ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت کربن ایران

معرفی شرکت کربن ایران

نام شرکت: کربن ایران

نماد: شکربن

نام صنعت: مواد شیمیایی

زیرگروه صنعت: تولید سایر محصولات شیمیایی

محصول اصلی : دوده صنعتی

بازار فروش: عمدتا داخلی

معرفی شرکت

شرکت کربن ایران در سال ۱۳۵۱ با هدف احداث، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی و فروش و صادرات انواع دوده صنعتی تاسیس شد و در سال ۱۳۷۳ در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار قرار گرفت و در همان سال معاملات آن در بورس آغاز گردید.ظرفیت اسمی تولید دوده صنعتی شکربن ۳۶۰۰۰ تن می باشد که شرکت در چند سال اخیر در ۱۰۰ درصد ظرفیت خود فعالیت نموده است.لازم به ذکر است که ظرفیت تولیدی شرکت در دو فاز انجام می پذیرد که فاز ۱ مشتمل بر ۱۶۰۰۰ تن دوده صنعتی سخت و فاز دو شامل ۲۰ هزار تن دوده صنعتی نرم می باشد.

اطلاعاتی در مورد دوده صنعتی

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت کربن ایران

موارد مصرف دوده صنعتی

 

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت کربن ایران

سایت های مرتبط :

http://www.iran-carbon.com/default.aspx?lang=fa

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

۱-۱)سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی – ( فارس)

۲-۱)شرکت دوده صنعتی پارس – (شدوص)

۳-۱)سرمایه گذاری ملی ایران – (ونیکی)

۴-۱)گسترش تجارت هامون – سهامی خاص

و …

۲)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

سرمایه گذاری کوتاه مدت شرکت به صورت محدود در برخی سهام بازار بورس می باشد در حالی که حساب سرمایه گذاری بلندمدت شرکت از مالکیت مدیریتی شکربن بر روی شرکت های دوده صنعتی پارس، صنایع لاستیکی سهند، کربن پاسارگاد و سرمایه گذاری توسعه صنعت شیمیایی دارد.

۳)حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

عمده حساب های دریافتنی شکربن از مشتریان خود که در صنعت لاستیک فعال هستند تشکیل شده است.

۴)حساب ها ی پرداختنی تجاری و غیرتجاری:

عمده حساب های پرداختنی شرکت کربن ایران بابت بدهی به شرکت های تامین کننده کالا من جمله پالایش نفت آبادان، شرکت ملی نفت می باشد. از طرفی شرکت بدهی بابت حقوق پرسنل مامور وزارت نفت دارد که سهم قابل توجهی از بدهی های شرکت را تشکیل می دهد.

۵)فروش شرکت:

محصول شرکت دوده صنعتی می باشد که نرخ فروش داخلی بر اساس کمیته فروش و از طریق بورس کالا و فروش صادراتی نیز بر اساس مصوبات هیئت مدیره انجام می گیرد. هم چنین باید توجه داشته باشید که عمده فروش شرکت در داخل انجام می پذیرد.

۶)منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

همانطور که پیش ازین ذکر شد عمده فروش شکربن داخلی است و از آنجایی که این محصول در بورس کالا عرضه می شود بنابراین می توان از نرخ های بورس کالا به عنوان مرجع اصلی شرکت جهت تحلیل بهره برد.

۷)سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

۱-۷)قیمت جهانی دوده صنعتی و به تبع آن قیمت داخلی آن  از قیمت جهانی نفت اثر می پذیرد و به طور کلی وقتی قیمت نفت جهش خوبی داشته و در سطوح بالاتری تثبیت می گردد قیمت این محصول  نیز رشد پیدا می کند.

۲-۷)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۷-۳)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله کربن ایران داشته باشد.

۷-۴)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به دلیل انجام تعمیرات اساسی و یا سایر موارد ناگهانی و غیرمنتظره (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.

