معرفی شرکت توکارنگ فولاد سپاهان

نام شرکت: توکارنگ فولاد سپاهان

فهرست []

  نماد: شتوکا

  نام صنعت: مواد شیمیایی

  زیرگروه صنعت: تولید رنگ، بتونه و جوهر

  محصولات شرکت: انواع رنگ پلی استر و اپوکسی استر

  محصول اصلی: انواع رنگ پلی استر

  بازار فروش: تماما داخلی

  معرفی شرکت:

  شرکت توکارنگ فولاد سپاهان در سال ۱۳۸۵ به صورت سهامی خاص با هدف تولید و تامین رنگ های صنعتی، دریایی و ساختمانی برای مصارف گوناگون تاسیس شد و در سال ۱۳۹۴ در لیست بازار اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و سهام آن مورد معامله قرار گرفت. در حال حاضر ظرفیت اسمی این شرکت معادل ۱۴۷۷ تن در سال می باشد.

  آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

  ۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

  ۱-۱)سرمایه گذاری توکا فولاد – سهامی عام

  ۲-۱)سرمایه گذاری توسعه توکا

  ۳-۱)توکا تولید اسپادان

  ۴-۱)آتیه تولید نقش جهان

  و …

  ۲)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

  شامل سپرده گذاری در بانک می باشد که البته در وثیقه بانک نیز می باشد تا شتوکا به تعهدات خود به شرکت فولاد مبارکه عمل نماید. هم چنین توکا رنگ در شرکت توکا پارسیان پیشرو و شرکت تاراز چهارمحال به رویکرد بلندمدت سرمایه گذاری کرده است.

  ۳)حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

  عمده حساب های دریافتنی شتوکا از طلب این شرکت از فولاد مبارکه تشکیل شده است. توجه فرمایید که در حال حاضر عمده فروش شتوکا به شرکت فولاد مبارکه اصفهان انجام می پذیرد.

  ۴)فروش شرکت:

  انواع رنگ پلی استر و اپوکسی استر از محصولات اصلی شرکت می باشند و البته سهم اصلی و اثرگذار بر فروش را رنگ های پلی استر ایفا می کند. هم چنین باید به این نکته توجه داشت که تمامی فروش شتوکا داخلی بوده و بیش از ۸۵ درصد از فروش سالیانه به شرکت فولاد مبارکه اصفهان انجام می پذیرد.

  ۵)منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

  از آنجایی که تمام فروش شتوکا داخلی و عمدتا به فولاد مبارکه می باشد بنابراین مرجع خاصی جز صورت های مالی و گزارش های ماهینه شرکت وجود ندارد.

  ۶)سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

  ۶-۱) بخشی از مواد اولیه شتوکا از خارج تامین می گردد به همین دلیل در نگاه نخستین، افزایش نرخ ارز موجب افزایش نرخ مواد اولیه شده و موجب کاهش بهای تمام شده شرکت خواهد شد اما پس از مدتی منجر به افزایش نرخ محصولات این شرکت شده و رویکرد منفی اولیه نسبت به شرکت را جبران خواهد کرد.

  ۶-۲) عمده فروش شرکت به شرکت فولاد مبارکه اصفهان می باشد به همین دلیل این امر در مقاطع زمانی مختلف می تواند موجب ایجاد امتیاز منفی یا مثبت برای شتوکا گردد، هم چنین اگر این توافق بین طرفین برهم بخورد می تواند برای مدتی فروش شتوکا را محدودیت جدی روبه رو نماید تا زمانی که مجددا بتواند مشتریان جدیدی را بیابد.

  ۷)مواد اولیه شرکت:

  مواد اولیه شرکت که بخش مهمی از بهای تمام شده شرکت را ایفا می کند هم از داخل و هم از خارج دریافت می گردد. یکی از مشکلات تحلیلی شتوکا نبود مرجع واحد برای تعیین نرخ مواد اولیه این شرکت می باشد، در این شرایط تنها می توان با اتکا به داده های صورت های مالی شرکت اقدام به برآورد این موضوع کرد.

  ۸)بهای تمام شده شرکت:

  علاوه بر مواد اولیه به عنوان اصلی ترین آیتم بهای تمام شده، سربار نیز بخش مهمی را در بهای تمام شده ایفا می کند که آن نیز از هزینه حقوق، مواد غیرمستقیم، استهلاک و … تشکیل می شود.

  ۹)سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری:

  ۹-۱)هرگونه افزایش قیمت نرخ ارز هزینه های شتوکا را افزایش و در نتیجه حاشیه سود ناخالص شرکت را کاهش خواهد داد.

  ۹-۲)عمده هزینه های عمومی و اداری و فروش شتوکا را هزینه حقوق و دستمزد تشکیل می دهد که تغییرات آن تابع قوانین و مصوبات دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.

  ۹-۳)سایر درآمدها(هزینه ها)ی عملیاتی عمدتا از فروش بشکه و پالت مستعمل تشکیل می شود. اما سایر درآمدها(هزینه ها)ی غیرعملیاتی از سود سپرده بانکی که پیش ازین در مورد آن توضیح داده شد تشکیل یافته است.

  ریسک ها و فرصت های شرکت

  ۱)نوسانات نرخ ارز:

  با توجه به اینکه تنها ارتباط شرکت با نرخ ارز، در رابطه با هزینه ها می باشد بنابراین هرگونه افزایش نرخ ارز می تواند موجب کاهش سودآوری شرکت گردد.توجه فرمایید که تا تاریخ تهیه این گزارش هیچ وام ارزی رویت نشده است.

  ۲)ریسک نوسانات نرخ بهره:

  وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص توکا رنگ فولاد سپاهان می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله شتوکا می گردد.

  ۳)ریسک متغیرهای کلان:

  از جمله مواردی که می تواند ضربه سنگینی را به این شرکت وارد نماید افزایش قیمت جهانی نفت می باشد که می تواند هزینه های این شرکت را به شدت افزایش دهد.

  از طرفی در صورت وقوع جنگ تجاری مانند زمان حاضر( شهریور ۹۷) کالاهای کم کیفیت و ارزان شرکت های چینی به بازار سرازیر می شود و این موضوع عرصه را بر شرکت هایی مثل توکا رنگ تنگ می کند.

  مولف: احمد لحیم گرزاده