ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

سهام ارزشمند را در سه مرحله شناسایی کنیم

معمولاً سرمایه گذاران با خرید سهام هایی که توجه آن ها را جلب می کند – و نه با خرید سهام ارزان و مناسب – بازار را تحت تأثیر قرار می دهند. استفاده از این روش باعث کاهش قیمت می شود. چون سهم هایی که توسط رسانه پوشش داده می شوند و با حجم انبوهی همراه هستند، ارزشمند شمرده می شوند. علاوه بر این، اگر در سهمی که مورد توجه دیگران است سرمایه گذاری کنید در بهترین حالت، عملکرد شما مانند بقیه به صورت میانگین خواهد بود. نمی توانید مردم را به خاطر انتخاب هایشان مقصر بدانید، زیرا تجزیه و تحلیل کردن هزاران شرکت ثبت شده در بورس، کار آسانی نیست. آیا راه آسان تری برای فیلتر کردن سهم های ارزشمند پنهان وجود دارد؟ در این مقاله با هم یاد می گیریم که چگونه سهام ارزشمند را در سه مرحله شناسایی کنیم. با خانه سرمایه همراه باشید. 

قدم اول: ایجاد فکر و ایده

هدف: شناسایی بیش از ۳۰ شرکت برای آنالیز بیشتر

یافتن سهم برای آنالیز کردن موضوعی است که بسیاری از سرمایه گذاران با آن درگیر هستند در حالی که کار سختی نیست. اینترنت اطلاعات زیادی در مورد بورس و لیست سهام موجود در بازار بورس را در اختیار ما قرار می دهد. علاوه بر این، می توان از ابزارهای پیشنهادی اینترنت برای فیلتر کردن اطلاعات اضافی استفاده کرد. استفاده از غربالگر آنلاین و رایگان سهم، راه حلی برای پیدا کردن ایده های سهم است، زیرا این اجازه را به شما می دهد تا یک انتخاب منطقی، مستقل و بدون تأثیرپذیری از عقاید و احساسات دیگران داشته باشید.

به یاد داشته باشید، پیدا کردن یک سهام ارزشمند، آن هم زمانی که وضعیت مالی یک شرکت دچار بحران است با محاسبه ای ساده امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین، در قدم اول باید تعیین کنید چه زمانی یک سهم را نامناسب در نظر بگیرید و چه زمانی آن را یک موقعیت عالی به حساب آورید.

 شاخص هایی که همواره در این مرحله استفاده می شوند عبارتند از:

 1. بازده حقوق صاحبان سهام: چنانچه بازده حقوق صاحبان سهام بیشتر از ۱۵ درصد باشد، نشان دهنده سوددهی بالا و پتانسیل رقابتی است.
 2. نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام کمتر از نیم باشد. این امر نشان دهنده این است که شرکت برای تأمین رشد خود به سرمایه خارجی نیازی ندارد.
 3. نسبت جاری بیشتر از ۲ باشد. آن شاخص اطمینان می دهد که شرکت قادر به پرداخت بدهی های کوتاه مدت خود است.

فیلتر کردن «P/E» کار مشکلی است (مقاله نسبت P/E) زیرا این نسبت در هر صنعت متفاوت است و تکیه کردن بر این نسبت به صورت بالقوه ایده های سرمایه گذاری درست را رد می کند. مهم تر از آن «P/E» اطلاعات چندانی در مورد اینکه آیا یک شرکت با توجه به ارزش ذاتی آن کم ارزش شده یا نه، نمی دهد. به دلایل مشابه، فیلتر کردن نرخ رشد «EPS» پشنهاد نمی شود. زیرا یک شرکت با رشد صفر درصد و قیمت مناسب، خرید جالبی می تواند باشد. در بعضی از مواقع بازده نقدی ناشی از تقسیم سود بیشتر از ۱ درصد می تواند معیار خوبی برای افرادی که تمایل به تقسیم درآمد دائمی سود دارند، باشند.

شاخص دیگری که برای فیلتر کردن مناسب است میزان سرمایه در بازار یا «مارکت کَپ» کمتر از یک میلیارد دلار است. زیرا کمپانی های کوچک توسط تحلیلگران کمتری دنبال می شوند و بنابراین احتمال بیشتری دارد تا به اشتباه قیمت گذاری شوند. این نظریه توسط همکاران «Ibboston» با توجه به برتری سرمایه گذاری در سهام شرکت های کوچک در بازار نسبت به سرمایه گذاری در شرکت های بزرگ در طول قرون گذشته، تأیید شده است.

هنگامی که شاخص ها مشخص شدند، از یک غربالگر آنلاین و رایگان استفاده کرده و سعی کنید تقریبا ۳۰ ایده از آنها پیدا کنید.

 1. Google finance یک غربالگر کاملاً رایگان است که رابطی برای جدا کردن خوب از بد دارد.
 2. Yahoo finance یاهو دو غربالگر بنیادی و جاوای پیشرفته را عرضه می کند که هر دو رایگان هستند.
 3. com غربالگرهای این مجموعه، منحصر به فردی هستند. زیرا براساس پیش بینی اعضای انجمن CAPS غربال را انجام می دهند.
 4. FINVIZ یک غربالگر سهم محبوب که به نظر می رسد تمام ویژگی های مورد نیاز را عرضه می کند.
 5. CNBC به شما این امکان را می دهد که برآوردهای تحلیل گران و نسبت های مالی مانند گردش دارایی ها و نسبت آنی را ترکیب کنید.

جایگزین ها: استفاده از غربالگرهای رایگان تنها راه شناسایی سهم نیست. در اینجا سه روش جایگزین که می توانید از آنها استفاده کنید مطرح می شوند:

 1. ایده های جدید را که توسط «old school value» مطرح شده اند دریافت کنید.
 2. «Gurus focus» را چک کنید تا خریدهای سرمایه داران محبوبتان را دنبال کنید. همچنین غربالگرهای منحصر به فردی را معرفی می کند.
 3. در یک خبرنامه سرمایه گذاری پولی مانند «AAII» یا «the motley fool» اشتراک بگیرید. با این حال کورکورانه به هرچه دیگران پیشنهاد می کنند عمل نکنید و همیشه وظایف خود را متعهدانه انجام دهید.

برخی پیشنهاد می کنند که وبلاگ ها و خبرهای مالی را دنبال کنید، اما بهتر است از این منابع صرفه نظر کنید، زیرا ایده های افراد دیگر باعث می شود تا قضاوت عقلانی درستی از شرایط نداشته باشید.

قدم دوم: یک لیست کوتاه تهیه کنید

هدف: ایده های خود را از ۳۰ به ۳ کمپانی کاهش دهید

 اگر ۳۰ هدف خود را انتخاب کرده اید به این معنی است که اکثر ایده های نامناسب را فیلتر کرده اید. حال زمان آن رسیده که سهم ها را بررسی کرده تا بهترین گزینه را انتخاب کنیم. شما در قدم اول یک ارزیابی ساده را اجرا کردید. اکنون برای رسیدن به سهم بهتر باید عمیق تر فکر کنید. با آنالیز کردن نامه «وارن بافت» به سهامداران «Berkshire» می توانیم متوجه معیارهای مورد نظر او برای یک سهم مناسب شویم.

 • تداوم سوددهی بالا: سود خالص بالا و رو به افزایش می تواند نشانه خوبی برای کارایی یک شرکت در آینده و توانایی آن برای افزایش قیمت باشد. این معیار باید به عنوان یک ارزش، مدام افزایش یابد. همچنین باید از تولید جریان نقدی مناسب «FCF» توسط شرکت اطمینان حاصل کنید. اگر یک شرکت بتواند سود خالص را اعلام کند اما توانایی تولید «FCF» را نداشته باشد، وجود تغییرات و دستکاری در میزان درآمد را نشان می دهد.
 • سطوح بدهی پایین: مقدار زیاد بدهی منجر به ریسک نرخ بهره و افزایش «ROI» به میزان قابل توجهی می شود. در هنگام کاهش فروش یا نوسان نرخ بهره، شرکت هایی که بدهی سنگینی دارند با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. نسبت بدهی بلند مدت به حقوق صاحبان سهام کمتر از نیم، همانند نسبت جاری بیش از ۲ مدنظر است.
 • مزیت رقابتی پایدار: در اینجا آنالیزها فراتر از اعداد و نسبت های مالی قرار می گیرند. تجارت ها با سودآوری بالا، رقیبان را جذب می کنند و هنگامی که رقابت افزایش می یابد سوددهی کاهش پیدا می کند؛ به جز مواردی که کمپانی دارای یک مزیت رقابتی پایدار باشد. این مزیت رقابتی شامل مواردی می شود که نمی توان آنها را به آسانی کپی کرد مانند ثبت اختراع، اثرات قفل گذاری، مقیاس و مقادیر شبکه. به دنبال این علائم مهم باشید.
 • مدیریت صحیح، لایق و صادقانه: مدیریت جامع، نقشی کلیدی در موفقیت کسب وکار بازی می کند؛ بنابراین همواره نام مدیران هر مجموعه را در گوگل جستجو کنید تا سوابق آنها را بیابید. همچنین کلماتی مانند رسوایی و تقلب را در فهرست جست و جوی خود وارد کنید تا ببینید در چه مسائلی دخیل بوده اند. همین کار را برای شرکت نیز انجام دهید. همچنین استراتژی های تخصیص سرمایه شرکت را آنالیز کنید. از قانون زیر استفاده کنید: یک شرکت با بازده ثابت و پتانسیل بالقوه رشد باید بخش عظیمی از درآمد خودش را دوباره در شرکت سرمایه گذاری کند، اگر شرکت سود سهام را بپردازد یا سهام را بخرد برای دیگر سهامداران بهتر است. هرچند خرید سهام ، تنها زمانی باید انجام شود که میزان خرید سهام به طور قابل توجهی پایین تر از ارزش ذاتی شرکت باشد.
 • انجام تجارتی که آن را درک می کنید: بافت، مطرح کرده است که او و شریکش به تجارتی روی آورده اند که آن را درک می کردند. شما نیز بهتر است همین کار را انجام دهید. آیا احتمال کمی وجود دارد که وضعیت بازار توسط شرکت های پیچیده بهتر شود؟ نه همیشه. با این حال، دلیل اجتناب از این گونه شرکت ها این است که هر چه کسب و کار پیچیده تر باشد پیدا کردن طرح و نظر منطقی در مورد عملکرد آینده آن سخت تر است. بنابراین با افرادی که با مدل تجاری قابل فهم شما کار می کنند آشنا شوید.

آنالیز کردن هرکدام از ۳۰ شرکتی که در لیست شما وجود دارد، طبق معیارهایی که در بالا مطرح شده است، کار زیادی می برد اما شما را قادر می سازد تا بهترین موقعیت سرمایه گذاری با بیشترین احتمال بازدهی در بازار را شناسایی کنید.

قدم سوم: تخمین ارزش ذاتی

هدف: در این مرحه سعی در پیدا کردن موقعیت های ارزشمند موجود در بین موقعیت های شناخته شده داشته باشید

اکنون که چندین شرکت فوق العاده را در لیست خود دارید، باید گام نهایی را برداشته و برای پیدا کردن بهترین قیمت، آنها را بررسی کنید. قیمت مناسب، قیمتی است که به شما حاشیه امنی می دهد. به طوری که احتمال ریسک را به حداقل می رساند؛ حتی اگر عملکرد شرکت آن گونه که انتظار می رفته نباشد. مثلا، تنها زمانی خرید را در نظر بگیرید که قیمت فعلی سهام ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر از ارزش ذاتی سهام باشد. به این ترتیب، خطر ریسک کاهش می یابد، زیرا سهم ارزان بوده است. در حالی که همزمان احتمال افزایش بازدهی وجود دارد. قیمت پایین خرید برای موفق شدن بسیار مهم است.

چندین راه را برای حساب کردن ارزش ذاتی یک کمپانی وجود دارد. مانند:

 1. قیمت و درآمد چندگانه: در این روش یک قیمت هدف ۵ ساله براساس یک ارزیابی منطقی و «P/E» محاسبه می شود و سپس با محاسبه «NPV» ارزش ذاتی محاسبه می شود.
 2. جریان نقدی تنزیل شده: محاسبه ارزش ذاتی براساس جریان نقدی که می تواند در طول عمر باقیمانده از یک کسب و کار خارج شود.
 3. ارزیابی بازدهی حقوق صاحبان سهام: این روش که آخرین روش است از راه های سودآوری وارن بافت است.

از مدل های محاسباتی ذکر شده برای تخمین ارزش ذاتی یک کمپانی استفاده کنید. آخرین قدم این است که ارزش های محاسبه شده توسط خودتان را با قیمت خرید و فروش سهم مقایسه کنید. آیا قیمت خیلی پایین تر از ارزش ذاتی تخمین زده شده است؟ به ندرت اتفاق می افتد که شرکتی تمام ویژگی های مورد نظر ما را در دو قدم اول داشته باشد.

در این نقطه، آنالیزهایتان را چک کرده و اعداد را بررسی کنید. اگر تنها در مورد یک کمپانی بسیار ارزشمند مطمئن هستید، زمان اقدام فرا رسیده است. همچنین اگر بتوانید در یک سال، چنین موقعیت هایی را به دست آورید بسیار خوشبخت خواهید بود. اگر بیشتر از یک بار چنین موقعیت هایی را به دست آوردید یا بورس دچار مشکل شده یا معیارهای شما برای فیلتر کردن دقیق نبوده است. اگر در این مرحله، قیمت ها مناسب نبود، این دسته ها را به چک لیست خود اضافه کنید و تا زمانی که یک موقعیت و قیمت مناسب ارائه می شود آن را تحت نظر داشته باشید. 

مترجم: فرزانه نوروزی

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۸ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات سهام به شما پیشنهاد میکنیم:

22 نظر ثبت شده
اردشیر
اردشیر
907 روز قبل
بسیار موثر و مفید بود ممنون
Alireza
Alireza
1255 روز قبل
با سلام ممنون میشم تم تاریک هم به سایتتون اضافه کنید.باتشکر از سایت خوبتون
بهار
بهار
1256 روز قبل
سلام ممنون از،سایت خوبتون من تازه واردم و سوالی که واسم پیش اومده از کجا بفهمیم یک سهام چند درصد رشد کرده؟ و سوال دوم نقطه ابتدایی سهام چه زمانیه؟ربطی به سال مالی داره؟چجوری هستن اینا
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1256 روز قبل
باسلام دوست عزیز پاسخ شما در <a href="https://khanesarmaye.com/undervaluedstock/">این مطلب </a>امده است
محسن
محسن
1257 روز قبل
سلام آیا در ایران نرم افزار آنلاین یا سایت غربالگری وجود دارد که چکیده اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کاربر قرار دهد؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1255 روز قبل
با سلام دوست عزیز <a href="http://www.fipiran.com/" rel="nofollow ugc">معرفی مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران</a> داشتن اطلاعات و داده های مناسب، کافی و به موقع از اهمیت بسیار زیادی در تصمیم گیری های سرمایه گذاران برخوردار است. در عین حال گردآوری داده ها و پردازش بر روی آن ها از سابقه چندانی در بازار سرمایه کشور برخوردار نبوده و امری نوپاست. واحد پردازش اطلاعات مالی ایران، به عنوان یکی از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (سهامی خاص) در راستای کمک به توسعه و گسترش بازار سرمایه کشور و با بهره گیری از دانش و تخصص روز، انبار داده (Data Warehouse) گسترده ای به منظور گردآوری و پردازش داده های اثرگذار بر تصمیم سرمایه گذاران ایجاد نموده است. در این کار تلاش شده با کمک دست اندرکاران و ذی نفعان بازارهای مالی ایران، داده های متنوع از دیدگاه های گوناگون گردآوری شده و پس از پردازش به صورت های مختلف در اختیار علاقمندان قرار گیرد. هدف واحد پردازش اطلاعات مالی ایران، ارائه داده ها و اطلاعات پردازش شده بازارهای مالی ایران در سطوح مختلف و برای کاربرد گروه های مختلف کاربران است. به همین منظور، محصولات و خدمات این واحد در رده های مختلف و با توجه به نیازهای متنوع کاربران و علاقمندان تدوین و عرضه خواهد شد. طیف کاربران محصولات و خدمات ما، از سرمایه گذاران تازه کار تا شرکتهای سرمایه گذاری، سازمان ها و ارگان های بزرگ دولتی را در بر می گیرد. در این تارنما که به عنوان محصول اصلی واحد پردازش اطلاعات مالی ارائه شده است، کاربران عزیز قادر به کسب اطلاعات متنوعی در مورد بازارهای مالی ایران می باشند.
خلیلی
خلیلی
1259 روز قبل
درود بر شما ایا شرکت ذوب اهن اصفهان یک سهم بنیادی محسوب میشه ممنون از پاسخ سریع شما
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1253 روز قبل
با سلام دوست عزیز سهمی که از روش بنیادی انتخاب و خرید می‌شود سهم بنیادی نام دارد”. حال برای مشخص شدن زوایای مختلف یک سهم بنیادی، لازم است ت<a href="https://khanesarmaye.com/fundamental-stocks/">جزیه و تحلیل بنیادی </a>را دقیق‌تر بررسی نماییم.
حامی
حامی
1272 روز قبل
آیا امکان داره قیمت سهام به علت تقاضای خرید بالا یا افشای الف از میزان بازه سال بالاتر بره مثلا ۲۰۰ یا ۳۰۰ درصد بالاتر بره؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1271 روز قبل
با سلام دوست عزیز اگر اطلاعات از نوع (الف) باشد، نماد در روز معاملاتی بعد، بدون محدودیت دامنه نوسان کشف قیمت و بازگشایی خواهد شد. در چنین حالتی ممکن است یک سهم نوسانی بالاتر از حد معمول داشته باشد.
محمدعلی
محمدعلی
1276 روز قبل
۱٫ بازده حقوق صاحبان سهام و۲٫نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام و۳٫نسبت جاری بیشتر را در کجا میتوانیم ببینیم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1272 روز قبل
با سلام دوست عزیز بازدۀ حقوق صاحبان سهام- ROE معیاری از عملکرد مالی است که با تقسیم درآمد خالص بر سهم سهامداران بدست می آید نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام DE، که به وسیله تقسیم کل بدهی شرکت به حقوق صاحبان سهام آن شرکت محاسبه می شود نسبت جاری: عبارت است ازحاصل تقسیم داراییهای جاری به بدهیهای جاری
علی
علی
1284 روز قبل
قسمت یاداشت تو دفترچه رو خوب گفتین ممنون?
باقر تريدر
باقر تريدر
1293 روز قبل
سلام و خسته نباشید مطالبی که ذکر کردید رو در بورس ایران میشه اعمال کرد یا مربوط به بازار های جهانی است ؟
پشتیبان
پشتیبان
1292 روز قبل
با سلام و احترام، در بورس ایران قابل استفاده است.
مهدی قربی
مهدی قربی
1305 روز قبل
سلام!میزان رشد سهام یک شرکت رو درطی یک بازه زمانی مشخص از کجا بفهمیم؟!سایتی هست؟!
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1304 روز قبل
سلام بله از سایت tsetmc