نمودار لحظه ای ارز دیجیتال Mirror Protocol (MIR)

ارز دیجیتال Mirror Protocol (MIR) چیست؟

ارز دیجیتال Mirror Protocol پروتکلی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است. این پروتکل برای دارایی های مصنوعی طراحی شده و در بخش مالی غیرمتمرکز فعالیت می کند. Mirror Protocol ابزارها و امکاناتی را ارائه می دهد که براساس آن ها کاربران می توانند دارایی های مصنوعی مدنظر خود را ایجاد کنند. این دارایی ها نسخه توکنیزه شده دارایی های واقعی مانند سهام یا کالا هستند.

راهنمای مطالعه []

  دارایی های مصنوعی یا synthetic assets که از طریق پروتکل Mirror ایجاد می شوند، با نام Mirrored Assets یا mAssets شناخته می شوند. همان طور که از نام این پروژه نیز مشخص است، Mirrored Assets منعکس کننده قیمت واقعی این دارایی ها هستند. بلاک چین Terra میزبان ارز دیجیتال Mirror Protocol بوده و امکان انجام عملیات چند زنجیره و بین زنجیره ای را برای پروتکل Mirror فراهم کرده است. با وجود این ویژگی کاربران می توانند از طریق پروتکل Mirror به زنجیره هوشمند بایننس و شبکه اتریوم دسترسی داشته باشند.

  ایده اصلی این پروژه سبب شده تا کاربران بتوانند از طریق این پلتفرم سهام ایالات متحده آمریکا را در 24 ساعت شبانه روز و هر روز هفته معامله کنند. هر فردی از هر جای دنیا می تواند از این طریق وارد معامله شود؛ بنابراین موانع ورود به بازارهای مالی کاهش پیدا کرده و دسترسی به آن ها آسان تر شده است. درنهایت نیز ارز دیجیتال Mir توکن کاربردی این پروتکل است و نقش جدایی ناپذیری در سیستم حاکمیت Mirror Protocol ایفا می کند.

  تاریخچه ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  این ارز توسط شرکت Terraform Labs در سال 2020 راه اندازی شد. بنیان گذار و مدیرعامل شرکت Terraform Labs فردی به نام Do Kwon است. این شرکت در کشور کره جنوبی واقع شده و توسعه دهنده شبکه Terra است.

  Do Kwon پیش از آنکه مدیرعامل شرکت Terraform Labs باشد، به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت های معتبری مانند مایکروسافت و اپل مشغول به کار بوده و علاوه بر این دو، سمت مدیرعاملی Anyfi را نیز بر عهده داشته که یک شرکت استارتاپی ارائه دهنده راه حل های غیرمتمرکز برای شبکه های بی سیم مش است.

  ویژگی های ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  1. این پروتکل توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می شود.
  2. کاملاً غیرمتمرکز است و توسط دارندگان ارز دیجیتال Mir اداره می شود.
  3. توکن Mirror از قبل استخراج نشده و براساس نقشی که در پروتکل دارد، میان شرکت کنندگان توزیع می شود.
  4. هدف اصلی این پروژه ورود آسان افراد به بازارهای مالی است.
  5. این پروتکل با تسهیل فرایند نقدینگی از ایجاد دارایی های مصنوعی حمایت می کند.
  6. کل سیستم حاکمیت غیرمتمرکز و دموکراتیک است.
  7. کاربران می توانند با اضافه کردن نقدینگی به شبکه، براساس مشارکت خود جوایزی کسب کنند.
  8. تمام تراکنش ها بدون واسطه و در دفتر کل بلاک چین انجام می شود.

  مزایای ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  پیش از بررسی نحوه عملکرد و کاربردهای این ارز بهتر است ابتدا با مزایا آن آشنا شویم.

  1. به لطف فناوری موجود در Mirror Protocol کاربران می توانند دارایی های توکنیزه شده خود را بدون داشتن سهام یا دارایی واقعی، تنها با ایجاد دارایی مصنوعی، مدیریت و معامله کنند.
  2. پروتکل Mirror فرصت منحصربه فردی را فراهم کرده تا کاربران بتوانند بدون در اختیار داشتن دارایی مالی واقعی مانند سهام یا فلزات گران بها، توکن ها را معامله کنند.
  3. از طریق این پروتکل کاربران می توانند بدون وجود مانع مکانی و زمانی، دارایی های توکن شده (مانند سهام) را معامله کنند.
  4. امنیت پروتکل Mirror توسط مکانیسم Tendermint Delegated Proof of Stake تأمین می شود.
  5. این شبکه کاملاً غیرمتمرکز است و تصمیم گیری های حاکمیتی از طریق دارندگان ارز دیجیتال Mir صورت می گیرد.

  نحوه عملکرد ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  در Mirror Protocol، کاربران در یک یا چند نقش زیر فعالیت می کنند و هرکدام به نحوی انجام بخشی از وظایف شبکه را بر عهده دارند. این گروه ها عبارت اند از:

  1. Trader
  2. Minter & Shorter
  3. Liquidity Provider
  4. Staker

  علاوه بر موارد بالا، عوامل کمکی ویژه ای به نام Oracle Feeders وجود دارند. این عوامل برای ایجاد زیرساخت های پروتکل Mirror موردنیاز هستند که در ادامه به معرفی هریک از اجزا می پردازیم:

  • معرفی Trader

  تریدر یا معامله گر به فردی گفته می شود که از طریق Terraswap، دارایی های mAssets را در ازای UST خرید و فروش کرده و سود کسب می کند.

  • معرفی Minter & Shorter

  Minter کاربری است که با هدف به دست آوردن توکن های تازه استخراج شده، خود را در وضعیت بدهی وثیقه (collateralized debt position) یا همان CDP قرار می دهد. وثیقه ها به شکل mAssets، UST و وثیقه های موجود در لیست سفید هستند.

  Shorter نیز کاربری است که وارد CDP می شود؛ با این تفاوت که این گروه توکن های استخراج شده را به سرعت فروخته و توکن های sLP تازه ضرب شده را دریافت می کنند. این گروه می توانند با استیک کردن توکن های sLP خود، ارز دیجیتال MIR را به عنوان پاداش دریافت کنند.

  • معرفی Liquidity Provider

  اعضای این گروه مقادیر برابری از mAsset و UST را به استخر Terraswap مربوط اضافه می کنند و نقدینگی آن بازار افزایش می دهند. این گروه در ازای تأمین نقدینگی استخر، از طریق توکن های LP تازه استخراج شده پاداش دریافت می کنند که این میزان آن نشان دهنده سهم آن ها از استخر است.

  همچنین این گروه پاداش هایی را از طریق کارمزد معاملات استخر دریافت می کنند. کاربران می توانند توکن های LP خود را برای بازپس گیری سهم mAsset و UST خود از استخر بسوزانند.

  • معرفی Staker

  Staker کاربری است که توکن های LP، sLP یا MIR خود را در شبکه استیک کرده و در ازای آن پاداشی به صورت ارز دیجیتال MIR دریافت می کند. کاربرانی که توکن های sLP یا LP را استیک کرده باشند، از طریق توکن های جدید MIR حاصل از تورم پاداش دریافت می کنند، اما به کاربرانی که توکن MIR را استیک کرده باشند، از طریق کارمزد برداشت CDP پاداش اعطا می شود.

  اگر کاربر توکن های MIR را استیک کرده باشد، با توجه به میزان MIR استیک شده واجد شرایط شرکت در تصمیم گیری های حاکمیتی و دریافت قدرت رأی خواهد بود. استیک کنندگان توکن های LP و sLP می توانند در هر زمانی دارایی خود را برداشت کنند، اما استیک کنندگان توکن MIR تنها زمانی می توانند دارایی خود را برداشت کنند که توکن آن ها در رأی گیری های در حال انجام شبکه استفاده نشده باشند.

  • معرفی Oracle Feeder

  اوراکل فیدر یک حساب تعیین شده Terra و مسئول ارائه قیمت دقیق یک دارایی خاص یا وثیقه موجود در لیست سفید (Whitelisted collateral) است. تنها این گروه از کاربران مجاز به به روزرسانی قیمت دارایی منعکس شده (reflected asset) هستند.

  به دلیل نقش حیاتی این گروه در پایداری عملیاتی دارایی های موجود در پروتکل، اعضای Oracle Feeder تنها از طریق حاکمیت انتخاب شده و اگر در انجام وظایف خود ضعیف عمل کنند، به سرعت جایگزین خواهند شد.

  بررسی وضعیت توکن Mirror

  میزان ارز دیجیتال بومی پروتکل Mirror نیز مانند برخی ارز از جمله بیت کوین محدود بوده و در حال حاضر از مجموع 370,575,000 MIR، میزان 144,305,028 MIR از آن در گردش است. درنهایت پس از آنکه مجموع کل ارز دیجیتال Mir به بازار وارد شود، فرایند استخراج این ارز متوقف خواهد شد.

  درواقع عرضه محدود ارز به عنوان یک مکانیسم ضد تورمی از کاهش ارزش آن جلوگیری می کند. اگر تعداد توکن های MIR در گردش را در قیمت فعلی MIR ضرب کنیم، عدد به دست آمده با ارزش بازار پروتکل Mirror برابر خواهد بود. ارزش بازار یک ارز رتبه آن را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال تعیین می کند و مشخص کننده تسلط و سهم آن از بازار است.

  کاربردهای ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  پروتکل Mirror روی بلاک چین Terra ساخته شده و توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می شود؛ از این رو این شبکه کاربران سرتاسر جهان را قادر می سازد تا به راحتی سهام، کالاها و سایر دارایی های مالی را با یکدیگر معامله کنند. از آنجا که Mirror Protocol روی بلاک چین ایجاد شده، برای درک بهتر عملکرد آن لازم است با بلاک چین Terra آشنا شویم.

  شبکه Terra پروتکلی مبتنی بر بلاک چین است و به کاربران کمک می کند تا نرم افزارهای DeFi، اپلیکیشن های غیرمتمرکز و پروتکل هایی را ایجاد کنند. Terra براساس مکانیسم توافقی Delegated Proof of Stake مبتنی بر Tendermint اجرا می شود. این موضوع سبب ایجاد محیطی عالی برای پروتکل هایی مانند Mirror شده است. شبکه Terra، مکانیسم DPoS را با Cosmos SDK ترکیب می کند تا بتواند ابزارهایی را برای دارایی های مصنوعی یا همان mAssets ایجاد کند.

  هر زمان که کاربر قصد ایجاد یک دارایی مصنوعی (mAsset) را داشته باشد، لازم است از توکن هایی مانند استیبل کوین TerraUSD (UST) برای وثیقه گذاری و ایجاد دارایی های مصنوعی پروتکل Mirror استفاده کند. این شبکه با همکاری دو گروه استخراج کنندگان (Minters) و معامله گران (Traders) اجرا می شود.

  Minter های شبکه mAssets را ایجاد می کنند و سپس بازار دارایی های مصنوعی را تشکیل می دهند. کاربران می توانند برای دریافت حق رأی در سیستم حاکمیتی Mirror Protocol، ارز دیجیتال Mir را استیک کرده و به این ترتیب بخشی از کارمزد معاملات را دریافت کنند.

  کیف پول های ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  تاکنون کیف پول های بسیاری در دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری برای ذخیره و مدیریت دارایی های دیجیتالی طراحی شده و قابل دانلود یا خرید هستند. با توجه به نوع و میزان دارایی دیجیتالی می توانید از میان گزینه های موجود مناسب ترین را انتخاب کنید؛ برای مثال کیف پول های سرد یا همان سخت افزاری امنیت بالایی را به کاربران ارائه می دهند؛ از این جهت مناسب افرادی است که حجم بالایی از دارایی دیجیتالی را خریداری می کنند و قصد سرمایه گذاری بلندمدت در بازار را دارند.

  در مقابل کیف پول نرم افزاری یا گرم به راحتی در گوشی موبایل و کامپیوتر نصب می شود و به صورت رایگان در دسترس افراد قرار دارد. این نوع کیف پول مناسب افرادی است که حجم دارایی آن ها اندک است یا دائماً در حال انجام معاملات روزانه هستند. در لیست زیر کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری پشتیبان ارز دیجیتال MIR آمده است:

  1- کیف پول لجر (Ledger): کیف پول سخت افزاری با امنیت بالا و ظاهری شبیه به USB

  2- کیف پول BRD Wallet: کیف پول نرم افزاری امکان نصب رایگان در موبایل همراه با رابط کاربری آسان

  3- کیف پول مای اتر ولت (MyEtherWallet): کیف پول نرم افزاری از نوع وب، امکان استفاده رایگان، امنیت آن به اقدامات امنیتی کاربر بستگی دارد.

  4- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet): یکی از بهترین کیف پول های نرم افزاری، دانلود رایگان، برای کاربران موبایل

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی های معتبر دیجیتالی لیست شده است. هریک از این صرافی ها، با ارائه رابط کاربری، سطح کمیسیون و جفت ارزهای متنوع با یکدیگر تفاوت دارند. اگر قصد خرید ارز دیجیتال Mir را داشته باشید، بهتر است به دو یا سه مورد از صرافی های پشتیبان این ارز مراجعه کنید و با توجه به امکانات ارائه شده پلتفرم مناسب را انتخاب کنید. در لیست زیر به صرافی های پشتیبان ارز Mir و ارزهای جفت شده با آن اشاره می کنیم:

  1- صرافی بایننس Binance (USDT، BTC، BUSD)

  2- صرافی کوکوین KuCoin (USDT، UST، KCS)

  3- صرافی کوین بیس پرو Coinbase Pro (USD، EUR، GBP، BTC)

  4- صرافی io (USDT، ETH)

  5- صرافی بیت هامب گلوبال Bithumb Global (USDT، ETH)

  6- صرافی MEXC Global (USDT)

  7- صرافی ترا سواپ TerraSwap (UST)

  8- صرافی هابی Huobi (USDT، BTC، ETH، UST)

  9- صرافی کراکن Kraken (EUR، USD)

  10- صرافی کوینکس CoinEx (USDT)

  11- صرافی هات بیت Hotbit (USDT، BTC)

  12- صرافی هیت بیت کوین HitBTC (BTC، USD)

  13 صرافی یونی سواپ UniSwap (ETH)

  آموزش خرید (ترید) ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  پس از انتخاب صرافی مناسب، نوبت به انجام مراحل ثبت نام و احراز هویت در پلتفرم مدنظر می رسد. بهتر است از صرافی ای استفاده کنید که IP ایران را مسدود نکرده و خرید و فروش مقادیر کمی ارز در آن، بدون انجام مراحل احراز هویت امکان پذیر باشد. پس از طی مراحل اولیه، مانند مراحل زیر عمل کنید:

  شارژ حساب کاربری

  1. در این مرحله با توجه به ارز جفت شده با Mirror Protocol، حساب خود را شارژ کنید.
  2. برای این کار از قسمت داشبورد موجود در صفحه کاربری خود به بخش کیف پول بروید.
  3. سپس ارز مدنظر را پیدا کنید.
  4. پس از ورود به کیف پول ارز، روی گزینه Receive کلیک کنید.
  5. پس از ورود به صفحه دریافت، آدرس اختصاصی کیف پول ارز انتخابی به شما نشان داده می شود.
  6. این آدرس را اسکن یا کپی کرده و مقادیر دلخواه از ارز را به حساب صرافی خود انتقال دهید.

  خرید ارز دیجیتال Mirror Protocol

  1. پس از مدت کوتاهی حساب شما شارژ می شود.
  2. بار دیگر از طریق داشبورد حساب کاربری استفاده کرده و به صفحه Trade صرافی بروید.
  3. در این صفحه جفت ارز مدنظر را انتخاب کنید.
  4. سپس از طریق باکس خرید، نوع ثبت سفارش (Market، Stop Loss و…) را انتخاب کنید.
  5. اگر مایل به ثبت سفارش محدود هستید، می توانید براساس میزان ارز مدنظر سفارش جدیدی در اوردر بوک ایجاد کنید.
  6. یا اینکه از طریق لیست سفارش های فروش سایر کاربران صرافی، سفارش مناسب را پیدا و انتخاب کنید.
  7. در غیر این صورت از طریق ثبت سفارش Market، براساس غیر لحظه ای بازار خرید خود را ثبت کنید.

  عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  علاوه بر عوامل سنتی مانند احساسات بازار، جریان دارایی ها در صرافی های دیجیتال و به طورکلی اقتصاد، قیمت MIR نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال و دارایی های مالی تحت تأثیر حجم تقاضای سرمایه گذاران قرار می گیرد؛ برای مثال افزایش تقاضای خرید، استیک کردن و بهره مندی از حقوق حاکمیتی شبکه سبب بالارفتن ارزش از دیجیتال Mirror Protocol در بازار خواهد شد. از طرفی قیمت دارایی های mAssets با قیمت واقعی سهام و سایر دارایی هایی که mAsset ها به عنوان نماینده آن ها در بازار حضور دارند، مطابقت دارد.

  آینده ارز دیجیتال (Mirror Protocol) Mir

  آینده این ارز دیجیتال به عنوان یک ارز به وضعیت کلی بازار و همچنین سطح پذیرش آن در میان سرمایه گذاران و معامله کنندگان بستگی دارد، اما به دلیل نوسانات بازار و متغیرهای مختلفی که در قیمت گذاری یک ارز مؤثر هستند، نمی توان به طور دقیق آینده ارز دیجیتال Mirror Protocol و به طورکلی ارزها را پیش بینی کرد.

  با این حال کارشناسان بازار با استفاده از هوش مصنوعی، ابزارهای تجزیه و تحلیل مختلف، روند گذشته و فعلی قیمت ارز Mir تا حدی موفق به پیش بینی آینده این ارز شده اند.

  سال میلادیحداقل قیمت به دلارمیانگین قیمت به دلارحداکثر قیمت به دلار
  20222.402.472.82
  20233.303.424.16
  20244.694.835.77
  20256.857.098.10
  202610.0210.3011.83
  202714.3114.8217.63
  202821.1521.7524.97
  202930.7331.6036.83
  203044.3445.9254.09
  203166.3868.6776.45

  نتیجه گیری

  ارز دیجیتال Mir ارز بومی پروتکل Mirror بوده و روی بلاک چین Terra ساخته شده است. این پروتکل با هدف ایجاد دارایی های مصنوعی طراحی شده و با ارائه ابزار و امکانات لازم به کاربران کمک می کند تا نسخه توکنیزه شده دارایی های واقعی مانند سهام یا کالا را به صورت دارایی های مصنوعی ایجاد کنند.

  پرسش های متداول

  این ارز یک پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است و امکان ایجاد دارایی های مصنوعی را به کاربران می دهد.

  اگر قصد خرید ارز دیجیتال Mir را داشته باشید، تنها کافی است از طریق یکی از صرافی های پشتیبان این ارز مانند Binance، Kraken، Kucoin، Hotbit، HitBTC و… اقدام کنید.

  از آنجا که این ارز روی بلاک چین Terra ساخته شده است، می توانید دارایی Mir خود را در تمام کیف پول هایی که از Terra پشتیبانی می کنند، ذخیره کنید. تعدادی از آن ها عبارت اند از: Ledger، Trust Wallet، BRD Wallet، MyEtherWallet و…