ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

سهام جایزه چیست و چگونه توزیع و فروخته می شود؟

سهام جایزه چیست و چگونه توزیع و فروخته می شود؟

سهام جایزه سهامی است که توسط یک شرکت، به سهامداران کنونی سهم اعم از حقیقی و حقوقی تعلق می گیرد. اما این سهام چیست و چگونه توزیع می­ شود؟

ثبت‌نام در وبینار فارکس

سهام جایزه

سهام جایزه ماحصل یکی از روش های افزایش سرمایه است. افزایش سرمایه در شرکت ­ها به دو دلیل تامین منابع مالی فعالیت ­ها و اصلاح ساختار مالی انجام می شود. به همین ترتیب، انواع افزایش سرمایه به چهار روش خواهد بود که در ادامه به اختصار به هر یک از آن ­ها پرداخته خواهد شد.

۱- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی در قالب حق تقدم

در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می خواهد که منابع مالی جدیدی به شرکت وارد کند، از محل آورده نقدی سهام داران اقدام به افزایش سرمایه می کند.

به این دلیل که افزایش سرمایه از این روش نیازمند تامین مالی و منابع جدید از سوی سهام داران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده آن را ابتدا به صورت اوراقی تحت عنوان «حق تقدم سهام» در اختیار سهام داران شرکت می دهد.

در این صورت سهام داران در مدت زمان مجاز و تعیین شده برای معامله این اوراق که معمولاً ۲ ماه است و به آن مهلت پذیره نویسی گفته می شود، می­ توانند اقدام به پرداخت مبلغ اسمی سهام یا فروش حق تقدم بکند.

۲- ‎افزایش سرمایه از محل صرف سهام یا سلب حق تقدم

صرف سهام به معنی تفاوت قیمت اسمی و قیمت فروش یک سهم است. این روش در بازار ایران کمتر از سایر روش­ها مرسوم است. در این روش، شرکت سهام را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش می رساند و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را به حساب انباشته منتقل کرده یا در ازای آن سهام جدیدی به سهامداران قبلی می دهد.

۳- افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی های شرکت

در این حالت، شرکت دارایی های ثابت خود نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، سرمایه گذاری ها و … را مورد تجدید و ارزیابی ارزشی قرار می دهد. با این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز می شود.

در نتیجه از آنجایی که معادله حسابداری در ترازنامه باید برقرار بماند و بدهی های شرکت نیز تغییری نکرده، سرمایه شرکت باید افزایش پیدا کند تا این معادله برقرار بماند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

در این روش نیز پولی به شرکت وارد نمی شود و فقط یک عملیات حسابداری در صورت های مالی شرکت رخ می دهد و تعداد سهام نیز افزایش پیدا نمی کند اما قیمت آن کاهش می یابد. این کاهش قیمت بر جذابیت سهم می ­افزاید و در نتیجه افزایش تقاضای سهم را به دنبال خواهد داشت.

۴- افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه (حق تقدم)

در این روش شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامداران می ­د هد و این کار نیاز به پرداخت وجه توسط سهامداران نیست. در این حالت شرکت به دلیل اینکه سود انباشته قابل توجهی دارد، تصمیم می گیرد از محل سود انباشته، افزایش سرمایه خود را انجام دهد.

در نهایت شرکت پس از افزایش سرمایه، سودی به سهامداران خود می دهد که این سود تحت عنوان سهام جایزه شناخته می شود.

رابطه ریاضی آن به شرح زیر است:

(A + 1) / (قیمت پایانی هر سهم پیش از افزایش سرمایه) = قیمت جدید هر سهم

۱۰۰ / درصد افزایش سرمایه = A

بطور مثال اگر فردی ۱۰۰۰ عدد سهم ۵۰۰۰ تومانی از یک نماد داشته باشد و بنا باشد که این شرکت از روش چهارم افزایش سرمایه ۶۰ درصدی بدهد (۰٫۶ = A)، قیمت سهم و تعداد سهمی که به سهامدار تعلق می ­گیرد به شرح زیر است:

۳۱۲۵ = ۱٫۶ / ۵۰۰۰ = قیمت سهم

یعنی فرد ۱۶۰۰ سهم ۳۱۲۵ تومانی خواهد داشت. در این حالت نیز همانند حالت سوم، افزایش سرمایه کاهش قیمت سهم را به همراه خواهد داشت با این تفاوت که به تعداد سهام سرمایه­گذاران، به اندازه درصد افزایش سرمایه، سهم اضافه می­ شود.

به علاوه، همانند حالت قبل، شکسته شدن قیمت­ها بر جذابیت سهم می ­افزاید و افزایش سودی را برای سهم در دراز مدت خواهد داشت. به علاوه، سهام جایزه مشمول مالیات نیست و به سهامدارانی تعلق می­ گیرد که در روز برگزاری مجمع فوق العاده افزایش سرمایه، سهامدار شرکت باشند.

نحوه قرارگیری سهام جایزه در پرتفو به این صورت است که در صورتی که این افزایش سرمایه کمتر از ۱۰۰ درصد باشد، حدود دو هفته طول می ­کشد تا در پرتفو قرار بگیرد و در صورتی که بیشتر از ۱۰۰ درصد باشد، قرارگیری آن در پرتفو بیش از دو ماه به طول می­ انجامد.

نماد هر شرکت برای افزایش سرمایه به این شیوه ۴۸ ساعت پیش از برگزاری مجامع متوقف شده و پس از انتشار گزارش مجمع در codal.ir، نماد مزبور مجاز به فعالیت در سامانه tsetmc می شود.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۶ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات سهام به شما پیشنهاد میکنیم:

110 نظر ثبت شده
اصی
اصی
109 روز قبل
درود بر شما. چرا سهام خودرویی مثل خودرو خگستر سهام جایزه ندارن؟
ehsan
ehsan
98 روز قبل
این نوع سهام ها در مجمع شرکت ها تقسیم میشوند.اخبار مجمع سهام مورد نظرتون رو بررسی کنید.
رضا
رضا
443 روز قبل
سلام من 106 هزار تا سهام فراکح دارم یک سال خورده ای وارد نشده بودم به نظرم از تاریخش گذشته که باید بابت هر سهم 100 تومن پرداخت می کردم تکلیف چی میشه؟ باید چیکار کنم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
419 روز قبل
باسلام دوست عزیز به عنوان حق تفدم استفاده نشده به حراج گداشته می شود و مبلغ آن به حساب شما واریز می شود
علی
علی
446 روز قبل
آیا سهام جایزه را باید در خواستی زد تا در پرتفوی دیده شود تا به صورت خودکار اضافه می شود چون من در درگاه ذینفعان دیدم سهام جایزه دارم ولی در پرتفوی من دیده نمی شود
خانه سرمایه
خانه سرمایه
445 روز قبل
باسلام دوست عزیز نیاز به درخواست نیز به صورت خودکار اضافه می شود می توانید از طریق کارگزاری پیگیری کنید
مهدی
مهدی
539 روز قبل
سلام وقت بخیر، ممنون از پاسخگویی شما جناب سهام جایزه هم برای فروش محدودیت زمانی داره؟منظورم اینکه درصورت نفروختن داخل پرتفوی می مونه یا نه محدودیت زمانی برای فروش داره مثل حق تقدم سهم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
537 روز قبل
باسلام دوست عزیز سهام جایزه سهمی است که به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ مبلغی و تنها به دارندگان سهام یک شرکت تعلق می‌گیرد. یعنی شما برای اضافه شدن سهام جایزه به پرتفوی بورسی خود پولی پرداخت نمی‌کنید و این سهم از سوی شرکتی که سهامدار کنونی آن هستید، به سبد معاملات شما اضافه می‌شود.مدتی طول می‌کشد تا سهام جایزه به پرتفوی بورسی سهامداران اضافه شود و بتوانند مانند سهام عادی با آن برخورد کنند. مدت زمانی که سرمایه‌گذاران برای تبدیل سهام جایزه به سهام عادی باید منتظر بمانند، معمولاً متغیر است.
payam
payam
588 روز قبل
سلام من سهام جایزه نگرفتم به دلیل بیماری کرونا تا الان درگیر بودم چگونه این سهام به سرمایه من اضافه میشود
خانه سرمایه
خانه سرمایه
580 روز قبل
باسلام دوست عزیز نیازی به اقدامی نیست سهام جایزه برای شما کارسازی خواهد شد
شهرام تجزیه چی
شهرام تجزیه چی
596 روز قبل
سلام در مجمع عمومی ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه از محل اندوخته تصویب شد و اختیار آن برای اجرا در یک سال آینده به هیئت مدیره داده شد. آیا سهامدارانی که در تاریخ این مجمع، مالک سهم بوده‌اند سهام جایزه را می‌گیرند؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
595 روز قبل
باسلام دوست عزیز افرادی که در زمان تشکیل مجمع سهامدار بوده اند شامل تصمیمات آن هستند
محمدرضا
محمدرضا
632 روز قبل
سلام خسته نباشید من سهام جایزه درهآور حدودا 9 ماه پیش گرفتم ولی هنوز اضافه نشده چرا؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
622 روز قبل
باسلام دوست عزیز از کارگزاری و امور سهام شرکت مذکور پیگیری کنید
بابک
بابک
703 روز قبل
سلام ببخشید سوالم این هستش که سهم جایزه فملی تا وقتی اضافه نشده میتونیم بفروشم تا بعدا جایزشم ثبت بشه بفروشم ؟؟ یا باید الان همشو نگه دارم بعد از اینکه جایزه اضافه شد
خانه سرمایه
خانه سرمایه
699 روز قبل
باسلام دوست عزیز در صورتی که در زمان تصمیم گیری مجمع سهامدار بودید شامل شما شده است و می توانید برای فروش اقدام کنید
بابک
بابک
703 روز قبل
سلام ببخشید سوالم این هستش که سهم جایزه فملی تا وقتی اضافه نشده میتونیم بفروشم تا بعدا جایزشم ثبت بشه بفروشم ؟؟ یا باید الان همشو نگه دارم بعد از اینکه جایزه اضافه شد
خانه سرمایه
خانه سرمایه
699 روز قبل
باسلام دوست عزیز در صورتی که در زمان تصمیم گیری مجمع سهامدار بودید شامل شما شده است و می توانید برای فروش اقدام کنید
ایرج
ایرج
705 روز قبل
سلام چندوقت طول میکشه تاسهام جایزه به پرتفوی اضافه بشه ممنون میشم راهنمایی کنید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
694 روز قبل
باسلام دوست عزیز پس از اینکه افزایش سرمایه اعمال شد بین ۲ تا ۴ ماه زمان میبرد تا سهام جایزه به پرتفو سهامداران اضافه شود. پس از اضافه شدن سهام معمولا برای اینکه افزایش سرمایه برای همه اعمال شود بین ۲ تا ۳ هفته اجازه فروش داده نمی شود اما پس از آن سهامداران می توان سهام جایزه را بفروش رساند.