NFT چیست و چگونه توکن آن را بسازیم؟

ما دو نوع دارایی داریم:

-دارایی های قابل تعویض

-دارای های غیر قابل تعویض(NFT)

در این ویدیو با مفهوم دارایی های غیر قابل تعویض، کاربرد و نحوه ساخت آن آشنا می‌شویم.

فناوری بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال هر روز ویژگی‌های جدیدی را معرفی می‌کند که یکی از این ویژگی‌‌ها و امکانات NFTها هستند که در این مقاله قصد داریم راجع به NFTها و فرصت‌های سود سازی که این بازار به ما می‌دهد را بیشتر بپردازیم.

زمانی که می‌خواهیم درباره ماهیت NFT صحبت کنیم باید بدانید که ما دو نوع دارایی می‌توانیم برای خودمان داشته باشیم که شامل دارایی‌های:

  • Fungible
  • Non fungible(NFT)

حالا این دو بحث به چه معنا می‌باشد؟ بیاید با یک مثال این موضوع را بررسی کنیم.

زمانی که من یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی دارم این اسکناس چه در دست من باشد و یا چه در دست شما، در هر دو حالت ۱۰ هزار تومان ارزش دارد که به معنای Fungible فانجیبل می‌باشد و یا در حالت دیگر فرص کنید من علاقه‌مند به انگشتری هستم و حاضرم یک میلیون تومان بابت یک انگشتر پرداخت کنم ولی شما این علاقه‌مندی را ندارید و برای شما این انگشتر ۲۰۰ هزار تومان بیشتر ارزش ندارد که به معنای Non Fungible یا NFT و یا نان فانجیبل است.

پس در ماقبل فانجیبل توکن‌ها یا Fungible Tokens که در مثال ما همان اسکناس ۱۰ هزار تومانی بود، دارایی‌هایی چون مثل عتیغه جات که ارزش اعتباری و ذهنیش برای هر کس می‌تواند متفاوت باشد.

اما در دنیای ارزهای دیجیتال، رمز ارزها همان حکم اسکناس ۱۰ هزار تومانی را دارند و سایر محصولات دیجیتال مثل یک موزیک یا موسیقی می‌توانند حکم همان انگشتری را داشته باشند و در بازار NFT یا Non Fungible معامله بشوند.

حالا که با مفهوم NFTها آشنا شدیم، بیایم ببینیم چه محصولاتی را می‌توانیم با استفاده از این فناوری Non Fungible را توکنیزه کنیم و در مارکت‌ها به فروش برسانیم، مثلا در حوزه رسانه همه ویدئوها، موزیک‌ها، کتاب‌های الکترونیک می‌توانند یک محصول دیجیتالی باشند که توکنیزه شوند و به شکل یک توکن NFT در مارکت‌ها به فروش برسند یا مثلا در صنعت گیمینگ یک شرکتی یک بازی خیلی جذابی را طراحی کرده و می‌تواند این را توکنیزه کند و در مارکت NFT حق امتیاز این بازی را به فروش برساند و یا مثلا فرض بگیرید یک شرکتی توانست یک فضای سرور و فناوری بلاکچین آماده کند و بیاید آن را توکنیزه کند و در مارکت NFT به شما بفروشد.

بنابراین هر محصول دیجیتال می‌تواند توکنیزه شود و به شکل NFT در مارکت‌های مختلف به فروش برساند. با این وضعیت فرض کنید که شما یک گرافیست و یا یک فیلمسازی هستید و می‌خواهید محصول خودتان را توکنیزه کنید و بفروشید، ۳ تا از پلتفرم‌هایی که به اتریوم وصل هستند و شما می‌توانید عملیات را به راحتی درونش انجام بدهید، پلتفرم‌های (Cargo, Opensea, Mintbase) هستند و چگونه می‌توانیم از این پلتفرم‌ها استفاده کنیم؟

محصول دیجیتالمان را از طریق فایل در این پلتفرم‌ها Upload یا بارگزاری می‌کنیم و این در حالی است که حساب ما به کیف پول اتریوم ما متصل می‌باشد و آن محصول توکنیزه می‌شود و می‌تواند در بازار NFT عرضه شود.

حالا که با مفهوم NFT آشنا شدیم اگر یک هنرمند یا تولید کننده محصولات دیجیتال هستید، مثلا سرور می‌توانید در اختیار قرار دهید یا طراح بازی هستید و یا گرافیست یا فیلمسازی و یا نوازنده خوبی می‌باشید، می‌توانید محصولاتتان را در این بازار توکنیزه کنید و به فروش برسانید. شاید الان این بازار رشد نهایی خودش را نکرده باشد زیرا که یک بازار نوپا به حساب می‌آید اما در آینده پیش بینی خواهد شد که حتی محصولات غیر دیجیتال هم می‌توانند توکنیزه شوند و به صورت NFT به فروش برسند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

امتیاز شما با موفقیت ثبت شد
۳.۶/۵ (۷۹ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *