وارن بافت بزرگ ترین سرمایه گذار بازار سهام در عصر حاضر شناخته می شود. استراتژی سرمایه گذاری او سهام داری بلندمدت است و به همین جهت در شرکت هایی سرمایه گذاری می کند که طبق محاسباتش، قیمت سهام، کمتر از ارزش ذاتی آن باشد. توانایی بافت در خرید سهام ارزشمند در بهترین زمان و قیمت ممکن، سبب شد او با بیش از ۸۰ میلیارد دلار سرمایه، به یکی از بزرگ ترین ثروتمندان دنیا تبدیل شود. اگرچه بافت توانسته طی ۵۰ سال زندگی حرفه ای خود، بازدهی بالاتر از شاخص S&P500 کسب کند؛ اما برخی منتقدین این سؤال را مطرح می کنند که آیا او هنوز کاریزمای سرمایه گذاری خود را حفظ نموده یا خیر! لازم به ذکر است از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹، بافت به صورت مستمر نتوانسته بازدهی بیشتر از شاخص S&P500 کسب کند. در این مقاله پنج معامله گر بزرگ بازار سرمایه، به جز وارن بافت را معرفی می کنیم که بدون شک جزء بهترین ها هستند.

فهرست []

  ۵ معامله گر برتر

  جورج سوروس

  او مدیر یک صندوق پوشش ریسک است که فلسفه سرمایه گذاری کاملاً متفاوتی با وارن بافت دارد. سوروس استراتژی سرمایه گذاری مشخصی ندارد و تصمیمات معاملاتی اش بر اساس جو حاکم بر بازار و شرایط اقتصادی می باشند. جورج بیشتر به خاطر آن معامله معروف ۱۰ میلیارد دلاری فروش استقراضی پوند استرلینگ شهرت یافته است. این اقدام او موجب شد، طی مدت کوتاهی میلیاردها دلار بر ثروتش افزوده شود؛ که درنتیجه آن بانک مرکزی انگلیس مجبور شد، طی چند مرحله پوند استرلینگ را بازخرید یا اصطلاحاً آن را از بازار ارز جمع آوری کند که درنهایت نرخ بهره نیز به ۲ درصد افزایش یافت.

  کارل آیکان

  او یکی از بزرگ ترین معامله گران بازار سهام طی ۲۵ سال اخیر بوده است، اما گاها تصمیمات او تحت تأثیر رویکردهای غلط شرکتی می باشند. آیکان از گذشته تاکنون سیاست تملک شرکت ها به منظور تصاحب مدیریت آن ها را دنبال می کند و عموماً با شرکت هایی سر و کله می زند که ازنظر او، فاقد مدیران کارآمد و منسجم هستند. شاید این رویکرد او نادرست به نظر بیاید، اما اکثر شرکت هایی که آیکان با این هدف، سهام آن ها را خریداری کرده است، پس از مدت کوتاهی افزایش بازدهی را شاهد بوده اند. کارل آیکان از سال ۱۹۶۸ تا ۲۰۱۱ میانگین بازدهی ۳۱% سالانه به ثبت رسانده است؛ که در مقایسه باید ذکر کنیم، وارن بافت طی این مدت فقط ۲۰% بازدهی سالانه داشته است!

  جان (جک) بایگل

  جک بایگل مؤسس و مدیرعامل بازنشسته، گروه سرمایه گذاری The Vanguard می باشد. بایگل این شرکت را حدوداً ۴۰ سال است که تأسیس نموده و امروزه با بیش از ۵ تریلیون دلار سرمایه تحت مدیریت، پس از شرکت BLK، دومین شرکت بزرگ تأمین سرمایه در جهان محسوب می شود. او از استراتژی سرمایه گذاری ساده ای پیروی می کند و معتقد است باید در صندوق هایی که شاخص هزینه پایین، کمیسیون کم و سرمایه گذاری های بلندمدتی دارند، سرمایه گذاری نمود؛ که این موضوع خود به تنهایی بزرگ ترین دلیل اعتماد مردم به او و شرکتش می باشد.

  بنجامین گراهام

  او نویسنده ی یکی از محبوب ترین کتاب های سرمایه گذاری در بورس، «سرمایه گذار هوشمند» می باشد. گراهام را پدر سرمایه گذاری ارزشی می نامند. به همین دلیل بود که وارن بافت او را به عنوان استاد سرمایه گذاری خود برگزید. بنجامین هیچ گاه یک معامله گر خیلی ریسک پذیر نبود. او همیشه به منظور انتخاب بهترین شرکت ها، محاسبات مالی دقیقی انجام می داد.

  در سال ۱۹۵۱ بافت یک دوره آموزشی سرمایه گذاری در دانشگاه کلمبیا گذارند که مدرس آن بنجامین گراهام بود. او می گوید طی این دوره سه نکته مهم آموخته است:

  • خرید سهام یک شرکت، در حقیقت مالکیت بخشی از آن کسب و کار است.

  سهام شما زمانی باارزش خواهد بود که کل شرکت از جوانب مختلف ارزشمند باشد.

  • همیشه هنگام سرمایه گذاری، حاشیه امن خود را حفظ نمایید.

  همواره زمانی وارد معامله شوید که قیمت سهام کمتر از ارزش ذاتی آن باشد.

  • آقای بازار خدمتکار شماست نه استاد شما!

  همواره بدانید که نباید به تمام چیزهایی که در بازار هست توجه کنید، زیرا سردرگم می شوید. در عوض یک شرکت را با تمرکز بالا تحلیل و بررسی کنید تا به گزینه مدنظر خود برسید.

  پیتر لینچ

  لینچ بیشتر به خاطر مدیریت صندوق Fidelity Magellan طی سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۰ میلادی، مشهور شد. طی این مدت صندوق مذکور به طور میانگین سالانه ۲۹% برای سهامدارانش بازدهی به ارمغان آورد؛ به عبارت دیگر در ۱۱ سال از ۱۳ سال مدیریت او این صندوق توانست بازدهی بالاتر از شاخص S&P500 کسب کند که آمار قابل توجهی است. پیتر لینچ یک معامله گر منحصر به فرد است، زیرا می تواند استراتژی معاملاتی خود را نسبت به هرگونه شرایط حاکم بر بازار تطبیق دهد و از همین روی، بسیاری او را آفتاب پرست دنیای معامله گران می خوانند. هرچند او همیشه در حال تغییر یک سبک معاملاتی به منظور تسلط بر شرایط مختلف بازار و رسیدن به سود در هر زمان ممکن می باشد؛ اما مجموعه اصول هشت گانه ای دارد که همیشه در چهارچوب این قواعد، سرمایه گذاری می کند.

  کلام آخر

  سرمایه گذاران بزرگ هر روز تکثیر نمی شوند. کسانی که بتوانند حداقل طی چند دهه برای سرمایه گذارانشان، بازدهی دورقمی به دست آورده و بتوانند آن را حفظ کنند، تعداد بسیار اندکی هستند. پنج نفر معرفی شده در این مقاله، بر اساس روند بازدهی شان ثابت کرده اند از بزرگ ترین معامله گران چند نسل گذشته هستند.