امروزه دنیای ارزهای دیجیتال در میان بسیاری از مردم شناخته شده هستند، اما همان طور که احتمالا می دانید بیش از نه هزار رمزارز در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد که مطمئنا همه ی این ارزها برای سرمایه گذاری مناسب نیستند. باید یادآوری کنیم که برای فعالیت در بازارهای مالی علی الخصوص بازار کریپتوکارنسی که دارای نوسانات شدید است، کسب دانش یک پیش نیاز غیرقابل حذف است که با سپری کردن کلاس آموزش ارز دیجیتال می توانید به این مهارت ضروری دست پیدا کنید. در این مطلب قرار است به بررسی منشا شت کوین و میم کوین بپردازیم، علاوه بر آن قرار است مطالب ضروری پیرامون این دو کوین پر حاشیه را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

شت کوین چیست؟ و چگونه به وجود آمد؟

پیش از آنکه به منشا شت کوین و میم کوین ها بپردازیم اجازه دهید اطلاعات کلی را بازگو کنیم. سال 2009 اولین رمزارز دنیا یعنی بیت کوین پا به عرصه وجود نهاد.

پس از آن هر رمزارزی که ایجاد می شد به عنوان آلت کوین معرفی می شد، اما آلت کوین به همه ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین اشاره دارد که اگر بخواهیم آلت کوین ها را دقیق تر بررسی کنیم باید بگوییم که بر خلاف برخی از آلت کوین ها که با هدف رفع یک نیاز و یا به طور کلی خدمت به بشر در ایجاد یک روش جدید و یا یک جایگزین برای روش های نه چندان مناسب پیشین به وجود آمده اند.

آلت کوین هایی هم هستند که هدف مثبتی از ایجاد آنها وجود نداشته است، این دسته از ارزهای دیجیتال را شت کوین می نامیم.
به عبارت دیگر به وجود آورنده ی یک شت کوین از ابتدای ایجاد رمزارز خود هدف مثبتی را دنبال نمی کند و آن شخص یا تیم به وجودآورنده شت کوین، با هدف کلاه برداری و سود جستن از افراد بی تجربه و یا طماع فعال در بازار ارزهای دیجیتال سعی در به چنگ انداختن سودهای هنگفت دارند.

هر رمزارزی (آلت کوین) که به وجود می آید با توجه به کارکردی که دارد، آینده ای که برای آن آلت کوین پیش بینی می شود و استقبالی که از آن می شود می تواند نوسانات قیمتی را تجربه کند.

ممکن است یک آلت کوین در ابتدای پیدایش نتواند چندان خوش بدرخشد اما این دلیل نمی شود که آینده آن آلت کوین را نیز همان قدر تیره بدانیم، درواقع با گذر زمان و مسائل مختلف موجود و همچنین پیشرفت های در میانه راه، قیمت یک آلت کوین می تواند صعودی و یا نزولی باشد و یا ترکیبی از این روندها را تجربه کند.

اگر در بازار کریپتوکارنسی فعال باشید حتما عباراتی همچون “بیت کوین آینده” و یا جملاتی که شما را ترغیب به سرمایه گذاری بر روی یک آلت کوین کند را به وفور شنیده اید.

اما فراموش نکنید که شت کوین ها هم بخشی از آلت کوین ها هستند که برای اینکه در دام آن ها گرفتار نشوید باید اطلاعات و دانش خود را در این زمینه بالا ببرید.

دیگر تعاریف شت کوین

در برخی مواقع تعاریف گوناگونی برای شت کوین مشاهده می کنیم که البته همه آن ها به بی ارزش بودن شت کوین اشاره می کنند.

برخی، آلت کوین هایی که زمانی ارزشی داشته و در حال حاضر ارزش خود را از دست داده اند به عنوان شت کوین معرفی می کنند.

عده ای نیز به دلیل آنکه در وایت پیپر آن شت کوین هدف خاصی را مشاهده نکردند به آلت کوین موردنظر، عنوان شت کوین را اطلاق می کنند.

از طرف دیگر افرادی هم پیدا می شوند که تنها بر اساس سلیقه و در واقع تنفری که از یک آلت کوین دارند آن را به عنوان شت کوین معرفی می کنند و هستند گروهی از متخصصین و کاربران که آلت کوین هایی که ماهیت واقعی ندارند و درواقع با هدف گول زدن فعالین بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند را به عنوان شت کوین می شناسند.

چگونه اسیر شت کوین ها نشویم؟

یکی از راه هایی که به شما کمک می کند که گرفتار یک مشکل نشوید شناخت منشا آن مشکل است، در اینجا نیز شناخت منشا شت کوین و میم کوین ها می تواند به شما کمک کند تا گرفتار آنها نشوید و یا آگاهانه از آنها استفاده کنید.

