حتی اگر نام جک ما ثروتمندترین فرد چینی به گوشتان نخورده باشد، حتما با نام علی بابا آشنا شده اید. جالب است بدانید که این شرکت تجارت الکترونیک یعنی علی بابا سرمایه ای بالغ بر 460 میلیارد دلار دارد که در نوع خود بی نظیر است. حتی جک ما خالق افسانه ای آن نیز با برخورداری از ثروتی بالغ بر 38 میلیارد دلار نیز از جمله ثروتمندترین افراد جهان به شمار می آید. رازهای موفقیت حیرت انگیز این مرد چینی چیست؟ اصلا او چگونه موفق به کسب چنین افتخاراتی شده است؟ بیایید از زاویه ای دیگر به موفقیت های چشمگیر او نگاه کنیم و با هم به بررسی 15 نقل قول جک ما بپردازیم.

فهرست []

  نگاهی کوتاه به زندگی جک ما و راه اندازی علی بابا

  جک به عنوان نخستین کارآفرین چینی شناخته می شود که عکس او در جلد مجله مشهور فوربز نقش بسته است. او در سال 1999 میلادی ایده ناب خود در خصوص راه اندازی علی بابا را آغاز کرد. تجارت عمده فروشی که تنها با گذشت 20 سال از زمان راه اندازی آن بیش از نیم میلیارد مشتری دارد!

  جالب اینجاست که برخلاف تصور عموم مردم علی بابا حتی از سایت آمازون نیز درآمد بیشتری دارد. او کارآفرینی حیرت انگیز به شمار می آید که دوره تحصیلی منحصر به فردی را نیز پشت سر گذاشته است.

  او با یادگیری زبان انگلیسی با مشتریان خارجی بیشماری ملاقات کرد و کسب و کار خود را گسترش داد. حال به عنوان استاد تجارت بین الملل در دانشگاه هانگژو شناخته می شود. فردی که به گفته خود اجازه نداد که محدودیت های جبری فعالیت های او را محدود کند.

  نقل قول هایی خواندنی و الهام بخش از خالق افسانه ای علی بابا

  حال که کم و بیش با زندگی خالق علی بابا آشنا شدیم، نوبت به بررسی نقل قول جک ما می رسد. بی شک دانش و تجربه حیرت انگیز این مرد درس های زیادی برای ما دارد. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که نقل قول های خواندنی او را از دست ندهید!

  رهبری؛ عنصری ذاتی

  جک ما با راه اندازی علی بابا در حوزه مدیریت و رهبری زبانزد عام و خاص است. او از جمله برترین رهبران جهان در حوزه فروش و سرمایه گذاری به شمار می آید. اما راز سر به مهر او در خصوص رهبری چیست؟

  «رهبری در وهله نخست بخشی از غریزه شماست و در گام بعدی یادگیری نقش ایفا می کند. به یاد داشته باشید که رهبران همواره خوش بین هستند، آنها هرگز درباره هیچ موضوعی شکایت نمی کنند.»

  همانطور که پیداست، جک ما مثبت اندیشی را از جمله خصوصیات رهبران می داند.

  بهترین نقل قول جک ما: مردم را در اولویت قرار دهید

  جک ما راز موفقیت در کسب و کار خود را در اولویت قرار دادن مردم می داند. او به خوبی واقف است که موفقیت در فروش زمانی حاصل می شود که بتوان رضایت مردم را جلب کرد. بیایید نگاهی به نقل قول مشهور او در خصوص این موضوع بیندازیم.

  «من هیچ چیز در مورد تکنولوژی نمی دانم؛ من هیچ سررشته ای از بازاریابی ندارم و حتی هیچ اطلاعی در خصوص مسائل حقوقی ندارم. تمام آنچه من می دانم مردم هستند.»

  رهبری افراد باهوش

  جک ما به بکارگیری افراد هوشمند برای پیشرفت کسب و کار خود اعتقاد دارد. او به خوبی می داند که چگونه باید از این سرمایه بزرگ در راستای اهداف خود استفاده کند.

  او در این خصوص بیان می کند:

  «من همواره افرادی باهوش تر از خودم را برای کار پیدا می کنم. سپس کار من این است که مطمئن شوم افراد باهوش می توانند در کنار هم کار کنند. هرگز فراموش نکنید که افراد احمق به راحتی در کنار هم کار خواهند کرد، اما افراد باهوش اینطور نیستند.»

  نیکوکاری حقیقی

  اگرچه بسیاری از افراد ثروتمند و موفق دنیا نیکوکاری را در کمک کردن به دیگران می دانند، جک ما نظری کاملا متفاوت دارد. زاویه دید او به این موضوع جالب و خواندنی است. در این نقل قول جک ما می خوانیم:

  «نیکوکاری به معنای کمک به دیگران نیست؛ درواقع این موضوع معنای کمک به خودتان است. هنگامی که شما تغییر می کنید، جهان نیز تغییر می کند.»