۸)مواد اولیه شرکت:

مواد اولیه شرکت مشتمل بر روغن های فورفورال، cfo، co، قطران و مواد بسته بندی می باشد که عمدتا از پالایشگاه آبادان، پتروشیمی امیرکبیر، پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی شازند، پتروشیمی تبریز و پتروشیمی جم خریداری می نماید. برای تعیین نرخ مواد اولیه می توان به شرح زیر محاسبه کرد:

استفاده از نرخ های بورس کالا. دوم رجوع به آخرین گزارش حسابرسی شده شرکت و محاسبه نرخ هر کدام از مواد اولیه و اعمال تغییراتی در آن در صورت نیاز. سوم استفاده از روش تحلیل افقی در محاسبه ارزش مواد اولیه که این آیتم را می بایست با روش دوم تلفیق کرد.

۹)بهای تمام شده شرکت:

علاوه بر مواد اولیه به عنوان اصلی ترین آیتم بهای تمام شده، هزینه های حقوق و دستمزد بخش قابل توجهی را در بهای تمام شده دارد و در حدود ۱۵ درصد از بهای تمام شده را دارد و البته با توجه به تغییرات نرخ مواد اولیه می تواند این درصد تغییر یابد.

۱۰)سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری:

۱)هرگونه افزایش در قیمت در قیمت مواد اولیه یعنی روغن های فورفورال، cfo و co می تواند منجر به کاهش حاشیه سود ناخالص گردد.

۲)با توجه به کاربرد گسترده دوده صنعتی در صنعت تایرسازی در صورت رونق این صنعت و در نقطه مقابل رکود شدید نیز به لحاظ فروش مقداری، شرکت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

۱۱)سایر نکات بااهمیت:

با توجه به الزامات دولتی مبنی بر خروج شرکت ها از شهر اهواز و موقعیت جغرافیایی شکربن در شهر اهواز در آینده شاهد جابه جایی شرکت خواهیم بود که البته هنوز در این مورد تصمیم گیری نهایی انجام نشده است.

ریسک ها و فرصت های شرکت کربن ایران

۱)نوسانات نرخ ارز:

با توجه به اینکه تنها ارتباط شرکت با نرخ ارز، در رابطه با درآمدها می باشد بنابراین هرگونه افزایش نرخ ارز می تواند موجب افزایش سودآوری شرکت گردد.توجه فرمایید که تا تاریخ تهیه این گزارش هیچ وام ارزی رویت نشده است پس هیچ نکته منفی در این رابطه نمی توان منظور کرد.هم چنین ذکر این نکته ضروریست که به لحاظ ارزش ریالی فروش، حدود ۲۰ درصد فروش صادراتی می باشد.

۲)ریسک نوسانات نرخ بهره:

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص کربن ایران می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله شکربن می گردد.

۳)ریسک متغیرهای کلان:

همانطور که پیش از این مطرح شد بخشی از محصولات شرکت صادر و بخش دیگر از طریق بورس کالا به فروش می رسد.بنابراین مسائل تحریم اقتصادی و برخی تصمیمات دولت در رابطه با شیوه قیمت گذاری محصولات در بورس کالا می تواند بر افزایش یا کاهش شدید قیمت محصولات کربن ایران موثر واقع شود.هم چنین توجه فرمایید که در صورت وضع تحریم های اقتصادی گسترده علیه ایران فروش شرکت می تواند با تغییرات قابل توجهی همراه گردد.

۴)ریسک تصمیمات کلان اقتصادی در کشورهای مقصد:

در حال حاضر بازارهای هدف شکربن محدودیت خاصی هم چون اعمال عوارض یا تعرفه بر روی کالاهای ایرانی اتخاذ نشده است در صورتی که چنین محدودیت هایی وضع گردد فروش صادراتی این شرکت با محدودیت های جدی روبه رو می شود.

مولف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۹۳ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات محصولات شیمیایی به شما پیشنهاد میکنیم: