سهام دفاعی سهامی است که صرف نظر از وضعیت کلی بازار سود ثابت و مستمری را در اختیار سرمایه گذار می گذارد. از آنجایی که همواره تقاضای ثابتی برای محصولات این سهام وجود دارد، طی فاز های متفاوتی که در چرخه تجاری ایجاد می شود، از ثبات بیشتری برخوردار است. سهام دفاعی را با سهام صنایع دفاعی اشتباه نگیرید. این سهام متعلق به شرکت هایی است در زمینه تولید اسلحه، تجهیزات نظامی و جت های جنگنده فعال هستند.

نکات کلیدی سهام دفاعی

  • این سهام سود ثابت و مداومی را برای سرمایه گذار در پی خواهد داشت و میزان این سود تحت تأثیر وضعیت کلی بازار نخواهد بود.
  • شرکت هایی چون Procter& Gamble ،Johnson & Jahnson ،Philip morris و کوکاکولا ازجمله شرکت هایی هستند که از پایه های قدرتمندی برخوردارند و در زمره سهام دفاعی قرار می گیرند.
  • سهام دفاعی در مقایسه با دیگر سهام ها سود بلندمدتی را با ریسک بسیار کمتر در اختیار سرمایه گذاران می گذارند.
  • نقطه ضعف این سهام آن است که نوسانات پایین سهام دفاعی سودهای ناچیزی را در طول بازارهای گاوی در پی خواهد داشت.

درک بهتر سهام دفاعی

سرمایه گذارانی که به دنبال محافظت از سبد پورتفوی خود هنگام ضعیف شدن بازار هستند یا به دنبال آن هستند که در نوسانات شدید بازار دارایی خود را در امان نگه دارند، میزان استفاده خود را از سهام دفاعی افزایش می دهند. شرکت های شناخته شده ای مانند (PG) Procter & Gamble ،(JNJ) Johnson & Jahnson ،(PM) Philip morris و کوکاکولا (KO) ازجمله سهام دفاعی به شمار می روند. علاوه بر گردش مالی قوی، این شرکت ها به اندازه ای از ثبات برخوردارند که قادر هستند وضعیت اقتصادی را تضعیف کنند. شرکت ها سودی را پرداخت می کنند که هنگام سقوط بازار از قیمت سهام محافظت می کنند.

نکته مهم

احتمال ورشکستگی در این نوع سهام بسیار پایین است؛ چراکه در مقابل روند نزولی بازار بسیار قدرتمند عمل می کنند.

در شرایط دشوار یا در مواقعی که اوضاع با مشکل روبه رو می شود، چرا باید فردی به دنبال در اختیار داشتن سهامی باشد؟ چرا در این مواقع گزینه امنی چون اسناد خزانه را نباید انتخاب کنیم که اساسا از هر خطری به دور است؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است، ترس و طمع همواره انگیزه لازم را برای حرکت بازار تأمین می کند.

سهام دفاعی با پرداخت سود بالاتر در مقایسه با سود پرداختی در شرایطی که نرخ بهره پایین است وسوسه را به جان سرمایه گذاران می اندازد. این سهام ترس موجود در بین سرمایه گذاران را تخفیف می دهد و به اندازه سهام های متداول خطرناک نیست؛ چراکه تنها یک اتفاق سهمگین و مهلک قادر است مدل تجاری آنها را به بیراهه بکشاند. سرمایه گذاران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که بیشتر مدیران سرمایه انتخاب دیگری جز خرید سهام در اختیار ندارند. اگر آنها به این نتیجه برسند که اوضاع از همیشه بحرانی تر است، به سمت خرید سهام دفاعی سوق پیدا می کنند.

سهام دفاعی در مقایسه با بازارهای بزرگ تر در زمان مواجهه با بحران بهتر عمل می کند. با این وجود در فاز توسعه این سهام ها پایین تر از نرخ بازار عمل می کنند. این امر به دلیل کاهش خطرات و ریسک های احتمالی است که در این شرکت ها مشاهده شده است. سهام دفاعی غالبا از میزان نوسان و ریسکی کمتر از ۱ برخوردار است. برای به نمایش گذاشتن این میزان باید سهامی را در نظر بگیرید که ریسکی برابر با ۰.۵ دارد. اگر بازار ۲ درصد کاهش را تجربه کند، ما باید انتظار داشته باشیم که سهام ما تنها ۱ درصد کاهش قیمت داشته باشد. از سوی دیگر افزایش سود بازار به میزان ۲ درصد در طی یک هفته نیز ۱ درصد افزایش را برای سهام دفاعی با میزان ریسک و نوسان ۰.۵ در پی خواهد داشت.