با توجه به مطالب گفته شده احتمالا متوجه این موضوع شده اید که بررسی شت کوین ها در یک منبع مشخص وجود ندارد. به زبان ساده شما هیچ وبسایت و پلتفرمی را نمی توانید پیدا کنید که به شما بگوید که آیا یک آلت کوین، شت کوین هست یا خیر؟

پس زمانی که قصد سرمایه گذاری بر روی آلت کوین ها به خصوص آلت کوین هایی که کمتر شناخته شده هستند را داشته باشید، توجه به نکاتی که در ادامه می آید حیاتی است، در غیراین صورت باید امکان از بین رفتن سرمایه خود را بپذیرید.

سعی کنید بر روی آلت کوین های که از نظر بزرگی بازار در رتبه های بالا قرار گرفته اند سرمایه گذاری کنید.

انتخاب آلت کوین ها

رسیدن به جایگاهی بالا در میان هزاران آلت کوین کار راحتی نیست، و درواقع آلت کوینی که به رتبه بالایی در بازار می رسد از فیلترهای زیادی گذشته است و همین موضوع می تواند گواهی بر شایسته بودن آن آلت کوین باشد.

وایت پیپر آلت کوین را مطالعه کنید. شما با مطالعه دقیق وایت پیپر درواقع با اهدافی که آن پروژه دنبال می کند آشنا خواهید شد و در صورتی که اهداف پروژه را مثبت ارزیابی کردید می تواند با خیالی آسوده تر یک سرمایه گذاری را انجام دهید.

شخص یا تیم پروژه را بشناسید، در بسیاری از مواقع افراد شناخته شده خود به تنهایی می توانند مهر تاییدی بر اصالت و معتبر بودن یک پروژه باشند.

توجه به حجم معاملات مربوط به یک آلت کوین نیز می تواند یکی دیگر از راه هایی باشد که به شما در شناخت شت کوین کمک می کند، حجم معاملات یک شت کوین معمولا پایین است.

بررسی وبسایت گیت هاب می تواند تا حدودی به شما در شناسایی شت کوین ها کمک کند، شما می توانید با مطالعه نظر متخصصین حوزه رمزارزها در رابطه با پروژه های مختلف و کارایی آنها در وبسایت گیت هاب با دید بازتری، آلت کوین مورد نظر خود برای سرمایه گذاری را شناسایی کرده و مطمئن شوید که بر روی یک شت کوین سرمایه گذاری نمی کنید.

آیا شت کوین ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

دانستن منشا شت کوین و میم کوین ها و کلا هر دارایی دیجیتال دیگر می تواند به شما در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری کمک کند.

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، شت کوین ها هدف خاصی ندارند، درواقع پدیدآورنده شت کوین هدف مفیدی را برای تحقق دنبال نمی کند، و افت و خیزهای ناگهانی قیمت شت کوین ها معمولا ناشی از هیجانات طیف وسیعی از فعالان بازار کریپتوکارنسی است.

شاید بتوان گفت درصد بالایی از آنها سواد فعالیت در این حوزه را نداشته اند و صرفا خواسته اند با خرید رمزارزی که مورد توجه قرار گرفته است از سود (به خیال خود) جا نمانند.

اما به هرحال پس از گذشت مدتی افراد با هر سطح اطلاعاتی به باطل بودن شت کوین آگاه شده و با هدف برگشت سرمایه خود دست به فروش شت کوین می زنند و همین موضوع کاهش قیمت را برای شت کوین ها به دنبال خواهد داشت.

با توجه به مطالب گفته شده احتمالا متوجه شده اید که شت کوین ها به هیچ عنوان گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری نیستند.

این شت کوین ها تنها ممکن است در یک دوره زمانی مورد استقبال قرار گیرند در نتیجه افرادی که بتوانند این شت کوین ها را در زمان مناسب شناسایی کنند و از موج صعودی و ناگهانی آنها سود خود را دریافت و به موقع از معامله خارج شوند می توانند به شت کوین ها به عنوان یکی از راه های کسب سود و نه سرمایه گذاری نگاه کنند.

با تمام اینها بهتر است درصد بسیار پایینی از دارایی خود را برای نوسان گیری از شت کوین ها اختصاص دهید.

میم کوین چیست؟ و چگونه به وجود آمد؟

قرار بر این بود که منشا شت کوین و میم کوین ها را در این مطلب بررسی کنیم، پس از بررسی شت کوین حالا نوبت به میم کوین ها می رسد.

ارزهای دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارند و همه چیز در آنها دیجیتالی شده است، پس دور از انتظار نیست که ببینیم دنیای دیجیتال بر روی این ارزهای دیجیتال تاثیراتی داشته باشد.

