فهرست []

  وارن بافت مالک شرکت برکشایر هاتاوی و سومین مرد ثروتمند جهان است. وارن بافت ثروت خود را از راه سرمایه گذاری در کسب وکارهای سودآور و در درازمدت کسب کرده است. وی که از شاگردان بنجامین گراهام معروف است در کتاب مجموعه مقالاتش نکاتی ارزشمند را برای سرمایه گذاران تازه کار بیان کرده که چندی از آن ها را در قالب قوانین طلایی سرمایه گذاری وارن بافت در خانه سرمایه مرور خواهیم کرد.

  تئوری مالی مدرن

  ​ جالب ترین ایده های سرمایه گذاری وارن بافت در سی و پنج سال گذشته آن هایی بوده اند که با نام تئوری مالی مدرن شناخته می شوند.

  ​​ این تئوری مجموعه ای از ایده ها است که به یک مفهوم ساده و گمراه کننده تبدیل می شود. یکی از اصول عمده تئوری مالی مدرن، تئوری مجموعه است​ چرا که مطالعه فرصت های سرمایه گذاری انفرادی نیز اتلاف وقت است. طبق این تئوری شما می توانید ریسک هر سهمی را با نگه داشتن یک مجموعه متنوع از بین ببرید. ریسک باقی مانده تنها ریسکی است که سرمایه گذاران باید جبران کنند.

  این ریسک با یک فرمول ساده ریاضی (بتا) قابل اندازه گیری است و نشان می دهد که اوراق بهادار در مقایسه با بازار چقدر پرنوسان هستند. بتا این نوسانات را به خوبی برای اوراق بهادار موجود در بازار اندازه گیری می کند، جایی که اطلاعات وثیقه های مبادله شده به سرعت و با دقت در قیمت ها قرار می گیرد. در دنیای مالی امروز، این بازارهای کارامد هستند که حرف اول و آخر را می زنند. وارن بافت تصور می کند که بیشتر بازارها کاملاً کارامد نیستند و هم تراز کردن نوسان با ریسک، اختلالی بزرگ در آن ها ایجاد می کند.

  ​تمرکز روی یک سبد سهام در سرمایه گذاری وارن بافت

  وارن بافت در مورد تمرکز روی سبد سهام یاد آور می شود که جان مینارد کینز، که اقتصاددانی برجسته و سرمایه گذاری زیرک بود باور داشت که سرمایه گذارها باید مبالغ زیادی از سرمایه خود را به دو یا سه کسب وکار شناخته شده و قابل مدیریت اختصاص دهند.

  طبق گفته بافت موفق نامیدن سرمایه گذاران فعال در چند حوضه، مانند این است که هوس بازان را رمانتیک بدانیم. به نظر وارن بافت، سرمایه گذاران همیشه باید به توصیه مارک تواین عمل کنند که می گفت: «همه تخم مرغ هایت را در یک سبد بگذار و به آن سبد نگاه کن».

  میراث بنجامین گراهام

  ​هنر سرمایه گذاری وارن بافت از بن گراهام نشات گرفته که در تعدادی از آثار کلاسیک اش از جمله سرمایه گذار هوشمند، شخصیتی به نام آقای بازاری را معرفی کرده که در وال استریت زندگی می کند. آقای بازاری، شریک تجاری فرضی شما است که سود روزانه کسب وکار شما را می خرد یا سود خود را با قیمت های رایج بازار به شما می فروشد. او دمدمی مزاج است و درجه دیوانگی اش با شکاف بین قیمت و ارزش نسبت مستقیم دارد و در نتیجه فرصت های سرمایه گذاری بیشتری را در اختیار شما می گذارد. وارن بافت نیز آقای بازاری را بازتعریف کرده و بر ارزش این تمثیل گراهام در مورد بازار و عملکرد مناسب آن در سرمایه گذاری صحه می گذارد. درس ارزشمند بعدی بن گراهام، اصل حاشیه امن اوست. طبق این اصل، سرمایه گذاری امن توصیه نمی شود مگر آن که شواهد کافی وجود داشته باشد که بهای پرداخت شده به طور قابل توجهی پایین تر از ارزش سهام است.

