ازدواج بدون پول شاید این روزها کمی غیرمعقول به نظر برسد؛ اما اگر به دقت به آن نگاه کنیم، چندان هم دور از عقل نیست. با توجه به اهمیتی که ازدواج در حفظ سلامت روح و جسم دارد، برای در امان ماندن یک جامعه از معضلات اجتماعی، یک امر ضروری است؛ اما یکی از موانع مهم برای ازدواج جوانان، نداشتن شرایط مناسب مالی است. پول اهرمی تأثیرگذار و قوی در زندگی امروز بشر است. تقریباً همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی انسان ها به این پدید وابسته شده است.

فهرست []

  بسیاری از جوانان ازدواج بدون پول را یک ریسک بزرگ می دانند که حاضر نیستند به هیچ قیمتی به آن دست بزنند. درحالی که می توان با کاهش توقعات و ترجیح خواسته های خود بر نظرات دیگران، یک ازدواج آسان و کم خرج را برای خود رقم زد. همین الان که شما در حال مطالعه ی این مقاله هستید، صدها جوان تنها به دلیل نداشتن پول کافی از ازدواج سر باز می زنند. اما آیا نمی توان بدون پول ازدواج کرد؟ مسلماً خیر هرگز نمی توان بدون پول ازدواج کرد. اما ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که با پول کم می توان ازدواج کرد.

  چرا ازدواج بدون پول و کم هزینه؟

  صرف هزینه های بزرگ برای یک شب، آن هم شبی که بعد از مدتی از آن چیزی جز چند عکس خاک خورده باقی نمی ماند و در عوض متحمل شدن میلیون ها تومان بدهی و هزینه های تلنبار شده، اصلاً منطقی نیست. از این گذشته تصور اینکه مراسمات عروسی و ازدواج با هزینه های بیشتر به یادماندنی تر و باشکوه تر خواهند بود همه یک تصور اشتباه است. با کمترین هزینه می توانید رویایی ترین شب زندگی خود را رقم بزنید.

  ۱۳ راهکار کاربردی برای ازدواج بدون پول و کم هزینه

  اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تصور می کنید بدون پول و با هزینه ی کم نمی توان ازدواج کرد، لازم است در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید. ما در اینجا می خواهیم راهکارهایی برای ازدواج بدون پول و کم هزینه پیشنهاد کنیم که احتمالاً شنیدن برخی از آن ها شما را متعجب خواهد کرد.

  ۱- برای ازدواج بدون پول شما در رأس هستید

  یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود هزینه های ازدواج افزایش یابد، توجه بیش از حد به نظرات دیگران است. بسیاری از جوانانی که قصد ازدواج دارند، بیش از حد به نظرات دیگران اهمیت می دهند.  شب عروسی شب شما است، نه شب این و آن و دیگران! متأسفانه بسیاری از افراد در جامعه ی ما درگیر چشم وهم چشمی های زیادی بوده و دلیل اصلی هزینه های بالای عروسی آن ها همین چشم و هم چشمی و نظرات دیگران است. برای داشتن یک شب رویایی و کم هزینه نظر دیگران را تنها یک پیشنهاد تلقی کنید. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه می خواهید و دنبال چه چیزی هستید.

  ۲- برخی از سنت ها را کنار بزنید

  از قدیم سنت های بسیار زیبایی برای شب عروسی  برگزار می شده است که اجرای آن ها علاوه بر عدم نیاز به هزینه های زیاد باعث زیباتر شدن این شب نیز می شود. اما برخی سنت های دست و پاگیر هم هستند که فقط از روی حسادت و چشم وهم چشمی ایجاد شده اند. برای مثال درگذشته رسم بر این بود که جشن عروسی در چند وعده برگزار می شد. این رسومات هزینه های سنگینی را به زوجین متحمل می کرد. برخی دیگر از رسومات به هدیه دادن و خرید لوازم غیرضروری اختصاص داشت. درحالی که اکنون بسیاری از این رسومات منسوخ شده اند.

  حتی اگر در منطقه ی زندگی شما هنوز به رسومات گذشته پایبند هستند، شما ساختارشکنی کنید. برای یک بار هم که شده این سنت ها را به فراموشی بسپارید و حتی شده به عنوان نفر اول در خانواده ی خود از این سنت های پرهزینه و بی نتیجه دست بکشید.

  ۳- محل برگزاری جشن را ارزان قیمت انتخاب کنید

  یکی دیگر از توصیه های مهم برای ازدواج بدون پول در نظر گرفتن محل برگزاری جشن در منطقه ی ارزان قیمت است. زیبایی و شیک بودن محل عروسی اهمیت زیادی دارد. اما این معیارها را تنها در مکان های گران قیمت به دست نخواهید آورد. مکان های زیبایی هم هستند که تنها به دلیل موقعیت های مکانی که دارند، هزینه های بسیار کمتری دریافت می کنند . از آن ها غافل نشوید. برای تعیین محل برگزاری جشن می توانید یک باغ یا محیط رایگان را در نظر بگیرید. سپس در آن صندلی بچینید و با کمترین هزینه، جشن خود را در آنجا برگزار کنید. برای مثال یک حیاط بزرگ هم می تواند مثل یک تالار پذیرایی باشد. به شرط این که آنجا را با کمک چراغ های رنگی، گلدان های طبیعی، موکت های رنگی و … زیباتر کنید.

  ۴- خلاقیت به خرج دهید

  یک خلاقیت خارق العاده هم تأثیر زیادی روی روحیه خودتان خواهد داشت، هم شب شما را به یادماندنی تر خواهد کرد و هم خاطرات زیبایی برای شما رقم خواهد زد. برخی از افراد به جای یک ساعت فکر ترجیح می دهند درآمدهای یک سال خود را صرف خرید وسایلی گران قیمت کنند که تنها برای چند ساعت می توانند از آنها استفاده نمایند. یک دسته گل خلاقانه خیلی زیباتر از دسته گلی خواهد بود که تنها برای فخر فروشی خریداری می شود. برخی  برای یک دسته گل که در حالت عادی با قیمت ۱۰۰ هزار تومان فروخته می شوند، حاضرند ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. این در حالی است که بسیاری از فروشندگان نیز با توجه به نیاز عروس و دامادها، قیمت اجناس و خدمات خود را افزایش می دهند. برای این که گرفتار چنین مشکلاتی نشوید، بهتر است حداقل یک ماه قبل از عروسی برخی از نیازهای عروسی را با خلاقیت خود برطرف کنید.

  ۵- از خریدهای اضافه خودداری کنید

  یکی دیگر از توصیه های مهم برای ازدواج بدون پول خودداری از خریدهای اضافه است. خرید لباس عروسی به هزینه ی زیادی نیاز دارد. اگر به دنبال یک ازدواج آسان و بدون دردسر هستید، بهتر است به فکر کرایه ی لباس عروسی باشید. همچنین برخی از خریدهای اضافه و غیرضروری مثل خرید لباس و وسایل شخصی را به بعد از عروسی، موکول کنید و یا تعداد کمتری تهیه کنید. شاید نیاز باشد برخی از وسایل را از نزدیکان خود قرض بگیرید. برای مثال عروس به یک کیف و کفش سفیدرنگ نیاز دارد که اغلب بعد از عروسی هیچ استفاده ای ندارند. به جای خرید این دو وسیله با قیمت بالا، می توانید آن ها را از دوستان یا نزدیکان خود قرض بگیرید.

  ۶- بودجه ی عروسی را از قبل مشخص کنید

  یک اصل بسیار مهم و حیاتی در کم هزینه تر کردن مراسم عروسی، بودجه بندی مراسم است. از قبل با توجه به قیمت های حدودی که در دست دارید، بودجه ای مخصوص و منطقی برای شب عروسی خود در نظر بگیرید و به هیچ وجه از این بودجه عدول نکنید. اگر در همین اولین قدم زندگی مشترک، شکست را قبول کنید و پا روی خط قرمزهای اقتصادی خود بگذارید، آینده تان تباه خواهد بود. با نوشتن بودجه و هزینه های موردنیاز، می توانید اولویت های خود را مشخص و هزینه های غیرضروری را حذف کنید.

  ۷- جهیزیه ی ساده تهیه کنید

  یکی دیگر از نیازهای اساسی برای ازدواج، تهیه ی جهیزیه است. هرچند نمی توان گفت با وسایل ابتدایی یک زندگی جدید تشکیل دهید، اما خرید برخی از وسایل نیز ضرورتی ندارد. این روزها وسایل جدید و لوکس زیادی در بازار موجود است. برخی از خانم ها تصور می کنند هر وسیله ای که در بازار وجود دارد و یا در فروشگاه های لوازم خانگی پیدا می شود، باید برای زندگی آینده تهیه شود. درحالی که بسیاری از این لوازم برای رستوران ها، فست فودها و یا سایر مکان ها کاربرد دارد. برای مثال خرید یک دستگاه سرخ کن گران قیمت یک هزینه ی غیرضروری است. این وسیله برای رستوران ها و فست فودها کاربرد بیش تری دارد.

  وسایل دیگری نیز وجود دارد که قبل از ازدواج خریداری می شود و پس از ازدواج با قیمت پایین فروخته می شوند. یکی از نکات مهم زمان تهیه ی جهیزیه، خرید وسایلی است که واقعاً به آن ها نیاز دارید. قبل از این که به خرید بروید یک لیست تهیه کنید و تمامی لوازمی که برای خانه داری و آشپزی به آن ها نیاز دارید، تهیه کنید. در این صورت از خرید وسایل غیرضروری خودداری می کنید. همچنین باید متراژ خانه ای را که باید در آن زندگی کنید، در نظر بگیرید. با خرید وسایل بیش از اندازه، به فضای زیادی برای نگهداری آن ها نیاز دارید. پس فقط برای چشم و هم چشمی بیش از حد جهیزیه تهیه نکنید؛ اما بعد از ازدواج به دلیل کمبود جا و یا غیرکاربردی بودن برخی از وسایل، مجبور به فروش آن ها با قیمت کمتر می شوید.

  ۸- خانه ای با متراژ کم تهیه کنید

  برخی از تازه دامادها حتی شده به زور اجاره های سنگین، تمایل دارند یک خانه ی ۳ خوابه در شمالی ترین نقطه ی شهر داشته باشند. خود سرمایه دارها و ثروتمندترین افراد جامعه نیز چنین ولخرجی هایی را برای خود و فرزندانشان انجام نمی دهند. برای انتخاب موقعیت خانه ی خود، امنیت، نزدیک بودن به محل کار و نزدیک بودن به مراکز خرید را در نظر بگیرید و سپس بهینه ترین انتخاب را داشته باشید. در ضمن به یاد داشته باشید که شما در ابتدای زندگی فقط دو نفر هستید که گاهی نیز باید از مهمان پذیرایی کنید. پس لزومی ندارد که یک خانه با متراژ بالا تهیه کنید. درحالی که بخش زیادی از آن بلااستفاده می ماند؛ اما اگر یک خانه با متراژ کوچک تهیه کنید، هزینه ی کمتری را بابت تهیه ی خانه پرداخت می کنید.

  ۹- عروسی را در شهرهای کوچک برگزار کنید

  بسیاری از هزینه ها ازجمله کرایه ی یک تالار برای برگزاری جشن عروسی در شهرهای بزرگ، گران تر از شهرهای کوچک است؛ بنابراین اگر قصد دارید از میزان هزینه های عروسی بکاهید، بهتر است جشن عروسی را در یک شهر کوچک و یا در حومه ی شهر برگزار کنید.  با این ترفند با یک تیر چند نشانه خواهید زد: در هزینه های خود صرفه جویی خواهید کرد، یک گشت وگذار چندساعته برای خود و مهمانان عروسی رقم می زنید، به عنوان یک الگو برای سایر اطرافیان خود شناخته می شوید و از جهتی هم شب خود را با خاطره ای زیبا به ذهن ها خواهید سپرد.

  ۱۰- در خرید کادوی عروسی سخت نگیرید

  سنت ازدواج و مراسم عروسی در کشور ما به سمت و سویی رفته است که اگر برای کادوی ازدواج دست به جیب نشوید و یک هدیه گران قیمت نگیرید، شب شما به پایان نخواهد رسید. برای ازدواج بدون پول باید از توقعات خود بکاهید و برخی از وسایل را کنار بگذارید. اگرچه طلاهایی که در زمان عروسی خریداری می شود به نوعی پس انداز محسوب می شوند، اما اگر داماد توانایی مالی برای تهیه ی طلا را نداشته باشد، می توان به جای آن بدلیجات هم رنگ طلا نیز هدیه داد. بعدها که وضعیت زندگی زن و شوهر روبه راه شد، می توانند طلا خریداری کنند. حتی لزومی ندارد که حلقه ی عروسی از جنس طلا باشد. خوشبختی با طلا خریداری نمی شود. برای ازدواج بدون پول باید از برخی موارد چشم پوشی کرد.

  همچنین برای خرید حلقه و سرویس طلا باید نمونه ای را انتخاب کنید که نگین های کمتری داشته باشند؛ زیرا زمان خرید باید هزینه ی نگین ها را پرداخت کنید؛ اما زمانی که قصد فروش طلا را داشته باشید، نگین ها محاسبه نمی شود. پس ضرر می کنید.

  ۱۱- از نزدیکان خود قرض بگیرید

  بدون شک ازدواج بدون پول ممکن نیست و شما فقط می توانید هزینه های تشکیل زندگی را کمتر کنید. قرض گرفتن از نزدیکان یک سنت بسیار پسندیده است. اگر هیچ پولی در بساط ندارید، می توانید از نزدیکان خود قرض بگیرید. بعد از دریافت کادوی عروسی، پول آن ها را پس بدهید. دریافت وام بانکی هم یکی دیگر از راه های ازدواج بدون پول است؛ اما به شرط این که مجبور نباشید بهره ی زیادی بابت دریافت وام پرداخت کنید. وام ازدواج بهره ی پایینی دارد و یکی از بهترین راه ها برای ازدواج است.

  ۱۲- تجهیزات و مخلفات عروسی را کمتر کنید

  برای برگزاری یک جشن عروسی باید از مهمانان با میوه، شیرینی و غذا پذیرایی کنید. به جای چندین نوع غذا و میوه، یک نوع غذا و دو میوه را در نظر بگیرید. به سراغ گران ترین غذاها و میوه ها نروید. با یک غذای ارزان قیمت هم می توانید جشن خود را به بهترین شکل ممکن راه بیندازید. برای فیلم برداری مجبور نیستید به سراغ حرفه ای ترین فیلم بردارهای شهر بروید. اگر در بین دوستان و آشنایان کسی دوربین عکاسی یا فیلم برداری داشته باشد، می تواند لحظات شیرین عروسی را برای شما ثبت کند. بعد از اتمام عروسی می توانید آن ها را با نرم افزارهای ویرایشگر فیلم و عکس به دلخواه خود تغییر دهید. به سراغ یک خواننده محبوب نروید. بلکه با دو دستگاه باند هم می توانید موسیقی جشن را تأمین کنید.

  ۱۳- برای ماه عسل به مکان های ارزان قیمت بروید

  برای شروع زندگی، شما به دنبال ساختن یک خاطره ی زیبا در کنار همسر خود هستید. اصل ماه عسل بر این پایه استوار است. حالا حتماً نباید این خاطره را در سواحل آنتالیا رقم بزنید. هر چه سفر کوتاه تر باشد، هزینه ی کمتری را به دنبال دارد. از تعداد روزهای سفر خود بکاهید تا مجبور نباشید هزینه ی زیادی را برای هتل پرداخت کنید. بهتر است به جای یک هتل چند ستاره، یک هتل معمولی و ارزان را انتخاب کنید. همچنین برای کاهش هزینه ها در زمان ماه عسل، بهتر است خودتان برای آشپزی و سایر خدمات دست به کار شوید.

  نتیجه گیری

  ازدواج بدون پول شاید کمی دست نیافتنی باشد اما ازدواج با هزینه ی مناسب اصلاً دور از واقعیت نیست و باکمی دقت در هزینه ها و داشتن برنامه ی درست می توان به این مهم دست یافت.