ارز دیجیتال سلو چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

معرفی ارز دیجیتال سلو

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال سلو

نمودار سلو


پلتفرم ارز دیجیتال سلو یک پلتفرم نوآورانه و مدرن جهت بهبود میزان پذیرش ارزهای دیجیتال است. پروتکل بلاکچین متن‌باز سلو امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را به‌منظور توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DAppها) فراهم آورده است. اکوسیستم این رمزارز بر پایه فناوری گوشی‌های تلفن هوشمند طراحی شده و اپلیکیشن‌ها و راهکارهای پرداخت آن برای کاربران موبایل توسعه‌یافته است. در این مطلب می‌خواهیم در مورد پلتفرم ارز دیجیتال سلو Celo و توکن‌های بومی این شبکه، توکن CELO و Celo Dollar به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم.

معرفی ارز دیجیتال سلو Celo

ارز دیجیتال سلو Celo نوعی اکوسیستم بلاک چین است که با هدف افزایش میزان پذیرش ارزهای دیجیتال در میان کاربران گوشی‌های تلفن هوشمند طراحی شده است. سلو با استفاده از شماره‌تلفن افراد به‌عنوان کلیدهای عمومی خود، درصدد آن است که میلیاردها کاربر گوشی‌های تلفن هوشمند در سراسر جهان را به انجام تراکنش‌های آنلاین رمزارزها ترغیب نماید.

شبکه ارز دیجیتال سلو به‌عنوان جزئی از سیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)، همچنین امکان توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DAppها) را در کنار قراردادهای هوشمند میسر ساخته است. شبکه اصلی سلو نخستین‌بار در ماه آپریل سال ۲۰۲۰ توسط Rene Reinsberg، Sep Kamvar و Marek Olszeuski به بازار معرفی گردید.

معرفی ارز دیجیتال سلو

تاریخچه ارز دیجیتال سلو

ارز دیجیتال Celo توسط تیمی از افراد وابسته به سازمان‌های بین‌المللی شناخته شده از قبیل بانک جهانی، گوگل، دانشگاه هاروارد، ویزا، ام آی تی، وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا، دانشگاه کمبریج و… توسعه و به بازار عرضه شده است. نهادهای مستقل بسیاری نیز در حفظ و توسعه سلو نقش دارند. در کنار راه‌اندازی این پلتفرم بر روی شبکه اصلی، یک بنیاد وقف سلو نیز که سازمانی غیرانتفاعی برای کمک به توسعه و رشد این پلتفرم متن‌باز است معرفی گردید.

در فاصله تنها دو سال، بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، سلو توانست بیش از ۵/۴۶ میلیون دلار از طریق فروش تقریباً یک‌صد و بیست میلیون توکن CELO در معاملات عمومی و خصوصی به دست آورد.

ویژگی‌ های سلو

سلو پلتفرمی است که به‌عنوان یک زیرساخت جهانی به‌منظور انجام پرداخت‌های رمزارز با تمرکز بر کاربران گوشی‌های تلفن هوشمند در سراسر جهان به کار می‌رود. هدف این پلتفرم تسهیل دسترسی اقدامات مالی برای تمامی افراد در سطح جهانی است و سلو این امر را مرهون قابلیت ویژه پلتفرم خود است که انجام پرداخت‌ها از مبدأ شماره‌های تلفن همراه و نیز به مقصد این شماره‌ها را در سراسر جهان میسر می‌سازد.

علاوه‌برآن، توجه به این موضوع ضروری است که پلتفرم سلو از دو توکن بومی نیز برخوردار است. یکی از آن‌ها CELO نام دارد که توکنی بر پایه سازوکار PoS (اثبات سهام) بوده و در حوزه مشارکت در حاکمیت، کارمزدهای تراکنش و دیگر فعالیت‌های مربوطه به کار می‌رود. سوای از این، کمپانی سلو بر آن است که از چندین استیبل کوین از قبیل سلو دلار (CUSD) که اکنون در حال استفاده است نیز میزبانی نماید.

