سهام بر مبنای رشد به سهامی اطلاق می شود که از پتانسیل کافی برای پیشرفت و پیشی گرفتن از روند کلی بازار در طول زمان برخوردار است. پتانسیل بالای این سهام در آینده چنین پیامدی را در پی خواهد داشت. این در حالی است سهامی که بر مبنای ارزش معامله می شوند، در دسته سهامی قرار می گیرد که در حال حاضر به قیمت پایین تری از قیمت واقعی خود به فروش می رسند؛ اما درنهایت سود قابل توجهی را در پی خواهد داشت.

کدام یک بهتر است؟ مقایسه تاریخچه و عملکرد این دو نوع سهام نتایج خیره کننده ای را در بر داشته است.

نکات کلیدی

  • انتظار می رود که سهام بر مبنای رشد در طول زمان عملکرد بهتری در مقایسه با روند کلی بازار خواهد داشت؛ چراکه این سهام از پتانسیل بالایی برای حضور در بازار آینده برخوردار است.
  • سهام بر مبنای ارزش ممکن است در شرایط فعلی به قیمتی پایین تر از قیمت واقعی خود به فروش برسد؛ اما در آینده ای نه چندان دور این سهام سود چشم گیری را در پی خواهد داشت.
  • پاسخ به این سوال که انتخاب کدام یک از این دو سهام، سهام بر مبنای ارزش یا سهام بر مبنای رشد برای استراتژی سرمایه گذاری انتخاب بهتری خواهد بود، به زمان سرمایه گذاری هر فرد بستگی خواهد داشت. درواقع زمانی پیش روی هر فرد و میزان نوسانات موجود در بازار و همین طور آستانه تحمل خطراتی احتمالی در تعیین این استراتژی تأثیرگذار خواهد بود.

سهام بر مبنای رشد در مقایسه با سهام بر مبنای ارزش

اساسا مفهوم سهام بر مبنای رشد در مقایسه با سهامی که به ارزش پایین تر از ارزش واقعی خود فروخته می شود، از تحلیل های بنیادی سهام سرچشمه می گیرد. تحلیل گران بر این باور هستند که سهام بر مبنای رشد از پتانسیل بالایی برای پیشی گرفتن از روند تمام بازار یا بخشی از آن برای یک بازه زمانی مشخص برخوردار است.

سهام بر مبنای رشد در بخش های کوچک، متوسط و بزرگ سرمایه مشاهده می شود و تنها زمانی جایگاه واقعی خود را پیدا می کند که تحلیل گران احساس کنند این سهام به پتانسیل واقعی خود دست پیدا کرده اند. شرکت هایی که این سهام را در اختیار دارند، شانس بالایی برای توسعه ظرف چهار سال آینده دارند.

این امر می تواند به این دلیل روی دهد که چنین شرکت هایی محصولات یا خط تولیدی از محصولات را در اختیار دارد که انتظار می رود بازار خوبی را از آن خود کند یا شرکت های مورد نظر عملکرد بهتری در مقایسه با رقبای خود دارند. انتظار می رود که این شرکت ها در مقایسه با دیگر شرکت های حاضر در بازار سود بیشتری را در پی داشته باشند.

در اغلب موارد سهام بر مبنای ارزش متعلق به شرکت های شناخته شده بزرگی است که در حال حاضر به بهایی کمتر از بهای واقعی خود به فروش می رسند. اما با این وجود تحلیل گران تصور می کنند که این سهام از ارزش بالایی برخوردار است. این امر در ارتباط مستقیم با وضعیت اقتصادی و شاخص ها است.

به عنوان مثال ارزش سهام یک شرکت در دفتر ثبت سفارشات برابر با ۲۵ دلار به ازای هر سهم در نظر گرفته شده است. برای تعیین این ارزش سرمایه کل شرکت تقسیم بر تعداد تمام سهام موجود در شرکت می شود. به این ترتیب اگر این سهام به قیمت ۲۰ دلار برای هر سهم معامله شود، تحلیل گران بسیاری این امر را نشانه ای از ارزشمندی این سهام می دانند.

دلایل متعددی منجر به فروش سهم به ارزشی پایین تر از قیمت واقعی خود می شود. در برخی از موارد پیش فرض های مردم قیمت را به شدت کاهش می دهد، به عنوان مثال اگر یکی از چهره های برتر شرکت در جریان یک افشاگری اخلاقی دستگیر شود، رویکرد مردم به شرکت مورد نظر نیز خراب می شود و همین امر باعث می شود که سهام مورد نظر به قیمتی پایین تر از ارزش واقعی خود به فروش برسد.

اما اگر پشتوانه مالی شرکت از قدرت کافی برخوردار باشد، کسانی که به دنبال سهام های ارزشمند هستند این فرصت را غنیمت می شمارند و سهام شرکت را خریداری می کنند؛ چرا که این سرمایه گذاران به خوبی می دانند که اذهان عمومی به زودی خاطره فاجعه ای را که برای یکی از چهره های شرکت روی داده است، به دست فراموشی می سپارند و قیمت سهام به بازه حقیقی خود می رسد.

سهام بر مبنای ارزش در اکثر موارد با تخفیف در مقایسه با قیمتی که از نظر آورده مالی، ارزشی که در دفتر ثبت سفارش درج شده یا نرخ گردش مالی شرکت به فروش می رسد.

البته هر دو رویکرد کاملا درست است و برخی از سهام ها به عنوان سهامی در نظر گرفته می شوند که در جایی میان این دو دسته قرار می گیرند. در این حالت سهام موردنظر که پایین تر از ارزش واقعی خود فروخته می شود، از پتانسیل خود برای آینده برخوردار است.

شرکت مورنینگ استار (Morningstar) به همین دلیل سهام را در سه طبقه جداگانه دسته بندی کرده است. این سهام بر مبنای ارزش، پتانسیل رشد یا ترکیبی از این دو دسته بندی می شود.

کدام یک بهتر است؟

زمانی که صحبت از عملکرد و تاریخچه این دو سهام به میان می آید، نتایج متعددی به دست خواهد آمد. اما درواقع تنها زمانی می توان نتایج درستی به دست آورد که این سهام بر اساس افق زمانی، نوسانات موجود در بازار و همین طور میزان تحمل سهام در برابر خطرات احتمالی بررسی شده باشد.

سهام بر مبنای ارزش از نظر تئوری خطرات و نوسانات کمتری را در مقایسه با دیگر سهام در پی دارند. چراکه این سهم معمولا در شرکت های بزرگ و شناخته شده مشاهده می شود. بنابراین حتی اگر این سهام به ارزشی که از سوی تحلیل گران و سرمایه گذاران پیشنهاد شده است نیز دست پیدا نکنند نیز رشد در سرمایه را به همراه خواهند داشت. این سهام در کنار افزایش ارزش سودی را نیز برای مالکان خود به همراه خواهد داشت.

این در حالی است که سهام بر مبنای رشد از پرداخت سود به سهامداران اجتناب می کند و تمام درآمد به دست آمده را برای توسعه و گسترش شرکت به کار می گیرد. ضرر های احتمالی ناشی از سهام بر مبنای رشد به مراتب بیشتر از دیگر سهام است. این اتفاق به خصوص در زمان هایی روی می دهد که شرکت قادر نیست با انتظارات موجود در زمینه پیشرفت های احتمالی هماهنگ شود.

به عنوان مثال شرکتی که با سر و صدای زیاد در نهایت محصولی را به بازار معرفی کند که چندان که باید و شاید ارزشمند نباشد، با افت ارزش سهام روبه رو خواهد بود. ممکن است محصول موردنظر با مشکلاتی در طراحی خود روبه رو باشد که از عملکرد صحیح آن جلوگیری کند. سهام بر مبنای رشد بالاترین میزان سود را در پی خواهد داشت؛ اما در کنار پتانسیل بالای این سهام در سوددهی خطرات و ضرر های احتمالی بسیاری نیز برای این سهام وجود دارد.

تاریخچه عملکرد سهام بر مبنای رشد

با وجود اینکه در پاراگراف های بالا پیشنهاد می شود که سهام بر مبنای رشد را به کار بگیرید؛ چرا که این سهام در بازه زمانی طولانی مدت سود بهتری را برای شما در پی خواهند داشت؛ اما برعکس این ماجرا نیز درست است. تحلیل گر بازار جان دودی (John Dowdee) گزارشی را در وب سایت Seeking Alpha منتشر کرده است. او در این گزارش سهام را با ذکر جزئیات تشریح کرده، آنها را به دسته بندی های تقسیم کرده است و خطرات و مزایای سرمایه گذاری در هر یک از این سهم ها را به دقت شرح داده است. در گزارش مزبور تمام موارد موردنیاز برای سرمایه گذاری در سهام بر مبنای ارزش و سهام بر مبنای رشد شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ درج شده است.

