قیمت سهام بعد از تقسیم سود نقدی چه تغییری می کند؟

قیمت سهام بعد از تقسیم سود

تقسیم سود نقدی چیست؟

براساس قانون تجارت، شرکت‌های سهامی عام بعد از پایان سال مالی، موظف به برگزاری مجمع عمومی سالیانه و ارائه گزارش عملکرد اقدامات یک‌ساله خود هستند و باید در خصوص برخی امور شرکت ازجمله میزان تقسیم سود تصمیم‌گیری ‌‌کنند. در اکثر اوقات، بحث‌برانگیزترین بخش مجمع، تصمیم‌گیری درباره تقسیم سود است، به این دلیل که سهامداران برای دریافت بازده نقدی سرمایه‌گذاری خود (dividend gain)، پیشنهاد توزیع حداکثری سود را ارائه می‌کنند و در مقابل، مدیران شرکت‌ها برای جبران کمبود نقدینگی و جلوگیری از خروج منابع مالی، تمایلی به تقسیم سود ندارند. تصمیماتی که در مجمع عمومی عادی سالیانه گرفته‌شده به صورت خلاصه در یک گزارش بانام خلاصه تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه در سایت کدال ارسال می‌شود. شرکت‌های سودده سالیانه یکبار به سهامدارانشان سود نقدی (DPS) پرداخت می‌کنند.

البته ممکن است یک شرکت در یک سال مالی نتواند هیچ سودی به دست آورد و زیان‌ده شود. از طرف دیگر، ممکن است شرکت بتواند به ازای هر سهم مقداری سود محقق کند ولی در مجمع تصمیم گرفته شود هیچ سود نقدی تقسیم نشود. لذا تصمیمات مجمع متناسب با شرایط محقق شده سودآوری شرکت، هردو در تقسیم سود نقش دارند. طبق دستورالعمل اجرایی توقف نماد شرکت‌های بورسی، نماد بورسی حداکثر ۲ روز کاری قبل از تشکیل جلسه مجمع متوقف می‌شود. در زمان توقف نماد، سهامداران تا بازگشایی دوباره نماد قادر به خرید و فروش سهم آن شرکت نخواهند بود. سیاست تقسیم سود یک شرکت باید همواره دو هدف را تأمین کند، اول تهیه نقدینگی لازم برای تداوم رشد شرکت و دوم افزایش ثروت سهامداران. بدین ترتیب در مورد شرکت‌های رشدی که اجرای طرح‌های توسعه را در دست دارند، سیاست تقسیم سود پایین در اولویت است. برعکس شرکت‌هایی که به دوران رشد و بالندگی و ثبات خود رسیده‌اند، می‌توانند با تقسیم مناسب سود سهام، انتظارات سرمایه‌گذاران را تأمین کنند، بدون آنکه مشکلی درروند فعالیت شرکت ایجاد شود.

این مطلب را حتما بخوانید:  مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عادی سالیانه چیست؟

قانون تجارت در ماده ۲۳۹ سود قابل‌تقسیم را این‌چنین بیان می‌کند:

«سود قابل‌تقسیم عبارت است از سود خالص سال مالی شرکت منهای زیان‌های سال‌های مالی قبل و اندوخته قانونی و سایر اندوخته‌های اختیاری به‌علاوه سود قابل‌تقسیم سال‌های قبل که تقسیم‌نشده است».

تقسیم سود نقدی چه زمانی پرداخت می‌شود؟

اگر در مجمع تصمیم بر تقسیم سود نقدی گرفته‌شده باشد، شرکت حداکثر تا ۸ ماه پس از برگزاری مجمع فرصت دارد که این سود را بین سهامداران تقسیم کند. برای اطلاع از مبلغ و نحوه دریافت DPS هر شرکت پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار، می‌توان اطلاعیه شرکت را در سایت codal.ir پیدا کرد (زمان‌بندی پرداخت سود) و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد. برای مثال، تصویر زیر بخشی از اطلاعیه زمان‌بندی پرداخت سود سهم شرکت پتروشیمی نوری را نشان می‌دهد:

قیمت سهام بعد از تقسیم سود

سود نقدی به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

سهامدارانی که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه مربوط به تقسیم سود، صاحب‌سهم بوده‌اند مشمول دریافت سود نقدی می‌شوند.

