چگونه هزینه های اضافی را کنترل کنیم

هزینه های اضافی

در سال ۲۰۰۷ همراه با رکود اقتصادی، رئیس جمهور «جورج دبلیو بوش» به همتایان آمریکایی خود مشاوره‌ای داد و به آنها گفت: «بیشتر خرید کنید!» همین مشاوره کوتاه هزینه های اضافی زیادی را روی دست مردم آمریکا گذاشت. بسیاری از ما به راحتی از مشاوره «خرید بیشتر» پیروی می‌کنیم. هنگامی که وارد مغازه‌ای با محصول‌های هیجان انگیز می‌شویم در بسیاری از مواقع نمی‌توانیم خودمان را کنترل کنیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود شش تا هفت درصد از مردم جهان به عنوان خریداران اجباری شناخته می‌شوند. نتیجه یک بررسی ۲۰ ساله که روی تعداد زیادی از مردم دنیا انجام شده ثابت می‌کند که بخش عظیمی از مردم دنیا به خرید کردن، اعتیاد پیدا کرده‌اند. 

کوروش اوتووری، نویسنده کتاب «درمان اضطراب پول» می‌گوید:

«ممکن است ما در هنگام خرید موارد غیر ضروری، احساس لذت بکنیم، اما این موضوع در بلندمدت عواقب فوق‌العاده بدی برای ما در پی خواهد داشت.»

دردسرهای عظیم هزینه های اضافی

یکی از عواقب خریدهای غیر ضروری، رو‌به‌رو شدن با هزینه های اضافی و مشکل‌های مالی است. بدهی‌های فراوان، حساب بانکی خالی، از دست دادن خانه و دارایی‌ها نمونه‌هایی پر سر و صدا از کمبودهای مالی هستند که هزینه‌های اضافی بر سر ما می‌آورند. مهم نیست که توانایی مالیتان چقدر است. نکته مهم این است که اگر مراقب هزینه های اضافی زندگیتان نباشید، همیشه دچار کمبود پول خواهید شد. هزینه های اضافی، حساب بانکی شما را به خطر می‌اندازند. حتی اگر هوش مالی خوبی هم داشته باشید، باز هم خرید موارد غیر ضروری منجر به هدر رفتن بخشی از درآمد و زمان شما می‌شود.

هنگامی که از نظر مالی در محدودیت هستید، شاید کمی پول خرج کردن و داشتن هزینه های اضافی احساس خوبی در شما ایجاد کند؛ اما این تاثیر بسیار کوتاه مدت است و در نهایت بر میزان استرس و اضطرابتان افزوده می‌شود. جالب‌تر اینجا است که حتی خود فروشندگان نیز گاهی در این چرخه خرید موارد غیر ضروری به دام می‌افتند و برای کاهش نگرانی و اضطراب خود به خرید بیشتر می‌پردازند.

شروع یک مبارزه جانانه با وسوسه خرید و هزینه های اضافی

هزینه های اضافی

شناسایی علت، اولین گام برای کاهش هزینه های غیر ضروری است. کمی با خودتان فکر کنید؛ آیا تا به حال بدون توجه به وضعیت مالی‌تان خریدی غیر ضروری انجام داده‌اید؟ مثلا با وجود کمبود پول و داشتن یک دوجین لباس زمستانی، ژاکتی ۵۰۰ هزار تومانی خریده‌اید؟ در خانه سرمایه به چهار دلیل احتمالی برای صرف هزینه های اضافی اشاره می‌کنیم:

این مطلب را حتما بخوانید:  چگونه پول خرج کنیم؟

هزینه کردن برای رهایی از بار سنگین احساس‌ها

عده‌ای از خرید برای مقابله با احساس ترس، گناه، استرس یا خستگی استفاده می‌کنند.

هزینه کردن از روی عادت

گاهی ما بر اساس عادت همیشگی‌مان، به خرید وسایل غیر ضروری روی می‌آوریم و در هنگام خرید به هیچ عنوان به کارمان فکر نمی کنیم؛ به عبارت دیگر، فقط به صورت فیزیکی در آن مکان حضور داریم.

هزینه کردن برای محبوبیت بیشتر در جامعه

خرید لباس‌های برند، اتومبیل‌های گران و لوکس، استفاده از بهترین و با کیفیت‌ترین محصول‌ها اصلا چیز بدی نیست. جنبه‌های مثبت این کار در صورتی ناپدید می‌شوند که هدف از انجامشان محبوب شدن در میان جمع دوستان یا سایر جمع‌هایی باشد که با آنها سروکار داریم.

هزینه کردن برای اثبات خود یا دستیابی به موفقیت‌های بزرگتر 

یادتان باشد، شما برای اثبات توانایی خودتان به خودتان یا حتی دیگران، نیازی به هزینه های اضافی ندارید. برای رسیدن به موفقیت هزینه کنید اما این کار را فقط برای خودتان انجام دهید نه خواست و نظر دیگران. نظر مردم، فقط نظر مردم است، این را همیشه به یاد داشته باشید.

هشت راه عملی برای مقابله با هزینه های اضافی

صحبت کردن در مورد زمینه‌های تئوری، کافی است. حالا باید به سراغ راهکارهای عملی کنترل هزینه‌ها برویم. همراه خانه سرمایه باشید تا این هشت روش را با هم بررسی کنیم.

