حتی اگر به حوزه علم و تکلنولوژی نیز علاقه مند نباشید، حتماً نام اسیو جابز بزرگ را شنیده اید. شهرت او با شرکت اپل گره خورده است. همه ما به شنیدن سرگذشت افراد موفق علاقه مند هستیم، چرا که همواره درس های بزرگی برای یاد گرفتن در زندگی آنها وجود دارد. فراز و نشیب های پیش روی این افراد آنان را به بزرگان جهان و تاریخ سازان تبدیل کرده است. استیو جابز چه درس هایی برای ما دارد؟ رازهای سر به مهر موفقیت او چیست؟ به دنیای استیو جابز خوش آمدید! ما خارق العاده ترین و الهام بخش ترین سخنان این مخترع بزرگ را گرد هم آورده ایم؛ سخنانی که بی شک زندگی همه ما را متحول می سازد.

نگاهی به سرگذشت استیو جابز

پیش از پرداختن به نقل قول های حیرت انگیز استیو جابز، بیایید زندگی او را از زاویه ای متفاوت تر ببینیم. او در سال ۱۹۷۶ به همراه دوست خود استیو وزنیاک اقدام به تاسیس شرکت اپل کرد. این افراد نخستین رایانه خود به نام Apple I را درگاراژ خانه جابز طراحی کردند.

نقطه عطف زندگی او به اختراع Apple II بازمی گردند؛ رایانه ای که با فروش ۲ میلیون نسخه در جهان به شهرت و ثروت استیو افزود. البته زندگی کاری او هرگز بدون اشتباه نبوده است. او به منظور اداره شرکت خود از جان اسکالی، فردی با تجربه در امور مدیریتی کمک خواست. همین فرد نیز باعث اخراج جابز از شرکت خود شد.

با این حال او استیو جابز بود و هیچ سنگ بزرگی مانع پیشرفت او نمی شد. او شرکتی به نام NeXT و شرکت دیگری به نام Pixar را راه اندازی کرد و در نهایت به عنوان رئیس به شرکت اپل بازگشت. با بازگشت او اپل با موفقیت هایی نظیر ساخت iMac ،iPod ،iPhone و iPad رو به رو شد.

معجزه ای که در جهان رقم زد همچنان پابرجاست و اپل از بزرگترین شرکت های جهان به حساب می آید. با این حال زندگی برای جابز همیشه ایده آل نبوده است؛ حتی زمانی که او به ثروت و شهرت باورنکردنی دست یافته بود. او در سال ۲۰۱۱ در سن ۵۶ سالگی در اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.

نقل قول هایی اعجاب انگیز از خالق اپل؛ استیو جابز

فرقی نمی کند که از طرفداران این مرد اعجاب انگیز بوده باشید یا خیر؛ اشتیاق و خلاقیت خارق العاده استیو جابز در سخنان او نمود پیدا می کرد. سخنان انگیزشی که بی شک ما را در یافتن مسیری درست کمک می کند.

حال بدون هیچ فوت وقتی به سراغ این سخنان ارزشمند می رویم.

 1. افرادی که به اندازه ای دیوانه هستند که فکر می کنند می توانند جهان را تغییر دهند، بی شک این کار را انجام می دهند.
 2. طی ۳۳ سال گذشته من هر روز به آینه نگاه می کردم و از خودم می پرسیدم: “اگر امروز آخرین روز از زندگی من بود آیا همان کارهایی که امروز قرار است انجام بدهم را تکرار می کردم؟ ” و اگر جواب من برای روزهای متوالی “خیر” بود، من به خوبی می دانستم که باید چیزی را تغییر دهم.
 3. کار شما قرار است بخش بزرگی از زندگی شما را تشکیل دهد. بنابراین تنها راه راضی بودن از آنچه انجام می دهید، این است که باور داشته باشید که در حال انجام کار درستی هستید. در ادامه نیز تنها راه اینکه کار درستی را انجام دهید، این است که آنچه انجام می دهید را دوست داشته باشید. اگر هنوز آن را پیدا نکرده اید، به جستجو ادامه دهید. خود را نبازید. قلب همواره راه خود را پیدا خواهد کرد.
 4. من همواره به تغییرات انقلابی علاقه زیادی داشته ام. نمی دانم چرا؛ ولی آن ها دشوارتر هستند. این تغییرات از نظر عاطفی تنش زا هستند. در این زمان شما دوره ای را پشت سر می گذارید که دیگران به شما می گویند شما کاملاً شکست خورده اید!
 5. به یاد آوردن اینکه شما قرار است روزی بمیرید، بهترین روش برای جلوگیری از افتادن به دامی است که شما چیزی برای از دست دادن دارید. شما از همین الان آماده رفتن هستید؛ هیچ دلیل وجود ندارد که صدای قلب خود را دنبال نکنید.
 6. اخراج شدن از شرکت اپل بهترین اتفاقی بود که ممکن بود برای من رخ دهد! بار سنگین انسانی موفق بودن با بار سبک آغاز به کار به عنوان یک مبتدی از روی شانه های من جا به جا شد. این اتفاق من را رها کرد که وارد یکی از خلاقانه ترین دوره های زندگی خود شوم.
 7. طراحی محصولات با گروه های متمرکز کار واقعاً دشواری است. بسیاری اوقات مردم نمی دانند که در حقیقت چه چیزی می خواهند تا زمانی که آن را به آنها نشان دهید.

