سرمایه گذاری در بورس، فعالیتی است که اطلاعات در آن حرف اول را می زند. هر اندازه که اطلاعاتتان در مورد یک سهم بیشتر باشد، بهتر می توانید در مورد خرید یا فروش آن تصمیم بگیرید. قبل از سرمایه گذاری تمام دارایی خود در بازار بورس، بهتر است تکالیفی را انجام دهید که اکثر مردم آن ها را نادیده می گیرند. تا پایان این مقاله از خانه سرمایه با ما همراه باشید تا با ۱۰ پرسشی که باید قبل از خرید سهام به آنها پاسخ داد آشنا شوید.

فهرست []

  ۱۰ پرسشی که باید قبل از خرید سهام به آنها پاسخ داد

  «Brad Barber» پروفسور دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده مقاله «all that Glitters» می گوید: «برخی از سرمایه گذاران تصمیم های خود را با دقت بررسی نمی کنند. او هم چنین در مورد تأثیر اخبار روی رفتار خرید سهامداران گروهی و فردی صحبت می کند. به گفته او سهامداران خرد، گروه زیادی از خریداران هستند که به طور مرتب، اخبار را دنبال می کنند. اتفاقات بازار بورس به ما آموخته است که سرمایه گذاری بدون دقت و فکر سودآور نیست. در واقع، موفقیت این گونه سرمایه گذاری ها ناگهانی تمام می شود. بهتر است سرمایه داران از این موضوع درس گرفته و سپس وارد مرحله بعد شوند.»

  با توجه به مسائل گفته شده، ۱۰ پرسش و پاسخ برای سرمایه داران قبل از خرید سهام مطرح شده است. اگرچه دانستن تمام پاسخ ها، برنده شدن و موفقیت را ضمانت نمی کند، اما در بلند مدت و توجه به این سؤالات، از او یک سرمایه گذار آگاه تر و بهتر می سازد. با هم ۱۰ پرسشی که باید قبل از خرید سهام به آنها پاسخ داد را مرور می کنیم.

  ۱- حوزه فعالیت شرکت چیست؟

  «وارن بافت» می گوید: «در کمپانی هایی که با زمینه کار آن ها آشنا نیستم سرمایه گذاری نمی کنم.» اگر بزرگ ترین سرمایه گذار ۶۰ سال اخیر، شجاعت کافی دارد تا بگوید همه کمپانی ها را نمی شناسد، ما نیز باید او را سرلوحه خود قرار دهیم. این سؤال، بنیادی ترین سؤال است، اما پرسش آسانی نیست. برای پاسخ دادن به این پرسش باید اطلاعات زیادی را از راه های مختلف مانند وب سایت شرکت ها به دست آورد.

  ۲- آیا شرکت سوددهی دارد؟

  این پرسش نیز پرسش ساده ای است که می تواند با تفاوت های موجود در درآمد کمپانی پیچیده شود. سرمایه گذاران می توانند با خواندن گزارش درآمد سالانه و فصلی، میزان درآمد خالص گزارش شده به دلار و به ازای هر سهم را چک کنند. بعدا در این بخش راه هایی برای موانع موجود مطرح خواهد شد.

  ۳- تاریخچه درآمد شرکت و چشم انداز آن چیست؟

  یک نگاه سریع به خبرها و داستان های گذشته شرکت و وضعیت آن می تواند در یافتن پاسخ این پرسش به ما کمک کند. آیا کمپانی، رشد پایدار درآمد را تجربه کرده است؟ آیا درآمدش بی ثبات است؟ به خاطر داشته باشید که همه درختان در بهشت نمی رویند، اگر این شرکت یک شرکت فناوری بزرگ است، آیا می تواند چنین رشد روزافزونی را به عنوان یک شرکت جوان و نوپا داشته باشد؟

  ۴- سهام شرکت چقدر ارزشمند است؟

  پیدا کردن شرکتی که درآمد افزایشی داشته باشد، خوب است. اما در طرف دیگر معادله، ارزشی که بازار برای آن رشد می پردازد و چشم اندازهای آینده قرار دارند. چندین راه اساسی برای تعیین ارزش یک شرکت وجود دارد. راه هایی مانند قیمت درآمد و قیمت فروش در این دسته جای می گیرند. به راحتی می توان این اعداد را در اینترنت پیدا کرد. P/E های چندگانه، بهترین ابزار محاسبه به شمار می روند. اما سرمایه گذاران نیاز دارند تا مبلغ پرداختی برای سهم را در نظر بگیرند.

  ۵- رقبای شرکت چه کسانی هستند؟

  کمپانی ها در یک محیط بی رقیب کار نمی کنند. برای هر کوکاکولا یک پپسی و عده زیاد دیگری از رقیبان وجود دارد. شرکت ها همیشه به دنبال گرفتن تجارت از رقیبان خود هستند. در این بین، سرمایه گذاران باید بدانند که شرکت ها چگونه حمایت شده اند؟ آیا این شرکت، بزرگ ترین بازار را در صنعت خودش دارد؟ آیا یک کمپانی کوچک است که در صنعت رقابتی خودش رشد می کند؟ آیا صنعتی تحت سلطه یک کمپانی است یا یک صنعت انحصاری است؟ همچنین، سرمایه گذاران باید به رقیبان خارجی نیز توجه کنند. جایی که قیمت های ارزان تر می تواند حاشیه سود را تحت فشار بگذارد.

  ۶- مدیران شرکت چه کسانی هستند؟

  برخلاف مدیران مالی حرفه ای، هر سرمایه گذاری نمی تواند قبل از تصمیم به خرید سهام با سرپرست یک شرکت یا مدیر آن صحبت کند. البته این بدان معنی نیست که راهی برای یافتن رهبر یک شرکت یا کمپانی وجود ندارد. هر شرکت معتبر، فهرستی از شرکا و مدیران، مدت زمان همکاری آن ها با شرکت ها، پیشینه شرکت و پیشینه آن ها را در وب سایت خود منتشر می کند. اگر در قسمت اجرایی شرکت، عدم ثبات مشاهده شود، می تواند به عنوان نشانه ای منفی از ثبات شرکت قلمداد شود. فراتر از خط اجرایی شرکت، سرمایه گذاران باید به مطالعه و جست وجوی مقالات در مورد گروه اجرایی بپردازند. انتشارات بازرگانی هر صنعت، فرصت خوبی برای پرس وجو کردن در مورد شرکت را فراهم می کند.

  ۷- وضوح ترازنامه شرکت چقدر است؟

  سرمایه گذاران جدی که برای طولانی مدت سرمایه گذاری می کنند، باید بتوانند از ترازنامه شرکت سر در بیاورند. آیا نسبت بدهی و درآمد شرکت با هم هم خوانی دارند؟ تنها بررسی کردن درآمد کمپانی نمی تواند اطلاعات دقیقی در رابطه با بدهی های کمپانی در اختیار ما قرار دهد. همچنین به دست آوردن اطلاعاتی در زمینه مقدار بودجه اختصاصی به تحقیق و توسعه می تواند مفید واقع شود. مثلا اگر بخش توسعه و تحقیق رو به پیشرفت باشد به این معنی است که شرکت دچار مشکلاتی شده است.

  ۸- آیا گزارش های سالانه ۱۰-q و ۱۰-k شرکت را خوانده اید؟

  گزارش ۱۰-K، یک گزارش سالانه است که هر شرکتی باید آن را برای کمیسیون امنیت و تبادل اطلاعات ارسال کند. این گزارش بسیار کامل تر از گزارش های فصلی است که شرکت ها در فصل درآمد ثبت می کنند. ۱۰-Q گزارش سه ماهه شبیه به ۱۰-K است، مگر آنکه به صورت یک ماهه مورد نیاز باشد.

  ۹- آیا عواملی وجود دارند که صداقت و درستی شرکت را زیر سؤال ببرند؟

  در پاسخ به این سؤال، گزارش های ۱۰-K و ۱۰-Q کاربردی خواهند بود. ابتدا هر شرکت نیاز دارد تا از جزئیات عوامل تهدیدکننده ای که ممکن است چشم اندازهای شرکت را ضعیف کنند اطلاع داشته باشد. هم چنین شرکت توضیحاتی حسابداری در رابطه با سطح اهمیت نرخ استهلاک دارایی ها و نرخ رشد مستمری های خود ارائه می دهد تا به شما بگوید آیا شرکت در ارائه گزارش های خود تهاجمی عمل می کند یا خیر.

  ۱۰- آیا موقعیت های رقابتی شرکت تداوم پذیر است؟

  سرمایه گذاران کوتاه مدت که به دنبال سود و دستاوردهای کوتاه هستند نیازی نیست به این پرسش ها پاسخ بدهند. اما سرمایه گذاران پایدار باید در جستجوی یافتن پاسخ این پرسش ها باشند.