موجود در کیف پول خود کنند.

این باعث فشار نزولی بر بازار می شود و به احتمال زیاد فروش نقره ای را افزایش می دهد که سکه را با قیمت پایین تری افزایش می دهد. آنها سپس می توانند سکه های خود را به راحتی و با قیمت های دیگر پس بگیرند.

سپس می توانند این سکه ها را نگه داشته و عرضه را کاهش دهند. قیمت ها افزایش یافته و ارزش سکه هایی را که اخیراً خریداری کرده اند، افزایش می دهند. این یک نگرش ساده است از قدرت تأثیر نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال است.

مزایا و معایب وجود نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال

نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال به چه کسانی اطلاق میشود؟

نهنگ ها در بلاک چین هایی که مکانیزم اجماع آن ها گواه اثبات سهام است، به دلیل اینکه میزان دارایی ها در این مکانیزم اجماع بیشتر است و این افزایش دارایی سبب بالاتر بردن قدرت رأی دهی آن ها می شود، نقش بیشتری ایفا می کنند. در اینجا وجود نهنگ ها هم دارای مزایا و هم دارای معایب است.

از مزایای آن ها می توان به انگیزه بالای آن ها برای قدرت گرفتن شبکه و شرکت در رأی گیری ها اشاره کرد و در مقابل یکی از بزرگ ترین معایب آن ها بیش بردن بازار به سمت متمرکز بودن است که با فلسفه غیرمتمرکز بودن بلاک چین در تضاد است.

اما سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا روشی برای پیش بینی و کنترل رفتار نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

پیش بینی و کنترل رفتار نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال

خوشبختانه به دلیل وجود دفترهای عمومی و متن باز بیت کوین و سایر بلاک چین ها، سایت هایی که به منظور ردیابی و تحلیل در این حوزه وجود دارند قادر هستند که عملکرد نهنگ ها را کنترل کنند و همین امر سبب می شود که شرکت های بزرگ و رهبران پروژه ای که در این زمینه فعالیت دارند بتوانند در مقابل مردم پاسخگو باشند و از بودجه خود درست استفاده کنند.

انواع نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال

نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال به چه کسانی اطلاق میشود؟

آیا امکان نهنگ شدن برای همه وجود دارد؟

حتماً با خود فکر می کنید که برای نهنگ شدن باید ثروت زیادی داشته باشید. اما این گونه نیست و فقط لازم است در زمانی که برخی توکن ها با قیمت بسیار کمی به فروش می رسند عاقلانه تصمیم بگیرید، زیرا در این شرایط امکان تبدیل شدن شما به عنوان یکی از نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال زیاد است.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از سرمایه گذاری در هر پروژه به خوبی تمام جوانب آن را بررسی کنید که از ارزش بالایی برخوردار باشند و پروژه های پانزی یا کلاهبرداری نباشند.

آیا پیگیری رفتار نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال ضرورت دارد؟

پیگیری رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال برای همه افراد ضروری نیست، زیرا اگر بخواهید رفتار تمامی نهنگ ها و موج هایی که توسط آن ها در بازار ایجاد می شود را بررسی کنید، زمان زیادی از شما گرفته می شود؛ بنابراین اگر می خواهید در این حوزه موفق عمل کنید در وهله اول مطمئن شوید که بازار را به طور کامل تحت نظر دارید.

شما با یک استراتژی بلندمدت و مشخص کردن حد سود و زیان خود در هر معامله یا به عبارت دیگر مشخص کردن اینکه چه زمانی وارد بازار شوید و چه زمانی از آن خارج شوید می توانید جلوی تصمیمات عجولانه خود را گرفته و بدون صرف وقت بر روی بررسی رفتار نهنگ ها درگیر دست کاری آن ها در بازار نشوید.

چگونه نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال را از بین ببریم؟

نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال به چه کسانی اطلاق میشود؟

دست کاری و کلاهبرداری در همه بازارها وجود دارد و تنها به ارزهای دیجیتال اختصاص ندارد. خلاص شدن بازار ارزهای رمزنگاری شده از شر نهنگ ها تنها به دو عامل بستگی عرضه بیشتر و شناخت بستگی دارد. چگونه؟ ازآنجاکه دست کاری بازار ارتباط زیادی با بلوغ صنعت رمزنگاری دارد.

اگر شما درگذشته که قیمت بیت کوین 2 دلار بود و افراد کمی آن را خریداری می کردند مقدار قابل توجهی در آن سرمایه گذاری می کردید در حال حاضر بخش بزرگی ارز بازار را در دست داشتید. اما در آن زمان چه چیزی باعث قیمت پایین بیت کوین شده بود؟ پاسخ تقاضای کم است.

نهنگ ها با بازی کاهش عرضه و تقاضا قیمت بازار را به نفع خودشان دست کاری می کنند؛ بنابراین شما نیز با شناخت درست بازار می توانید در مقابل نهنگ ها بایستید. چگونه؟ به عنوان مثال وقتی افراد بیشتری اقدام به خرید بیت کوین کنند، با کاهش نسبت نهنگ ها به کل دارندگان این ارز نقش نهنگ ها کمتر می شود؛ بنابراین با اینکه ما نمی توانیم بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از نهنگ ها بگیریم، اما با شناخت بازار و خریدوفروش به موقع در بازار می توانیم تعادل را در بازار برقرار کنیم.

سخن آخر!

همان طور که در این مقاله خواندیم نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال به افرادی گفته می شود که توانایی دست کاری بازار را داشته باشند. همچنین نهنگ ها را به 5 دسته مختلف تقسیم بندی کردیم که قوی ترین و غیر قابل مهارترین آن ها کلاهبرداران هستند که تنها با شناسایی و بلاک کردن آدرس آن ها توسط صرافی ها می توان تا حدودی آن ها را کنترل کرد.

در خصوص مفید و مضر بودن نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال به طور قاطع نمی توان در مورد مفید و مضر بودن آن ها حرف زد، زیرا در برخی مواقع حضور آن ها بسیار کمک کننده است.

به عنوان نکته پایانی نهنگ شدن کار دشواری نیست و اگر از همین امروز شما به دنبال خرید ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین در زمان اولیه عرضه آن که قیمت مناسبی داشت باشید و مقدار قابل توجهی از آن را خریداری کنید، می توانید در آینده به عنوان یک نهنگ شناخته شوید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۹ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم مبتدی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:

1 نظر ثبت شده
امیر
امیر
771 روز قبل
بسیار عالی و پرمحتوا بود ممنون از راهنمایی هاتون