این مطالعه نشان می دهد که از تاریخ جولای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ که این گزارش تهیه شده است، سهم بر مبنای ارزش از میزان رشد کلی بازار پیشی گرفته است و در هر سه سطح سرمایه گذاری پیشگام بوده است. با وجود اینکه این بازارها از نوسان بسیار بالایی در مقایسه با شرکت های همتای خود برخوردار هستند؛ اما این مسئله در بازه های زمانی کوتاه مدت مطرح نیست.

از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۳ سهام بر مبنای رشد سود بالایی را به دنبال داشته است. نویسنده این گزارش چاره ای نداشت جز اینکه در نهایت گزارش خود را این گونه به پایان ببرد که پاسخی قطعی برای این سوال که کدام یک از این دو سهام برای استراتژی سرمایه گذاری مناسب تر هستند و ضرر های کمتری را در پی دارند وجود ندارد. او به این موضوع نیز اشاره کرده است که برنده در هر کدام از این سناریوها زمانی انتخاب می شود که سرمایه گذار قصد استفاده از این سهام را داشته باشند. در این حالت با توجه به زمان خرید سهام و وضعیت بازار برنده تعیین می شود.

 مطالعه تفاوت میان این دو سهام

کرگ اسرائیلسن (Criage Israelsen) مطالعه متفاوتی را منتشر کرده است. او دستاوردهای خود را در مجله Financial Planing در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد. این گزارش عملکرد سهام بر مبنای ارزش و سهام بر مبنای رشد را در هر سه سطح سرمایه گذاری (کوچک، متوسط و بزرگ) و در بازه زمانی ۲۵ ساله که از سال ۱۹۹۰ آغاز شده و در سال ۲۰۱۴ به پایان رسیده است، به تصویر می کشد.

میزان سود در این نمودار ها نشان می دهد که سهام بر مبنای ارزش در شرکت هایی با سرمایه زیاد میزان سود سالانه را تعیین می کند. این سود به اندازه سه چهارم درصد از میزان سود مربوط به سهام بر مبنای رشد بیشتر بوده است. تفاوت میان سود سهام در شرکت های کوچک و متوسط از این میزان نیز کمتر بوده است. این اطلاعات از بررسی عملکرد شاخص ها به دست آمده است و نتیجه نشان می دهد که برنده این رقابت سهام بر مبنای ارزش است.

اما این مطالعات نشان می دهند که در طی یک بازه زمانی ۵ ساله شرکت های مالک سهام بر مبنای رشد و ارزشی که در مجموع از سرمایه کلانی برخوردار هستند، سود تقریبا یکسانی را تجربه کرده اند. شرکت های با سرمایه محدود در سه چهارم موارد رقبای خود را از نظر میزان گسترش پشت سر گذاشته اند. اما زمانی که رشد واقعی به وقوع پیوست، تفاوت میان این دو سهام از تفاوت حالت قبلی که با پیروزی سهام بر مبنای ارزش همراه بوده است نیز بیشتر است. با این حال ارزش سهام شرکت های با سرمایه محدود در ۹۰ درصد موارد و طی یک بازه زمانی ۱۰ ساله با رشد همراه بوده است. این در حالی است که شرکت های با دارایی متوسط نیز رشد بهتری در مقایسه با همتایان خود داشته اند.

در آخر

تصمیم گیری درخصوص خرید سهام بر مبنای رشد و سهام بر مبنای ارزش به عهده سرمایه گذار است. آنها باید با توجه به ترجیحات شخصی، آستانه تحمل ریسک و اهدافی که برای سرمایه گذاری در نظر گرفته اند سهام موردنظر خود را انتخاب کنند. از این گذشته باید وضعیت زمانی بازار نیز در نظر گرفته شود. چراکه بازار در زمان های متفاوتی عملکرد متفاوتی را از خود به نمایش می گذارد.

توجه به این نکته نیز شایان ذکر است که در بازه های زمانی کوتاه مدت عملکرد سهام رشد و ارزش تا حد زیادی به زمان و شرایط بازار بستگی دارد.

به عنوان مثال بازار سهام تمایل زیادی دارد که هنگام بروز بازار خرسی و رکود اقتصادی عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد. این در حالی است که سهام بر مبنای رشد در بازارهای خرسی یا زمانی که اقتصاد در حال شکوفایی است، عملکرد بهتری خواهد داشت.

به همین دلیل سرمایه گذارانی که در بازه های زمانی کوتاه مدت وارد معامله می شوند، باید چنین فاکتورهایی را هنگام انتخاب سهام مورد نظر در نظر داشته باشند. افرادی که به دنبال شناسایی بهترین زمان ممکن برای انجام معامله هستند نیز باید این موضوع را در نظر داشته باشند.