چنانچه آشنایی اولیه ای با دنیای سرمایه گذاری داشته باشید، قطعاً نام بنجامین گراهام به گوشتان خورده است. او یکی از موفق ترین سرمایه گذاران ارزشی در طول تاریخ به شمار می آید که نقل قول های اعجاب آوری از او به جا مانده است.

فهرست []

  نقل قول هایی اعجاب آور از استاد وارن بافت (بنجامین گراهام)

  در صورتی که به دنبال توصیه هایی طلایی در رابطه با سرمایه گذاری هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید. با خواندن نقل قول های گراهام بی شک آینده کاری خود را تغییر خواهید داد.

  ۱- هیچگاه نباید خود را فریب دهید که فکر کنید زمانی که پیش بینی می کنید، سرمایه گذاری خواهید کرد!

  این نکته یکی از مهم ترین قوانین سرمایه گذاری ارزشی است. شما باید چک لیست مخصوص به خود را بسازید که در آن مشخص کنید چه فاکتورهایی در رابطه با سهام برای شما مهم است. درنهایت نیز تنها کافی است که به چک لیست خود اکتفا کنید.

  مطمئن شوید که تمام سرمایه گذاری های شما با پشتوانه تجزیه و تحلیل بی نظیر انجام می شوند، اما هرگز بر اساس حدس و گمان نیستند.

  ۲- نه از روی خوش بینی، بلکه از روی حساب و کتاب خرید کنید!

  شاید این نقل قول شبیه به مورد نخست باشد، با این حال اطمینان حاصل کنید که تجزیه و تحلیل شما بر پایه امور مالی باشد و هیچ گاه از روی تفکرات خود، اخبار و حدس و گمان اقدام به تصمیم گیری نکنید. به اعداد اعتماد کنید. اعداد این قابلیت را دارند که شما را از تصورات خود دور کنند به خصوص اگر از ابزاری مانند Value Trap Indicator استفاده کنید.

  ۳- افرادی که قادر به کنترل احساسات خود نیستند، هیچگاه قادر به کسب سود کافی از سرمایه گذاری نخواهند بود

  این خصوصیت به عنوان یک سرمایه گذار بسیار مهم است؛ به همین خاطر پیش از اقدام به سرمایه گذاری ارزیابی کنید که آیا تحمل این ریسک را دارید. اگر شما از جمله افرادی هستید که هنگام شرایط سخت اقدام به فروش سهام خود می کنند، بهتر است که یا از سرمایه گذاری اجتناب کنید یا به دنبال راهی باشید که هیچگاه نگاهتان به حساب خود نیفتد.

  اگر از جمله سرمایه گذارانی هستید که با کاهش ارزش سهام خود به نصف، مانند کاری که S&P 500 در سال ۲۰۰۸ انجام داد، اقدام به فروش آن می کنید، شما سرمایه گذار افتضاحی هستید. شما باید این درد را تاب بیاورید؛ چرا که در آینده مزد آن را خواهید دید. دقیقاً مانند کاری که برخی از سرمایه گذاران S&P 500 انجام دادند؛ آنها سهام خود نفروختند و بدین ترتیب ارزش سهام آنها به دو برابر پیش از زمانی که با افت ارزش مواجه شدند، افزایش یافت. بازار سهام و سرمایه گذاری بسیار ناپایدار به نظر می رسد و شما باید خود را برای هر پیشامدی آماده کنید.

  ۴- هنگامی که اغلب مردم حتی کارشناسان بدبین هستند، سهام بخرید و هنگامی که آنها خوشبین هستند، بفروشید! بازار سهام مانند یک آونگ است که همواره میان خوش بین ها (که ارزش سهام را افزایش می دهند) و بدبین ها (که ارزش سهام را کاهش می دهند) در حال رفت و آمد است. سرمایه گذار باهوش فردی واقع بین است که به خوش بین ها می فروشد و از بدبین ها می خرد.

  من همواره این دو گروه را در ترکیب با یکدیگر در نظر می گیرم، چرا که این دو گروه بسیار شبیه به یکدیگر هستند. به طور خلاصه از افرادی که نسبت به بازار بدبین هستند، بخرید و آن را به افرادی که نسبت به بازار خوش بین هستند، بفروشید.

  از نظر تئوری یک فرد بدبین مایل به فروش سهام خود پایین تر از ارزش واقعی آن است؛ ه آنان نسبت به چشم انداز آینده امیدوار نیستند. عکس این موضوع نیز در رابطه با افراد خوشبین صادق است؛ آنها مایل به پرداخت بهایی بیشتر از ارزش واقعی سهام شرکت هستند.

  بنجامین گراهام بیان می کند: سعی کنید که برخلاف سرمایه گذاران معمولی فکر کنید؛ در این حالت مسیر درست را پیدا خواهید کرد.

  ۵- اگر قصد خرید سهام عادی را دارید، آنها را به نحوی انتخاب کنید که گویی در حال خرید مواد غذایی هستید نه به شیوه ای که ادکلن خود را انتخاب می کنید!

  این نقل قول از گراهام کمی عجیب و غریب به نظر می رسد، اما به محض درک آن با مفهوم حیرت آوری رو به رو خواهید شد.

  برند به هیچ عنوان مهم نیست- هنگام خرید سهام به هیچ عنوان درگیر نام تجاری و شهرت کمپانی های بزرگ نشوید.

  کیفیت را در اولویت قرار دهید- اگر شما تصور می کنید که برندهایی مانند پاپ لذتی همچون کوکا را برای شما به همراه دارند، در این صورت شما تفاوتی میان این محصولات قائل نمی شوید. اگر تصور می کنید که مزه هر دوی آنها یکی است، پس شما روی کیفیت تمرکز نکرده اید.

  اگر کیفیت یکسان است، روی قیمت تمرکز کنید- اگر تصور می کنید که طعم پاپ هیچ تفاوتی با کوکا ندارد، پس نوشیدنی را که ارزان تر است، بخرید.

  برای آینده خرید کنید- جزء آن دسته از افرادی نباشید که هرروز هفته به فروشگاه می روند و خرید می کنند. کمی زمان بگذارید و یک لیست تهیه کنید (سهام ها را آنالیز کنید)، برنامه ریزی کنید که به چه کالاهایی نیاز دارید (اهداف مالی خود را بشناسید) و درنهایت مواد غذایی را خریداری کنید (به درستی سرمایه گذاری کنید) به طوری که دیگر نیاز نباشد به صورت روزانه دارایی خود را چک کنید.

  ۶- بهترین شیوه ارزیابی موفقیت خود این نیست که بازار را شکست دهید؛ بلکه موفقیت زمانی اتفاق می افتد که با تنظیم یک برنامه مالی و چشم انداز رفتاری در جایی قرار بگیرید که آرزوی رسیدن به آن را دارید

  در ادامه این نقل قول باید گفت که هدف شما باید این باشد که چگونه نسبت به خودتان پیشرفت کنید نه اینکه عملکرد شما بهتر از شاخص کل باشد. آیا پیگیری آنچه شما انجام می دهید، در مقایسه با شاخص کل کار درستی است؟ بله. اما اینکه شما به صورت سالانه ۲ درصد شاخص را پشت سر بگذارید، ارزشی ندارد تا زمانی که اهداف مدنظر خود را از دست می دهید.

  شما باید روی اهداف شخصی خود تمرکز کنید. هیچکس (یا حداقل افراد بسیار کمی) سرمایه گذاری را به عنوان بازی – مغلوب کردن بازار سهام آغاز نمی کند؛ شما هنگامی شروع به سرمایه گذاری خواهید کرد که بعدها به آزادی مالی دست پیدا کنید و این هدف همان چیزی است که باید روی آن تمرکز کنید.

  ۷- سرمایه گذار حقیقی زمانی بهتر عمل خواهد کرد که همه چیز را در رابطه با بازار سهام فراموش کرده و توجه خود را به سود سهام خود و عملکرد شرکت خود معطوف کند.

  این نکته ازجمله مواردی است که همچنان مهار آن کار دشواری به نظر می رسد. حتماً بارها برای شما هم پیش آمده است هنگامی که حوصله تان سر می رود، سایت را باز کنید به درصد ارزش سهام خود مشغول شوید. اینکه روی قیمت سهام خود تمرکز کنید و تصمیمات خرید و فروش خود را بر این اساس بگیرید، ساده است و نتیجه ای جز از دست دادن سهامتان نخواهد داشت.

  شما باید روی امور مالی شرکت خود تمرکز کرده و از خرید شایعات و فروش بر اساس اخبار به گوش رسیده خودداری کنید.

  ۸- برای سرمایه گذاری واقعی باید حاشیه امن حقیقی وجود داشته باشد. حاشیه امن حقیقی نیز به کمک اعداد، نمودارها، استدلال های واقع بینانه و بهره گیر ی از تجربه شخصی تعیین می شود

  این نقل قول برای پایان دادن به این گفته ها ایده آل به نظر می رسد؛ چرا که سرمایه گذاری با نظر گرفتن حاشیه امن همان عاملی است شما در موقعیت درست قرار خواهد داد و به ما نشان می دهد که حدس و گمان به تنهایی کافی نیستند.