میم کوین درواقع یک ارز دیجیتال است اما این ارز دیجیتال هیچ ارزش خاصی ندارد و بر اساس ترند شدن یک تصویر و میم در میان کاربران دنیای مجازی ارزش پیدا می کند.

یک سری جک و تصاویری که در فضای مجازی در میان کاربران شناخته شده می شوند، الهام بخش تولید یک میم کوین خواهند بود. البته در این میان افراد شناخته شده در معرفی و گسترش میم کوین ها نقش اساسی را ایفا می کنند. به طور کلی میم کوین ها ارتباط بسیار تنگاتنگی با فضای مجازی و اینفلوئنسرها دارند.

می بینید که قیمت میم کوین ها می تواند خیلی غیرمنطقی بالا یا پایین برود. به عنوان مثال در ماه می سال جاری (2021) آقای مارک زاکربرگ عکسی را با عنوان “بزهایمن: مکس و بیت کوین” در فیسبوک خود به اشتراک گذاشت.

یک میم کوین به نام Aqua Goat به سرعت و تنها ساعتی پس از انتشار این تصویر 300 درصد رشد قیمتی را تجربه کرد. بد نیست بدانید که Aqua Goat هیچ ربطی به مارک زاکربرگ ندارد و کسانی که با خرید این میم کوین باعث رشد 300 درصدی قیمت آن شدند حتی به ماهیت کوینی که خریده بودند هم آگاهی نداشتند.

نوسانات قیمتی در میم کوین ها بسیار تحت تاثیر هیجانات و شایعات در فضای مجازی شکل می گیرند.

نا گفته نماند که تمام ارزهای دیجیتال تا حدودی تحت تاثیر دنیای مجازی هستند اما این میزان تاثیر در میم کوین ها بسیار بالا است و درواقع می توان گفت نیرو محرکه قیمت میم کوین ها فضای مجازی است چراکه هیچ هدف خاصی را دنبال نمی کنند.

آیا میم کوین ها به بازار رمزارزها صدمه می زنند؟

خرید حتی یک واحد بیت کوین با قیمت بالایی که دارد برای بسیاری از افراد ممکن نیست، از طرف دیگر میم کوین ها به افراد با دارایی های متفاوت این امکان را می دهند که تعداد واحد بالایی از یک ارز دیجیتال را داشته باشند به هر حال برای عده ای تعداد نیز مهم است.

همین موضوع باعث شده است که افرادی ترجیح دهند به جای خرید بخش کوچکی از یک واحد بیت کوین چندین واحد از یک ارز دیجیتال دیگر با قیمت پایین تر را داشته باشند.

یکی از مشکلات کلاه برداری های انجام شده در این پروژه ها است. پدیدآورندگان این میم کوین ها با کمک اینفلوئنسرها یا هر روش دیگر و تشویق مردم به خرید میم کوین باعث رشد قیمت آن میم کوین شده و به یکباره و با فروش سهم خود سود هنگفتی را به دست آورده و حالا سرمایه گذاران می مانند و میم کوین هایی که هیچ کاربردی ندارند.

این موضوع آسیبی را به کل بازار رمزارزها می زند و برای کلیت بازار ایجاد مشکل می کند.

طرفداران میم کوین ها

در این میان افرادی نیز به این موضوع که میم کوین ها به بازار رمزارزها صدمه می زنند باور ندارند، آنها معتقدند که هرچند که در حال حاضر آنچه به واسطه میم کوین ها در بازار در جریان است قابل قبول نیست، اما با گذر زمان و به بلوغ رسیدن این بازار ایرادات موجود برطرف شده و افراد زیادی به دلیل وجود همین میم کوین ها جذب بازار رمزارزها می شوند و از طرفی با ماهیت بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال نیز آشنا می شوند.

در این میان با توجه به حمایت های ایلان ماسک از دوج کوین شاهد تغییرات رتبه رمزارزها در بازار بودیم، این موضوع مخالفان زیادی را به همراه داشت چراکه به عقیده این گروه غیرمتمرکز بودن بازار رمزارزها با این دخالت ها زیر سوال می رود، هرچند افرادی نیز در مخالفت با این گروه معتقد بودند آزاد بودن فضای بازار کریپتوکارنسی چنین امکانی را برای فعالین فراهم کرده است و این موضوع ایرادی ندارد.

به هر حال با وجود مخالفت و دشمنی که نهادهای نظارتی و دولتی در برخی از کشورها نیز با میم کوین ها دارند، شاهد آن هستیم که این دارایی ها در حال طی کردن مسیر خود هستند.

آیا سرمایه گذاری بر روی میم کوین ها منطقی است؟

پیش از هرچیز باید این موضوع را یادآوری کنیم که زمانی که حرف از سرمایه گذاری می شود باید بدانیم که هیچ قطعیتی در کار نیست.

پس بهتر است با بخشی از دارایی خود که نیازی به آن ندارید سرمایه گذاری کنید، چه بر روی میم کوین ها چه بیت کوین و یا هر رمزارز و دارایی دیگر.

از طرف دیگر شما باید آگاه باشید که زمانی که قصد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین و یا اتریوم را داشته باشید، می توانید با توجه به فناوری آنها، خدماتی که ارائه می دهند و همچنین شفافیت و آینده ای که برای این رمزارزها وجود دارد بر روی آنها سرمایه گذاری می کنید.

اما وقتی که بر روی یک میم کوین سرمایه گذاری می کنید درواقع به شخص و یا سازمانی که آن میم کوین را مطرح می کند اعتماد می کنید که کار چندان منطقی نیست.
اگر با جریانات موجود آشنا باشید احتمالا حمایت های افراد شناخته شده را از یک میم کوین دیده اید، حمایت هایی که به ناگاه از بین رفتند و شاهد نزول قیمت آن میم کوین بوده ایم.

درواقع در چنین مواقعی تا زمانی که شخص و یا یک جریان از میم کوین حمایت کنند می توان به رشد آن امید داشت و هیچ پشتوانه ای را نمی توان برای آن میم کوین درنظر گرفت.

هدف از گفتن این مطالب آن بود که بدانید سرمایه گذاری بلند مدت بر روی میم کوین ها خیلی منطقی به نظر نمی رسد، چرا که هیچ آینده ی روشنی را نمی توان برای میم کوین ها متصور شد.

با این وجود به دلیل محبوبیت هایی که در میان افراد پیدا می کنند رشد قیمتی را برای برهه ای تجربه می کنند که می توان با مدریت سرمایه و اختصاص دادن تنها بخشی از دارایی خود به سود رسید. البته اگر به درستی و در زمان مناسب انجام شود.

دوج کوین و ایلان ماسک

دوج کوین یک ارز دیجیتال از نوع میم کوین است، نماد این میم کوین سگی با نژاد ژاپنی (شیبا اینو) است که در سال 2013 و به عنوان یک شوخی به وجود آمد. جالب است بدانید که حتی پدیدآوندگان این میم کوین پس از مدتی آن را رها کرده بودند.

اما همان طور که گفته شد، میم کوین ها به شدت تحت تاثیر اینفلوئنسرها و افراد شناخته شده ارزش گذاری می شوند. در رابطه با دوج کوین می توان ایلان ماسک، مدیر شرکت تسلا را به عنوان شخصی که با توئیت های خود قیمت این میم کوین را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد نام برد.

در ابتدا گفته می شد که حمایت های ایلان ماسک از دوج کوین همانند ماهیت آن (میم کوین) یک شوخی است، اما تا به ایجای کار شاهد آن هستیم که این رمزارز به جایگاه بالایی در بازار رمزارزها رسیده است و با دارا بودن 07/2 درصد از کل بازار در رتبه هفتم بازار رمزارزها قرار گرفته است.

همین موضوع را می توان به عنوان گواهی بر آن دانست که یک میم کوین نیز می تواند تا حدی رشد کند که به رقیبی برای رمزارزهای قدرتمند بازار تبدیل شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی ما بر این بود تا شما را با منشا شت کوین و میم کوین ها آشنا کنیم. در کنار آشنا شدن با شت کوین ها و میم کوین ها حتما سوالاتی زیادی در ذهن شما به وجود آمده بود که ما سعی کردیم تا حدودی به این سوالات نیز پاسخ دهیم.

با همه اینها اگر قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص ارزهایی که شناخته شده نیستند را دارید، حتما تحقیقات لازم را در مورد آن رمزارز انجام دهید تا در قدم اول به حفظ سرمایه شما کمک کند و در قدم بعدی به شما در کسب سود که هدف اصلی هر سرمایه گذاری است منجر شود.

فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال بسیار آزاد هست، شما می توانید آزادانه و به هر میزان بر روی انواع ارزهای دیجیتال، انواع معاملات را تجربه کنید، اما همین آزادی بیش از حد برای کسانی که اطلاعات کافی ندارند باعث ایجاد سردرگمی و در نهایت ضرر شده است.

در بازار ارزهای دیجیتال و هر بازار مالی دیگر آگاهانه فعالیت کنید، آشنایی با منشا شت کوین و میم کوین ها می تواند باعث شود که حتی در صورتی که قصد فعالیت در این بخش از بازار را داشته باشید، فعالیت شما آگاهانه باشد و نه اینکه مورد سوقصد کلاه برداران قرار گرفته باشید.