از زمان معرفی این رمزارز در شبکه اصلی، بلاکچین سلو شاهد رشد قابل‌توجهی بوده است. همان‌طور که گفتیم سلو به طور خاص به‌عنوان یک راهکار موبایل شناخته می‌شود و از سه جزء اصلی شامل سیاست‌های حاکمیتی و سیاست‌های ایجاد انگیزه تشکیل شده است. پلتفرم سبک‌وزن سلو تجربه رضایت‌بخشی را برای کاربران خود به ارمغان آورده و در نهایت اینکه، سلو به‌عنوان یک ابزار ثبات شناخته می‌شود و رمزارزهای با قیمت ثابت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال سلو

عاملی که موجب تمایز ارز دیجیتال Celo از دیگر پلتفرم‌ها می‌شود، تمرکز آن بر کاربران تلفن همراه هوشمند است. استدلال کمپانی سلو این است که تعداد کاربران گوشی‌های تلفن هوشمند با سرعت بالایی در حال افزایش بوده و در مقایسه با آن، استفاده افراد از ارزهای دیجیتال با سرعت بسیار کمتری افزایش می‌یابد؛ بنابراین مزایای این رمزارز را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

مزایا

 • ایجاد پلی میان بازار رمزارزها و گوشی‌های تلفن همراه
 • امکان استفاده از شبکه سلو بر روی تلفن‌های همراه
 • اپلیکیشن سلو قابل‌اطمینان بوده و با هدف ارائه بهترین تجربه کاربری ممکن طراحی شده است.
 • اپلیکیشن سلو سپرده‌گذاری‌ها و برداشت‌ها را با سرعت و بدون دردسر به انجام می‌رساند.
 • پلتفرم سلو به‌منظور ارائه سریع و آسان خدمات پردازشی شکل‌گرفته است.
 • سلو کاملاً غیرمتمرکز بوده و تمامی واسطه‌ها را حذف می‌کند.
 • فناوری بلاکچین به‌کاررفته در سلو امکان شفافیت و دسترسی همگانی آن را میسر ساخته و درعین‌حال امنیت و حفاظت مشتریان را تأمین می‌نماید.
 • برخورداری از طیف وسیعی از پروژه‌های همکاری
 • ارائه ابزارهای کسب‌وکار متعدد به توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند و DAppها
 • سلو از یک الگوریتم تثبیت منحصربه‌فرد استفاده می‌کند.
 • سلو از استیبل کوین بومی خود تحت عنوان CUSD استفاده می‌کند.

 معایب

 • سلو با شبکه اتریوم سازگاری ندارد؛ این بدان معناست که هم کنش‌پذیری بین این دو بلاکچین امکان‌پذیر نیست.
 • بدون این هم کنش‌پذیری با بلاکچین بزرگ و مهم اتریوم، امکان دستیابی به پذیرش عمومی برای سلو وجود نخواهد داشت.
 • سلو مشکلات زیادی از جنبه مقیاس‌پذیری دارد.
 • نقدینگی سلو چندان زیاد نیست؛ به این معنا که سرعت تراکنش‌ها در آن بهینه نخواهد بود.
 • شمار دارایی‌های تحت پشتیبانی این پلتفرم محدود است.

ارز دیجیتال Celo چگونه کار می‌ کند؟

معرفی ارز دیجیتال سلو

ارز دیجیتال سلو تحت عنوان یک پروتکل چند دارایی رمزنگاری شده برای پرداخت‌های غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. شبکه سلو به‌عنوان یک چنگال اتریوم با قابلیت پشتیبانی از موبایل و مقیاس‌پذیری بسیار بالاتر در نظر گرفته می‌شود. به‌ویژه توجه به این نکته ضروری است که شبکه سلو کاملاً با توکن‌های ERC-20 سازگاری دارد. با وجود این، طراحی ویژه سلو متضمن آن است که کاربران بتوانند به اکوسیستم فراگیر اتریوم از قبیل صرافی‌های غیرمتمرکز، کیف پول‌ها و اپلیکیشن‌های دیفای دسترسی یابند.

عاملی که موجب تمایز پلتفرم سلو از دیگر پلتفرم‌ها می‌شود، ادغام استیبل کوین‌ها یا یک سیستم رمزگذاری مبتنی بر آدرس است که به‌منظور ایجاد یک زیست‌بوم مالی مناسب با کارکرد به طور اختصاصی طراحی شده است. نکته مهم در این پلتفرم این است که کاربران نیازی به یادگیری نحوه کارکرد و یا حتی اصطلاحات تازه نداشته و همین امر استفاده از آن را آسان‌تر و کاربرپسندتر می‌سازد.

برای اینکه بهتر متوجه سازوکار این پلتفرم شوید، می‌توانید آن را با دیگر نرم‌افزارهای موبایلی انتقال پول مانند CashApp یا Vanmo که کمابیش مشابه سلو عمل می‌کنند، مقایسه کنید. کاربران سلو می‌توانند به‌آسانی از طریق شماره‌تلفن همراه یا آدرس ایمیل خود و یا گزینه‌های در دسترس دیگر برای افراد دیگر پول واریز کنند.