به فروشگاه‌های مورد علاقه خود بروید ولی هیچ خریدی نکنید

هزینه های اضافی

باید روی کنترل احساس و افکار خود تمرین کنید. هنگام خرید از خودتان بپرسید که آیا واقعا به این جنس احتیاج دارید یا خیر. اگر این کار را تمرین کنید کم‌کم متوجه خواهید شد که گاهی هیچ جنس ضروری برای خرید وجود ندارد. یادتان باشد توانایی «نه گفتن» به شما احساس قدرت می‌دهد. در این حالت چون توانسته‌اید خود را کنترل کنید، احساس بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد؛ احساسی که می‌خواهید در آینده نیز تکرار شود.

محصول‌هایی که در خانه دارید را بررسی کنید

 کمد لباس، بهترین گزینه برای آغاز این جستجو است. نگاهی به کمد لباس‌های خود بیندازید. تعداد لباس‌هایی که هرگز از آنها استفاده نکرده‌اید، چقدر است؟ چه چیزی باعث شد که این لباس‌ها را بخرید؟ اکنون نسبت به آنها چه احساسی دارید؟ آیا این خریدها نیازهای شما را برآورده کرده است؟ 

 سعی کنید در کمال آرامش خریدهای خود را انجام دهید

هنگامی که غمگین هستید یا استرس دارید بهتر است از رفتن به فروشگاه و خرید کردن خودداری کنید. چون در این حالت به جای خریدن چیزهای ضروری، فقط زیر بار هزینه های اضافی می‌روید. به دنبال راه‌های دیگری برای پرورش نیازهای عاطفی خود باشید تا بتوانید با هزینه های اضافی مقابله کنید. در چنین شرایطی بهتر است با یک دوست تماس بگیرید یا یک کتاب جدید مطالعه کنید.

 برای خرید کردن عجله نکنید

 قبل از خرید کمی صبر کنید و از خودتان بپرسید: «آیا واقعا به این نیاز دارم؟ آیا می‌توانم هزینه‌های آن را تامین کنم؟ چند ساعت برای انجام این خرید باید کار کنم؟ پس از خرید این محصول چه احساسی خواهم داشت؟ آیا در خانه برای آن فضای کافی دارم؟» ما به طور مداوم تحت فشار رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات و حتی دوستان خود هستیم. بنابراین در هنگام خرید باید کمی فکر کنیم تا بتوانیم از هزینه های اضافی جلوگیری کنیم. همواره این نکته را به خاطر بسپارید که صبر کردن و ایجاد چنین فاصله‌ای در هنگام خرید می‌تواند تغییرات بزرگی را در زندگیمان به وجود آورد. برای خرید موارد بزرگتر و ضروری تر بهتر است مکث بیشتری داشته باشید؛ مثلا در حدود چند هفته. با اولویت بندی خریدهای خود می‌توانید از خرید موارد غیر ضروری جلوگیری کنید.

این مطلب را حتما بخوانید:  چگونه به استقلال مالی برسیم؟ راهکارهایی عملی برای رهایی از زندان بی پولی

 قبل از رفتن به فروشگاه لیست خرید تهیه کنید

هزینه های اضافی

اگر واقعا به کفش ورزشی جدید نیاز دارید، خوب به فروشگاه بروید و یک جفت کفش بخرید. اما سعی کنید به هیچ عنوان بدون هدف به فروشگاه نروید. برای گذشتن از این مرحله هم می‌توانید به مورد ۴ مراجعه کنید.

برای دو هفته، چیزی به جز مواد غذایی ضروری نخرید

این کار مانند رژیم گرفتن است؛ یعنی چیزهای مضر را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنید. با انجام این کار به شما ثابت خواهد شد که بدون داشتن هزینه های اضافی نیز می‌توانید به زندگی خود ادامه دهید.

هر روز از خودتان تشکر کنید

هر روز به دلیل سه کار خوبی که انجام داده‌اید از خودتان تشکر کنید، مانند نواختن پیانو، انجام حرکات یوگا و… . وقتی کارهای خوبتان را به یاد می‌آورید، دیگر کمتر احساس نارضایتی خواهید کرد. قدردانی، نیازهای عاطفی شما را تا حدی برطرف می‌کند و مانع از این می‌شود که برای داشتن احساس رضایت به خریدهای غیر ضروری و هزینه های اضافی روی بیاورید.

هزینه‌ها را پیگیری کنید

هزینه های اضافی باید در طول روز دقایقی را به بررسی هزینه های اضافی خود اختصاص دهید. در نظرسنجی اخیر که توسط «Tiller Money» انجام شده است، ۷۹ درصد از مردم گفتند که با پیگیری هزینه‌هایشان راحت‌تر می‌توانند آنها را کنترل کنند. اگر اجرای هیچ کدام از روش‌های بالا به نظرتان شدنی نیستند و به هیچ طریقی نمی‌توانید هزینه های اضافی خود را کنترل کنید، باید به یک مشاور یا درمانگر مراجعه کرده و از او کمک بگیرید.

منبع: https://www.lifehack.org/487978/8-ways-to-overcome-impulsive-spending

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۵/۵ (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.