در میان اسامی شناخته شده در عصر کنونی، مطمئنا می توان از مارک زاکربرگ به عنوان یک شخص تاثیرگذار نام برد. زاکربرگ اعجوبه برنامه نویسی و یکی از معروف ترین نام های دنیای تکنولوژی و ارتباطات است. پشتکار، ریسک پذیری و خلاقیت این جوان او را به یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر جهان تبدیل کرده است. شبکه فیسبوک یکی از مهیج ترین و پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی که تا کنون بیش از دو میلیارد کاربر را به خود جلب نموده، تنها یکی از دستاوردهای مارک زاکربرگ است.

فهرست []

  وبسایتی که زاکربرگ در اتاق خوابگاه خود در دانشگاه هاروارد آن را با همکاری داستین موسکوویتز، کریس هیوز و ادواردو ساورین راه اندازی کرد، امروزه به ارزش خالص بیش از ۷۳ میلیارد دلار رسیده است. مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک در سال ۱۹۸۴ متولد شد. او مثل همه نوابغ دنیای تکنولوژی تحصیلات دانشگاهی خود را با هدف تمرکز بر توسعه پروژه شخصی اش، فیسبوک ناتمام رها کرد. همه ما کم و بیش با این شخصیت موفق آشنا هستیم. اما در این میان نکاتی در زندگی زاکربرگ وجود دارد که می تواند جالب به نظر برسد؛

  • لوگوی فیسبوک به رنگ آبی است. چون زاکربرگ نسبت به رنگ قرمز کور رنگی دارد.
  • یادگیری زبان های کهن یکی از علایق اوست. این علاقه وی را به چندین زبان زنده دنیا مسلط نموده است.
  • نکته ای که در زندگی زاکربرگ جلب توجه می کند، اهمیت او به حریم شخصی و امنیت است. به طوری که سالیانه میلیون ها دلار را به مسائل امنیتی اختصاص می دهد. این ویژگی در سفرهای شخصی زاکربرگ هم نمود پیدا کرده است.
  • هفتمین فرد ثروتمند جهان با وجود برخورداری از سرمایه غنی خود، علاقه ای به استفاده از خودروهای لوکس ندارد. خودروی او در طول سالیان گذشته یک ماشین سی هزار دلاری است.
  • مارک زاکربرگ هر روزه با همکاری بیش از ۱۲ نفر از همکاران خود، پاسخگوی نظرات و سوالات کاربران است. این افراد حساب کاربری او را مدیریت می کنند.
  • زاکربرگ پیش از ساخت فیسبوک به نوعی با مایکروسافت همکاری می کرد. مایکروسافت نیز تلاش زیادی برای به دست آوردن سهام فیسبوک از خود نشان داد.
  • نزدیکان زاکربرگ او را به عنوان فردی اقتصادی و صرفه جو می شناسند. وی در یکی از مصاحبه هایش عنوان کرد که بسیاری از ویلاهای خریداری شده را از آگهی ها پیدا کرده است.

   

  در ادامه این مطلب ۷ توصیه الهام بخش مارک زاکربرگ را به شما خواهیم گفت:

  ۱- سوال هر روزه من از خودم این است: آیا من مهم ترین کاری را که می توانستم انجام داده ام؟

  ۲- در دنیای پر از تغییر ما، تنها راهی که مطمئنا منجر به شکست خواهد شد، ریسک نکردن است.

  ۳- رویکرد هکرها به این صورت است که هیچ چیز بی نقص نیست و همواره راه حلی برای بهتر شدن وجود دارد.

  ۴- مردم به گفتار شما اهمیتی نمی دهند، آن ها تنها برای چیزی که خلق می کنید، ارزش قائل اند.

  ۵- اجازه ندهید کسی کسی به شما بگوید که خودتان را چگونه تغییر دهید.

  ۶- هدف من هرگز ایجاد یک شرکت نبود، من می خواستم چیزی بسازم که تغییری در جهان ایجاد کند.

  ۷- بعضی از مردم فقط خواب موفقیت را می بینند. بعضی دیگر از خواب بیدار می شوند و برای آن سخت تلاش می کنند.