سرمایه گذاری در بورس فقط مختص افراد ریسک پذیر یا حرفه ای نیست. بلکه افراد ریسک گریز یا حتی کسانی که تخصص کافی در مسائل مرتبط با سرمایه گذاری ندارند هم می توانند از طریق خرید اوراق مشارکت، اوراق اجاره، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، استفاده از خدمات شرکت های مشاور سرمایه گذاری، استفاده از خدمات سبد گردانی و … در بورس سرمایه گذاری کنند. قبل از هر کاری به دنبال پاسخ این پرسش می گردیم که برای سرمایه گذاری در بورس و خریدوفروش سهام باید به کجا مراجعه کرد؟ در ادامه این مقاله به صورت مختصر و مفید در این خصوص با هم صحبت می کنیم.

[irp posts=”36618″ name=”نحوه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی از کارگزاری“]

فهرست []

  کارگزار بورس چه کسی است و چه کاری انجام می دهد؟

  شاید اسم کارگزار بورس را شنیده باشید. خرید و فروش سهام و انواع اوراق بهادار در بورس فقط از طریق کارگزاران رسمی بورس انجام می شود. بنابراین برای سرمایه گذاری در بورس، هیچ نیازی نیست که در تالار بورس حضور داشته باشید. کارگزاران بورس این وظیفه را بر عهده دارند. آنها افرادی آگاه، خبره و مورد اعتماد هستند که پس از کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به خرید و فروش سهام و سایر انواع اوراق بهادار می کنند. کارگزاران بورس در ازای ارائه خدمات، مبلغ بسیار اندکی را به عنوان کارمزد می گیرند. سازمان بورس به طور مستمر و دقیق بر شیوه فعالیت کارگزاران بورس نظارت دارد و همین امر سبب می شود تا سرمایه گذاران، با اطمینان بیشتری کارهای بورسی شان را به آنها بسپارند.

  [irp posts=”36769″ name=”بهترین کارگزاری های بورس سهام تهران”]

  گام نخست سرمایه گذاری در بورس و خریدوفروش سهام

  بنابراین، سرمایه گذاری در بورس سهام فقط از طریق کارگزاری های رسمی بورس که در اغلب شهرهای کشور مستقر هستند، انجام می شود. برای مشاهده اطلاعات کارگزاران بورس به پایگاه اینترنتی «سازمان بورس و اوراق بهادار» به نشانی «www.seo.ir» مراجعه کنید. اما اولین گام برای سرمایه گذاری در بورس چیست؟ اگر از شما بپرسند مدارک لازم برای عملیات بانکی مثل واریز وجه به حساب، انتقال وجه از حساب، صدور چک و… چیست؟ حتما پاسخ خواهید داد که برای انجام همه عملیات های نام برده شده باید حساب بانکی داشته باشیم. در بورس هم چنین چیزی وجود دارد. هر فردی برای سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش اوراق بهادار، باید کد سهام داری داشته باشد. در واقع، کد سهام داری، همانند حساب بانکی است.

   چگونه کد سهامداری یا کد بورسی بگیریم؟

  کد سهام داری، شناسه ای ۸ کاراکتری است که از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد تصادفی ۵ رقمی تشکیل شده است. مثلا کد سهام داری فردی با نام خانوادگی «رضایی» چیزی شبیه به این می شود: «رضا ۱۲۲۳۶». کد سهام داری منحصر به فرد است و هر سرمایه گذار تنها یک کد معاملاتی دارد. برای دریافت کد سهام داری، کافی است به یکی از شرکت های کارگزاری بورس مراجعه و مدارک شناسایی خود شامل کپی شناسنامه و کارت ملی را به کارگزار ارائه دهید. ظرف مدت دو روز، کد سهام داری صادر و تحویل شما می شود. صدور کد سهام داری کاملا رایگان است و لازم نیست برای دریافت آن هزینه ای به کارگزار بپردازید.

  چطور نزدیکترین کارگزاری بورس را به خود پیدا کنیم؟

  با دریافت کد سهام داری، به طور رسمی قدم در دنیای بورس گذاشته اید و می توانید در این بازار سرمایه گذاری کنید. توجه داشته باشید که همه شیوه های سرمایه گذاری در بورس مانند خرید و فروش اوراق مشارکت، اوراق اجاره، سهام، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و… به کد سهامداری نیاز دارند. بنابراین دریافت کد بورسی از طریق مراجعه به کارگزاران رسمی بورس، اولین گام برای ورود به بازار سرمایه، سرمایه گذاری در بورس و خریدوفروش سهام است.

  لطفا ویدیو مرتبط یا این مقاله را نیز مشاهده کنید.