اشاره به این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که شبکه سلو برای اجرای پلتفرم خود بر سه عضو اصلی متکی است. این اعضا عبارت‌اند از: لایت کلاینت‌ها (Light Clients)، گره‌های اعتبارسنج (Validator nodes) و گره‌های کامل. لایت کلاینت‌ها شامل اپلیکیشن‌های موجود در شبکه سلو بوده که با استفاده از گوشی‌های هوشمند کاربران عمل می‌کنند؛ مانند کیف پول موبایل سلو. از سوی دیگر، گره‌های اعتبارسنج عبارت‌اند از کامپیوترهایی که جزئی از سازوکار اجماع سلو بوده و با ایجاد بلوک‌های جدید در اعتبارسنجی تراکنش‌ها نقش دارند. در نهایت، گره‌های کامل به سیستم‌های رایانه‌ای اطلاق می‌شود که به‌عنوان پلی میان کیف پول‌های موبایل و گره‌های اعتبارسنج عمل می‌کنند. این گره‌ها درخواست‌های لایت کلاینت‌ها را دریافت نموده و تراکنش‌ها را به گره‌های اعتبارسنج منتقل می‌کنند.

کاربردهای ارز دیجیتال سلو

تاکنون دریافتید که توکن‌های CELO و CUSD هر دو با استفاده از پلتفرم ارز دیجیتال CELO عمل می‌کنند. اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری با نرخ بالای بازگشت سرمایه در طول زمان هستید، سلو می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری شما باشد.

یکی از دلایلی که موجب علاقه‌مندی کاربران به ارز دیجیتال CELO می‌شود، فراهم‌آوردن امکان اتصال تعداد بیشتری از کاربران از طریق فناوری در دسترسی چون گوشی‌های تلفن هوشمند است. سرمایه‌گذاران همچنین ممکن است با این پیش‌فرض که آینده زیرساخت‌های پرداخت بر روی گوشی‌های تلفن همراه بنا شده است، این توکن‌ها را برای افزودن به پورتفولیوی خود خریداری کنند.

ارز دیجیتال CELO در نگهداری و اجرای پلتفرم سلو نقش مهمی را ایفا می‌کند. این رمزارز را می‌توان جهت ارسال، دریافت، ذخیره و استیک سرمایه مورداستفاده قرار داد.

با در اختیار داشتن و استیک کردن توکن‌های سلو، کاربران می‌توانند در خصوص مسائل مربوط به ارتقای شبکه رأی دهند و رأی آن‌ها متناسب با میزان ارز دیجیتال سلویی خواهد بود که استیک می‌کنند. کاربران با این کار، از سوی شبکه پاداش دریافت می‌دارند. همانند بسیاری از رمزارزهای دیگر، عرضه توکن‌های CELO نیز محدود بوده و این بدان معناست که مطابق با قوانین نرم‌افزار، تنها یک میلیارد توکن سلو وجود خواهد داشت.

کیف پول‌ های Celo

توکن ارز دیجیتال CELO در لیست اغلب صرافی‌های شناخته شده رمزارز یافت می‌گردد. از جمله این صرافی‌ها می‌توان صرافی بایننس، کوین بیس، Gate.io، بیترکس (Bittrex) و کوکوین (Kucoin) را نام برد. اگر می‌خواهید توکن‌های سلو را ذخیره کنید، بهترین راه استفاده از یک کیف پول مطمئن سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری است. گزینه‌هایی که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب نمایید عبارت‌اند از: لجر، ترزو، مث والت، تراست والت، کیف پول صرافی کوین بیس و کیف پول مخصوص سلو (Celo Wallet).

حجم معاملات ارز دیجیتال سلو

دانستن این نکته حائز اهمیت است که ارز دیجیتال CELO با عرضه ثابت یک میلیارد توکن وارد بازار شده است. از این یک میلیارد توکن، ۶۰۰ میلیون آن در زمان آغاز به کار شبکه اصلی در آوریل سال ۲۰۲۰ در دسترس بوده و باقی آن به‌صورت تدریجی به‌صورت پاداش و هزینه پرداخت خواهد شد.

ارز دیجیتال سلو در زمان معرفی آن به بازار در اواخر ماه می و اوایل آپریل سال ۲۰۲۰ قیمتی حدود ۵/۲ دلار را به‌ازای هر توکن CELO به نام خود ثبت نمود. قیمت این توکن در بخش بزرگی از سال ۲۰۲۰ در محدوده پایین‌تر از ۵/۲ دلار باقی ماند و تنها پیک چشمگیر قیمت خود را در فواصل بین ماه‌های آگوست و اکتبر تجربه نمود. اما با شروع سال ۲۰۲۱ جریان بازار به نفع این رمزارز تغییر یافت. قیمت این رمزارز تا مرز بیش از ۷ دلار نیز در ماه اکتبر افزایش یافت. در حال حاضر این رمزارز با قیمتی در حدود ۵ دلار به فروش می‌رسد. برای مشاهده روند تغییرات قیمت این رمزارز می‌توانید به وب‌سایت CoinMarketCap مراجعه کنید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت

مانند هر رمزارز دیگری، ارز دیجیتال سلو نیز ممکن است تحت تأثیر نوسانات بازار قرار گرفته و قیمت آن در درازمدت روندی بی‌ثبات را از خود نشان دهد. کاربران می‌توانند به‌آسانی توکن‌های CELO را به استیبل کوین‌های CUSD و برعکس تبدیل نمایند. بااین‌حال، برای ایجاد یا مینت کردن (minting) توکن‌های CUSD باید مقدار یکسانی از توکن‌های CELO در پلتفرم فریز شود. معنای این حرف آن است که قیمت CELO وابسته به میزان تقاضا برای توکن CUSD (سلو دلار) خواهد بود.

پروژه‌ های سلو

تحلیل‌گران بازار کریپتوکارنسی، در حال حاضر بازگشت سرمایه (ROI) سلو را معادل ۱/۴۴ درصد تخمین می‌زنند. این رقم در حالی است که سلو هنوز موفق به دستیابی به مقبولیت عمومی از سوی تریدرها و هواداران بازار رمزارزها نشده است. بااین‌حال، در حال حاضر ۱۰۰ کمپانی به صورت‌های گوناگون از این پروژه حمایت می‌کنند و این امر نشان می‌دهد که پروژه سلو توانسته تا حدی پذیرش مشتریان را در جامعه کریپتوکارنسی به دست آورد.

علی‌رغم جامعه بزرگ و اهداف بلندپروازانه سلو، افزایش قیمتی برای این پلتفرم یا توکن‌های آن در حال حاضر مورد انتظار نبوده و همین موضوع آن را به یک سرمایه‌گذاری پرخطر برای بسیاری مبدل می‌سازد. به همین دلیل تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند که در کنار دنبال‌کردن بازار سلو به سرمایه‌گذاری در برخی از توکن‌های پرآتیه‌تر بپردازید.

آینده ارز دیجیتال سلو

معرفی ارز دیجیتال سلو

بر طبق پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، در درازمدت افزایش قیمت ارز دیجیتال CELO مورد انتظار بوده و اگر یک سرمایه‌گذاری پنج‌ساله بر روی توکن‌های این رمزارز انجام دهید، در عرض پنج سال تقریباً ۱۲/۵۳۴ درصد سود به دست خواهید آورد. به‌علاوه، اگر امروز صد دلار در این رمزارز سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید تقریباً ۷۰۷/۳۱ CGLD به دست آورید و صد دلار اولیه‌تان، در سال ۲۰۲۶ به ۱۲/۶۳۴ دلار خواهد رسید.

نتیجه‌ گیری

ارز دیجیتال CELO برای افرادی که می‌خواهند سرمایه‌های کریپتوی خود را برای مدت‌زمان طولانی نگهداری کنند، انتخاب مناسبی خواهد بود. بااین‌حال، باید به خطرات سرمایه‌گذاری در این رمزارز نیز توجه داشته و تنها با پذیرفتن تمامی خطرات اقدام به سرمایه‌گذاری در پلتفرم ارز دیجیتال سلو نمایید. همواره سعی کنید مبلغ سرمایه‌گذاری خود را کمتر از میزان ضرر قابل‌جبران خود نگه دارید. در نهایت، تحقیق و پرس‌وجوی کافی از مشاوران مالی و افراد متخصص، اهمیت بسیار زیادی در سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها داشته و ضامن موفقیت شما در این مسیر خواهد بود.

سؤالات متداول

۱) عرضه کل ارز دیجیتال سلو چقدر است؟

عرضه کل ارز دیجیتال CELO معادل یک میلیارد توکن تخمین زده شده است.

۲) هدف ارز دیجیتال سلو چیست؟

هدف اصلی ارز دیجیتال سلو، ارتقای زندگی جوامع در اقصی‌نقاط جهان با در دسترس قراردادن خدمات مالی از طریق گوشی‌های تلفن هوشمند و فناوری بلاکچین عنوان شده است.

۳) سلو از چه بلاکچینی استفاده می‌کند؟

ارز دیجیتال و پلتفرم سلو بر روی بلاکچین اختصاصی خود فعالیت می‌کند.

۴) آیا ممکن است در آینده ارزش سلو افزایش یابد؟

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال CELO و اینکه در آینده قیمت آن افزایش یا کاهش یابد به‌آسانی امکان‌پذیر نیست. بااین‌حال سلو پتانسیل رشد قیمت خوبی را در درازمدت از خود نشان می‌دهد.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

ترتیبی که برای خواندن مقالات" انواع کوین ها "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال هارمونی چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: