ارزهای دیجیتال حریم خصوصی (Privacy) با هدف محافظت از حریم خصوصی کاربران و تضمین امنیت طراحی شده اند. رمزارزهای معمولی، اطلاعات کاربران را به صورت کامل حفظ نمی کنند؛ زیرا تراکنش ها روی یک دفترکل ثبت می شوند و تمامی افراد به صورت آزاد به این اطلاعات دسترسی دارند. در ارزهای دیجیتال حریم خصوصی این مشکل برطرف شده است. پروتکل این رمزارزها به صورتی است که امکان ردیابی آدرس کیف پول های کاربران در آن ها وجود ندارد. ما در این مطلب در خانه ی سرمایه، قصد داریم بهترین ارزهای دیجیتال حریم خصوصی (Privacy) را به صورت کامل به شما معرفی کنیم.

بهترین ارزهای دیجیتال حریم خصوصی (Privacy) کدام ارزها هستند؟

همانطورکه در بالا توضیح دادیم، ارزهای دیجیتال Privacy به خاطر نوع رمزنگاری که در پروتکل خود استفاده کرده اند، با سایر رمزارزها متفاوت هستند. حدود صدارز دیجیتال Privacy وجود دارد که ما در این مقاله مورد آن را به شما معرفی خواهیم کرد. 

۱- ارز دیجیتال مونرو (Monero)

ارز دیجیتال Monero با نماد اختصاری XMR در سال 2014 به عنوان یک ارز دیجیتال Privacy به بازار عرضه شد. این ارز دیجیتال در سایت کوین مارکت کپ از نظر ارزش بازار، در رتبه ی 27 قرار دارد. کل عرضه ی این رمزارز حدود 18.1میلیون است که تمام آن در بازار درحال گردش است. با وجود اینکه XMR قیمت 0.12دلار را نیز تجربه کرده است اما در 7 مِی سال 2021 به قیمت 517دلار رسید که بالاترین قیمت ثبت شده برای این رمزارز است. 

فهرست []

  امکان استخراج رمزارز Monero برای کاربران وجود دارد. البته، کل عرضه ی این رمزارز 18.4میلیون است که حدود 18.1میلیون توکن این رمزارز تا زمان نوشتن این مطلب استخراج شده و در حال گردش است. حداکثر عرضه برای این توکن توسط توسعه دهنده ی آن تعیین نشده است.

  ارز دیجیتال Monero چگونه کار می کند؟

  توکن Monero با این هدف طراحی شد که کاربران بدون نگرانی در مورد اطلاعات خود، تراکنش های خود را به صورت خصوصی انجام دهند. پنهان سازی اطلاعات گیرنده و فرستنده در بلاک چین Monero به صورت پیش فرض است و امکان انتخاب وجود ندارد.

  اولویت تیم توسعه دهنده ی این توکن به ترتیب، امنیت، کارایی و استفاده ی راحت است. برای اینکه کسی نتواند اطلاعات گیرنده و فرستنده را پیدا کند، تیم توسعه دهنده از امضای حلقوی استفاده می کند. در امضای حلقوی، امضای تمام اعضاء جمع آوری و سپس تراکنش تأیید می شود. در این صورت دیگر کسی نمی تواند تشخیص دهد که امضاء مربوط به چه کسی است و فرستنده مخفی می ماند.

  برای پنهان ماندن گیرنده نیز یک آدرس مخفی در این شبکه ایجاد می شود که پس از انجام تراکنش حذف می شود.

  کیف پول های ارز دیجیتال Monero

  برای نگهداری ارز دیجیتال مونرو از کیف پول های زیر می توانید استفاده کنید:

  ۱- لجر (Ledger

  ۲- ترزور (Trezor

  ۳- مث والت (Math Wallet

  ۴- تراست والت (Trust Wallet

  ۵- اتمیک (Atomic).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال Monero

  ۱- صرافی بایننس (Binance

  ۲- صرافی کوکوین (Kucoin

  ۳- صرافی کراکن (Kraken

  ۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global

  ۵- صرافی گیت دات آی او (Gate.io).

  ۲- ارز دیجیتال زی کش (Zcash)

  ارز دیجیتال Zcash در سال 2016 با نماد اختصاری ZEC و با مدیریت Zooko Wilcox-O’Hearn عرضه شد. هدف از ایجاد این رمزارز، حفظ حریم خصوصی کاربران بود. این رمزارز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال کمیاب است که فقط کاربران با دستگاه های پیشرفته امکان استخراج آن را دارند. رمزارز زی کش از نظر ارزش بازار در رتبه ی 54 قرار دارد. کل عرضه ی این توکن 21میلیون است که تا زمان نگارش این مقاله، حدود چهارده میلیون آن استخراج گردیده و در بازار در گردش است. 

  Zcash چگونه کار می کند؟

  توسعه دهندگان Zcash برای حفظ اطلاعات کاربران، از فناوری اثبات دانش صفر zk-SNARK استفاده می کنند. این فناوری بدون اشتراک گذاری جزئیات معاملات (فرستنده، گیرنده و مبلغ)، اثبات می کند که یک تراکنش معتبر است. 

  در زی کش نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، برای انتقال تراکنش ها از بلاک چین استفاده می شود اما به صورت پیش فرض، اطلاعات کاربران مخفی می ماند. نحوه ی کار نیز به این صورت است که اطلاعات گیرنده، فرستنده و مبلغ در یک دفتر کل ثبت می شود اما کاربران دیگر امکان مشاهده ی این اطلاعات را ندارند؛ فقط کاربران این امکان را دارند که اطلاعات خود را افشاء کنند؛ البته، این امکان در مونرو وجود ندارد.

  کیف پول های ارز دیجیتال Zcash

  ۱- زی کش والت (ZCash Wallet)؛

  ۲- لجر (Ledger)؛

  ۳- ترزور (Trezor)؛

  ۴- کوین بیس (Coinbase).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال  Zcash

  ۱- صرافی بایننس (Binance

  ۲- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global

  ۳- صرافی گیت دات آی او (Gate.io

  ۴- صرافی کوکوین (Kucoin).

  ۳- ارز دیجیتال دیکرد (Decred)

  ارز دیجیتال Decred در سال 2016 با نماد اختصاری DCR توسط جیک یاکو پیات (Jake Yocom-Piatt)، مدیرعامل شرکت «O» طراحی شد. هدف پیات از ایجاد این رمزارز، آن بود که تمام افراد دارای توکن دیکرد، بتوانند در تصمیم گیری های مربوط به پروژه نقش داشته باشند. از دیگر اهداف او تعامل اجتماعی و مدیریت پایدار سرمایه بود.

  کل عرضه ی توکن Decred حدود 21میلیون توکن است که تاکنون، چهارده میلیون آن توسط کاربران استخراج شده است. کاربرانی که این توکن را استخراج می کنند، 60درصد از توکن را دریافت می کنند و 30درصد به کاربرانی که در رأی گیری اجماع PoS  شرکت می کنند، تعلق می گیرد. 10درصد باقی مانده نیز به عنوان پاداش در خزانه داری این توکن نگهداری می شود. توکن DCR یکی از بهترین ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است که در رتبه بندی سایت کوین مارکت کپ رتبه ی 91 را دارد.

  Decred چگونه کار می کند؟

  دو فناوری اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) وجود دارد که اکثر رمزارزها از این ها برای طراحی استفاده می کنند اما رمزارز Decred از این دو فناوری به صورت ترکیبی استفاده می کند. از فناوری اثبات کار برای استخراج و از فناوری اثبات سهام برای شرکت در تصمیم گیری های آینده ی مربوط به مدیریت این توکن استفاده می کند.

  تمام کسانی که ارز دیجیتال Decred را دارند، می توانند در تصمیم گیری این پروژه شرکت کنند؛ زیرا این توکن به صورتی برنامه ریزی شده است که باید تمامی تراکنش ها و تغییرات ایجاد شده در مورد پروتکل را تأیید کند.

  کیف پول های ارز دیجیتال Decred

  ۱- اکسودوس (Exodus)؛

  ۲- لجر (Ledger)؛

  ۳- ترزور (Trezor)؛

  ۴- مث والت (Math Wallet).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال Decred   

  ۱- بیترکس (Bittrex

  ۲- بایننس (Binance

  ۳- کوکوین (Kucoin

  ۴- گیت دات آی او (Gate.io).

  ۴- ارز دیجیتال اوسیس نتورک (Oasis Network)

   

  ارز دیجیتال Oasis Network با نماد ROSE در سال 2020، توسط گروهی از متخصصین دانشگاه های برتر جهان به بازار عرضه شد. کل عرضه ی این رمزارز ده میلیارد توکن است که حدود پنج میلیارد از آن در بازار در حال گردش است. امکان استخراج این توکن توسط کاربران وجود ندارد و خود شبکه به مرور زمان آن را به عنوان پاداش بین استیک کنندگان، حامیان، شرکای استراتژیک، جامعه و مشارکت کنندگان اصلی توزیع می کند.

  رتبه ی این رمزارز 108 است و حدود 0.03درصد از بازار کرپیتوکارنسی سهم توکن ROSE  است.

  ارز دیجیتال Oasis Network چگونه کار می کند؟

  Oasis Network یک بلاک چین لایه ی یک و یکی از رقیب های اصلی اتریوم است که امکان اجراءی پروژه های جدید روی آن وجود دارد. تفاوت اصلی این شبکه با اتریوم این است که امکان اجراءی برنامه های غیرمتمرکز Privacy روی آن وجود دارد. کاربران این امکان را دارند که داده های خود را بدون اینکه هویت دیجیتالی آن ها افشاء شود به اشتراک بگذارند.

  شبکه ی Oasis برای اینکه سرعت تراکنش ها افزایش یابد و هزینه ی آن نیز کم شود، لایه ی اجماع و اجراءء را جدا می کند. لایه ی اجراء به سه ParaTime تقسیم می شود. 

  Emerald ParaTim: این لایه به برنامه نویسان Solidity کمک می کند تا هزینه ی عملیاتی خود را کاهش و سرعت آن را افزایش دهند. 

  Cipher ParaTime: این لایه ی اجرایی، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند حفظ حریم خصوصی را امکان پذیر می کند. این لایه، توانایی عملیاتی بالا با هزینه ی کم و سرعت زیاد را با حفظ حریم خصوصی کاربران ایجاد می کند.

  Parcel ParaTime: این لایه روی ذخیره سازی داده های محرمانه، مدیریت و محاسبهی آن متمرکز است.

  کیف پول های ارز دیجیتال Oasis Network

  ۱- بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)؛

  ۲- مث والت (Math Wallet)؛

  ۳- تراست والت (Trust Wallet).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال Oasis Network

  ۱- صرافی بایننس (Binance

  ۲- صرافی کوکوین (Kucoin

  ۳- صرافی گیت دات آی او (Gate.io).

  ۵- ارز دیجیتال هورایزن (Horizen)

  ارز دیجیتال Horizen با نماد اختصاری ZEN، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است که در زمان نگارش این مقاله با ارزش بازار حدود 225میلیون دلاری، 0.02درصد از ارزش کل بازار رمزارزها را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر، در رتبه بندی بازار ارزهای دیجیتال، این ارز در رتبه ی 126 قرار دارد. 

  ارز دیجیتال Horizen در سال 2017 با قیمت 10.32دلار به بازار عرضه شد و از آن زمان تاکنون قیمت این رمزارز نوسانات شدیدی داشته است. بالاترین قیمتی که برای توکن ZEN ثبت شده، 168.15دلار و کم ترین قیمت ثبت شده نیز 3.09دلار است.

  Horizen چگونه کار می کند؟

  Horizen یک شبکه ی بلاک چین مبتنی بر دانش صفر است که با سی هزار نود فعال، بزرگ ترین زیرساخت نود را در صنعت ارزدیجیتال دارد. Horizen یک توکن با فناوری اثبات کار است که امکان استخراج آن توسط کاربران وجود دارد. 

  توسعه دهندگان شبکه ی Horizen ابزار حریم خصوصی دانش صفر را به نام Ginger-Lib طراحی کردند. در این روش، تراکنش های بلاک چین توسط گره های شبکه که قدرت محاسباتی بالایی دارند، تأیید می شود. فناوری Ginger-Lib به همراه بزرگترین شبکه ی نود، Horizen را قادر ساخت تا به یک ارز دیجیتال کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شود که توان عملیاتی بالایی دارد.

  کیف پول های ارز دیجیتال Horizen

  ۱- MyZenWallet؛

  ۲- لجر (Ledger)؛

  ۳- مث والت (Math Wallet)؛

  ۴- تراست والت (Trust Wallet).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال Horizen

  ۱- صرافی بایننس (Binance

  ۲- صرافی گیت دات آی او (Gate.io

  ۳- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global

  ۴- صرافی کوکوین (Kucoin).

  ۶- ارز دیجیتال سکرت (Secret)

   

  ارز دیجیتال Secret با نماد اختصاری SCRT، از نظر ارزش بازار در رتبه ی 147 بازار ارزهای دیجیتال قرار داد. این رمزارز با ارزش بازاری 155میلیون دلاری، 0.02درصد از سهم کل بازار را به خود اختصاص داده است. کل عرضه ی این رمزارز 190میلیون توکن است که 163هزار از آن در بازار در حال گردش است. 

  ارز دیجیتال SCRT در سال 2020 با قیمت 0.53دلار به بازار عرضه شد و قیمت آن در 28 اکتبر 2021 به 10.64دلار رسید که بالاترین قیمت ثبت شده برای این رمزارز است.

  ارز دیجیتال Secret چگونه کار می کند؟

  Secret جزء ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است که قراردادهای هوشمند در شبکه ی آن کاملاً مخفی هستند اما نحوه ی عملکردش با سایر شبکه های بلاک چین یکسان است. نحوه ی کار نیز به این صورت است که داده های ورودی ابتدا توسط کاربران کدگذاری می شوند و کلیدرمزگشایی توسط یک لینک به آن ها داده می شود. بنابراین، خروجی توسط کاربران دیگر قابل مشاهده نیست مگر اینکه آن لینک را داشته باشند.

  این ویژگی کاربران را قادر می سازد تا محتوای خود را در این شبکه وارد و کلیدرمزگشایی محتوای خود را دریافت کنند. سپس، کلید را برای رمزگشایی در اختیار هرشخصی که مایل هستند قرار دهند. نکته ی جالب توجه این است که کلید رمزگشایی برای هرفرد منحصربه فرد است. 

  از این پروتکل Secret، برای حراج و رأی گیری نیز می توان استفاده کرد. در این حالت، اطلاعات برنده کاملاً مخفی می ماند و افشاء نمی شود.

  کیف پول های ارز دیجیتال Secret

  ۱- سیف پال (SafePal Wallet)؛

  ۲- تراست والت (Trust Wallet).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال Secret

  ۱- صرافی کراکن (Kraken

  ۲- صرافی بایننس (Binance

  ۳- صرافی کوکوین (Kucoin

  ۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global).

  ۷- ارز دیجیتال کیپ نتورک (Keep Network)

  ارز دیجیتال Keep Network در سال 2020،  با نماد Keep و قیمت 0.66دلار به بازار عرضه شد. رمزارز Keep Network در رتبه بندی سایت کوین مارکت کپ که براساس ارزش بازار ارزهای دیجیتال است، در رتبه ی 150 قرار دارد. کل توکن های این رمزارز یک میلیارد است که تقریباً تمام آن استخراج شده و حدود 800میلیون آن در بازار در حال گردش است.

  ارز دیجیتال Keep Network چگونه کار می کند؟

  در پروژه هایی که مربوط به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است، تیم های توسعه دهنده نیز نباید کلیدهای کاربران را داشته باشند. شبکه ی Keep نیز با هدف حل این موضوع ایجاد شده است. در شبکه ی Keep از مخزن های خارج از زنجیره به نام نگه دار، برای نگهداری داده های خصوصی استفاده می شود. در این حالت، بدون اینکه شفافیت و قابلیت حسابرسی قراردادهای هوشمند از بین برود، داده ها خصوصی می مانند.

  Keep Network به توسعه دهندگان بلاک چین این امکان را می دهد که برنامه های کاملاً غیرمتمرکز بسازند.

  کیف پول های ارز دیجیتال Keep Network

  ۱- تراست والت (Trust Wallet)؛

  ۲- متامسک (MetaMask).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال Keep Network

  ۱- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange

  ۲- صرافی کراکن (Kraken

  ۳- صرافی Bitvavo؛

  ۴- صرافی پاریبو (Paribu).

  ۸- ارز دیجیتال استاتوس (Status)

  ارز دیجیتال Status یکی دیگر از ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است که در سال 2017 با نماد SNT و قیمت 0.052دلار توسط کارل بنتز (Carl Bennetts) و جرارد هوپ (Jarrad Hope) به بازار کریپتوکارنسی عرضه شد. این رمزارز از نظر ارزش بازار در رتبه ی 176 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. کل عرضه ی توکن Status حدود شش میلیارد توکن است که سه میلیارد آن در بازار در حال گردش است. در 6 ژوئن 2018، قیمت این ارز دیجیتال به 0.67دلار رسید که بالاترین قیمت ثبت شده برای این رمزارز است.

  Status چگونه کار می کند؟

  درواقع، Status یک سیستم عامل برای دسکتاپ و گوشی است که با هدف پذیرش سریع تر و کارآمدتر برنامه های غیرمتمرکز اتریوم طراحی شده است. Status می تواند به عنوان پیام رسانی عمل کند که پیام ها را رمزنگاری می کند. با نصب این رابط کاربری روی دستگاه های هوشمند، کاربران به 2000 اپلیکیشن غیرمتمرکز اتریوم دسترسی خواهند داشت.

   کیف پول های ارز دیجیتال Status

  ۱- تراست والت (Trust Wallet)؛

  ۲- متامسک (MetaMask)؛

  ۳- لجر (Ledger).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال Status

  ۱- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange

  ۲- صرافی بایننس (Binance

  ۳- صرافی کوکوین (Kucoin

  ۴- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global).

  ۹- ارز دیجیتال iExec RLC

  ارز دیجیتال iExec RLC با نماد اختصاری RLC، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است که 0.01درصد از کل ارزش بازار کریپتوکارنسی را به خود اختصاص داده است. توکن RLC در رتبه ی 198 قرار دارد و در سال 2016 با قیمت 0.30دلار به بازار عرضه شد. کل عرضه ی این رمزارز حدود 87میلیون توکن است که تمام آن در بازار ارزهای دیجیتال در حال گردش است.

  iExec RLC چگونه کار می کند؟

  iExec RLC یک شبکه ی پیشرو در محاسبات ابری غیرمتمرکز است که مبتنی بر بلاک چین است. در این شبکه، کاربران می توانند منابع محاسباتی خود را به هم متصل کنند تا فضای ابری جدیدی برای محاسبات پیچیده ایجاد شود. کاربران برای ارائه ی خدمات محاسباتی کسب درآمد می کنند.

  iExec یک نرم افزار منبع باز است که ویژگی تاب آوی خطا را دارد؛ یعنی، در صورت ایجاد مشکلی در سامانه، اجزا باز هم قادر هستند به صورت صحیح به کار خود ادامه دهند.

  کیف پول های ارز دیجیتال RLC

  ۱- تراست والت (Trust Wallet)؛

  ۲- متامسک (MetaMask)؛

  ۳- لجر (Ledger).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال  RLC

  ۱- صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange

  ۲- صرافی بایننس (Binance

  ۳- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global).

  ۱۰- ارز دیجیتال موبایل کوین (MobileCoin)

   

  ارز دیجیتال MobileCoin در سال 2020 با نماد اختصاری MOB و با قیمت 5.7دلار به بازار عرضه شد. ارزش بازار توکن MOB حدود هشتاد میلیون دلار است که از نظر ارزش بازار در رتبه ی 270 قرار دارد. کل عرضه ی MOB حدود 250میلیون توکن است که 74میلیون آن در بازار در حال گردش است.

  MobileCoin شبکه ای است که در سیستم عامل های با فناوری پایین مانند تلفن همراه نیز قابل نصب است. این برنامه رابط کاربری ساده ای دارد و امنیت و اطلاعات خصوصی کاربران را نیز به خوبی حفظ می کند.

  کیف پول های ارز دیجیتال MOB

  ۱- متامسک (MetaMask)؛

  ۲- تراست والت (Trust Wallet).

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال  MOB

  ۱- صرافی FTX؛

  ۲- صرافی بایننس (Binance

  ۳- صرافی گیت دات آی او (Gate.io).

  سخن پایانی

  ارزهای دیجیتال حریم خصوصی با هدف حفاظت کامل از اطلاعات کاربران و حفظ حریم خصوصی آن ها ایجاد شده است. این نوع از ارزهای دیجیتال یک فناوری نوظهور هستند که به تازگی به اکوسیستم بلاک چین اضافه شدند اما اینکه واقعاً غیرقابل ردیابی هستند یا نه بستگی به نوع طراحی الگوریتم آن ها دارد. برخی از این توکن ها مانند مونرو به هیچ وجه قابل ردیابی نیست. 

  سؤالات متداول

  ۱- ارزهای دیجیتال حریم خصوصی (Privacy) را از کجا بخریم؟

  اکثر ارزهای دیجیتال حریم خصوصی (Privacy) را می توانید از صرافی بایننس خریداری کنید.

  ۲- چه ویژگی هایی ارزهای دیجیتال حریم خصوصی (Privacy) را منحصربه فرد می کند؟

  روش رمزنگاری این نوع از ارزهای دیجیتال، آن ها را از سایر آلت کوین ها متمایز می کند. روش رمزنگاری ارزهای دیجیتال حریم خصوصی (Privacy) به صورتی است که حریم خصوصی کاربران کاملاً حفظ می شود و امکان ردیابی آن ها وجود ندارد.