مزایای سهام دفاعی

سهام دفاعی مزایای بسیاری را در اختیار سرمایه گذار می گذارد. برخی از آنها عبارت اند از دریافت سود ثابت و بلند مدتی که از ریسک کمتری برخوردار است. سهام دفاعی به عنوان گروهی از سهام در بازار در مقایسه با سهام کل بازار از نرخ شارپ بالاتری برخوردار است. نرخ شارپ به میزان سود به دست آمده از یک سهم در مقایسه با خطراتی است که سرمایه گذاری در این سهام ها در پی خواهد داشت.

بحث و جدل های فراوانی بر سر این موضوع وجود دارد که نشان می دهد سهام دفاعی در مقایسه با دیگر سهام موجود در بازار سرمایه گذاری بهتری است. وارن بافت تاحدودی به دلیل تمرکز روی خرید سهام دفاعی به یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاران تاریخ تبدیل شده است. نیازی نیست برای شکست بازار ریسک های بزرگی را به جان بخرید. درواقع به حداقل رساندن ضرر ها نیز با استفاده از سهام دفاعی بسیار سودمند خواهد بود.

معایب سهام دفاعی

در سوی مقابل نقطه ضعف هایی نیز برای سهم دفاعی وجود دارد. نوسانات پایین این سهام منجر شده است سودی که در طول بازار گاوی نصیب سهام داران می شوند، پایین تر باشد. متأسفانه بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل عملکرد ضعیف این سهام در بازارهای گاوی، این سهام را ترک کرده اند. برخی از اوقات پس از آغاز روند نزولی در بازار و با وجود اینکه دیگر بسیار دیر شده است، سرمایه گذاران به سمت سهام دفاعی هجوم می آورند. این تلاش های ناکام به دلیل اشتباه در زمان بندی بازار و استفاده از سهام دفاعی نیز تا حد زیادی از میزان بازگشت سود سرمایه گذاران می کاهد.

نمونه هایی از سهام دفاعی

سهام دفاعی همچنین به نام سهامی غیر تناوبی شناخته می شوند؛ چراکه آنها در ارتباط مستقیم با چرخه بازار و تجارت قرار ندارند. در ادامه با برخی از انواع سهام دفاعی آشنا می شوید.

سهام شرکت های خدماتی

آب، گاز و تأسیسات الکترونیکی نمونه هایی از سهام دفاعی هستند. چراکه مردم همواره به این سهام نیاز دارند و در تمامی مراحل و شرایط اقتصادی نیاز آنها به قوت خود باقی می ماند. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارند از شرایط رکود اقتصادی سود می برد؛ چراکه نرخ بهره در این شرایط کاهش پیدا می کند.

کالاهای پر مصرف

شرکت هایی که کالاهای پرمصرف را تولید می کنند در این دسته می گنجند. این شرکت ها کالاهایی را تولید می کنند که مردم به دلیل نیاز مبرم خود و صرف نظر از شرایط اقتصادی برای خرید آنها وارد عمل می شوند. این کالاها شامل کالاهای مواد غذایی، نوشیدنی، محصولات بهداشتی، تنباکو و برخی از لوازم خانگی است. این شرکت ها همواره گردش مالی ثابتی دارند و میزان سود آن ها در وضعیت اقتصادی قوی و ضعیف کاملا قابل پیش بینی است. سهام این شرکت ها در شرایط بد اقتصادی در مقایسه با سهام شرکت های تناوبی که از دگرگونی برخوردار هستند و سهام غیر دفاعی به مراتب بهتر است. اما این سهام در شرایط اقتصادی قوی در مقایسه با دیگر سهام ها عملکرد ضعیف تری خواهد داشت.

سهام درمانی

سهام شرکت های دارویی و سازندگان تجهیزات پزشکی از دیرباز به عنوان سهام دفاعی شناخته می شدند. هرچه باشد، همواره افراد بیماری وجود دارند که به مراقبت های پزشکی و درمانی نیاز داشته باشند. به هر حال افزایش رقابت برای داروهای جدید و عدم قطعیت درباره قوانین موجود به این معناست که این کالاها به اندازه گذشته، سهام دفاعی به شمار نمی روند.

شرکت سرمایه گذاری املاک و مستغلات

این شرکت ها نیز از جمله سهم دفاعی به حساب می آیند؛ چراکه همواره مردم به سرپناهی برای زندگی نیاز دارند. زمانی که به دنبال سهام این شرکت ها هستید از سهام شرکت هایی که در زمینه فروش آپارتمان های گران قیمت فعال هستند، اجتناب کنید. از این گذشته در هنگام کاهش و نزول بازار از سرمایه گذاری روی املاکی که در بخش های صنعتی واقع شده اند و به صورت پیش فرض از وام هایی بهره مند هستند نیز خودداری کنید.