به نام خدا علی صابریان از مجموعه خانه سرمایه هستم، امروز می خواهم در مورد موضوعی صحبت کنیم که خیلی ها در بازار بورس فعالیت می کنند و خبر ندارند.

فهرست []

  اول می خوام برایتان آماری را بگویم که در بازارهای خارجی آمارهای مبنی بر این است که بیش از ۹۰ درصد افرادی که در بازارها فعالیت می کنند، ضرر می کنند و از بازار بعد از مدتی فعالیت خارج می شوند.

  برای مثال بعد از ۶ ماه و یا بعد از ۳ ماه فعالیت دیگر از بورس خارج می شوند و افراد کمی هستند که در بازارهای سرمایه گذاری می مانند و به سرمایه گذاری ادامه می دهند.

  خب این موضوع در بازار خودمان مستثنی نیست و در بازار خود ما هم این اتفاق می افتد و می خواهیم امروز درباره این صحبت کنیم که چرا بیش از ۹۰ درصد افراد که شروع به فعالیت در بازار سرمایه گذاری می کنند بعد از مدتی آن بازار سرمایه گذاری را ترک می کنند و ما می خواهیم جزء آن دسته از افراد نباشیم، حالا این آمار ممکن است ۱۰ درصد بالا پایین در بازارهای مختلف فرق کند.

  در واقع خیلی ها جواب این را اینجوری می بینند که خب افرادی که می آیند در بازارهای سرمایه گذاری شروع می کنند به سرمایه گذاری کنند احتمالا تحلیلگر خوبی نیستند و نتیجه خوبی از آن بازار نمی گیرند و آیا واقعا جواب این است و برای این که ما در یک بازار سرمایه گذاری بخواهیم موفق باشیم صرفا باید یک تحلیلگر خوب باشیم؟

  شاید من بتوانم بگویم نه اینطوری نیست، یعنی شما اگر بخواهید در یک بازار سرمایه گذاری موفق باشید نباید یک تحلیلگر خوب باشیم و یک بازار سرمایه گذراری بخش های مختلفی دارد، نگاه کنید سرمایه گذاری همانند یک سیستم است و دوستانی که با سیستم آشنا هستند، مفهوم سیستم را می دانند و در واقع یک سیستم یک ورودی دارد، یک پردازش و یک خروجی دارد به طور کلی (input, Output, Process) می باشد.

  مثلا یک ماشین یک خودرو یک سیستم است و ورودی این سیستم یک بنزینی هست که درون آن ریخته می شود و فشار پدالی که است که به آن وارد می شود و پردازش آن فرآیند مکانیکی که در آن سیستم اتفاق می افتد و خروجی در ماشین چیست؟ گردش و حرکت چرخ ها می باشد و این سیستم با هم دیگر کار می کند باعث می شود که شما سوار ماشین شوید و از جایی به جای دیگر بروید و در سرمایه گذاری ما همچین چیزی دارید سیستمی که یک ورودی، پردازش، خروجی دارد.

  خب شاید برایتان سوال پیش بیاید که موارد ذکر شده چه می باشند. سیستم ورودی شامل اطلاعاتی است که شما کسب می کنید.

  برای مثال یک سری اطلاعات در سرمایه گذاری در بورس از سایت کدال از سایت tsetmc از دوستانتان می گیرید یا شبکه های اجتماعی را مطالعه می کنید و یا شبکه های اطلاع رسانی یا سایت ها را مطالعه می کنید با شرکت های مشاوره سرمایه گذاری صحبت می کنید و با افرادی که اطلاعاتی دارند صحبت یا مشاوره می گیرید و تمام این ها می شوند ورودی های شما و تمام این ورودی ها چه می شوند؟

  پردازش می شوند و توسط فکر شما بررسی می شوند و وقتی که بررسی شدند خروجی سیستم شما چه می شود؟ تصمیم گیری، تصمیم گیری چی هست؟ تصمیم گیری یعنی این که من آیا از فرصت سرمایه گذاری را استفاده کنم این سهم را بخرم یا از این فرصت سرمایه گذاری استفاده نکنم و این سهم را نخرم یا این که اصلا سهمی را دارم و در شرایط فعلی نگه دارم، در واقع تصمیم های این چنینی است که خروجی سیستم شما می باشند.

  حالا من می خواهم به شما بگویم که این همه افرادی که از بازارهای سرمایه گذاری بیرون می روند دلیلشان این نیست که سیستم یا تحلیل خوبی ندارند، ما گفتیم سیستم ما ۳ بخش دارد ورودی، پردازش، خروجی.

  یک عده از افراد ورودی اشتباهی را انتخاب می کنند و نمی دانند چه اطلاعاتی را انتخاب کنند، بخوانند و از آن ها استفاده کنند و خیلی از افراد از اطلاعات اشتباهی استفاده می کنند. برایتان می خواهم مثالی بزنم که اگر در سیستم خوردرو یعنی باک خودرو آب بریزیم کار یا حرکت می کند؟ جوابش خیر است.

  پس در سیستم سرمایه گذاری هم همینطور است که اگر اطلاعات درستی نداشته باشید نمی توانید نتیجه بگیرید. شما بهترین ماشین را با بهترین برند داشته باشید، فرض کنید BMW آیا اگر در باک این آب بریزید حرکت می کند یا مثال دیگری بزنم یک کارخانه پنیر سازی، ورودی این کارخانه چه چیزی هست؟ شیر و پردازشی بر روی آن انجام می شود و خروجی آن چیست؟ پنیر خب اگر ورودی این کارخانه به جای شیر بنزین باشد هیچوقت از آن طرف پنیر بیرون نمی آید.

  این ها مثال های ساده ای هستند که خیلی ها این ها را درک نمی کنند و یعنی فکر می کنند من اطلاعات را باید از دیگران بگیرم و در نهایت یک تصمیم بگیرم ولی یک فرد یا افرادی که در بازار بورس یا سرمایه گذاری موفق هستند؟ افرادی می باشند که اول ورودی خوبی دارند و می دانند که از چه اطلاعاتی باید استفاده کنند از کجا باید استفاده کنند و چه تحلیل هایی را باید بخوانند و از چه تلحیل هایی نباید استفاده کنند.

  یک مشکلی که حالا من همیشه در کلاس هایم می گویم که در بازار ما وجود دارد که ما بیش از نصف شاید واقعا تحلیل ها و اطلاعات ضعیفی در بازارها داریم که افراد از آن ها استفاده می کنند و خب اولین دلیلی که خیلی ها از بازار سرمایه گذاری سود دریافت نمی کنند و ضرر می کنند همین اطلاعات ضعیف هستند.

  دومین مرحله پردازش یا Process شما است چیزی که همه فکر می کنند که باید این درست باشد و در واقع این بخشی از کار است و یک عده که نتیجه در بازار سرمایه گذاری نمی گیرند، افرادی هستند که تحلیل خوبی انجام نمی دهند ولی بسیاری از افراد تحلیل های خوبی انجام می دهند اما بخش های دیگر سیستمشان یا ماشینشان به درستی انجام نمی شود و مشکل دارد.

  پس برای این که شما بتوانید پردازش یا پروسه را طی کنید باید اطلاعات و ورودی خوبی داشته باشید و پروسه ای که تحلیل و تمرکز می کنید، باید درست باشد. همه تمرکز بر روی این دارند که باید تحلیل را یاد بگیرند و بعد در بازار بورس از آن ها استفاده کنند و نتیجه بگیرند، که به طور کلی این موضوع برای نتیجه گیری کافی نیست یعنی ما باید چیزهایی فراتر از تحلیل بدانیم تا بتوانیم در بازار سرمایه گذاری نتیجه بگیریم.

  حالا به سراغ نتیجه یا خروجی می رویم، خروجی ما در ماشین BMW یا ماشینی که در موردش صحبت می کردیم چه بود؟ چرخیدن چرخ های این ماشین بود که اگر شما ماشینی داشته باشید که باکش را با بهترین بنزین پر می کنید و توی ماشین بهترین موتور است ولی یکی از چرخ های این ماشین پنجر است آیا این ماشین حرکت می کند؟ جواب خیر است، یعنی این ماشین حرکت نمی کند.

  برای همین موضوع می خواهم بهتان بگویم که خیلی از افراد اطلاعات درستی می گیرند، تحلیل درستی می گیرند و در تصمیم گیری که خروجی سرمایه گذاری است مشکل دارند و در واقع می رود خرید می کند اما جای خوبی نمی تواند آن را بفروشد، چرا؟ چون چیزهایی روی آن تاثیر می گذارد که بر می گردد به مباحث روانشناسی بازار که بعدها افسوس می خورد که این جا مشخص بود که باید این سهم را می خریدم یا می فروختم یا نگه می داشتم که بعد متوجه می شود که آن جا تصمیم اشتباهی گرفته است.

  پس یادتان باشد که ما سیستمی در بازار سرمایه گذاری در بورس یا هر بازار سرمایه گذاری دیگری داریم که سیستم ما یک ورودی یک پردازش یک خروجی دارد.

  مثال ماشین اگر شما ماشین BMW آخرین مدل را داشته باشید در باکش آب بریزید حرکت نمی کند و آن را داشته باشید، بنزین و بهترین بنزین را بریزید حرکت نمی کند و بهترین بنزین را داشته باشید همه چی درست باشد و یک چرخش پنجر باشد حرکت نمی کند یا یک پیکان خیلی قدیمی که یک بنزین معمولی زده و موتورش و چرخ هایش سالم است و حرکت کند در نتیجه کدام به نتیجه می رسد؟

  واضح است پیکان قدیمی به نتیجه می رسد ولی BMW آخرین مدل که چرخش خراب است به نتیجه نمی رسد. در سرمایه گذاری هم همین است که شما فرض کنید که همه سعی دارند بهترین موتور را داشته باشند یعنی بهترین تحلیل را داشته باشند اما هیچکس تلاش نمی کند که بهترین چرخ یا بنزین را داشته باشد که نتیجه بگیرد.

  پس یکی از دلایلی که برای نتیجه گرفتن خیلی از افراد سعی ندارند این است که به دنبال این نیستند که سیستم خوب و کاملی داشته باشند، دوستدار شما علی صابریان