نقل قول های استیو جابز در حوزه کار

 1. من به کارهایی که انجام نداده ایم به اندازه کارهایی که انجام داده ایم افتخار می کنم. نوآوری در واقعیت نه گفتن به هزاران راهکار دیگر است.
 2. کیفیت همواره مهمتر از کمیت است.
 3. به دنبال کیفیت باشید؛ بسیاری از افراد به محیط هایی که به دنبال تعالی هستند، خو نمی گیرند.
 4. الگوی تجارتی من گروه بیتلز بودند؛ آنها چهار مرد بودند که تمایلات منفی یکدیگر را کنترل می کردند. آنها یکدیگر را متعادل می ساختند. آنها در کنار هم به یکدیگر معنی می بخشیدند.
 5. بعضی اوقات هنگام نوآوری مرتکب اشتباهاتی می شوید. بهتر است این اشتباهات را بپذیرید و به دنبال تحقق بخشیدن به سایر روش های خلاقه خود باشید.

نقل قول های استیو جایز در حوزه مدیریت

 1. شما هرگز نمی توانید هنگامی که به جلو نگاه می کنید، نقاط را به یکدیگر متصل کنید. تنها زمانی موفق به این کار خواهید شد که به عقب نگاه کنید. بنابراین باید اعتماد داشته باشید که در آینده نقاط به شیوه ای به هم متصل می شوند. فرقی نمی کند که به سرنوشت، زندگی، کارما یا هر چیز دیگر باور داشته باشید. چیزی برای دستاویز داشته باشید! این رویکرد هرگز من را ناامید نکرده است و در حقیقت این رویکرد است که هر چیزی را در زندگی متفاوت می کند.
 2. این دو واژه همواره در ذهن من نقش بسته است: تمرکز و سادگی. سادگی دشوارتر از کارهای پیچیده است. شما باید به سختی کار کنید که ذهن خود را برای ساده کردن هر کاری آما کنید.
 3. ثروتمندترین مرد قبرستان بودن برای من کوچک ترین اهمیتی ندارد. به رختخواب رفتن و گفتن اینکه من کاری فوق العاده انجام داده ام، همان چیزی است که برای من اهمیت دارد.
 4. من متقاعد شده ام که نیمی از آنچه کارآفرینان موفق را از گروه کارآفرینان ناموفق جدا می کند، پشتکار محض است.
 5. تکنولوژی مقوله مهمی نیست. آنچه اهمیت دارد این است که باور داشته باشید مردم خوب و باهوش هستند؛ اگر شما ابزارهای لازم را در اختیار آنان قرار دهید، آنها کارهای خارق العاده ای را انجام خواهند داد.
 6. نوآوری آن چیزی است که تفاوت میان رهبر و دنبال کنندگان را رقم می زند.

نقل قول های استیو جابز در زندگی

 1. موارد مورد علاقه من در زندگی با هیچ ثروتی به دست نمی آیند. بسیار واضح است که باارزش ترین منبعی که ما در اختیار داریم، زمان است.
 2. شجاعت اینکه از قلب و شعور خود پیروی کنید را داشته باشید! این دو به خوبی می دانند که شما دوست دارید به چه چیزی تبدیل شوید.
 3. گاهی اوقات زندگی با آجر به سر شما ضربه می زند؛ با این حال هرگز ایمان خود را از دست ندهید.
 4. وقت شما محدود است؛ پس آن را برای زندگی شخص دیگری هدر ندهید. درگیر تعصبات خود نشوید- که به معنی زندگی کردن با نتایج تفکرات دیگران است. اجازه ندهید که سر و صدای نظارت دیگران، صدای درونی شما را خفه کند.
 5. ما شانس انجام بسیاری از کارها را نداریم و هرکس باید به معنای واقعی کلمه “عالی و بی نقص” باشد. چون زندگی اینطور است؛ زندگی کوتاه است و زمانی می رسد که شما می میرید! اما همه این سرنوشت را برای خود انتخاب کرده ایم؛ پس بهتر است که زندگی خوبی داشته باشیم. بهتر است آنچه انجام می دهیم، ارزش زندگی را داشته باشد.