تأثیر پرداخت سود نقدی بر قیمت سهام چیست؟

زمانی که  در مجمع یک نماد، سود نقدی تصویب می‌شود، نماد بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی‌شده و میزان سود تقسیمی مورد تائید در مجمع، از قیمت سهم کسر می‌گردد، درواقع قیمت تئوریک ماحصل کم کردن سود تقسیمی از قیمت سهام قبل از مجمع است. توجه به این نکته ضروری است که قیمت سهم پس از کسر مقدار سود نقدی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.‌ لذا قیمت تئوریک سهم در هنگام بازگشایی برابر باقیمت روز قبل از مجمع منهای سود تقسیمی تصویب‌شده در مجمع خواهد بود، اما با توجه به اثر عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان، این قیمت می‌تواند دستخوش تغییر شده و بالاتر و یا پایین‌تر معامله گردد. به‌ طور مثال فرض کنید قیمت سهم X قبل از مجمع ۵۵۰ تومان است و در مجمع تصمیم به تقسیم سود نقدی ۲۰ تومان گرفته‌شده باشد. قیمت ابتدایی تابلو نماد در زمان بازگشایی ۵۳۰ تومان خواهد بود. اما قیمت اولین معامله در روز بازگشایی، پس از برگزاری مجمع بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد و محدودیت نوسان پنج درصد معمول برای سهم اعمال نخواهد شد.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
تبدیل دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات" مجامع "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
این مطلب را حتما بخوانید:  مجمع عمومی موسس چیست؟
66 پاسخ
 1. با درود.قسمت سود انباشته هم درست. اما سوال من بی پاسخ موند هنوز. سود نقدی که به هر سهم میدن رو از سودی که شرکت از فروش و درامد خالص داشته میدن یعنی یه پولیو جدا از قیمت سهام درووردن.پس چرا وقتی ازون سود دارن میدن از قیمت سهام کم میشه؟ یه پولیو شرکت از فروش دروورده و مقداریشو داره تقسیم میکنه، این چه ربطی به قیمت سهامش داره که ازش کم میشه؟ یا اینطور بگم قیمت کل سهام یه شرکت ایکس میلیون تومنه و امسال ایگرگ میلیون تومن هم سود کرده که مقداریشو به سهام دار میده.از ایگرگ داره به سهام دار میده چرا از ایکس کم میکنن؟

 2. با سلام
  جدا از قیمت سهام یک شرکت، شرکت در حال تولید و فروش و سود کردنه، پس اون سود چی میشه که میگین سود باید از قیمت سهام کم بشه؟ به غیر از قیمت سهام ، شرکت داره میفروشه و سود میکنه، ازون سود سهمی به سهام دار نمیرسه؟ ممنون از پاسخ گویی تون

  1. باسلام دوست عزیز
   تمامی شرکت‌های بورسی موظف هستند در گزارش‌های مالی خود (هم میان دوره‌ای و هم سالانه) نسبت به ارائه سود و زیان خود اقدام کنند اگر صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی را بررسی کنید سطری به اسم “سود یا زیان خالص هر برگه سهام” وجود دارد که در واقع بیانگر همان EPS در انتهای آن دوره مالی است. علاوه بر این تمامی شرکت‌های بورسی در انتهای دوره مالی خود بایستی نسبت به “برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه” اقدام کنند در مجمع عمومی عادی سالانه گزارش تمامی فعالیت‌های مالی و تولیدی شرکت در یک سال اخیر به تمامی سهامداران شرکت ارائه خواهد شد، سود خالص شرکت (یا ضرر!) در انتهای آن سال مالی نیز اعلام خواهد شد که همان EPS است البته دقت بفرمایید که EPS ای که در صفحه هر نماد بورسی در سایت TSETMC درج شده است مربوط به ۱۲ ماه اخیر است نه صرفا انتهای سال مالی شرکت.
   خب! حال سوال اینجاست که آیا تمامی آن سود خالصی که شرکت در ۱ سال اخیر ساخته است بین سهامداران شرکت تقسیم می‌شود!؟ پاسخ خیر است! در واقع در همان مجمع عمومی عادی سالیانه تصمیم گرفته می‌شود که چه مقدار از این سود خالص بین سهامداران تقسیم شود، این تصمیم‌گیری نیز توسط خودِ سهامداران حاضر در مجمع عمومی سالیانه گرفته می‌شود که این سود نقدی پرداختی به سهامداران همان DPS خواهد بود در واقع با توجه به توضیحات داده شده، بخشی از EPS که بین سهامداران تقسیم می‌شود همان DPS یا سود نقدی سهام است مابقی آن به اسم “سود انباشته” در حساب اندوخته شرکت ذخیره می‌شود.

 3. سلام
  خب این کار فایدش چیه؟
  سود نقدی میدن ولی از قیمت سهم کم میشه!؟

  1. باسلام دوست عزیز
   درسته که قیمت سهم پس از مجمع و تقسیم سود به همان میزان پایین تر خواهد بود اما توجه کنید که پی بر ای سهم نیز پایین خواهد آمد و برای بازار قیمت پایین جذابیت خواهد داشت و عموماً اتفاقی که رخ می دهد این است که این گپ قیمتی ناشی از سود مجمع در کوتاه مدت پر خواهد شد و قیمت سهم به قیمت قبل از مجمع باز خواهد گشت.

 4. سلام
  خسته نباشید
  اگه روزی که نماد بسته میشه برای مجمع ، سهامدار یک سهمی بشیم و سهم به مجمع بره و تقسیم سود نقدی داشته باشه و اون سهم رو بعد از باز شدن نماد بفروشیم
  سود به ما تعلق میگیره؟ در حالیکه سود چند ماه بعد واریز خواهد شد؟

  1. باسلام دوست عزیز
   بله در صورتیکه در زمان تقسیم سود سهامدار باشید به شما تخصیص داده می شود

 5. ‌‎یه سوال دارم دلیل اینکه بعد از تقسیم سود میزان سود پرداخت شده از قیمت سهم کم می کنند چیه؟ این ساز و کار بر چه اساسی طراحی شده خیلی مسخره به نظر میاد ،مثل این می مونه که من یه مغازه دارم که اجاره دادم. حالا می خوام بفروشم خریدار برگرده بگه که باید پول چند سالی که اجاره دادی رو ازش کم کنی😑

  1. باسلام دوست عزیز
   همیشه یادتان باشد زمانی که مجمع تقسیم سود برگزار می شود قیمتی که بعد از مجمع نماد باید به صورت منظقی روی آن قیمت باز شود برابر است با قیمت قبل از مجمع منهای سودی که در مجمع تقسیم می شود. در هر مجمعی، ثروت سهامداران قبل از مجمع و پس از مجمع نباید تغییر کند. بنابراین قیمت سهام بعد از مجمع برابر است با قیمت قبل از مجمع منهای سود تقسیمی. پس منظور از قیمت پایانی، قیمت پایانی قبل از مجمع است.
   برای مثال، قیمت پایانی سهمی ۵۰۴ تومان بوده، بعد از مجمع که سود تقسیمی ۴۰ تومان تقسیم شده، بنابر این ۵۰۴ تومان می‌شود ۴۶۴ تومان.

 6. سلام سهم دشیمی قبل مجمع فوق العاده بود ۵۱۰۰ تومن افزایش سرمایه هم ثبت نشد بخاطر اینکه مجمع سالیانش نزدیکه خلاصه بازگشایی شد بدون محدودیت دامنه نوسان برا کشف قیمت تعیین شد ۳۱۰۰ تومن این چه جوری میشه دو تومن ما رفتیم تو ظرر افزایش سرمایشم که ثبت نشده نباید با قیمت اخرین روز قبل از مجمع معامله بشه .یا شرکت سهم اضاف نمیکنه برای ما بخاطر این همه تعدیل قیمت .مچکرم راهنمایی کنید

  1. باسلام دوست عزیز
   با توجه به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ شرکت، افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری این مجمع نزد مرجع ثبت شرکت ها به ثبت نخواهد رسید.لذا، به دارندگان حق تقدم سودی تعلق نمیگیرد. بعد از ثبت افزایش سرمایه حق تقدم به پرتفوی شما افزوده خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *