میخواید بدونید چگونه ثروتمند شوید، پدر ثروتمند و پدر فقیر هردو داستان رابرت کیوساکی است. او دو پدر داشت، یک پدر دکترا داشت و پدر دیگری تا کلاس هشتم هم درس نخوانده بود، اگرچه هردو پدر مقدار قابل توجهی پول به دست می آوردند. پدرفقیر همیشه درحال مبارزه بود درحالی که پدرثروتمند به دنبال ثروتمندتر شدن در هاوایی بود. اگر شما از والدین ثروتمند متولد نشده اید، می توانید از کیوساکی یاد بگیرید، برای تبدیل شدن به فردی توانگر می توانید از اصول کتاب او استفاده کنید.

فهرست []
  • اصل اول این است “ثروتمندان برای پول کار نمی کنند”

  بیایید جان را درنظر بگیریم او تمام زندگیش را برای پول کار می کند و اون واقعا از دست زندگی عصبانی هست و نمی تواند درک کند که چگونه به سمت جلو قدم بردارد و در این جا بن را داریم که همان مقدار پول مشابه جان را می گیرد اما اغلب وقت خود را صرف جستوجوی اموال می کند تا آن ها را به مجموعه اش اضافه کند. هردوی این افراد پول یکسانی می گیرند اما جان وقت خود را صرف پول می کند درحالی که بن پول خود را از اموال به دست می آورد. نتیجه می گیریم که ثروتمندان وقت خود را با پول معاوضه نمی کنند بلکه آن ها در جستجوی اموال برای کسب درآمد هستند. نکته مورد علاقه من این است که اکثر اوقات زندگی با شما صحبت نمی کند و بلکه شما را تحت فشار قرار می دهد و هر فشار تلنگری از زندگی است که بیدار شوید اگر می خواهید توانگر شوید باید بدانید که زندگی افراد توسط دو احساس کنترل می شود، “ترس وطمع”. بسیاری از مردم به من می گویند که به پول علاقه مند نیستند اما بازهم ۸ ساعت از روز برای به دست آوردن پول بیشتر کار می کنند. ما به درستی کنترل نشدیم و ترس و طمع می تواند شما را به بزرگترین دام زندگی هدایت کند.

  • اصل دوم کتاب “سواد مالی”

  اگر می خواهید ثروتمند شوید باید بدانید که مهم نیست چه قدر پول در می آورید مهم این است که چه قدر پول را نگه می دارید. هوش مشکلات را حل می کند و پول می سازد اما پول بدون هوش پولی است که به سرعت از دست می رود. می دانستید که افراد ثروتمند دارایی به دست می آورند درحالیکه فقرا و طبقه متوسط متعهد می شوند و مسئولیت هایی را برعهده می گیرند که به نظر آن ها داراییست برای توانگر شدن باید تفاوت بین تعهد و دارایی را درک کنید. دارایی ها پول را در جیب شما می گذارند و تعهدها پول را از جیب شما خارج می کنند. فقدان دانش مالی یکی از دلایلی است که ثروتمندان ثروتمندتر می شوند و فقرا فقیرتر.

  • اصل سوم “کتاب ذهن شماست”

  این بخش به شما می گوید که فرد ثروتمند بردارایی های خود تمرکز می کند در حالی که بقیه بر وضعیت درآمد خود تمرکز می کنند، برای پیروی از این اصل باید مجموعه قوی از دارایی ها را برای خود بسازید و آن ها را حفظ کنید. دارایی ها ممکن است یک قطعه زمین، املاک، وبسایت یا هرچیزی که جریان نقدی مثبتی را برای هرماه تولید می کند باشد.

  • اصل چهارم “قدرت شرکت ها”

  احتمالا نمی دانید که شرکت ها یکی از بزرگترین اسرار ثروتمندان هستند و به عنوان راه هوشمندانه ای برای بازی کردن بازی زندگی به کار می روند، شرکت ها راهی برای فرار مالیات قانونی ثروتمندان می باشد که باعث می شود پولشان را حفظ کنند. اگر صاحب کسب و کار با درآمد خوبی هستید به فکر تاسیس شرکت باشید برای ثروتمند شدن شما نیاز به افزایش هوش مالی دارید و باید اطلاعات مختلف در زمینه های مختلف که شامل طیف گسترده ای از موضوعات مالی می شوند را یادبگیرید. شما باید دانش خود را در زمینه های حسابداری، سرمایه گذاری درک بازارها و قانون افزایش دهید. حسابداری برای خواندن و درک اعداد و سرمایه گذاری برای استفاده از پولتان برای کسب پول بیشتر است. درک بازارها علم عرضه و تقاضاست و قانون درک قوانین مالیاتی و نحوه حفظ پول بیشتر است. بنابراین شرکت یکی از بزرگترین راه های فرار مالیات قانونی می باشد که توسط ثروتمندان برای ایجاد و حفظ پول بیشتر خود استفاده می شود. هوش مالی شما یک اشتراک و همکاری از تمام این مهارت ها و استعدادهاست.

  • اصل پنجم “ثروتمند پول اختراع می کند”

  خلاصه این اصل یعنی فرد ثروتمند ازهر فرصتی برای پول سازی استفاده می کند به یاد داشته باشید که فرصت های بزرگ باچشمان شما دیده نمی شوند آن ها با ذهن شما دیده می شوند و قویترین و تنها دارایی شما ذهن شماست و اگر به خوبی آموزش داده شود می تواند برایتان ثروت عظیمی ایجاد کند. یکی از نکات مهم این کتاب این است که در دنیای واقعی افراد جسور و ریسک پذیر جلوتر هستند نه باهوش ها این یعنی آن ها مایلند بیشترین پیشرفت مالی را کسب کنند حتی اگر به اندازه دیگران هوشمند نباشند

  • اصل ششم “برای یادگیری کارکن نه برای پول”

  این امر یعنی افراد ثروتمند برای یادگیر کار می کنند و نه برای امنیت شغلی. اگر می خواهید ثروتمند شوید باید کمی درباره بسیاری از موضوعات بدانید. یکی ازنکات مورد علاقه من این است «مخفف کلمه شغل یعنی کمی مانده تا ورشکستگی» یعنی اگر تمرکزتان  فقط برروی کار باشد، شما را از ثروتمن شدن باز می دارد.

  • اصل هفتم “عبور از موانع”

  تفاوت اولیه بین شخص ثروتمند و فقیر این است که آن ها چگونه ترس را مدیریت می کنند. حتی اگر یک هوش مالی عالی داشته باشید بازهم مشکلاتی وجود دارد که مانع از ثروتمندشدن شما می شوند که این موانع شامل:

  1. ترس
  2. بدبینی
  3. تنبلی
  4. عادت های بد
  5. غرور

  هستند. برخی افراد از “شکست” می ترسند، درنتیجه شکست می خورند. “بدبینی” درواقع تعریفی برای عدم اعتماد به نفس است و برای بسیاری یک مانع بزرگ می باشد. “تنبلی” مانع دیگری است که همه ما با آن درگیریم به یاد دارم بعد از اینکه اولین بار شروع به نتیجه گرفتن در سالن ورزشی کردم و با آنچه که می خواستم، شروع به تنبلی کردم و نمی خواستم بیشتر از این به سالن ورزش برم. همان تنبلی که مانع از رفتن من به ورزشگاه شد، می تواند شما را از ثروتمند شدن دورنگه دارد. عادت های بد می توانند اثر مشابهی داشته باشند، تماشای بسیار زیاد تلویزیون و نوشیدن در تعطیلات آخر هفته را متوقف کن. مانع نهایی که هرکس باید با آن رو به رو شود “غرور” است.

  رابرت کیوساکی

  هرزمان که من متکبر بودم پولم را ازدست دادم، فکر می کردم آنچه که نمی دانم مهم نیست، اجازه ندید غرور پول شما را بدزدد

  اکنون بگذارید به ده مرحله برای بیدار کردن نبوغ مالی شما بپردازیم

  1. یک دلیل بزرگتر از واقعیت پیدا کنید قدرت روح دلیل قوی برای دنبال کردن استقلال مالی دارد
  2. گزینه های روزانه را انتخاب کنید و فعالیت های روزانه خود را عاقلانه انتخاب کنید تا در ذهن و اهداف خود سرمایه گذاری کنید
  3. دوستان خود را با دقت انتخاب کنید، مراقب افرادی که برای معاشرت انتخاب می کنید باشید.
  4. در یک فرمول استاد شوید و سپس به سراغ بعدی بروید، موقعیت مالی ارتباط نزدیکی با اینکه چگونه شما می توانید فرمول های جدید را برای ساخت پول بیاموزید دارد.
  5. همیشه ابتدا به نظم شخصی خود بپردازید اگر نمی توانید اینکار را انجام دهید، قید ثروتمند شدن را بزنید.
  6. به واسطه ها خوب پول بدید زیرا سنجیدن قدرت مشاوره خوب بسیار سخت است.
  7. درمعامله درست به فکر بازدهی کوتاه مدت نباشید. ممکن است چیزی را بدون بها به دست بیارید، سعی کنید سرمایه گذاری هایی انجام بدهید که چیزی را به صورت رایگان ارائه می دهد مانند یک قطعه زمین.
  8. از دارایی ها برای خرید لوازم لوکس استفاده کنید، شما همیشه باید آن ها را با در آمد حاصل از دارایی خرید کنید نه وام.
  9. قهرمانان را انتخاب کنید، اگر در زندگیتان قهرمان داشته باشید، زودتر به نابغ درون خود تبدیل می شوید.
  10. آموزش دهید و دریافت کنید، هنگامی که شما نیاز به چیزی دارید، اول آن چیزی که می خواهید را به دیگران بدهید سپس به مقدار بسیار زیاد به شما بازخواهد گشت.