  درس گرفتن از موفقیت ها یا اشتباهات؟

  همه ما اینگونه هستیم؛ هنگامی که فردی به موفقیت خارق العاده ای دست پیدا می کند تنها این موضوع را پررنگ و مهم می دانیم. درحالی که تنها اشتباهات دیگران هستند که درس هایی الهام بخش برای ما دارند.

  جک ما نیز به خوبی به این موضوع اشاره کرده است:

  «به جای اینکه از موفقیت دیگران درس بگیرید، به سراغ اشتباهات آنها بروید. اکثر افراد به دلایل مشترکی شکست می خورند، درحالی که موفقیت دلایل متعددی دارد.»

  تلاش مستمر؛ آینده ای روشن

  خالق افسانه ای علی بابا در رابطه با معجزه تلاش مستمر بارها سخن گفته است. او خود بارها شکست خورده است، اما هر بار با انگیزه ای مضاعف به مسیری که به آن ایمان داشته، ادامه داده است. اگر به دنبال جمله ای انگیزشی برای ادامه مسیر می گردید.

  این نقل قول جک ما را بخوانید:

  «امروز دشوار است و فردا دشوارتر. اما روز بعد از فردا زیباست. با این حال اغلب مردم فردا عصر می میرند!»

  «اگر هرگز خسته نشوید، چگونه متوجه خواهید شد که فرصت و شانس دیگری نیز وجود دارد؟»

  “نه” شنیدن

  مگر می شود در دل بازاریابی و خرید و فروش قرار داشته باشید و “نه” به گوشتان نخورده باشد؟ همه ما بارها در طول زندگی خود نه شنیده ایم، اما نحوه مواجه ما با این مسئله کاملا با یکدیگر متفاوت است. جک ما نیز خود به خوبی در بطن این ماجرا جا داشته است. او در این خصوص می گوید:

  «معلوم است که هنگامی که “نه” می شنوید، خوشحال نخواهید بود. اما پیشنهاد من این است که خوب بخوابید، بیدار شوید و دوباره تلاش کنید.»

  به دنبال رویاها رفتن

  کارآفرینان بزرگی همچون جک ما تنها یک هدف واحد را دنبال می کنند. حفظ انگیزه برای ادامه دادن این مسیر دشوار تنها سوختی است که به آن نیاز دارید. اگر همچنان در رابطه با دنبال کردن آرزوهای خود تردید دارید، نقل قول خالق علی بابا را از دست ندهید.

  «هنگامی که ادامه دادن سخت و غیرممکن به نظر می رسد، باید هدفی را که هنگام قدم گذاشتن در این مسیر در نظر داشتید، پیش روی خود قرار دهید. این کار منجر به حفظ اشتیاق و انگیزه شما می شود و شما را از هر گونه تصمیم گیر ی نادرست نجات می دهد.»

  رفتار با رقبا

  هنگامی که قدم در مسیر دستیابی به اهدافتان می گذارید، بی شک با رقبای بسیاری مواجه می شوید. افرادی که پا به پای شما و چه بسا بیشتر از شما تلاش می کنند. جک ما فردی است که تقلید از دیگران را برابر با شکست می داند.

  او در رابطه با این موضوع نقل قول جالبی دارد که می گوید:

  «از رقبای خود بیاموزید، اما هرگز از آنها تقلید نکنید. با تقلید از رقبا قاتل کسب و کارتان خواهید شد.»

  ارزش یا خلاقیت؟

  در حالی که بسیاری از ما قیمت را بسیار مهم و پراهمیت می دانیم، جک ما نظر کاملا مخالفی دارد. او به خوبی می داند که خلاقیت و نوآوری همان چیزی است که قیمت گذاری روی آن ممکن نیست.

  «هرگز بر سر قیمت با رقیبان خود رقابت نکنید؛ در عوض تمرکز خود را روی خدمات به مشتری و خلاقیت بگذارید.»

  آینده نگرترین نقل قول جک ما: پرورش بذرهای کوچک

  جک ما به بهره گیر ی از نیروی انسانی جوان ایمان دارد. البته او برای این انتخاب خود دلایل خاصی را بیان کرده است.

  جک ما در این خصوص می گوید:

  «به جوانان کمک کنید. چراکه جوانان روزی به افراد بزرگی تبدیل خواهند شد. این افراد بذرهایی که شما در ذهن آنان کاشته اید را پرورش می دهند و هنگامی که بزرگ شوند، یک جهان را تغییر خواهند داد.»

  «شما به افراد درست در کنار خود نیاز دارید، نه بهترین آنها!»

  هدایت افراد باهوش

  «برای هدایت افراد باهوش به یک احمق نیاز دارید. هنگامی که گروهی از دانشمندان را در کنار هم جمع می کنید، تنها یک فرد ساده موفق به مدیریت آن ها خواهد بود! طرز تفکر او متفاوت است. پیروزی زمانی ساده تر می شود که افرادی در کنار خود داشته باشید که از دیدگاه های متفاوتی به مسائل نگاه می کنند.»