  ارزیابی رابطه قیمت و ارزش

  ​سرمایه گذاری واقعی باید بر اساس ارزیابی رابطه بین قیمت و ارزش باشد. استراتژی هایی که مقایسه قیمت و ارزش را به کار نمی بندند منجر به سرمایه گذاری نشده، بلکه تنها در مورد بالا رفتن قیمت گمانه زنی می کنند. از این استراتژی ها نمی توان بدین نتیجه رسید که بهای پرداخت شده کمتر از ارزش سهام است.

  ​اصل حلقه صلاحیت

  اصل حلقه صلاحیت پایه سوم طرح گراهام-بافت در سرمایه گذاری هوشمند است که در کنار آقای بازاری و حاشیه امن قرار می گیرد. این قاعده منطقی، به سرمایه گذاران توصیه می کند که تنها در کسب و کارهایی که قادر به درکشان هستند سرمایه گذاری کنند.

  سه توصیه بافت به سرمایه گذارن

  ​بافت به سرمایه گذاران سه توصیه می کند:

  1. مراقب شرکت هایی باشید که اصول حسابداری را رعایت نمی کنند. باید مراقب شرکت هایی باشید که حساب هزینه هایش مشخص نیست و به عنوان مثال درک درستی از هزینه های بازنشستگی کارمندانش ندارد.
  2. قراردادهای نامفهوم معمولاً نشان از مدیریت ناکارامد یا حقه باز دارد. اگر پاورقی یا توضیحات قراردادی را متوجه نمی شوید، معمولاً به این دلیل است که مدیرعامل نمی خواهد شما به اصل قضیه پی ببرید.
  3. به شرکت هایی که در مورد درآمد بالا و رشد شرکت شان در آینده غلو می کنند، اعتماد نکنید.

  بررسی داده ها

  ​همیشه باید گزارش داده ها را زیر نظر داشت. حال این داده ها از نوع GAAP باشد یا غیر از آن. خواندن این اطلاعات به شما کمک می کند که به سه پرسش کلیدی پاسخ دهید:

  1. ارزش تقریبی یک شرکت چقدر است؟
  2. آیا این شرکت می تواند در آینده به تعهداتش پایبند بماند؟
  3. مدیران این شرکت با در نظر گرفتن سرمایه ای که در اختیار آن ها می گذارید چقدر کارامد هستند؟

  سرمایه گذاری وارن بافت و اوراق قرضه

  بافت در در رابطه با اوراق قرضه می گوید: «در بحران اقتصادی اوایل دهه ۱۹۹۰ تعداد زیادی از شرکت ها زیر بار بدهی کمر خم کردند که این قضیه درست خلاف چیزی بود که تحقیقات آکادمیک پیش بینی می کرد. طبق این تحقیقات نرخ های بهره بالاتر اوراق قمارآمیز باید نرخ های بهره پیش فرض را جبران می کرد که چنین اتفاقی نیافتاد».

  سرمایه گذاری منطقی و درازمدت

  ​بیشتر سرمایه گذاران، چه انفرادی و چه وابسته به بنگاه سرمایه گذاری، به خوبی می دانند که بهترین راه برای سرمایه گذاری مشترک، استفاده از صندوق سرمایه گذاری شاخص است که هزینه های کوچک را پشتیبانی می کند. کسانی که چنین روشی را پیش می گیرند اطمینان خواهند داشت که نتایج خالصی (پس از هزینه ) حتی بهتر از اکثر متخصصان سرمایه گذاری به دست خواهند آورد.

  با این حال، اگر شما می خواهید سبد سهام خود را بسازید، باید چند نکته را در نظر بگیرید: سرمایه گذاری وارن بافت چیز پیچیده ای نیست، هرچند نمی توان آن را آسان نامید. سرمایه گذار باید بتواند کسب وکارهای منتخب را به درستی ارزیابی کند. منظور از «کسب و کارهای منتخب» آن است که شما لزوماً نیازی به داشتن تخصص در زمینه کارکرد هر شرکتی نیستید. شما فقط باید بتوانید شرکت هایی را که در حلقه صلاحیت تان است ارزیابی کنید. اندازه این حلقه خیلی مهم نیست؛​ اما، شناخت مرزهای آن امری حیاتی است.

  برای سرمایه گذاری موفق، نیازی به شناخت بازارهای کارامد، تئوری سبد سهام، قیمت گذاری اختیاری، یا شناخت بازارهای نوظهور ندارید. در واقع، بهتر است که هیچ اطلاعی از این موارد نداشته باشید. هدف شما به عنوان یک سرمایه گذار باید صرفاً خرید با قیمت منطقی و انتخاب کسب وکاری ساده و منطقی باشد که در ۵، ۱۰ و ۲۰ سال آینده، درآمدی بیشتر از اکنون خواهد داشت.

  اگر نمی توانید سهامی را تا ۱۰ سال نگه دارید حتی برای ده دقیقه هم مالک آن نباشید. ​سرمایه گذاری مانند تجارت آنی و در لحظه نیست. آینده نگری و شناسایی ریسک های سرمایه گذاری، می تواند در استمرار موفقیت دخیل باشد. سرمایه گذاری اهداف طولانی مدت دارد و ریسک های تجارت را نیز ندارد. سرمایه گذاری وارن بافت یعنی به حداقل رساندن ریسک برای کسب ثروت در درازمدت.

  با کمترین قیمت بالاترین ارزش را بدست آورید

  قیمت چیزی است که می پردازید و ارزش چیزی است که به دست می آورید. اتلاف پول ممکن به شکل پرداختن بهایی بیش از ارزش واقعی سهام نمود پیدا کند. هزینه های تلف شده زمانی مشخص می شوند که بهره زیادی بابت بدهی وام ها یا کارت های اعتباری می پردازید.

  طبق این اصل وارن، همیشه باید به دنبال فرصتهایی برای کسب ارزش بیشتر با پرداخت کمترین قیمت ممکن بود. اگر می خواهید سهام یا حتی جوراب بخرید، بهتر است زمانی بخرید که کیفیت را در ازای قیمتی مناسب به دست می آورید. بهترین صنایع برای سرمایه گذاری، شرکت هایی هستند که توانایی ارائه کیفیت را در هر زمانی دارند. در حقیقت باید به دنیال سرمایه گذاری در شرکت هایی بود در عرضه محصولات با کیفیت پیشتازاند.

  تقویت عادات مالی سالم

  طبق قوانین سرمایه گذاری وارن بافت، عادت کردن یکی از مهم ترین عادات بشریت است و زنجیرهای که عادات بر گردن ما می افکند آن قدر سبک است که آن ها را حس نمی کنیم و به تدریج به قدری محکم می شوند که گسستن آنها غیر ممکن است. وارن بافت بر این باور است که برای تبدیل شدن به سرمایه گذاری موفق باید عادات مالی مثبت و سالم را در خود تقویت کرده و عادات مضر مالی را ترک کنیم. سرمایه گذاری سودهای اولیه از نظر وی، مقدمه ی پیشرفت در سرمایه گذاری بلندمدت است.

  طبق ایده های وارن بافت نباید فریب سودهای آنی را خورد و باید پول های کسب شده را دوباره وارد چرخه سرمایه گذاری کرد. تقویت عادات مالی به معنای مراقبت از درآمدها و جلوگیری از هزینه های بی مورد است. پس باید مخارج خود را در همه حال مدیریت کرد.